Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de septembrie-octombrie 2004 (65)


Recommended Posts

Lilia sa speram ca mult a fost, putin mai este.

 

Alex a dat azi o barbie de biblioteca de am crezut ca si-a crapat osul. A plans de s-a inecat, nu mai avea aer. A ramas cu o urma rosie care maine va fi violet. Nu m-a lasat sa-i pun compresa cu apa rece. Bine ca s-a oprit relativ repede din plans dar intensitatea m-a speriat. Si tocmai citisem cum un baietel de un an jumate s-a lovit destul de rau cu o jucarie. O sa avem de suferit cu loviturile astea pana la 2-3 ani.

 

 

Am inceput s-o duc in parculetz si s-o dau pe leagan. Ii place foarte mult. Azi am incercat si un topogan micutz dar nu prea si-a dat ea seama ca poate fi distractiv.

 

Nu mai sta in carutz mai mult de o ora si nu putem pleca la plimbare la distanta de casa. Incepe sa planga incet-incet, apoi in hohote, ii curg lacrimile, i se inrosesc ochii si trebuie s-o iau in brate. Ce mai suspina.....Zilele trecute a aruncat palariutza din cap, noi n-am observat (cred ca eram pe trecerea de pietoni) si am pierdut-o. Imi pare rau si acum cand ma gandesc ca era faina si nu mai am de unde sa cumpar. Ei nu-i place nimic pe cap, nici cu babetica nu sta o scoate imediat, nu suporta sa o sterg la gura....nu sta o clipa locului, fuge in 4 labe dupa pisica sa puna mana pe ea, daca nu se duce la priza, daca nu la o veioza care sta pe covor, daca nu gaseste ea o scama de mancat pe covor...nu stiu cu cine seamana ca noi suntem mai molcomi.

 

Va pup.

Si va doresc bb-i cuminti.

 

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria Uimireaid="blue"> (D.N. 02.10.2004)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Salutare!

 

Noi ieri am fost la un festival in oras, ne-am intors la 12, Mara a dormit un pic la intoarcere, asa ca la ora 1 noaptea ne jucam ca-n miez de zi. Si cireasa pe tort, la 5.30 dimineata era proaspata ca o floare. deja o stiu se culca tarziu, se scoala devreme:)

 

Mara merge sustinuta de cand am fost in Ro. adica de la 7.5 luni, inainte de a sti sa mearga in 4 labe, asa incat mie mi-a parut mai grozav cand a mers prima oara pe jos, cam acum 1 luna( pe la 9).

 

Nu mai are nici o pofta de mancara, solutia ca sa manance ceva este sa-i pun in tavita de la scaunul de masa si sa ia de acolo si sa bage in gura. E ceva cand trebuie sa stang.

 

Noi facem baie la 2 zile cand nu-i foarte cald, pe cap 1 data da 1 data nu, deci cam de 2 ori pe sapt. Ea nu prea transpira.

 

Anamari, eu n-am luat ore aici, am carnet de incepator si pot conduce cu cineva care are carnet de mai mult de 2 ani. Conduc cam de 3 sapr, cam 1 ora pe zi:), pot sa ma laud ca am fost si pe autostrada, da imi cam tremurau mainile.

 

Cam atat despre noi pe ziua de azi,

 

 

 

Timea si Mara 10 sept. 2004

http://community.webshots.com/user/timea2004

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!!

Nu am intrat de ceva vreme si deja ati inceput alt capitol!Fete harnice nu gluma!!

Eu nu prea mai am timp sa scriu, Stefan nu sta un pic locului si nu-l pot scapa langa calculator ca nu-l mai iau de aici[:D]...

 

Am citit in mare ce sa scris de la ultima mea vizita, am sa raspund si eu cum imi vine in minte!

Eu baita ii fac zilnic, dar pe cap de o vreme incoace nu mai vrea sa stea, plange, se agita, si am rarit spalatul pe cap...cam o data la 2 zile si chiar la 3 daca e obosit si nu vrea sa stea la limpezit. In schimb de cateva zile se joaca cu apa de ma face leoarca.El pana acum nu se juca decat cu jucariile dar acm sa prins ca e mai distractiv sa ma stropeasca[:D]

 

babirusa ma bucur ca copilul prietenei tale e ok, si cum de a gasit ciuperca de la pampers?Hm... de care pampers?

 

Lilia sa de-a Dumnezeu sa scapati si voi cat mai repede!Pupici la Amelia curajoasa!

 

Eu sunt deacord cu orice schimbare in listuta, mai ales ca eu nu am modificat nimic pana acum ca nu ma pricep....[pup] pentru fetele care se straduiesc!

 

Noi multe progrese nu avem, Stefan merge prin toata camera singurel daca are de ce sa se sprijine, pat, perete, scaun, comoda, orice[:D] dar nu vrea sa mearga daca incerc sa il tin eu de manutze!Se pune jos si o ia la fuga de-a busilea!

Are in repertoriu un fel de gangureala tare haioasa, nu pot sa o reproduc aici[:D] un fel de "gligligli" e tare dulce, si mai zice ceva de genul "trlitrli" foarte haios, asa isi impleticeste limba de iti vine sa-l mananci!

 

am pus si eu niste poze noi, ca sa ne laudam cu noul carucior[:D] le puteti vizualiza de aiciid="size3">

 

mai revin daca imi mai aduc aminte de ceva!!

pupici

 

[loveyou]Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumosid="green">[copil]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lilia tinem pumnii sa fie bine si sa nu mai dureze mult [pup]

 

Ana sa stapaneasca sanatos jeep-ul.

 

Danyce, Alma e o adevarata domnisoara... si zapacita pe deaspura. Fumoase pozele pana acum... mai am de vizionat [:D]

Cat de mult seamana sora ta cu tine... am crezut ca esti tu, dar ca te-ai vopsit...

 

Mihaela73 scumpa foc Lia... are niste gene...

 

 

 

 

[foto]La mare... la soare...id="red">

 

[pup] Elianaid="size4">
id="right">


Poze cu Elenaid="size4"> – 23 octombrie 2004id="size3">id="red">

 

Elena – iubita noastraid="size4">id="blue">id="Script MT Bold">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu-s de acord sa scoatem DPN...

 

premergator-parerile sunt impartite asa ca am decis:nu.Dar ma cam cocosaza ca cere sa mearga tinuta de manute...

 

timea-si eu am acelasi carnet de incepator...pe mine m-a scos nepoata-mea pana sa nasca de 2-3 ori +instructor o data pe saptamana...dar cred ca si eu ar fi trebuit sa ies in fiecare zi. doar ca n-are cine...si-ute-asa, fiind si eu speriata- si mie imi tremura mainile rau, le inclestez pe volan de ce mai...

 

pe Lia am trecut-o la mancare cu bucatele ...merge greu, nu prea mananca cu apetit ca inainte- dar incercam sa o obisnuim...

 

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-20 [baietel]id="blue">

poze de copii cuminti

 

povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna... nu se poate, scrsesem ditamai mesajul si fiindca la noi cam pica netul am selectat tot si i-am dat copy sa-l pun intr-un Word si in loc sa dau ctrl+c am apasat prea putin ctrl si a iesit doar c si am pierdut totul... toanta sunt [bang][mariaj][q]

Acum o sa fiu scurta ca nu mai stiu ce scrisesem.... Mai intai multumirii de felicitari si va rugam sa ne [puneti si pe noi in listuta cu un dintzoc....

Am vazut pozele Daninei de la mare si mi-a placut la nebunie costumasul Dienutei, am vazut pozele lui Ellen si mi-a placut veselia continua a Alexandrei... ii dorim Ameliei Liliei nopti fara maraieli, vesti bune maine cand schimbati ghipsul si sa va iasa tuturor dintii ca sa uitati dureri... Babirusa multumim ca ne-ai zis de ciuperca si multa sanatate bebicului prietenei! Geo sa folositi sanatosi ambele scaunele! Mcm, ahhh ce v-ati speriat cred... asa o sa patim niste ani buni de-acum incolo [alcool]. Ana, sa stapaniti sanatosi caruciorul cel nou, mama ce incantat e speculantu' de roti! Si fiiica-mea desi e fata e fascinata de orice roata, daca-i dau o masinuta scap de ea cateva minute pana o studiaza. Anamari bravo Liutei ca papa bucatele!

Am vazut si ultimele poze ale lui Danyce, si sunt superbe.... dar si pe cele de la munte din Romania pe care nu le vazusem si sunt magnifice [:X][cool] Hehe, ma gandeam ca la fantana dorintelor din Bran am fost cand eram prin 7 luni parca...

 

In rest, noi am invatat azi asa:

- sa ridicam manutele la comanda asa cum face mami si sa le lasam in jos apoi

- de 3 ori am intrebat-o cum face masina si a zis "bbbbrr" acum sper ca n-a fost coincidenta de 3 ori [alcool]

- sa leganam bratele cu o papusica sa faca nani de asemenea doar cand face mami asa

Cand tati o pupa pe mami e in continuare pe locul 1 in topul motivelor de ras... Din carticica citim "aaa + celallte bolboroseli dar prelungite/lalaite mult).. De-a bau-bau de jucam in nestire, dar clatitul pe cap ramane un chin... Si am muscat-o pe bunica de obraz cu coltul nou iesit [:D]. Aaaa am uitat, azi am pus-o-n premergator (n-o mai pun ca se lasa-mn fata cand merge, dar trebuia sa pregatesc bagajul ca toata ziua am fost plecate) am lasat-o in dormitor. Tot din dulap si dintr-o biblioteca era pe jos in minutul urmator. Apoi a deschis frumos usa si a iesit inm hol pe gresie - fericire! S-a dus la usa si striga de zor fluturand "pa-pa" din manute si batand in usa sa plecam... a fost tare dulce, facea asa cateva secunde apoi se dadea inapoi 50cm la oglinda mare de la cuier si se pupa si iar facea pa si tot asa.... Imita in ultima vreme mult... inca nu merge singura si cand o tin doar de o manuta nu are stabilitate si se prinde de mine si cu cealalta... dar cu doua maini fuge dar nu dreapta ci aplecata spre fata... de la premergator cred ca e asta [bang][alcool] A, si cand o schimb scoate servetele din cutie si mi le da zicand "ccccchhhcccc sau pfffffbbfff" - cam asta e inventarul pe azi...

Acum inchei ca si asa am fost aiurita... somnic usor tuturor!!!!!!!!!

 

Andreea [balcon] & Gogo[majoreta]maimutica [aerob] id="red">id="Comic Sans MS"> (DN 10.10.2004)

[foto]

Povestea Gogosicii

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lilia-sa fie cu vesti bune-tinem pumnii.am vazut si eu poze- cine trimite bezele? cum ai invatat-o sa o invat si eu pe Lia mea

 

mihaela- ai o scumpa

 

andora- ma face sa rad gogosica ta -auiz chhh, pffff[:)]-isteata

 

am vazut si ultimele poze- cele de la Arad, de fapt. ehe-ii place in leagan ...si s-a placut cu Alesio- ca eu sunt cam pe dinafara in ultimul timp...

 

acum trebui sa vad de matza,

 

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-20 [baietel]id="blue">

poze de copii cuminti

 

povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anamari multumim, da, ii place de Alesio maimutei, normal, blond cu ochisori albastri si dulcic foc... Cu "chhh si pfff" ma imita pe mine, nu stiu dar in ultimele zilei imita ce prinde, sa vedem cat tine minunea [biz]

Am niste poza inainte si cu burtica si vroiam sa le pun dar nu mi le incarca in Yahoo nu stiu ce are [bang]. Uite ce ma doare pe mine la 1 jumate noaptea [alcool][alcool][alcool]

 

Andreea [balcon] & Gogo[majoreta]maimutica [aerob] id="red">id="Comic Sans MS"> (DN 10.10.2004)

[foto]

Povestea Gogosicii

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici de bebelusi de septembrie-octombrie, sunt o mamica a unui copilas de la grupa oct-noi-dec 2003 si va rog din inima sa cititi acest mesaj:

 

Fetelor din Romania e nevoie de ajutorul vostru..! E vorba de Sabina, o micuta de 6 luni bonlava, viata ei depinde de niste bani, sanse are foarte mari de a invinge boala. Deja parintii sunt in Anglia pt prima sedinta de tratament. Fetita a rectionat bine pina acum, deja tumoarea a mai scazut un pic, e felul ei de a ne arata ca poate invinge boala, poate trai, e felul ei de a ne cere ajutorul . Cazul e real 100%, parintii au fost pe acasa tv, motanik(andra) a sunt la spitalul din anglia si a intrebat de ei, i s-a confirmat totul si numele si diagnosticul si dr care se ocupa de ea. Pina miine e valabil teledonul pentru Sabina 0900.9000.50. , un apel va aduce 5€ pt ea. 170.000 lei nu e mult pt a ajuta o bebelusa de 6 luni.

Fetele din europa, puteti trimite la mine prin plic sau cont, nu conteaza cit, maruntisul din buzunar, mai cereti si maruntisul sotzului si al citorva prieteni. Puneti in plic sau trimiteti la mine in cont, va dau datele pe PM. Voi face cheta ca si in alte cazuri si ii voi pune in contul parintilor din Romania.

Mai multe detalii aici http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890

Astept PM-urile voastre[flo][flo][flo]

Multa sanatate voua si puilor vostri[copil][copil]

Va multumesc[pup]

 

 

 

Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)

"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru ca mi-ati explicat cum e cu semnatura. Acum ia vedeti daca am fost o eleva buna si va place ce-am reusit sa fac.

 

Mina, colega de suferinta, multumesc ca incerci sa ma incurajezi. 'Mnealui a fost "farberizat", adica l-am lasat sa planga cate 5 minute si s-a invatat sa adoarma singur, numai ca acu' de cand se ridica asa bine ar sta numai ridicat, am citit ca acumularile rapide si intense de peste zi ii impiedica sa se odihneasca cum trebuie - atentie, pentru nu mai tin minte cine zicea ca fata se scoala tot timpu' de la dinti - ar putea fi asta!! Si nu, nu e vorba de aparatoare, are numai pe partea cu peretele.

 

V-am mai zis, destepti copii aveti, daca deja comunica!

 

Cat despre olita, io zic sa va mai linistiti: io i-am luat Sofiei tot asa devreme, mi-a zis doctorita (dr. Palicari, cu mancarea din Mami) sa o pun cand merge in picioare. Am pus-o pe la 11 luni, o puneam cand ma prindeam ca se screme si facea (jumate in pampers, la inceput), iar pentru pipi o tineam fara pampers si se uita siderata in jos cum se scurge. Pe la 1 an jumate a inceput sa spuna si de pipi, dar nu era consecventa. Pe la 2 ani, cand ar fi putut invata fara probleme, a aparut fratiorul si cu el si gelozia inconstienta care o facea sa se poarte ca un bebe, sa se ude si ea cot la cot cu el. Abia pe la 2 ani jumate pot spune ca stapaneste problema si decateva luni nu mai are pampers nici noaptea. Asa ca... rare cazuri alea cand face la olita de la 1 an...

 

Filip al meu papa in scaunel de la 8 luni, a renuntat surioara lui cea buna la el in favoarea fratiorului. Si sa va zic ce faza am patit cu bebele asta: la inceput i-am dat supa pasata, ca toata lumea. Nu va zic ca n-o suferea! Manca marul, dar supa, nu. Si doctorita mi-a recomandat sa incep sa-i dau bucatele f.f. mici, ca sa invete sa mestece, ca avea deja vreo 6 dinti - la inceput nu prea pricepea el ce se intampla, dar in scurt timp a inceput sa mestece (ii dadeam painica in manuta sa pape el singur) si acum asa papa, putin zdrobit, de forma, sa nu fie bucati mari. Va sfatuiesc sa lasati copiii sa ia singuri bucatele cu manuta, isi dezvolta si motricitatea fina si invata sa pape, de n-o sa mai aveti treaba cu ei, in curand (1 an si ceva) n-o sa va mai lase sa le dati voi, asa am patit io cu Sofia si acu' mamaie incearca sa mi-o strice, cica sa-i dea ea, ca s-o convinga sa manance (io sunt cu principiul "mananci, bine, nu, sarumana pentru masa si pa")

 

Hai ca va pup s iinca o data multumesc pentru indicatiile pretioase. (fara misto)

 

Va pupam,

 

bebe si puii: [majoreta] [copil]

 

Trageti cu ochiu'

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...