Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai-iunie 2005 (4)


Recommended Posts

Multumesc pentru urarile de bun-venit![bis]

Sufletica, si eu trebuia sa nasc la Elias, aveam programata cezariana (nu la cerere, ci de nevoie, placenta previa+ cordon ombilical inconjurat de 2 ori) pe 6 iunie si, sa aflu cu o zi inainte ca s-a inchis maternitatea.. Nu-ti zic ce tragedie a fost pe mine, cat am plans.. Tineam tare mult sa nasc la Elias pt ca si eu m-am nascut acolo si cunosteam spitalul si personalul de acolo... In fine, pana la urma am nascut pe 7 iunie, cu doctorul Mateescu de la Elias in Polizu. Tin sa va spun ca pana la urma, tot raul a fost spre bine[:D] Am stat 7 zile in spital, personalul a fost extrem de atent, adevarati profesionisti. Fetitza mea, Rebecca a stat o zi la terapie internsiva, dupa care programul de rooming a fost nemaipomenit pentru ca am putut sa o am pe galushka tot timpul cu mine, ne-am acomodat una cu cealalta. Am luat o rezerva cu plata care avea de toate si in plus, am putut avea in permanenta ajutor langa mine (mama si sotul au facut cu schimbul in fiecare noapte).

 

Eu n-am folosit pt. colici decat Sab Simplex. Il folosesc preventiv, pentru ca Rebe vad ca inca nu are.

 

Inca ceva: Fetitza mea s-a obisnuit sa suga cu sfarc de silicon si acum daca vreau sa-i dau fara, nu stie sa suga.. Oricum, ma bucur ca mananca, asta e important si ca ia in greutate

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mickyyy, sorry, macar daca iti puneam mai putine kg...[:D] Cred ca am lesinat de admiratie ca esti asa de inalta si am facut putina hipoxie. La inaltimea ta kg in plus nu prea se vad, fericito.

 

Sufletzica, bine ai venit. Esti pe lista!

 

Am culcat in sfarsit toata menajeria si stau putin linistita si il astept pe barbatu-meu sa vina de la serviciu. Nu, nu e muncitor care lucreaza in schimburi, cum s-ar putea crede, dat fiind faptul ca e aproape ora 22[bang]. Sunt atat de obosita zilele astea, de nu mai stiu ce sa fac. Si am un deadline pt un raport vinerea urmatoare si eu n-am facut nimic, o frec pe net, dupa cum se vede.

 

Carolina, cu Alina (12.11.02) si Ana (9.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am ajuns sa imi fie frica sa imi hranesc copilul daca ati mai pomenit asa ceva. Mi-e asa frica de varsaturile astea ale ei... Nu stiu cum sa imi inving teama, azi a hranit-o numai mama, mie mi-e frica sa nu ii transmit si ei starile astea tampite pe care le am. Azi nu a mai varsat e adevarat, dar a mancat foarte putin. Ea ajunsese inainte la 140-150ml/masa dar acum mananca si 50ml la o masa. A scazut in greutate putin aseara cand am cantarit-o iar in seara asta avea tot atat. Eu sunt disperata pentru ca ea a fost un bebe foarte mic. Acum la 2 luni are dupa ce a scazut zilele astea 4720g. Vad ca voi ati sarit toate de 5 kg bine de tot. Aseara am si plans...

Ruxel, am sa spun acum o tampenie. Am asociat la inceput varsaturile Marei cu faptul ca in ziua respectiva cineva se mira de ea. asa mi s-a intamplat si atunci in parc (by the way - parcul e corect) s-au mirat niste doamne de ea si seara... jeturi. Si face mai frate o balta pe parchet de parca am varsat eu si nu ea mititica. Asa ca am zis ca pana la botez o scot doar aici la noi in curte, in gradinita cu floricele unde ne-am amenajat masuta cu scaune si umbreluta. Am mai luat-o duminica trecuta cu noi la Cornu ai a fost tare cuminte.

Ei si de aceea nu am mai venit in parc. Dar cred ca am sa vin din nou cu ea. tu pe la ce ora ajungi de obicei. Si pe unde parchezi daca vii cu masina ca asta e o mare problema pt mine. Mi-ar face MAAAARE placere sa mai schimb si eu cateva vorbe cu o mamica. O sa te recunosc pt ca ti-am vizionat pozele. Arati super... nu se vede ca ai nascut.

Fetele care hraniti bebeii la biberon, voi aveti probleme cu varsaturile? Dati-mi si mie sfaturi va rog ca poate nu o hranesc eu cum trebuie. O pun sa ragaie de vreo 4 ori in timpul mesei, si neaparat la sfarsit. Apoi o asez pe o pernuta sa stea un pic mai ridicata si abia dupa vreo ora o las la orizontala complet. La cat timp dupa masa pot sa ii dau ceai?

Multumesc si va doresc toate cele bune

La multi ani pt Matei si Alex (Beatriced)

http://community.webshots.com/user/redreosemaraid="blue">id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza...

 

Sau mai bine zis noaptea...Acum am reusit sa termin pregatirile pentru ziua de maine...

 

Corni scuza-ma ca nu ti-am raspuns pana acum...Botezul este maine...Am vrut sa-ti spun ca botezuri se fac in orice zi,chiar daca este post...Si apoi cu masa de dupa ce are a face cu ce spune popa?!Ca doar nu-l ai invitat?! Chiar am sa intreb si eu maine de certificatul de botez,mai ales ca trebuie sa-mi dea unul tinand cont ca vrea sa o boteze cu alt nume...De... mofturi de manastire...

 

Eu am pastile de tantari in aparat ,dar inafara de faptul ca mai scapa cate unul la ciupit nu vad mare scofala cu el...La fel si cu microundele...Eu nu incalzesc laptele ci doar apa cu care il fac si atunci stiu clar daca este sau nu prea fierbinte...

 

Sunt tare curioasa daca dupa ziua de maine va dormi Delia mea si ziua...Noaptea nu ma pot plange, doarme de la 10 seara pana a doua zi la 6 ,insa am treaba ziua si cu ea nu pot face nimic ca vrea atentie,vorbarie, joaca...mai nou tipa la tine daca nu vorbesti cu ea...Om trai si vom vedea...

 

sufletel,Inesuca bine ati venit...

 

HAi ca va las...un sfarsit de saptamana cat mai placut si linistit...

 

Loreen cu Bianca[zana]si Delia[copil]

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,nu am mai intrat de mult,a plecat mama si acum toate au ramas pe capul meu.Nu prea mai am timp de nimic,doar cit sa merg la sala si la sauna.Am avut si un munte de haine si am ajuns acum in sfirsit sa le calc.Deh,am noroc ca baietelul meu ma lasa sa dorm de la ora 12 noaptea pina dimineata la 7.Cristi a crescut foarte mult,deja astazi i-am cumparat hainute numarul 68.Am facut si primul vaccin si din fericire nu a avut nici o reactie negativa.Mi-a fost tare mila cind l-au intepat,imi venea si mie sa pling.

Cit despre kg. o dau inainte cu Montignac si merge incet dar sigur.Ce e mai nasol e grasimea de pe burta care merge mai greu si trebuie sa fac multe abdomene,la mine e zona cu probleme.

Eu laptele il incalzesc intr-un incalzitor special pentru sticle,pot sa il folosesc si in masina,e foarte practic.

Gustaid="brown">,ii dai deja suc de morcovi bebelusei?,nu e voie sa ii dai decit lapte si putin ceai pina la 4 luni.Daca vrei hainute pentru fetita sa imi spui pentru ca am o gramada de la Bianca.Daca ai chef hai sa ne vedem,trimite-mi un PM.

Te-ai hotarit ce fel de sterilet iti pui?.Eu imi voi pune Mirena,cel cu hormoni pentru ca oricum hormonii actioneaza numai local nu circula prin tot organismul.Cel de cupru mi se pare prea dur.

 

Beatricedeid="red">,mie mi-a venit ciclul ieri,nu stiam de ce eram asa obosita.

 

 

Numai bine

 

http://community.webshots.com/user/anky2100

http://community.webshots.com/user/cristil102

 

Anca[mamica] Cristian Lucian 12.05.05 si Bianca Melissa 02.02.05

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Redroseid="maroon">,schimba laptele.Vezi ca se gaseste lapte special pentru bebelusii care vomita.Sa intrebi in farmacii.Humana si Nutrilon au un astfel de lapte.

 

http://community.webshots.com/user/anky2100

http://community.webshots.com.user/cristil2100

 

[mamica]Anca Cristian Lucian 12.05.05 si Bianca Melissa 02.02.03

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici de bebelusi de mai-iunie, sunt o mamica a unui copilas de la grupa oct-noi-dec 2003 si va rog din inima sa cititi acest mesaj:

Fetelor din Romania e nevoie de ajutorul vostru..! E vorba de Sabina, o micuta de 6 luni bonlava, viata ei depinde de niste bani, sanse are foarte mari de a invinge boala. Deja parintii sunt in Anglia pt prima sedinta de tratament. Fetita a rectionat bine pina acum, deja tumoarea a mai scazut un pic, e felul ei de a ne arata ca poate invinge boala, poate trai, e felul ei de a ne cere ajutorul . Cazul e real 100%, parintii au fost pe acasa tv, motanik(andra) a sunt la spitalul din anglia si a intrebat de ei, i s-a confirmat totul si numele si diagnosticul si dr care se ocupa de ea. Pina miine e valabil teledonul pentru Sabina 0900.9000.50. , un apel va aduce 5€ pt ea. 170.000 lei nu e mult pt a ajuta o bebelusa de 6 luni.

Fetele din europa, puteti trimite la mine prin plic sau cont, nu conteaza cit, maruntisul din buzunar, mai cereti si maruntisul sotzului si al citorva prieteni. Puneti in plic sau trimiteti la mine in cont, va dau datele pe PM. Voi face cheta ca si in alte cazuri si ii voi pune in contul parintilor din Romania.

Mai multe detalii aici http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890

Astept PM-urile voastre[flo][flo][flo]

Multa sanatate voua si puilor vostri[copil][copil]

Va multumesc[pup]

 

 

 

Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)

"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza...

 

Red rose nu te panica si nu plange ca pana la urma nu este nimic grav...Eu asa am patit cu Delia din ziua nasterii fara macar sa apuc sa o alaptez...Apoi au inceput jeturile...La inceput ave a treaba cu laptele meu,desi aveam alimentatia controlata,tratamente pentru a tolera laptele la 6 mese 4 mi le arunca pe unde ii venea....Apoi am trecut la biberon si varsaturile s-au mai redus la numar,i-am dat Debridat de 3 ori pe zi si acum am ajuns la un jet la 2-3 zile si mai ales daca nu-i fac laptele cu foarte putin timp inainte de masa...Si mai ales sa nu-i dau laptele ramas de o masa la alta...

IAra nu suporta manevrata dupa masa vreo 30 de minute...In rest acumuleaza bine,este vioaie,doarme bine,caca arata bine...deci nu sunt probleme existentiale...

Poate o fi de la lapte cum a maispus cineva...Nu trebuie neaparat sa-i dai lapte special,poate doar timpul de lapte este de vina...Sau este alergica la lactoza...Ai intrebat totusi pediatrul sa vezi ce spune?

Eu una sunt patita si prin locuri publice si in casa si in zilele in care n-am scos-o afara asa ca nu are nimic a face cu nebotezatul,ca si eu ma gandisem la asta...

 

Eu ma gandesc cu groaza ca trebuie sa incep diversificarea si sa nu am aceeasi soarta si cu mancarea...

 

Iar cu ceaiul patesc la fel...Il dau cam la 1-1,30 dupa masa de lapte si uneori aterizeaza afara cu tot cu lapte branzit...De celoe mai multe ori evit sa-i dau ,doar daca cere ea de sete...

 

Fi linisitita si ai sa vezi ca vor mai creste si va fi mai bine...

 

Loreen cu Bianca[zana]si Delia[copil]

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Red Rose eu de obicei vin pe jos in parc pentru ca stau la Piata Gemeni (fosta Galati) si nu are rost sa vin cu masina pana acolo. Dealtfel nici nu am carnet. Iar daca cumva, prin cine stie ce imprejurari vin cu sotul cu masina, parcheaza la intrarea de pe Aurel Vlaicu.

Mi-a mai spus o fata din parc cu care mai stau eu de vorba ca are aceeasi problema cu bebelusul pe care o ai si tu....si nu are ce sa-i faca.

Eu merg azi dimineata in parc pe la 10 si stau pana pe la 13. Daca vii, mai discutam despre asta..... Te astept :)

 

Ruxel

 

poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...