Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (15)


vilma

Recommended Posts

O mostra despre genul de articole pe care le citesc despre dezvoltarea copilului si cum putem sa-l ajutam este urmatoarea

http://www.canadianliving.com/CanadianLiving/client/en/Family/Detailnews2.asp?idNews=3868&pg=2&idsm=64

Aici exista si raspuns la intrebarea lui schumi(parca,sper ca nu ma insel)despre cand sa ajutam copiii sa stea in fundulet.

Nu va suparati ca va "bombardez"asa cu link-uri,dar cand gasesc ceva sintetic si util tin sa vi-l comunic si voua.

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns

mamacita,

[:D][:D][:D]dr.neonilia popa.are si particular.mergem impreuna[:D]

(sper sa nu te superi.e continuare la gluma ta)(o stiu pt ca am fost colega cu fiica sa de facult.)

cat despre plans...suntem surori de suferinta...offff!!![q][q][q]

al meu inca doarme...ma intreb ce o mai face la noapte[:I]

 

Nicole-mami de pici cu lipici (19.03.2005) http://pg.photos.yahoo.com/ph/nezdravana/my_photos

 

People see God every day, they just don't recognize him.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mamacita multumesc pentru link.[:)]

 

am cobit cand am spus ca vladutz a scapat de colici.de ieri dupa-amiaza e agitat la san ,plange si ma intrebam daca nu cumva il doare burtica.insa nu se mai strange ca inainte ci din contra se intinde,isi da capul inapoi(parca ar fi opistotonus-mamacita tu ai sa intelegi cam cum vine).nu vreau sa-mi fac ganduri negre .am tot auzit de copilasi bolnavi-am vazut aseara la tv cazul unei fetite de 6 luni diagnosticata cu hepatoblastom si....cred ca va trebui sa ma luati si pe mine cu voi la psihiatru[:D]

si eu care ma bucuram ca nu-l mai doare nimic![:(]

[pup]pentru mamici si bebei

 

mihaela si vladutz

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamacita, am citit link-ul si sint de acord. Nu trebuie sa lasam copilul la televizor. Lui Alex nu i-am luat nici o singura caseta de desene animate, colegele mele ma socotesc un fenomen (fiica unei colege se uita de la 6 luni la "Pisicile aristocrate").

 

Dar asta este teoria. In practica:

 

- Alex se uita la televizor cind ne uitam si noi. E drept ca la orele cind e el treaz noi vedem stirile, dimineata si seara tot le apuca. Plus simbata si duminica. Eu ma intreb sincer (si probabil am sa postez un subiect pe tema asta) cum sa-l determinam sa nu se mai uite deloc. Nu-l pot incuia in camera lui si sa ne uitam pe furis.

- la asistenta maternala erau si copii mai mari, care stiau sa aprinda televizorul sau sa bage caseta. Copii care sint obisnuiti sa se uite la TV. Am vorbit cu asistenta mat, nu-i pot impune decit ca, atunci cind il are doar pe Alex, televizorul sa fie inchis. Oricum, din septembrie, in marea majoritate a timpului ii va avea doar pe ai mei si ma va asculta.

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma supar,zuzunaki,trebuie doar sa ne grabim,ca uite,se face coada...[:D]

Alex s-a linistit,in sfarsit,acum doarme,ceea ce va face si mamica lui cea daramata[:D]

schumi,stai linistita,am trecut prin asa ceva,cu variatii de la strans la opistotonus,dar n-are nici o legatura cu iritatia meningeala,pur si simplu au sistemul nervos imatur,dar spectacolul e induiosator,daca nu chiar dramatic ptr.o mama[bang]

marox,aia e problema:ca in practica toti copilasii pe care-i cunosc sunt asezati din pruncie in fata televizorului cu/fara video,daca nu ca sa stea linistiti("baby sitting"),atunci din alte motive(ba ca s-ar dezvolta intelectual mai repede si mai bine,ba ca se distreaza mai bine,ba ca lui taticu sau mamicii ii place nu stiu care emisiune si nu vrea s-o piarda plus ca e mandru/mandra ca progenitura ii urmeaza afinitatile etc.)Deci cand am citit articolul,chiar am fost bulversata si nu stiu cum voi proceda.Astept in continuare pareri pe marginea articolului.

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zuzunakiid="red"> am aflat si eu de mareata ideea a guvernului si recunosc ca l-am injurat si eu pe Tariceanu!! Pai eu cand plec in strainatate rareori imi rezerv cazarea din tara, de obicei e la fata locului totul fiindca mi-e greu sa rezerv pe net si pentru ca prefer sa vad cu proprii mei ochi locul inainte sa ma hotaresc. Ce acte doveditoare sa-i arat eu vamesului cand plec sa vizitez o tara?! Ghidul Lonely Planet din rucsac? [:D] Aparatul de fotografiat sau vreo harta? Ca altceva de obicei nu am. Si n-am avut niciodata probleme la vreo granita fiindca aratam a turisti. [:D] Mi-am adus aminte de ceva, in cele mai multe locuri pe unde am fost toata lumea ne credea spanioli si ne abordau in spaniola [:D] Le venea greu sa creada ca suntem romani fiindca aratam a turisti si ca fizionomii suntem cel mai aproape de spanioli. Cam amara chestia asta...

 

Mamacitaid="red"> interesant link-ul cu tv-ul. Pana la 2 ani si eu m-am straduit s-o feresc pe Mariuca de tv, dar a fost cam greu fiindca pana la 1 an am stat in garsoniera si cand incepeau reclame era cu ochii mari la tv. Dupa 2 ani deja poate intelege desenele animate de la tv, poate vedea animale si poate invata cate ceva. Conteaza sa fie un adult alaturi care sa-i explice ce vede si sa nu se uite prea mult la tv. Acum Mariuca e mare deja si comenteaza cu prietenii desenele, ar afecta-o si social sa nu o las sa se uite la desene. Incerc sa limitez timpul insa. Si am constatat ca a invatat multe chestii din desenele astea. De obicei cand ma surprinde cu ceva ce stie o intreb de unde stie si de multe ori sursa este un personaj de desene animate. Sunt copii ai secolului 21, nu ii putem creste ca in epoca de piatra. Asa sunt discutii si pe tema accesului la calculator. Prea mult strica, zic si eu, copilul devine prea excitat nervos si prea sedentar, dar un copil care nu stie sa foloseasca un computer e un copil cu un handicap in zilele noastre. In ambele cazuri cred ca o cale de mijloc e cea buna. Adica uitat la tv doar cand chiar e important ce vede, nu din plictiseala, jucat pe computer cu aplicatii adecvate varstei, educative si atractive si cu limita de timp. Parerea mea.

Multumesc pentru raspunsul despre fluor [flo]

 

Maroxid="red"> si Ioana e cu manutele si degetele in gura cam tot timpul cand e treaza si nu mananca sau nu vorbeste. Cand doarme nu-si mai suge nimic.

 

Noaptea trecuta a dormit 10 ore si astazi a mancat doar de 4 ori cam la interval de 5 ore. Dar cred ca nu-i o problema fiindca in rest a fost in forma. Poate din cauza caldurii.

Adrianaid="red"> si Ioana suge intai ceva si dupa aceea incepe sa vorbeasca de zor cu mine si nu mai vrea sa suga. Eu conversez cu ea si o las dupa aceea vreo 20 minute si ii dau din nou sa suga. Si uite asa terminam masa in reprize. Ce sa le facem, sunt vorbareti tare [:D]

 

[pup] tuturor!

 

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si [copil] Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Alessiaid="red"> si mie imi pica parul la greu. In timpul sarcinii eram tare fericita ca nu-mi pica deloc pana cand coafeza mea m-a avertizat sa ma astept la o cadere masiva dupa nastere. Si asa este, din pacate. Ma enerveaza mai ales cand gasesc pe langa Eva fire de par. Dar sper sa nu dureze.

 

Mamacitaid="red">, diversificarea nu prea e indicat sa se inceapa pe perioada verii din cauza probabilitatii mai mari de a face enterocolite, diaree. Cel putin asa mi-a spus mie pediatra si cum eu am tras din greu cu Victor din cauza unei enterocolite facute la mare numai cand am auzit de riscul asta prefer sa mai astept putin. Dezavantajul este ca acum se gasesc fructe si legume proaspete.

 

Maroxid="red">, vreau sa incep si cu formula (desi ma cam doare sufletul, avand suficient lapte -Eva ia in greutate normal) pentru ca stau tare prost cu timpul. Oriunde plec, peste 2-3 ore trebuie sa fiu acasa de teama sa nu-i fie foame (mai ales ca ea se satura uneori dupa 5 minute de supt si 4 ore nu-i mai trebuie iar alteori suge 15 minute si dupa 2 ore plage de foame). Mama, care ma ajuta este destul de in varsta si se misca destul de greu asa ca eu trebuie sa-i ocup timpul cat de cat util si lui Victor (cu tenis, inot) si apoi alerg ca disperata acasa, cu Victor comentand, de teama sa n-o gasesc pe Eva tipand. Chestia cu mulsul si pusul in biberoane sincera sa fiu nu prea ma incanta, mai ales ca e vara. Chiar astazi am fost la o comisie medicala pentru tatal meu care este destul de bolnav si stateam ca pe ghimpi pentru ca s-a intarziat cu aproape 2 ore si ma gandeam numai la Eva. Mare noroc totusi cu telefoanele mobile. Plus ca Eva nu manaca decat acasa. Ce-i drept nici eu nu prea ma simt in largul meu sa alaptez pe o banca in parc. Si ma gandesc ca daca voi merge la mare, in special pentru Victor o fac (iar sotul meu vreo 4 zile va fi ocupat cu niste vizite pe la diverse firme din Constanta si Tulcea), sa nu alerg disperata plaja -apartamentul prietenilor nostri din Constanta cu grija ca Evei ii este foame.Ideal ar fi sa fie o vreme nici prea calduroasa nici frig pentru a putea s-o iau si pe Eva pe plaja.

Dar sincera sa fiu si pe mine ma cam mustra constiinta ca ma gandesc la formula atata timp cat mai am lapte.

 

Va pup,

Ana, Victor(2.01.2000) si Eva (13.05.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici de bebelusi de martie-aprilie, sunt o mamica a unui copilas de la grupa oct-noi-dec 2003 si va rog din inima sa cititi acest mesaj:

Fetelor din Romania e nevoie de ajutorul vostru..! E vorba de Sabina, o micuta de 6 luni bonlava, viata ei depinde de niste bani, sanse are foarte mari de a invinge boala. Deja parintii sunt in Anglia pt prima sedinta de tratament. Fetita a rectionat bine pina acum, deja tumoarea a mai scazut un pic, e felul ei de a ne arata ca poate invinge boala, poate trai, e felul ei de a ne cere ajutorul . Cazul e real 100%, parintii au fost pe acasa tv, motanik(andra) a sunt la spitalul din anglia si a intrebat de ei, i s-a confirmat totul si numele si diagnosticul si dr care se ocupa de ea. Pina miine e valabil teledonul pentru Sabina 0900.9000.50. , un apel va aduce 5€ pt ea. 170.000 lei nu e mult pt a ajuta o bebelusa de 6 luni.

Fetele din europa, puteti trimite la mine prin plic sau cont, nu conteaza cit, maruntisul din buzunar, mai cereti si maruntisul sotzului si al citorva prieteni. Puneti in plic sau trimiteti la mine in cont, va dau datele pe PM. Voi face cheta ca si in alte cazuri si ii voi pune in contul parintilor din Romania.

Mai multe detalii aici http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890

Astept PM-urile voastre[flo][flo][flo]

Multa sanatate voua si puilor vostri[copil][copil]

Va multumesc[pup]

 

 

 

Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)

"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dedicatie pentru mamicile mele dragi de pe forumul nostru:

 

Dumnezeu ii spune unui copilas:

-Dragul meu, am sa te trimit sa cresti la o familie, iar copilasul ii spune:

-Doamne, dar eu nu stiu sa traiesc ca ei, eu nu stiu sa vorbesc limba lor, la care Dumnezeu i-a raspuns:

-Nu-i nimic, am sa-ti trimit un inger pazitor care te va invata tot.

Copilasul intreaba:

-Si cum am sa-i spun ingerului?

Dumnezeu ii raspunde:

-MAMAid="red">

 

va pup si sa aveti o zi buna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...