Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de nov-dec 2004 (66)


Recommended Posts

Io ce sa ma fac cu copchilu' asta ca trebuie sa bea laptic praf (eu nu mai am proape deloc, de ieri de la 6 seara i-am mai dat azi dimineata la 7 si nu pot sa spun ca dadeau sanii pe afara) si nu vrea. refuza si beberonul, si canitza cu cioc, si laptele. Ieri i-am dat de dimineata fortat si a baut 60 ml printre picaturi, seara a baut 10 ml cu plansete si sughituri, ajunsesem sa-l tin imobilizat si sa-i indes biberonul pe gat. Am renuntat repede si in 3 minute a adormit.

Azi dimineata a baut 60 ml, dar tot cu forta. Ca ajunsesem sa-i iau supapa de la canitza cu cioc si sa-i dau ciocul in gurita, curgea automat laptic si odata cu le in gura, il inghitea, caci nu stie sa scuipe mancarea afara.

Iar eu tzitzi nu mai am deloc. Si oricum nu mai are sens sa continui sau sa schimb ceva. Are aproape 9 luni, a baut destul laptic de la mine, daca nu mai vrea, nu insist ca nu are sens. Insa lapte tot trebueisa bea si nu gasesc calea. Sa-i suplimentez iaurtul si branzica in perioada asta cat invata sa bea lapte praf?

 

In alta ordine de idei, a dormit azi-noapte de la 9 la 7:30 dimineata. A avut el o trezire pe la 12, a inceput sa scanceasca, da' l-am lasat in pace si a readormit singurel. Eu una-doua cand scancea noaptea ma duceam la el. M-am obisnuit de la bloc ca nu vroiam sa-l las sa planga noaptea ca sa nu deranjeze vecinii. Dar acum? Imi propusesem eu ca dupa ce ne mutam la casa o sa-l las sa planga noaptea sa vedem daca readoarme sau nu si uitasem... Azi-noapte mi-a fost prea somn sa ma duc la el si uite ca a readormit singurel. Iar la somnul de dimineata a dormit de la 10-45, pana la 2 fara 10. O fi in periaoda de crestere iar...[:D]

Ma duc la el ca a facut ochisori, manca-lar mama de baiat cuminte si nebautor de lapte. Zice da-da si a-da si nie-nie de zor acolo.

 

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... id="red">poze cu noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns

try,id="red"> avem niste prieteni, care au aceeasi problema cu baietzelul lor (de aceeasi varsta cu ai nostri): nu bea lapte...Dupa ce au incercat mai multe tipuri si nimik, au observat totusi ca-l bea numai din linguritza...[bang] sau in somn (din biberon).Apai eu am fost de fatza cand ii dadea cu linguritza..mey...ia o gramada de timp , da asta e...poate reusesti sa-l pacalesti in somn..

A..si pune si tu in mancare , cereale, etc..lapte lapte si iar lapte..

 

[mamica] lui David pushlamelu', tras ca prin inelu' (1 dec. 04) id="Arial Black">id="size1">

pozitzeid="green">id="size1">

am si motto : "mai binele este dusmanul bineluiid="green">"[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai la asta ma gandeam si eu sa stii, sa-i var biberonul in somn, dar inca nu am incercat. Si de azi am zis ca-i pun lapte praf in toate mancarurile ca sa se obisnuiasca cu gustul lui.

 

De azi baiatul meu s-a ridicat singur in picioare: de 3 ori. Pe margiena canapelei. La patut inca nu, insa azi de dimineata am luat decizia si asa intarziata de a cobora salteau la patut. Asa ca alex doarme mai aproape de pamant [:D][:D][:D]

 

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... id="red">poze cu noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

TRYid="red">, nu vad pana la urma care ar fi problema daca i-ai inlocui laptele cu iaurtul de ex...ca tot lactat e si iaurtul si e usor de digerat, asa ca...daca nu si nu cu lapticul, da-i iaurtl seara...dimineata eventual mai incerci cu lapticul...eu l-am chemat pe al meu sot sa ii dea laptele ca eu inebunisem, avea chef de joaca, m-am uitat serios la el, poate-poate vrea sa pape laptele, dar...nu..si i-a dat mihai 100 ml; atat a reusit, nu mi-a venit sa cred, [bang], si imi amintesc eu ca taiase el o tetina, la gaura, sa fie mai mare [:D], si o pun pe aia la bibe , stiindu-l si pe fi-miu puturoshila, si a mai papat 50, deci 150 in total...[xx(], am zis ca tot e bine [alcool].

 

Mey, stiti ce am observat la Paul???? ca el mananca 200 ml de ex la masa de pranz si il vad ca numai poate, dar daca ii dau peste doua ore, iar mai mananca 200...sa ii dau mai des, adica la trei ore papa???? AStazi de ex. i-am dat la ora 3.30 masa de pranz (250 ml), si la 4.40 iaurtul (200ml)...am ramas socata sa vad ca mai intra atat...desi iaurtul e considerat gustare, stiu, dar totusi.....[:D]id="teal">

 

pozele noastre

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tryid="red">, draga, imi aduc aminte din "tinerete" ca si Bianca a aavut o perioada pe la 8 luni cand nu mai vroia lapte seara. O lasam sa bea cat putea si dupa ce era semi-adormita sau chiar adormita, hop si eu cu biberonul, si asa manca. Nu este insa o metoda prea indicata, exista pericolul ca bb sa se inece, daca laptele o ia pe un traseu gresit. Apoi, dupa o perioada i-a revenit de la sine pofta de lapte, si acum inca bea 500 ml/zi.

Mai poti incerca sa-i pui in lapte o masura-doua de cereale, sau sa schimbi laptele, poate nu-i place.

 

Mihnea se lauda azi cu un record la somnul de pranz : 4 ore!!!

 

Monicaid="red">, multi ani fericiti impreuna si de acum incolo.id="red">

 

Ionelaid="red">, bine ca mai dai si tu cate un semn de viata, sa stim ca esti OK! Noi, ce sa facem , ne descurcam, am noroc ca ma mai ajuta mama si soacra, altfel eram "mancata" de mult. Saptamana asta Bianca merge in fiecare zi la mama , in afara de joi, asa ca m-am scos, sunt numai cu junmatate de norma.

 

Andreeaid="red"> , iti trimit maine pozele, azi n-am apucat!

 

[pup]

Roxana&Co

Fetelor din Bucuresti, ce facem cu tantarii, ne-au omorat pur si simplu!!!!! Cu pastile cu tot, e de groaza!

 

[pup]

Roxana&Co

 

POZE CU PITICII

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ROSERBid="red">, eu nu am tzantzari in casa...deci m-am scos, pot dormi linistita noaptea, dar cand ies, vorba lui Mihai: "bey, uite una proaspata!!!" [:D] [alcool], si ma ciupesc la greu...MONICAid="red">, si eu am observat, era cam greu sa nu.., ca sunt ciupituri mari si ma mananca raauuuuuuuuuuuu...ma scarpin si se fac bashici...[xx(]

MONICA, LA MAI MULTI IMPREUNA!!!! id="red">cu intarziere

FETILI, v-ati culcat?????

BITSid="red">, ce mai papa KENZOid="red">?????? id="teal">

 

pozele noastre

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele, salutare si numai bine!

 

nu v-am mai citit, am intrat sa va pun niste poze de la predeal - este si sabina cu sofia... din pacate nu au incaput toate, ca e full contul...

 

va pupic! noi suntem bine veselosi cum ne stiti! vreau sa vad poze de la intalneala de sambata, pliz![il]

 

puuuuuuuuuuup!

 

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)id="size1">id="red">
id="right">

 


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!


ajutati-l pe mihaita!id="Book Antiqua">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey GANDACICOid="red">, nu stiu in ce cuvinte sa exprim ce am simtit cand am vazut pozele cu ai tai copilashi!!!! sunt atat de rusiti, ILE in pozele 12 ai 14...m-a topit, eu i-as face tablouri in toata casa, zau!!!!!! IOACHIMU' e un ingeras blondutz care seamana foarte mult cu mami!!!! mey, te-ai gandit sa o inscrii pe ILE la o agentie de modeling??? [:D] sa nu [neand], dar e atat de frumushica!!!!! [olala] [olala] [olala] [flo]id="teal">

 

pozele noastre

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit un pic de timp ptr.mine,asa ca intru sa vad ce mai faceti.

Miki,Roserbid="red">,am vazut pozele...super!

"la multi ani!" cu intarziere si eu le zic fetelor Jasmine,Miche,Eleid="blue">,sa va traiasca comorile si sa creasca mari si sanatosi!

Eu ma laud cu "performanta" de azi a mariucai: a stat fara sa manance de la 7 dimineata si pana la 17.30[bang][bang]...intre timp doar 50ml.de lapte si ceai,ca nu voia nimic,nimic...de,sa ma plang si eu ca tare mor de oftica vazand alti BBlusi mancaciosi[xx(].....

Acum va spun somn usor si ne auzim maine

 

POZE

Andreea si Mariuca(7.11.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...