Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru ( 7 )


clio

Recommended Posts

Povestea nasteriiid="red">

Era seara de luni spre marti, 2 august, cam pe la ora 22-23, nu aveam somn.Bebelina era cam agitata in burtica si eu , m-am asezat pe fotoliu si m-am apucat sa-mi fac singura poze la burtica.Nu stiu ce ma apucase..parca presimteam ceva.

 

Ok..ma duc sa ma culc..dar tot nu aveam somn..si ma cam luase niste mici dureri de spate..am cautat sa vad daca mai am no spa…ca in ultima saptamana cam cu ele convietuiam.

Mai trece o ora si incep niste dureri mai mari, de fapt niste contractii foarte dureroase.Ma duceau un pic cu gandul ca poate m-a apucat travaliul…si chiar acum noaptea..si chiar acum la 2 zile dupace am scos cerclajul..ca eu asa spusesem la dr si sotului ca nu dureaza mai mult de 2 zile si nasc…si din cauza asta am amanat scoaterea firelor de cerclaj vineri ,si le-am lasat pe duminica 31 iulie, ca sa nu nasc in weekend,.cred ca am avut dreptate [:D]

 

Contractiile erau din ce in ce mai dureroase.M-am gandit ca suport, sa nu mai i-au no spa.Ma gandeam ca poate asa aman iar taravaliul…credeam eu in sinea mea ca luand no spa si alta data poate oprisem travaliul.ce amarnic ma inselam…Asa ca nu am luat nimik…si ma chirceam de durere ,de imi dadeau lacrimile , era ora 12.30 ..ma durea f tare.si ma abtineam sa nu i-au no spa.Incepuse sa imi incolteasca idea ca am sa nasc.inca nu imi venea sa cred.chiar asa sa fie? Sa fie mare intalnire cu bebelina mea mult dorita?

La ora aproape 2 noaptea, mi s-a rupt apa, am simtit ca si cum as fi facut pipi pe mine…si pe urma tot curgea asa in reprize, si se colorase si un pic in roz…

M-am speriat .si m-am dus sa-mi scol sotul, de fapt mai mult am urlat la el..de saracul a zis ca am nascut deja…[:D]

Eu ma cocosam de durere pe canapea si el cronometra contractile. Erau cam din 15 in 15 min, sau mai putin, dar erau f dureroase si nu am trecut nici cu cele 3 no spa-uri luate…

Cand intrebam eu ce sunt alea contractii, si tot credeam ca le am…s-a dovedit ca ce avusesem eu pana atunci erau parfum, fata de durerile la adevaratul travaliu.,adevaratele contractii.

Am asteptat sa se faca dimineata si la ora 6 ,l-am sunat pe dr, m-a trimis la spital …

Eram foarte emotionata,..l-am rugat pe sot sa-mi faca poze..si taras grapis cu tot cu durerile am bagat si niste zambete in poze..:-)

Am ajuns la spital…scurgerile nu mai conteneau, contractile dureroase la fel, m-am cazat , a venit dl dr, la aproape 8, colul inca nu era sters, innebuneam incepeam sa cred ca o sa am un travaliu f lung…daca inca colul nu disparuse.La controlul de la ora 10 aveam dilatatie de abia 3…

Am urlat de durere si asa cum vorbisem cu dl dr T, am cerut sa mi se faca epidurala, desi de regula se face la dilatatie mai mare, am facut-o atunci pt ca dureriele erau f mari (ca o paranteaza dureriel nu erau asa de mari fata de durerea pe care o avusesem cu ani in urma cand nu ramaneam insarcinata) si nu vroiam sa risc nimik…mai ales ca sarcina a fost obtinuta prin FIv si eu eram pe cale sa nasc normal..desi aveam indicatie (din cauza FIv-ului) de cezarina,,dar fiindca dr a fost de accord..am mers pe natural.

Dupa anestezie…am zis traiasca epidurala…durerile disparusera.m-au pus pe monitorizare, si de la ora 11 si pana la ora 1, am tot avut contractii de am ajuns cu dilatatia la 5. Eee, dupa aia, s-au oprit contractile vreo 2 ore si ceva…ma gandeam cu groaza cat o sa mai tina..poate nasc la noapte..nu mancasem nimik..nu dormisem.nu puteam decat sa ma gandesc la marea intalnire cu bebelina..

Brusc de la 5 am trecut la 10 dilatie si am simtit ca , scuzati, imi vine sa fac kaka...moasa a inceput sa tipe.nastem nastem domnul dr, era ora 15 50…am inceput sa ma screm…m-au mutat pe masa…si din a 4 incercare…la ora 16.05 s-a nascut darul de la Dumnezeu, bebelina mult asteptata si iubita…dupa 15 ore si o nastere care zic eu nu a fost grea…dar foarte asteptata.Domul dr T. , m-a pupat ,era f emotionat..asta dinb cauza nasterii mele cu greutate sa zic asa..din cauza fertilizarii in vitro..oricum ii multumesc din suflet.

Am pufnit in plans si repetam :”Multumesc Doamne” “Multumesc Doamne”…si plangeam si plangeam si nu simteam nici cea mai mica durere ,nici macar ca ma cosea..nimik.. ci o mare mare emotie..

M-am uitat peste umar..si am vazut-o….nu pot descrie ce am simtit….parca visam .imi trecea prin minte doar cat timp si ani am plans sa traiasc momentul asta si acum ca il traiam ma paralizase emotia…si ma pocnisera lacrimile din tot sufletul meu plin de bucurie….

 

Drumul meu a fost greu,,dar nu imposibil, cu ajutotul lui Dumnezeu am ajuns sa imi tin propriul copil in brate, stiu sigur ca numai datorita LUI s-a intamplat asta si pentru asta II MULTUMESC!

 

Bun venit in viata mea bebelina mea mult dorita si dulce INGRID ALEXIA, sufletul meu de acum incolo si poate povestea asta da o speranta celor care isi doresc copii.

 

[pup]

AniS si [bibe] Ingrid id="purple">*** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** id="red">id="size1">(2 august 2005)id="purple">id="size1">

"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Anisid="red">, sa-ti traiasca bebelina [bis][bis][bis]...mari emotii, stiu prin ce-ai trecut sa ajungi aici...parca vad plangandu-ne pe umar una celeilalte, la "Asteptand un ingeras..." si acum, mamici fericite, tinandu-si propriul odor in brate... Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de puiul tau...ma bucur f tare ptr tine, mamico!!!!

 

aime, mami de vl[bibe]dut din 15.11.2005id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

pt ca nu stiu unde sa-i trimit dragostea mea profunda, ca m-am indragostit[olala] de ea din prima zi cand mami ei a avut bunavointa sa-mi trimita o poza cu ea...ii scriu si eu aici, poate mai intra mami si se bucura putin!

 

LA MULTI ANI ALEXIA-MARIA!!! - DE CLIO[:D]

[bis][bis][bis][bis][bis][bis][bis][bis]

 

pup pe toate, [pup]

 

[mamica] Mami Gabriela si fetitzuca [copil] Mariuca(31 dec 2003)[:)]id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anis, sa-ti traiasca bebelina, sa fie sanatoasa si sa iti aduca numai bucurii!!!Emotionanta poveste...

 

Uki, multumim pentru urari!

La multi ani si Mariucai tale, sa creasca mare si frumoasa!

 

Nicoleta[mamica] si [copil] Alexia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor am si eu o intrebare.

Am plasat niste intrebari pe site-ul dl doctor si nici acum nu am primit un raspuns. Ma intreb, datele de la raspunsuri sunt datele la care a fost trimisa intrebarea, sau datele la care a raspuns dl doctor? Ca eu am trimit o intrebare pe la sf lui iulie si nici acum nu m=a bagat nimeni in seama.

OAre raspunde preferential?

 

 

cami

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cami, datele cu care apar sunt cele la care ai postat intrebarea.

vezi ca acum e o serie lunga de raspunsuri. stiu ca raspunde la rand... nu cred preferential... in cel mai rau caz e ironic...

poate, daca nu era intrebare medicala, asa cum cere de vreo cateva luni, alege sa nu mai raspunda...

dar mai verifica o data dupa ziua in care ai postat!!!

 

kristinutza, tu cand trb sa nasti???

 

Cristina [gravi]24+id="red"> si [copil]Andrei-Razvanid="blue">(2.08.2003)id="Comic Sans MS">

http://www.andreirazvan.home.ro

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In aprilie, dupa 2 ani de sterilitate secundara, am hotarat sa merg la dr. T., pt. laparoscopie. Zis si facut. Operatia a decurs bine, eu - sanatoasa. Numai ca n-am aflat nimic despre mine de la dl. dr., care probabil era ocupat, ci de la rezidentul Bogdan. Ma rog... bine ca e bine, mi-am spus eu.

La sfarsitul lui mai, Dumnezeu m-a privit: aveam 3 teste de sarcina pozitive! Bucurie de nedescris. Decisesem de multa vreme cu sotul meu ca nu voi naste in Buzau, ci in Bucuresti. Voiam tot ce-i mai bun pt. puiul nostru, indiferent de pret. Asa... Facut echo in Buzau, sarcina bine merci in uter, ce zic, hai la capitala, la dl. dr. T., sa ne ia in evidenta. facut programare telefonic, gasit noul cabinet cam greu, intrat. Gasit una bucata asistenta sictirita plus una bucata doctor caruia parea ca i se inecasera toaaaate corabiile. Io - vesela, toata numai zambet de fericire. Drageklor, nici nu m-a privit. Stiu ca n-am parul lung, nici nu-s vreo frumusete, dar totusi... Facut echo transvaginal. Primit o foita cu analizele pe care trebuia sa le fac, platit: 1.000.000 (bancnota), ne avand sa-mi dea restul la 800.000 cat costa de fapt. Dar ce costa 800.000??? Ca io n-am inteles? Control/consultatie vaginal nu mi-a facut, nu se cerea in acel moment. O singura echografie, pozuca nu mi-a dat ca... n-avea printer. Detalii despre puiu/ mic nici atat. Nimic nimic!!! Ii spun ca nu pot sa mananc nimic, nici apa nu pot sa beau din cauza greturilor si-a varsaturilor. Si-mi raspunde, citez:"auzi draga, dar femeile din Namibia ce sa mai spuna???". Raspunsul meu a fost ca vreau, ca orice mama normala, sa nasc un puiutz sanatos, de aceea imi fac griji. Era corect sa-mi spuna ca puiu' nu este inca afectat, ca are de unde sa ia resurse...

Nu a fost vorba de bani, ci de atitudine/comportament. Pt. ca daca stiam ca este un medic scump si plin de fite, altfel tratam problema. M-am dus la el ca la Dumnezeu, credeti-ma! Si ce-am gasit? Ce-am gasit, aia am gasit...

In concluzie... mi-a lasta un gust salciu/amar...

Conc;luzia o tragetyi voi. Finalul este ca mi-am ;luat doctora din Buzau, care-mi spune :"Cristi" (pe mine chemandu-ma Cristina), care ma tine minte, imi raspunde la toate telefoanele, ma primeste de cate ori am vreo problema... care m-a internat in Maternitate din cauza ca nu mancam nimic... are grija de mine. Si este priceputa, pana una-aqlta.

Cam atat avusei de spus.

Pupici tuturor!

 

[gravi]

http://community.webshots.com/user/astery100

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...