Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai-iunie 2005 (4)


Recommended Posts

Fran, Babygirl id="red">si noi am vrea la piscina...e cam scumpicel dar merita macar o data ( de un abonament!).

 

Carolina,id="red"> vreau si eu pe listutza ! Uite, mi-am luat masurile: 1, 70 inaltime, greutate 59 kg ( inainte, 52 iar pe timpul sarcinii am luat 20 de kg), talie 77cm, burta 87 cm, sold 96 cm.

Tinta: 52 kg, dat jos celulita de pe coapse, intarirea musculaturii abdominale.

Ce fac pt asta: mers cu rolele in parc cand il plimb pe bebe si cateva exercitii acasa pentru inceput.

Nu renunt la dulciuri si inghetata!

 

Tzumpiloi si

Mariuca (06.05.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna dimineata(ziua)

La multi ani pentru Ema, Andrei-Stefan si Filip Gabriel, sa fiti sanatosi si cumintei!!!

 

in primul rind scuze Androix ca nu am putut sa stam mai mult de vb. dar ne grabeam tare. sa-ti traiasca Filip, are un par!!!!!SUPERRRRRRRR si lungggggggggg.

noi in w/e am fost la tara la 100 de km. ne-a dat curaj Florentina, am zis daca ele au venit de peste ocean, noi aci la 100 de km nu poate sa se intimple nimic rau! simbata de la ora 11 ne-am tot pregatit, asa incit pe la 3 eram in Carefour la cumparaturi.

vineri dimineata am facut vaccinele si nu am avut reactii.acum dupa atitea zile nu cred sa mai apara.miine ne ducem sa il cintaresc si masor. sa vedem cit a crescut la 2 luni.

Loreen sa-ti traiasca crestina. pozele de la botez nu se vad.

 

cu inotul, eu l-am intrebat pe medic si m-a sfatuit numai daca vine acasa, in bazin inca nu ma sfatuieste. sunt si alti parinti cu copii si nu e foarte indicat!! acasa am inteles ca este 25 de Euro sedinta.

am mai gasit ceva comentarii si aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51831

unde pot gasi scutecele sensi, vreau si eu!

 

o saptamina buna va doresc si la bebei si voua.

 

 

Matei 21.05.2005

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adinaid="red">- inca mai tinem carutul in pozitia culcat. Prin ce hartoape trecem pana ajungem in parc... mi-e ca ramanem fara lapticul proaspat hapait daca ridicam si carutul... Sotului meu i s-a cam pus pata pe el- cica i se pare acum prea ingust. Totusi eu sper ca o sa poata dormi noaptea in el -cam peste 2 saptamani cind speram sa ajungem undeva la munte pentru cateva zile...

WE asta o sa fie marea aventura- plecam la tara - cam la 40 km de pitesti unde avem o casuta. Acolo au carat ai mei patutul meu de cand eram mica, i-am luat si cadita. Se vedem cum ne descurcam ca deocamdata nu au montat boiler-ul - o sa incalzim pe aragaz apa pentru baita. Avem deja emotii...de e prima iesire din bucuresti.

Tzumpiloiid="red">- eu nu prea cred ca are legatura sculatul noaptea cu greutatea copilului... A mea doarme TOATA noaptea -mi-e si rusine sa mai zic- cam de la 1 luna. Acum abia a sarit de 5kg si doarme de la 10,30-11 pana pe la 8- cand ma duc eu la ea sa-i fac lapticul, ca altfel cred ca ar lenevi si mai mult...Chestia e ca doarme foarte profund- de obicei dimineata gasesc pampersii complet uscati- adica nici macar un pipi nu face in timpul asta. In noptile cand doarme mai agitata- rar- se mai aude cate un oftat[:D] prin babyphone- gasesc si cate un pipi in pampers...Da' e mea nici nu e mancacioasa- daca ii dai- bine- mananca- daca nu sta ce sta treaza si apoi se culca la loc...Asa a facut si in maternitate- de a scazut aproape jumatate de kg- eu nu aveam lapte si cand ceream completare toata lumea imi zicea ca un copil flamand plange- a mea dormea tun.

 

Fran si Patricia Annelise (05.05.05)

http://community.webshots.com/user/annelise05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sufletzicaid="red">- in legatura cu eco la sold... noi nu am facut doar preventiv...desi poti sa faci si asta daca vrei tu sa stai linistita...la noi la manevra de verificare se strambau toti ca soldul "scartaie"[bang], plus ca aveam toti cei 3 factori care predispun la asa ceva- 1- e fetita

2- a fost in pozitie pelviana

3- si eu am avut displazie de sold cand am fost mica

 

 

Fran si Patricia Annelise (05.05.05)

http://community.webshots.com/user/annelise05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fran, intr-adevar, dr.Iosup a masurat unghiurile pe pozele de la ecografia de sold a lui Andrei. Ne-a zis ca e OK, nu ne-a mai zis sa revenim pentru control.

 

Sufletica[/], poate ca pediatra ta nu a observat nimic suspect la controlul soldului fetitei si de aceea nu ti-a zis nimic. Asta daca a controlat-o. Asta se face prin departarea completa a picioarelor bebelusului, se tin genunchii departati cu degetele mari iar cu degetele mijlocii asezate pe articulatii se fac citeva miscari. Medicul ar trebui sa simta la mina si sa "auda" daca e ceva in neregula cu articulatia soldului. Asta se face inca din maternitate, de neonatolog. Si apoi de pediatru la primul control.

Lui Andrei tot preventiv i-am facut ecografie, pentru ca a fost pelvian. Si eu am avut luxatie congenitala de sold.

 

Azi, tot pentru ca a implinit 2 luni, l-am pus si eu pe Andrei prima data in marsupiu si am facut niste ture prin cartier. A adormit dupa 5 minute si asa a stat pina am revenit inapoi in scara blocului. Marsupiul este Chicco, din cel cu 3 pozitii.

 

Gabitzaid="blue"> si bebe Andrei-Stefan [bibe] (25.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucas, multumim la fel! Stai linistita, de cand ne-am intalnit ma tot gandesc ce-ar fi fetele sa mai organizam si noi o intalneala cu tot cu bebici? Intr-o sambata sau duminica in parc undeva? Eventual poate alegem un parc mai putin aglomerat decat Herastrau...? [:)] Zambesc timid, poate va incanta ideea?

Pentru schimbat si stat la cucu gol eu folosesc niste paturici cu un plastic pe o parte si material absobant pe cealalta parte de la fixies, pe care le-am cumparat din cora. Tot 60x60 cm au. Se gasesc la raionul pentru bebelusi pe langa scutece si servetele. Mai exista si de la happy si dimensiuni mai mari dar nu sunt la raionul de bebei ci pe la hartie igenica si servetele acolo in coltul magazinului, pentru ca sunt de fapt destinate batranilor. Eu am asa o paturica si in patutul lui Filip sub cearsaf in caz de accident. [:D] O sa fie mai util cand o sa incepem antrenamentul la olita.

Tot citesc despre diversificare si am constatat ca sunt foarte nerabdatoare sa incepem mai repede, de ce nu stiu [alcool], drept pentru care am decis sa astept pana la 5 luni. Nu are nici un sens sa ma grabesc, chiar daca n-o sa-mi mai ajunga laptele o sa completez cu formula, dar deocamdata am suficient. mai ales ca Filip s-a lipsit singur de o masa asa ca a ajuns la 5 mese pe zi, s-a marit timpul intre mese asa ca apuc si eu sa produc [:D] Milka e in focul productiei [balcon]

Cu slabitul vad ca stau bine, este a patra zi de monty, cu mici abateri si deja am dat un kil, acu sa vedem ca l-am mai dat o data acum 2 saptamani si am sfarsit prin a-l pune la loc...[b)]

 

 

Andreea mamica lui [bb] Filip Stefan

Pozici cu Filip

Cum s-a nascut Filip

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI!id="size4">id="red"> Emaid="red">id="size4">, Andrei-Stefan si Filip Gabrielid="blue">id="size4"> sa cresteti mari si sa ascultati de mami a voastra!

 

[pup] de la Alex pentru Ema...

 

Mami de [baietel] Alex mancaciosid="blue">

 

 

 

Pozici si Povestea nasterii micului Alex

 

Evolutia lui Alex:

http://lilypie.com/baby1/060522/1/15/3/+1/.png

 

 

Beatrice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumim pt "la multi ani". nu-mi vine sa cred ca au trecut 2 luni!!! alex, te pupa ema. [bis]

tzumpi, fran,id="red"> am sunat acum la active center(0722288856).Programarea si achitarea abonamentului (4 ore=2,4mil)se face marti sau joi intre 18:00 si 19:00 pe Calea Grivitei. Cele 4 sedinte vor fi sambata intre 11:00 si 12:00. Tot de la ei se cumpara chiloteii de bebe speciali pt bazin. Trebuie sa ducem adeverinta de la dr. de familie sau pediatru. Daca mai aflati ceva sau ajungeti inaintea mea, astept info.

 

adina

 

noi3

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei Fran,id="red"> ma amagesc si eu ca poate va dormi si bebica mea toata noaptea. Nu stiu cat si daca este adevarat dar asa citisem pe un site si vad ca la noi s-a aplicat.

 

Androixid="red">, buna idee , cred ca ar fi dragutz sa ne vedem mai multe , chiar toate mamicile undeva intr-un parc!

 

Sambata cand am fost la Cora am vazut o mamica care alapta . Statea pe un scaunel taburet si langa ea avea un carucior albastru. Ma gandeam ca poate este una dintre voi....

 

Lucasid="red">, scutece Seni am vazut la Selgros . Dar cred ca gasesti si la farmacii. Mai bine incerci cu acele paturici de care zicea Androix.

 

Sufletzicaid="red">, si noua ne-a recomadat pediatra vizita la ortoped pentru ca este fetitza si a fost in pozitie pelviana. Din cate stiu tu ai nascut prin cezariana , nu cred ca ar fi nevoie ...

Noi am fost la ortoped si nu ne-a recomandat eco.

 

Si noi ne pregatim de plimbari. Vineri plec la Rm Valcea, la parintzii mei si , bineinteles , vom pleca cu tot bagajelul nostru. Si noi avem emotzii ca va fi prima iesire ceva mai departe de casa. Apoi vom pleca la munte si la mare. Pt mare am achizitionat de la Selgros un cortulet de plaja cu protectie UV , unde va sta bebe si , desigur, cremuit bine inainte.

 

Vroiam sa va mai spun ca Mariuca a inceput sa apuce jucarioarele. Le ia in manutze si e foarte fericita de zgomotul facut de zdranganele. Intr-o dimineatza am gasit-o in patutz agatzata cu ambele maini de doi ursuletzi din carusel.

 

Si noi avem marsupiul Chicco cu 3 pozitii numai ca pe mine ma doare ingrozitor spatele cand il tzin pe bebe . Mi se pare greu si prefer sa iesim cu caruciorul.

 

 

 

Tzumpiloi si

Mariuca (06.05.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna

 

Noaptea noastra a fost mai bunicica ,chiar daca dimineata avem ora de vorbit cu mami.De suntem de acum fete mari si uite asa vorbim noi cu mami.Maine mergem si noi sa facem vaccinul de 2 luni .Am niste emotii .O intrebare vad ca cam toata lumea si-a culcat copilul in camera lui ,Am ramas singura care am inca patutul in camera la mami si la tati.

 

Vreau sa zic la multi ani la bebei ca azi fac 2 luni Andrei ,Ema si Filip.Un pupic mare de la Mara pentru voi.

 

Si acum o rugaminte la Gabitza sa ii pui si al doilea nume al lui Mara in lista ca sa se mandreasca si tati ca el saracu stie numai unde e numele ca ce scrie nu stie.Ca ii dam un pupic mare lui Andrei de la Mara.(numele e Augusta)

 

Va pup dulce

 

Marilena si Mara Augusta

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...