Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai-iunie 2005 (5)


Recommended Posts

Azi am stat ca doua pupeze in casa de frica caldurii...N-as putea zice ca in casa a fost mai bine,da' macar nu ne-a batut soarele in cap...Delia mi-a mancat la 2 ore de dormit mai mult pauza,iar pe mine m-a traznit o durere de cap cumplita.Maine dupa sucul de la ora 9(daca-mi iese la ora ora sa il dau) ies afara ca nu se mai poate.

Delia a avut de terminat un studiu anatomic legat de forma falagelor,adica si-a holbat ochii la manute toata ziua .Ma innebunise la un moment dat...

 

Danielutza lasa fata in pace si nu o mai trezi noaptea...Dai cand va vrea ea pana va elimina singurica masa de noapte.Delia a renuntat la mesele nocturne acum o saptamana,cu una inainte de a face 3 luni...Alti copii pot renunta mult mai repede sau chiar mai tarziu...

 

Si la noi in spital au fost cazuri de copii "accidentati" la nastere de medici sau moase.Unei cunostiinte de-a mea care anascut in noiembrie anul trecut i-au lovit fetita la cap cand au scos-o si s-a ales mititica cu un hematom de toata frumusetea.Cand a vazut-o mama i s-a spus ca ce n-a stiut ca a lovit-o chiar ea cand a impins?! As fi si eu curioasa cum poti lovi singura copilul cand este angajat spre iesire...Nu va mai zic ca in martie copii nascuti intr-o saptamana erau catalogati toti cu displazie de sold,fara ca unii chiar sa nu aiba nimic...Purtau parintii pe drumuri la controale suplimentare de pomana...Cand am nascut-o eu pe Delia ii turnasesera nitrat in ochi cu ligheanul ca avea mititica fatuca busita si eram pe punctul sa zic ca nu ar fi a mea.Noroc ca s-a curatat repede altfel le pocneam pe alea de la noi nascuti...

 

Loreen cu Bianca[zana]si Delia[copil]

 

Botezul,Baita din cada mare

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns

mstroie,id="red"> bine ai revenit! dupa cum vezi nu te-au uitat mamicile. sa fii puternica, iar bebelusului tau ii doresc sa se faca bine cat mai curand.

 

redeschid discutia despre tantariid="red"> pt ca m-au speriat azi astia la stiri cu meningita. ce este permis sa folosim in camera lui bebe. ce nu-i face rau, dar alunga tantarii. ema e intepata in fiecare seara. avem plasa la geamuri, dar nu si la baie. pe acolo intra nenorocitii.

 

am culcat-o pe ema. i-am facut dusul si am pus-o la san. a supt 5 min si apoi gata. nu pricep! acum doarme bustean. am pus-o in pat si n-a ripostat. de 2 nopti doarme f. mult. de la 21:00 la 07:00. dupa ultima masa parca stie deja ca tre' sa doarma de noapte, isi aseaza capul pe pieptul meu si inchide ochisorii. totusi, de obicei sugea 20min, acum doar 5??

 

revin si cu intrebarea referitoare la exluton pt ca nu dau de dr. meu si sunt ingrijorata. eu clar am ciclu! dupa 7 zile de anticonceptionale! CUM E POSIBIL???

androixid="red">, trimite-mi si mie, te rog, poza cu tatii&bebelusii...:)

 

adina

 

noi3

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca nu am citit eu bine, ca aruncat doar un ochi la acest capitol, desi am promis ca voi citi si scrie mai des decit atunci cind am fost gravida... Dar, daca am inteles eu bine, toate dati calciu natural la bebelusi? Ca mie nu mi-a dat nimic pediatra, am abia pe 29 august rendez-vous-ul pentru vaccinul de 4 luni, oare ar trebui sa o sun si sa o intreb? Mai e vreo mamica cu bebelus de trei luni care nu ii da calciu?

Si a doua nelamurire: am citit ca Loreen ii da deja suc lui bebe si stiu ca e nascut cu patru zile doar inainte de Tudora. Si parca spunea si ceva de mincarica... O alaptezi sau papa lapte praf? Pentru ca eu Agatei nu i-am dat nimic pina la 6 luni (am incercat suculet de morcov si de mar, dar abia pe la 5 luni si nu l-a primit pur si simplu, nu a pus gura pe mar si pe morcovi pina la 2 ani [bang]) si asa am de gind sa procedez si cu Tudora, daca totul merge ca pina acum si nu apar probleme. Ce zic celelalte mamici (daca ati discutat deja, scuze, spuneti-mi unde si ma duc sa citesc)? Ce cred despre momentul bun pentru introducerea sucurilor si inceperea diversificarii? Chiar m-ar interesa niste pareri...

 

Cornelia, mami de Agata (28.06.2001) si Tudora (30.05.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babygirl si eu patesc la fel cu Delia.Cu spray nu dau ca-mi este mai teama deact pastilele.Am aparat de tantari si cu pastilute in fiecare seara...

 

Nelia nu mai alaptez de la trei saptamani din cauze independente de vointa mea.Spun asta nu ca sa ma disculp.Ii dau Deliei lapte praf si dupa controlul de la 3 luni dr. mi-a dat "voie" sa incep diversificarea cu fructe si legume, branzica de vaci slaba, iaurt fara prea mult zer, biscuiti fara unt si fara smantana.Acum eu ama ales deocamdata calea cea mai usoara si anume sucurilede fructe.

Bianca nu mi-a acceptat nici un fel de suc de morcovi sau mar, nu mai zic de portocala.La ea am inceput la 2 luni jumatate cu mar si biscuite ca sa ajungem la 3 luni la ou si la 4 sa guste cam din orice si pape efectiv ceea ce este specific lor.Fata de ea Delia accepta sucurile ,nu stiu restul cum va fi.

Acuma ce pot sa-ti zic...Eu asa consider de cuviinta sa procedez cu bebelusul meu,atata timp cat si el coopereaza...Bianca a fost un bebelus sanatos,crescut tot cu acelasi lapte praf,iar acum este la fel de sanatoasa.

 

Eu cred ca sunt printre singurele care nu dau calciu la fata...Da' nu mi-a dat doctorul si de capul meu nu-i administrez.La ultimul control a zis ca nu are nevoie...Sa vad in august la vaccinul de 4 luni ce-mi zice...

 

 

Loreen cu Bianca[zana]si Delia[copil]

 

Botezul,Baita din cada mare

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A plans azi Tony de m-a tampit. Dupa o dimineata relativ linistita (am fost la plimbare in marsupiu) dar in care nu a dormit deloc, a inceput in dupa amiaza asta niste urlete cuplite. In final s-a linistit putin cand i-am dat pampersul jos si l-am lasat sa stea in doar pe un prosop. Nu stiu daca asta era sau pur si simplu a obosit de atata urlat.

Si aseara am avut o serie cumplita de urlete si nici eu nici tati nu stiam ce sa-I facem. Cateodata simt ca cedez psihic. E drept ca m-am rugat pentru un copil frumos, sanatos si destept. Am uitat sa ma rog si sa fie cuminte. Cateodata pe fondul tipetelor lui creste si tensiunea intre mine si tati care e un om superb si care a fost un sot de exceptie si alaturi de mine toata sarcina si si dupa nastere. Adevarul e ca noptile nedormite, nemancatul si plansetele lui Tony nu ajuta cu nimic la linistea mea.

Sunt mama cea mai fericita cand imi zambeste sau incearca sa-mi vorbeasca si cand il simt lipit de mine si-l simt fericit. Sper din suflet sa nu aiba probleme si de aia sa planga asa. Programarea pt vaccin si controlul de 2 luni o am abia in 8. Cred ca-l tampesc pe doctor atunci. Ma bucur ca existati si ca mai am cuio sa spun din prea plin si sa ma mai linistesc vazand ca si voi va confruntati de multe ori cu probleme similare.

Cu masurile stau asa: greutatea aceeasi-66, talie 74, burta 84, coapse 104. Deci am dat jos un cm de la talie si unul de pe coapse.

 

 

Olga

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loreen, daca nu e alaptata exclusiv si ii dai lapte praf e si normal sa incepi dupa trei luni cu sucuri si apoi, treptat, cu restul. Imi cer scuze, abia acum am reusit sa mai citesc din urma, nici nu mi-a trecut prin cap sa fac vreo comparatie, m-ar interesa doar cum fac mamicile care alapteaza inca exclusiv cu sucurile si cu diversificarea. Chiar daca am procedat intr-un fel la primul copil, o parere in plus nu strica niciodata, pentru ca nici un copil nu e la fel ca altul. Eu cred ca, atita timp cit sint sanatosi – si am vazut-o pe Delia in cada mare, e grasuta ca Tudora, de fapt mi s-a parut chiar ca seamana un pic, si arata a copil zdravan si sanatos – nu conteaza prea mult modalitatea de hranire, de la sin sau din biberon, cu diversificare timpurie sau nu, important este sa le fie bine si sa fie sanatosi. Mie personal, mi se pare mult mai usor sa alaptezi, nu am nici un merit in asta, a venit de la natura, nu am facut eforturi, nu m-am chinuit, nu m-am sacrificat ca alte mamici de pe forum si dintre cunoscuti. Le-a fost foame copiilor le-am bagat tita umpluta de natura cu lapte bun si pe gustul lor si gata. Nu tu spalat si sterilizat biberoane, pregatit laptic, stres ca nu stii daca e bun sau nu, daca e buna concentratia etc. Si cu diversificarea a fost la fel, nici un chin, era atit de mare Agata si de mincacioasa, incit a invatat sa manince cu lingurita intr-o singura zi! Cind avea Agata vreo 2 ani am stat o zi cu bebelusul unei prietene. A fost un chin pentru ca habar nu aveam cum sa procedez, era alaptat cu lapte praf si ii dadea deja sucuri, avea trei luni si era atit de mic ca imi era si frica sa-i bag lingurita in gurita, m-am simtit neputincioasa si atunci mi-am dat seama cit de norocoasa sint ca am primit totul de-a gata. Si cu nasterea prin cezariana la fel (ca am vazut ca ati discutat in urma si despre asta). Fara sa am ceva cu fetele care aleg cezariana, am crezut mult timp ca nasterea naturala este mai dificila... pina am stat primele trei zile (dupa ce o nascusem pe Agata) cu o prietena care nascuse prin cezariana. Si atunci mi-am dat seama cit de norocoasa am fost ca am nascut natural si repede, m-a durut fundul o saptamina si gata. Nu dureri de cap, nu stari de voma, nu stat in pat ca nu te tii bine pe picioare.

Astea fiind zise, as vrea totusi sa stiu cum procedeaza sau vor proceda si alte mamici care inca alapteaza exclusiv cu sucurile, diversificarea si calciul natural, ce le-au spus pediatrii, dar si ce gindesc ele bazindu-se pe intuitie. Pina atunci va pup si va doresc numai bine voua si bebelusilor.

 

Cornelia, mami de Agata (28.06.2001) si Tudora (30.05.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, mamicilor! Liniste pe forum.. Oare unde au "fugit" toate mesajele vechi de aici, aveti idee?

 

Sa va povestesc: Duminica am fost nasi de botez si am lasat-o pe Rebecca la bunica ei. Acolo, a mancat toata ziua din biberon, ca mami nu a putut merge sa-i dea tzatzica. Ei bine, dupa ziua de duminica, fetitza mea a inceput sa planga de nervi la tzatzica, se obisnuise para malaiatza la biberon. Mi-am pus castile cu muzica in ureche in timp ce-o tineam la san, ca sa nu o aud cum tipa si nu m-am dat batuta si am insistat cu sanul, fara sa-i mai dau biberon. REzultatul: de ieri noapte nu mai tipa la tzatzica si s-a imprietenit din nou cu ea:):):)

Aseara s-a culcat la 22:30 si m-a trecit la 06:15 sa-i dau sa manance!:)) Sa n-o deochi! Saptamana viitoare face 8 saptamani!!!

Va pup pe toate!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babygirl, ce patesti tu cu Exlutonul am patit si eu, se intampla frecvent. Sa nu te sperii daca o sa ai si pauze foarte lungi, se intampla si d-astea. Suna-l totusi si pe medic si vezi ce zice.

Pe mine tin minte ca m-a avertizat cand ma hotarasem pentru Exluton.

 

Nici eu nu dau calciu la fetita, medicul de familie mi-a recomandat dar am intrebat pediatra si a zis ca o sa-i dam, dar mai incolo. Fontanela are dimensiuni normale, deci nu se impune neaparat, mai ales ca-i vara.

 

Si fi-mea e nervoasa, si cam ofticoasa de cateva zile, nici nu mai mananca bine (in special laptele praf), nu vrea sa stea culcata, in scaunel, in nici un fel, se arcuieste si se cabreaza ca un calut, se impinge puternic in calcaie si se inroseste toata la fata de zici ca gata, ne ia la bataie pe toti intr-o secunda! Plus ca iar doarme in reprize foarte scurte, m-a naucit!

Azi vad ca e mai calma, dar daca o apuca iar bazdacii sun la pediatra.

 

http://community.webshots.com/user/r0isin/id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.Ieri nici o sansa sa mai intru .

 

Aseara imi era frica sa se faca ora 7 ca o sa inceapa plansul ,dar surpriza a inceput urletele la 7:30 eu eram deja pregatita cu o cana de cafea asa ca sa nu ma mai agit si mai tare ,am luat-o in brate am plimbat-o si a mai incetat plansul.Bubitele incep sa ii dispara ,acuma mai sunt dar nu asa de multe.De dimineata e foarte activa fata de alte dimineti si incep sa ma bucur.V-am ascultat sfatul si m-am oprit din plans si parca eram mai calma.

 

Olga pot sa iti spun si eu ca acelasi lucru se intampla si cu mine si cu tati cand ea incepe concertul tensiunea dintre noi creste dar asta se intampla din cauza mea ca incep sa ma enervez ca nu stiu ce are si parca vad in tati problema si recunosc in fata voastra(ce bine ca nu stie sa citeasca ce scriu) ca eu sunt cea nervoasa si il gasesc pe el vinovat[bang].Si aici mai am de lucrat la atitudinea mea.

 

Nelia eu am alaptat copilul pana sambata cand am ramas fara lapte si vreau sa iti spun ca nici eu nu am primit sa dau calciu la copil numai vitamina K si D ca nu avea deajuns de la mine.

 

Loreen acuma dupa ce ai introdus diversificarea iti doarme fata la pranz sau in timpul zilei?

 

O alta intrebare la toata lumea le-a venit ciclu ca mie nu si incep iar paranoia nu ca ar fi cazul dar asa sunt eu

 

Va pup dulce

Marilena si Mara Augusta

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...