Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (15)


vilma

Recommended Posts

Salutare Salutare!

 

Uite ca m-am mobilizat si eu sa mai scriu cate ceva. Desi am citit, nu am avut energia necesara sa si scriu.

Fatza mea arata aproape normal, desi inca mai merg la pansat, dar nu zilnic, acum merg din 2 in 2 zile.

 

Radu creste mare, desi ultima saptamana a luat numai 200 grame, el care ma obisnuise cu 300-350 pe saptamana.Vineri a implinit 3 luni. L-am cantarit si avea 6800 grame. De masurat nu ma reusit, dar marti mergem la doctor sa-l vada.

Sper sa fie totul bine. Sa vad ce-mi raspunde la intrebarile mele.

Daca ne da si noua o schema de diversificare va spun.

 

ninocikapid="blue">, multumim de efort. Mi-am noatat si eu schema. Distractie placuta la nunta!

 

cameronid="blue">, nu am auzit pana acum taximetrist sa returneze ceva (mai ales lucru de valoare). Am avut un coleg care a pierdut 2 telefoane in taxi (de 2 ori) si evedent nu le-a recuperat. Bafta pt Dalis cu facultatea.

 

Alessiaid="blue">, "interesanta" povestea cu taica parintele. Ce sa mai zicem. Toate padurile cu uscaturile ei.

 

Si eu fierb apa plata, din exces de zel. Dar nu am inteles faza aia cu " se concentreaza" mineralele. Poate e vreo chimista pe aici sa-mi explice si mie!

Eu nu am sterilizator, si fierb biberoanele. Le fierb in asha numita apa de masa (acea apa filtrata) pt ca daca le fierb in apa de la robinet ramane calcarul de un deget pe ele.

 

Din pacate de vreo 2 saptamani Radu e cam constipat. De fapt nu stiu cum sa o numesc. iese numai o data la 2 sau 3 zile, si atunci, stimulat cu termometrul sau cu supozitor. Faza e ca scaunul este moale, chiar prea moale as zice eu. Si culoarea este verde. Ce o fi cu el? Nu stiu ce sa fac. Sa vad ce imi zice marti doctorul.

 

dariaevelin id="blue">sper sa nu uit de emisiune astazi, mai ales ca e si vreme nashpa si tre sa stam in casa.

De fapt vrem sa-i facem o supriza lu bunica, sa mergem in recunoastere, ca mai sunt 3 saptamani si domiciliul de zi va fi acolo

 

rrox3 id="blue">, si mama afacut ieri prajitura cu visine, numa ca saracuta cum ea nu mai vede decat cu un ochi, a mai scapat cate un simbure si era sa-mi scot fortat o masea.

 

Din pacate si noi ne luptam cu problema degetelor in gurita. Acum vad ca are o mare precizie in as baga degetul mare in gura, de la orice mana. Mai bagam manusi, dar e tare nervos cu ele si baga tot pumnul in gura, cu manusi cu tot. Suzeta nu o mai accepta deloc, asha ca avem doua da nici nu mai stiu unde sunt. S-a prins ca de acolo nu iese nimic si a renuntat.

 

 

 

 

 

 

Eu si Raducu (22.04.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Andira scriu repede cate ceva despre laptele de vaca ....

 

Uite ce parere au sotii capraru....''laptele de vaca este expus la murdarie sau la infectare inainte de a ajunge la sugar.Oricat de corect ar fi recoltat si manipulat,laptele contine un numar mare de microbi.Acesti microbi ajung in lapte inca din timpul mulsului si se inmultesc exctrem de repedein orele care urmeaza.Este vb,indeosebi,de germenii fermentatiei lactice care,atunci cand sunt numerosi fac sa acreasca laptele.Alaturi de acesti germeni(care nu sunt periculosi prin ei insisi),in lapte poate sa se gaseasca si o alta categorie de germeni,aceia care provoaca bolile.Cei mai frecventi sunt microbii care provoacadiaree(grupul Salomonella,bacili coli si bacili dizinterici).''

 

Cam atat .....eu am ales laptele pasteurizat pentru ca e adus f repede la 150 gr apoi racit la fel de repede lucru care este recomandat a fi facut si cu klaptele muls proaspat dar pe care noi nu il putem realiza acasa.

 

Duminica faina la toate fetele ....azi am fost dimineata la impartasit cu nicola si a fost f cuminte....acum plecam la plimbare ....

 

va pupam

 

www.rraluca.photosite.com.nico

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andira,ai avut dreptate!dupa cele cateva nectarine ingerate ieri in graba sa-mi rezolv bufleiul,azi s-a produs o descarcare masiva,sa ne inecam,nu alta[titanic]

Azi am fost in parc,ne-am intalnit cu mamanati si Demi,Cornelia cu Maria si Stefan si alte mamici de Constanta,de pe alte topicuri(mygirl si loreen,la fel de dragute,cu puii lor) si,bineinteles,si sotii capi de familie.A fost super,abia astept sa ne mai intalnim.

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, si mie imi cade parul ingrozitor. Am decis: ma tund! Scurt, scurt, scurt! Totul e sa ajung la coafor![:D]

 

Mai, eu nu inteleg ce numiti voi iesit de dinti. La noi se vad mai multi dintisori in gingie, dar nu au erupt. Iar mai nou, Rares isi duce piciorusele la guritza si isi suge degetelele mari![:D] Iar cand se plictiseste si de sportul asta, isi trage de body pana ii sar capsele si apoi il baga cu pofta in guritza. Mor de dragul lui[il]

 

 

Va [pup]

 

 

 

 

mamica lui Rares(10.03.2005)

http://community.webshots.com/user/andrruzza

________________________

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu]

In sfarsit dupa aproape trei saptamani unpic de timp ca sa va scriu...[haibat Am citit o parte din ceea ce ati scris...

 

ARIADNA siADSEANA- sa creasca mari si frumoase micile crestine, sa aveti parte numai de bucurii din partea lor!

 

DANNA_J - ai fost f. curajoasa sa mergi la mare cu bb de trei luni; si noi vrem sa mergem in septembrie cand rada va avea 5 luni, dar toata lumea din jurul nostru ne-a facut parinti inconstienti(mame, soacre si alte babe).noi am vorbit cu [medic]si a spus ca este ok in sept. deoarece este mai mare si nu sunt caldurile f. puternice...

SUPERBA DEFINITIE DATA MAMEI!

 

ALESSIA 105 - ne bucuram ca ia venit, sa creasca mare si frumos Benny

 

MAMACITA - Iti tinem pumnii ca totul sa fi fost o alarma falsa si Alex sa-si revina f. repede.Ne bucuram pt. primii dintisori...[bis].Despre TV...nu sunt de acord...si stii ce este cel mai rau ca Rada privea la TV (la 3 luni) fara sa ne dam seama in timp ce manca...[mariaj]Asa ca am inceput sa inchidem TV si sa vezi ce scandal face...Speram sa uite destul de repede de el...[neand]

Ce frumos ca ati reusit sa va intalniti dupa aproape un an de corespondat pe net...Si noi venim in sept. poate reusim sa ne vedem...[hia]

RALUK- am obs. ca Nicola este mai mare decat Rda cu o saptamana deci am sa incerc sa urmaresc sistemul tau de diversificare. Noi nu am inceput inca cu supita si nici cu cerealele desi nu a crescut decat 250 g in 2 saptamani, dar s-a lungit cu 3 cm.De cand ai inceput cu supica? Cum o prepari?

 

MAROX- problema degetelor este normala la varsta lor. Mie dr. mi-a spus ca este o modalitate de a explora lumea...ce este cel mai nasol este ca isi introduce aratatorul pana in gat si apoi vomita[zid]

 

RROX si OANAMC - bine ati revenit!

 

NINOCIKAP - MULTUMIM PT. RETETE! CHIAR VROIAM SA INTREB LUMEA CUM O PREPARA!

 

ANDIRA - ce stiu eu despre laptele de vaca este ca contine f. mult Ca dar mai putine minerale si vitamine si mai ales poate produce 2 boli destul de grave la bb. salmonela si botulism...Acum fiecare parinte are dreptul de a alege...Eu am o prietene care i-a dat fiului sau lapte de vaca de la 4 luni si evident copilul are acum 3 ani si nu a avut probleme...

 

ANA 71 - tot de la dr. stiu ca se poate folosi pt ceai si apa de robinet bine fiarta(circa 15 minite) iar pt. indulcire la 100 ml apa o lingurita rasa de zahar ( il fierbi cu apa)

 

 

Despre noi, ca sa ne laudam un pic,am ajuns la 5,400 kg, 63 cm, mancam cu placere piersica si portocala dar sa nu vedem morcovul...Vrem sa incepem cu cerealele pt ca in 2 saptamani nu am crescut decat cu 250 g...[sm] In rest incepem de la 3 luni sa ne ridicam singure in fundulet, ne admiram mainile si le savuram....iar mai nou ne observam si picioarele...

 

Nu mai pot sa scriu ...ne-am trezit si facem circ[bang][bang][bang]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]

 

Astazi am fost la botezul unui baietel simpatic foc si tare mititel [:)] deja ma uit la Ioana si zic ce mare e! Am dus-o si pe ea la miruit si l-a cucerit pe preot [:D]

 

Andruzzaid="red"> si eu trebuie sa-i dau calciu, dar inca nu am inceput. Tot fiindca a crescut foarte mult, foarte repede. Prajitura a fost buna, subliniez a fost...

 

Andiraid="red"> reteta care imi place mie e cu aluat, visine deasupra si peste albus de ou spuma cu zahar. Iese super.

 

Mamacitaid="red"> multumesc tatalui tau si tie. O sa incep sa-i dau. Cat despre cereale, toate sunt imbogatite cu fier, se incepe cu orezul fiindca e cel mai bine suportat de un stomacel micut. Asa i-am dat si eu Mariucai. Problemuta e cu dolofanii. Si doctorita de la Medicover mi-a sugerat sa introduc cerealele mai tarziu avand in vedere cat a crescut.

 

Apropo ieri am facut 4 luni si avem 7.200 kg deja. Si in ultimele saptamani nu am luat decat cam 100g. pe saptamana, ceea ce e total neobisnuit pentru noi. Da' nu-i problema, suntem rotunjoare, trebuie sa ne mai si oprim [:D]

 

Ana71id="red"> ti-am spus apa plata fiindca ma gandeam la ceai instant pentru bebei. Daca il fierbi tu e OK cu apa de la robinet, fierbe-o minim 5 minute.

 

Zuzunakiid="red"> apa plata e microbiologic pura, nu trebuie fiarta. Muncesti degeaba si nu-i faci un bine. [pup] Bubu-lui tau!

 

Ligiaid="red"> in apa plata creste concentratia de minerale fiindca se mai evapora apa la fiert si mineralele raman la fel. Multa sanatate!

 

Betilinaid="red"> cred ca stii ca toti copii pana pe la 2 ani sunt usor cracanati, e normal si nu raman asa. Daca medicul ti-a recomandat masaj cred ca poti sa i-l faci tu fara probleme.

 

Alessiaid="red"> eu una m-as fi dus tinta la catolici (sau protestanti, parca olandezii asa sunt) si as fi botezat copilul. In fons sunt tot crestini si daca biserica noastra a ajuns sa ne refuze botezul copiilor si sa ne vorbeasca golaneste nu cred ca mai are prea multe de oferit copiilor nostrii. Iti doresc sa ai parte in Romania de un botez minunat!

 

Andiraid="red"> daca fierbi laptele minim 5 minute nu-i nici o problema. Laptele de la vaca direct e mai gras decat cel din comert, dar eu una nu m-as complica cu el. Il prefer pe cel integral, dar pasteurizat din comert. Cedra e favoritul meu.

 

[pup] tuturor!

 

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si [copil] Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rox,

mersic,la fel si ioanei[pup]

pai si atunci cum prepar lapticul???ca doar trebuie cu apa fiarta,nu??[:I]sa folosesc de la robinet?nu prea ma bate gandu...da mi si mie o solutie ca s in pana la ora asta...

sa va zic:azi n a mancat timp de 5 ore!el care manca la 3 maxim 4.am aruncat vreo 3 bibi toto incercand sa i dau.si ce ziseram noi?ia sa incercam putina banana pasata.i am dat doar o lingurita si ce i a mai placut[:X][olala]s a umplut pe toata fata.gata ,am zis,de maine papam morcovei la borcanas!se pare ca vrea si altceva manzul.

fug dar revin io ca mai am de povestit.

pupi

 

Nicole-mami de pici cu lipici (19.03.2005) http://pg.photos.yahoo.com/ph/nezdravana/my_photos

 

People see God every day, they just don't recognize him.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daria te-am vazut azi la tv, esti o scumpa si o frumoasa , iar bebe e mortal, mai ales cand radea la teo , iar casa e tare frumoasa

 

inca n-am apucat sa citesc ce ati scris am fost ocupati , ieri am fost la campina la bunica mea azi am dormit si am trebaluit prin casa , poate reusesc maine

 

ma duc la culcarica acum sunt rupta de oboseala

 

noapte buna la toata lumea

 

http://community.webshots.com/user/cezargeorgian

 

Adriana si [copil] Cezar (n. 23 Aprilie 2005 )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...