Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai-iunie 2005 (4)


Recommended Posts

Fran, pai al meu mananca mult de la san si foarte rar ii dau formula, cand nu am laptele de la san pregatit pentru ca ma mulg si il pun in biberon.

Nu stiu ce sa zic de la ce ar putea fi! O sa vorbim si cu doctorul, sa vedem daca mai face asa zilele astea!

 

 

Mami de [baietel] Alex mancaciosid="blue">

 

Pozici si Povestea nasterii micului Alex

 

Evolutia lui Alex:

http://lilypie.com/baby1/060522/1/15/3/+1/.png

 

 

Beatrice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Sufletzica, a avut si Ana eritem urat si am facut urmatoarele, la indemnul pediatrie:

 

- spalat la fiecare schimbat de pampers cu apa cu putin bicarbonat de sodiu (vreo 2 zile pana ii trece si apoi cu apa simpla). Renunta o vreme la servetelele umede si apoi schimba-le, ca la noi de la astea a facut se pare;

- lasat cat mai mult timp cu fundul liber. Am cumparat de la farm Iedera niste scutece de 60cm/60cm absorbante pt adulti Seni si am tinut-o cu fundul gol pe ele cate 2-3 ore pe zi.

- am facut la farmacie urmatoarea crema (vit A 10 ml, oxacilina 500 mg, tetraciclina 500 mg, zinc oxidat 15 g, stamicina 150000 ui, lanolina 20 g, vaselina 20 g). Am dat-o o zi la fiecare schimbat de scutec, a 2-a zi la fiecare al doilea schimbat de scutec si apoi vreo saptamana numai la pampers-ul de dupa baie. Dupa ce se vindeca se intretine cu bepanthen.

 

Dr mi-a zis ca ea cu metoda asta vindeca 95% din cazurile de eritem fesier. Si asa a fost, ca nu ii trecea cu nimic si cu asta s-a facut bine in 2 zile.

 

In ceea ce priveste datele tale fizice pt listuta, eu updatez lista miercurea si te voi ruga sa le mai transmiti odata la apelul meu de miercuri.

 

Carolina, cu Alina (12.11.02) si Ana (9.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu o tin pe Ema mea cu funduletul golid="red"> macar o ora pe zi, si asta din cauza caldurii. Ii place dezbracata. Ce-i drept, ii tot schimb prosoapele de sub ea pt ca face pipi des, dar ea se simte in largul ei si da din picioruse vesela. Pt fundulet folosesc putin Bepanthen, dar nu pun la fiecare schimbat de Pampers. Nu a avut pana acum eritem, dar o data a facut bubite din cauza servetelelor cu ulei de la Sanosan.

 

Sa va spun si despre vaccin( engerix si infarix)id="red"> Mai precis reactia..Pai n-a fost nici o reactie. Nu tu febra, nu tu roseata, nu tu agitatie. Cred ca a durut-o local in seara cu pricina pt ca se vedea pe fata ei ca sufera, dar a uitat repede pt ca n-am lasat-o din brate si i-am povestit.

 

Maine Ema implineste 2 luni asa ca m-am gandit sa o pun in marsupiuid="red">. Nu pot spune ca s-a simtit extraordinar, iar mie imi venea sa o tin ca si cum n-ar fi existat marsupiul acela. [:D] Am fost asa sa-l pupam pe tati care era la munca. Am facut si niste poze. Aici o poza facuta azi la muzeul satului: http://community.webshots.com/photo/380075910/403266790LehebB

 

Ieri am facut dus cu broscuta. Era ingrozitor de cald la noi in casa, asa ca m-am asezat in cada, am pus un prosop pe picioarele mele si pe Ema peste. Ii sprijineam capul cu genunchii mei. Mihai o spala si o clatea cu dusul. Tare i-a placut. Ea statea pe spate iar noi o rasfatam. Ma gandesc sa o duc si la inot. Am auzit ca ar fi asa ceva pt bebelusi la Crown Plaza. Vorbeati zilele trecute cum sa tineti bebelusii ca sa inoate in cada. S-a incumetat pana la urma cineva?

 

adina

 

 

noi3

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza....

La multe luni(...ani) Ema_Elena si Filip_Gabriel...

 

Adina eu ma chinui sa pun fata in cada si de fiecare data ma las pagubasa din motive simple...nu curge apa calda...In cartierul meu este plina revizie ...Da' saptamana asta sigur se va intampla

minunea...Cum se impaca Ema cu leganutul...ii place?A mea este topita dupa el,dar mai ales masa care asa poate sa mai faca si ea ceva( nu ca as avea mare trage de inima)

 

Fran nu este nici o modificare in comportamentul somnoros al Deliei dupa botez...Cel putin pana acum tot la fel face...Adica ziua are chef de stat la gargara cu masa sau cine are chef de prosteala...

 

Sufletzica incearca pentru eritem si cu Neopreol...La unii copii face minuni...Iar cu transpiratul unii doctori spun ca ar fi lipsa de calciu...Si a mea transpira cand mananca,dar eu zic ca 99,9% este din cauza caldurii,laptele fiind si el cald...Oricum mi-e nu mi-a dat calciu suplimentar sa-i dau la copilu'...

 

Delia mea vad ca( sa nu o deochi) si-a stabilit programul de noapte...Azi a facut o saptamana de cand a eliminat singurica masa de noapte de la 3-4,asa ca dupa ora 10 cand este pur si simplu cazuta la datorie se mai trezeste dimineata la 6-6,30, azi chiar la 7.Nu pot decat sa ma bucur...Daca ar mai dormi si ziua macar la pranz m-as declara multumita definitiv...

Ieri i-am dat niste branzica de vaci cu fructe de la ginerica din farfurie( ginerica fiind finutul meu de 9 luni) cu varful degetului...Deci vreau sa va zic ca isi lingea buzele dupa ea in draci...S-a strimbat putin la inceput,iar apoi delir...

Maine vreau sa ma duc la control ca se fac trei luni si dupa,in functie de ce zice doctorul,trecem la marea diversificare...

 

Loreen cu Bianca[zana]si Delia[copil]

Botezul

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna !

Carolinahid="red">-merci de ideea cu scutecele seni, ca si eu o tin - cum zicea si Adina-cu funduletul gol cat pot de mult...La noi e si mai nasol, ca trebuie sa stam cu 2 pampersi pe caldurile astea...

Apropo,de solduri, Gabitza, Rufusid="red">- voua v-a masurat la eco unghiurile, v-a zis sa reveniti la control? Noi am facut eco la Medicover la Stamate si ne-a zis ca nu doar soldul stang are probleme ci ambele[bang]- cica sunt mai laxe, si sa stam cu 2 pampersi ca poate se rezolva asa... si sa revenim pentru inca o eco inainte de radiografie[bang]

Adinaid="red">- daca ajungi la bazin sa-mi zici si mie te rog cum e...ca si eu as vrea. Ma gandesc si sa sun la centrul Duo- astia cica iti trimit acasa o moasa sa te invete cum sa-l balacesti in cada mare...cam 1mil distractia.

 

Fran si Patricia Annelise (05.05.05)

http://community.webshots.com/user/annelise05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, iata-ma din nou printre voi. Sotzul se simte mai bine, i-au facut spalaturi la rinichi iar acum au inceput sa functzioneze mai bine, deci nu este pericol de... mi-e si frica sa folosesc cuvintul, dializa. Miine ii vor face investigatzii si la plamini, sper sa lase si fumatul.

Bebelusha Isabella ieri a avut o zi de m-a omorit, a dormit doar de pe la 11 pina la 12.30 in rest mincat, surisuri si plinsete. Aseara, obosita moarta am pus-o in patut pe la 9.30 iar dupa vreo trei minute de oracaieli a adormit pina azi noapte la 1.40. Sper ca astazi sa fie mai linistita.

 

Danielaid="orange"> si principesa Iid="red">Sid="blue">Aid="purple">Bid="maroon">Eid="purple">Lid="green">Lid="blue">Aid="red"> [bibe] (5 iunie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

loreenid="red">, in balansoar nu-i prea place. Am lasat-o doar 10 min pt ca statea stramba in el. e prea mare balansoarul, prea mica ea...am leganat-o 10 min si se uita fix in dreapta sus, dar apoi a inceput s aplanga. mai astept o vreme...In legatura cu apa calda...si noi avem probl asta, dar pt ca stam la etajul 4/4 si pana urca apa la noi...Merci pt site. Da, la active center ma refeream si eu. franid="red">, uite si tarifele. http://www.activecenter.ro/tarife.pdf Cam piperate, dar eu as vrea sa mergem, totusi. sa vedem cum facem. fran, stiu ca avem carucioare la fel. in ce pozitie sta patricia ta in el acum. tot intinsa pe spate, sau l-ati mai ridicat?

 

adina

 

noi3

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza mamicutze si bebici!

 

Loreenid="red">, nu am vazut pozele de la botez, probabil ca nu ai facut public albumul. Multumim pentri link-ul cu balaceala bebei...am gasit lucruri interesante despre cum se face masajul bebicilor si altele.

 

Sufletzicaid="red">, ref la eritem, incearca sa o apeli cat mai des si sa o lasi cu funduletzul gol cat mai mult. In caz ca vrei sa-i pui scutec dupa ce o speli , sa ai grija sa fie f uscat funduletzul, eventual foloseste un foehn. Inainte de a folosi crema recomandata de carolinah ( contine antibiotic!)eu ti-as sugera sa incerci cu crema cu oxid de zinc de la sanosan cu care sa o dai pe funduletzul bine uscat si sa o lasi apoi fara scutec. De asemenea incearca sa fol cat mai putin servetzelele umede si eventual schimba-le. Daca nu ii trece in 3-4 zile cu o igiena riguroasa ( inceraca sa o stergi cu o carpitza cu apa chiar dupa fiecare pipi atunci cand e cu funduletul gol pt ca vezi cand face ) treci la crema cu antibiotice si neaparat vorbeste cu pediatrul inainte.

Si Marica transpira numai pe capusor cand papa insa eu nu m-am ingrijorat de asta si am pus-o pe seama efortului depus si a caldurii.

Transpiratia rece a manutzelor si piciorutzelor la bebei este ceva normal pt ca ei nu au un sistem termic bine reglat. Se rezolva in timp, nu iti fa griji de asta....la noi a trecut...pana la 2 luni avea tot timpul manutzele reci si umede , la fel si talpicile.

 

Azi noapte a fost prima cand Mariuca a dormit de la 9 pana la 5 dimineatza! Eu m-am trezit la 2, asa cum obisnuia dra de o luna incoace si astept, astept doar doar s-o trezi ea...ma dureau sanii f tare de atata laptic...si nimic...am adormit la loc si micutza s-a trezit la 5, a papat rapid dupa care a urmat o ora de conversatie. Sper sa se intample si de acum incolo... Inseamna ca ce am citit, ref la sistemul digestiv al bebeilor si greutatea lor, este f adevarat...adica dupa ce depasesc greutatea de 6-6,5 kg ( Mariuca are 6,3 kg) nu mai au nevoie sa manance noaptea iar daca o fac este doar obisnuintza?

 

Va pupacim

 

 

 

 

Tzumpiloi si

Mariuca (06.05.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult fetelor.O sa incerc si

solutiile propuse de voi...

astazi aratau ceva mai bine bubitzele eisi pe la 13-14.00 o sa o dezbrac si o las la poponeatza goala iar.

Voi ati facut toate ecografii la sold la bebei pt ca noua pediatra nu ne-a zis nici ca ar trebui nici ca nu...si ma gandeam daca o fi cazul sa ii propun eu sa facem una, asa preventiv.

ca rau nu are ce sa ii faca si sa stau si eu linistita ca este ok dpdv asta de vedere.

sufletzica&sara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...