Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai-iunie 2005 (5)


Recommended Posts

Buna ziua...si de la noi

 

Azi ne-am facut curaj si am iesit putin afara cu Alexandra si Mygirl...Ce vorbesti...caldura mare sa mori nu alta...Am stat ca rimele pe la umbra pana pe la 12 cand am tulit-o prin case ca u se mai putea...

Azi i-am schimbat Deliei sucul in sensul ca am schimbat fructele si s-au facut banane cu mere si ananas.La inceput a cascat ochii mari la mine o fractiune de secunda pentru ca in urmatoarea sa-l lipaie instantaneu...Dupa 50ml urla de foame dupa lapte asa ca am iesit afara repede sa mai faca o pauza intre ele,tot de frica sa nu-mi vomite...Cu scaunele sta foarte bine de la suc...

Ma intreba Gusta daca Delia doarme mai altfel ziua de la suc... Nu ...tot programul ala turbat al ei il are.Azi la pranz a adormit pe mine ca in vremurile ei bune...Ma cam amortise da' ce nu face omu'pentru o cauza nobila...[:D]

Ieri seara am experimentat din nou baia la cada mare...Nebunie mare pe capul ei...balaceala la greu cu dat din maini si picioare pe orice parte...Am lasat-o pana a plans de oboseala poate s-o satura de apa...cam dupa 30 de minute s-a plictisit...

 

Adina nu ati incercat inca baita la apa mare? Zicea-i ceva de o poza la jucarie...Chiar vorbeam cu Oana(Mygirl) prin parc si ii spuneam ca am dat la bani pe jucarii ca turbata si ea in loc sa se holbeze la ele isi studiaza degetele in draci,mai nou si cele de la picioare cand e in scaunul de masina, ca are acces la ele mai bine...

 

Gusta ma bucur din suflet ca ati mai scapat de bubite...Eu stiu ce am tras cu Bianca mica,chiar daca bubitele ei aveau alta cauza...Iar cu urlatu' la sot eu bat recordurile ...Acum m-am mai potolit cat de cat ca dorm noaptea,dar inainte din orice mi se punea pata si dai...Noroc ca ii spuneau si prietenii sa taca si sa ma lase in pace pana mai imi revin ca e greu de una singura cu doi copii...

 

 

 

 

Loreen cu Bianca[zana]si Delia[copil]

 

Botezul,Baita din cada mare

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Loreenid="blue"> ce scumpicica si haioasa e in caditza. Ma uitam cam cu invidie [olala] la pozulici si astept sa-i fac si eu Isabelluzei baitza in cada, dar ... e inca mititicutza, abia saptamina viitoare face doua luni, pina o fi ca bebelusha ta, mai are de mincat laptic.

 

Danielaid="orange"> si principesa Iid="red">Sid="blue">Aid="purple">Bid="maroon">Eid="purple">Lid="green">Lid="blue">Aid="red"> [bibe] (5 iunie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici noi nu am iesit azi afara, poate mai pe seara... acum stau cu Rebecca in bratze pt ca a intrat in faza in care vrea sa observe tot. daca ati vedea ce mirata se uita la tastatura, in timp ce scriu..[bibe][bibe][bibe]

 

as vrea sa pun si eu semnatura la mesaje, cum fac?

As vrea ca semnatura sa fie:

 

Ines si Rebecca (7iunie 2005)id="blue">

 

http://spaces.msn.com/members/inesucaid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loreen, nu nu. Eu i-am facut doar dusulet incada Emei. Inca nu am umplut cada cu apa. Am asezat-o p picioarele mele si i-am facut un dus lung. Ii place mult. In curand o sa o bagam si in apa, dar mai incolo. A mea e mai mititica decat a ta. Despre jucarioara, da, o sa ii fac niste poze si vi le arat.

 

noi3

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna !

Androixid="red">- si eu ma gandesc ca al doilea bebe o sa fie ca Stefan al Corneliei. Da' daca a supravietuit ea poate rezistam si noi...[:D]

Loreen, Roisinid="red">- de o saptamana Patricia a inceput sa faca o miscare ciudata- isi intinde picioarele si se incordeaza, se rasuceste pe o parte- abia mai reusesc sa-i pun pampersul...astea sunt figurile inainte de a se intoarce pe burta? Ziceti-mi si mie ca ma luasem rau de ganduri...

Inesucaid="red">- o fiola de calciuid="red"> pe zi nu e foarte mult? Atata luam eu gravida...Pe aici s-au vehiculat doua dozari de calciu gluconic- 10zile- jumatateid="red">(5ml) de fiola sau 2,5ml

Mie mi-a zis la inceput jumatate de fiola iar apoi 2,5ml(un sfert)- ca fontanela se inchidea in limite normale. Eu am inteles ca prea mult calciu poate sa duca la inchiderea prea rapida a fontanelei si nici asta nu e bine. Mie mi-a zis ca cel mai bun e calciu gluconic ca nu se depune aiurea (?), da' daca nu reusesc sa-i dau - ca e naspa rau la gust- e bun si cel natural. Oricum,cica un copil care mananca cel putin 500ml de lapte pe zi nu are nevoie de calciu decat daca s-a nascut lipsa. Ei bine a mea are si zile cu 470ml[bang][bang][bang]

Acu' daca tot am vorbit de calciu... Da' Vitamina Cid="red"> le dati? Eu ii dau din aia naturala- cateva picaturi- e oribila la gust dupa parerea mea, da' ea linge lingurita[:D]

Adinaid="red">- daca sta treaza mai mult timp inainte de ultima masa- si de baita- si Patricia mananca apoi foarte putin...si adoarme.Eu daca vad spre seara ce deja are trei ore de cand e treaza ii fac mai repede baita- pe la 9-9,30 in loc de 10,30- si apoi doarme tot pana la 7-8.

 

 

Fran si Patricia Annelise (05.05.05)

http://community.webshots.com/user/annelise05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FRAN,

atat mi-a zis pediatra sa-i dau. si eu sunt anemica, iar ea avea un tremurici foarte urat, tare si des. maine e ultima zi de calciu si deja nu mai are tremurici. eu i-l dau cu seringa, pe parcursul unei zile (nu tot de-o data). face un pic fitze, dar il inghite ca nu are incotro.

Altecav nu-i dau. Saptamana viitoare facem vaccinul de 2 luni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor vreau sa va zic ca azi am iertat-o pe Delia de toate zilele si noptile albe pe care mi le-a facut in astea trei luni si sa va zic de ce...A ras mititica cu o voce cristalina ca mi-au dat lacrimile...O pusesem in cada mare in suportul de cadita.si cum stam si ne holbam la ea cum poate sa se balaceasca numai o vedem ca se uita la noi si incepe sa rada...Sotu' a amutit iar mie mi-au data lacrimile de bucurie...nici nu va puteti imagina cat poate fi de fericita ca se balaceste in voie.Da din manute si din picioruse cu o viteza uluitoare...Am maipus niste poze sa vedeti...

Babygirl,Danielutza incercati si voi ca nu sunt mici ...Ca doar ii tineti la fel cum i-ati tine in cadita doar cantitatea de apa conteaza...

Fran ceva de genul asta fac ei cand se intorc de pe o parte pe alta.A mea se impinge cu calcaiul de la un picior,sa zicem stangul, si vrea sa se intoarca spre dreapta...Ei da' funduletu'cam atarna...

 

Loreen cu Bianca[zana]si Delia[copil]

 

Botezul,Baita din cada mare

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Tudora a ris cu voce ieri, in parc. M-a luat prin surprindere pentru ca vorbeam cu ea, ca de obicei, si asteptam sa ma gratuleze cu rinjeala ei obisnuita si cu Agg-ul deja cunoscut... si cind colo ea scoate un ris din ala sanatos si a tinut-o asa vreo citeva minute. Iar in seara asta a fost o faza si mai frumoasa: Agata se uita la desene si eu o tineam in brate pe Tudora, pe umar cum o tin de obicei cind o iau in brate. Si nu stiu cum m-am intors cu ea spre televizor si la un moment dat a inceput sa vorbeasca pe limba ei, dar cu intonatie si cu ochii lipiti de ecran, de ziceai ca intelege ce spun aia si comenteaza. A fost atit de dulce... ca am bagat-o in cada mare in seara asta. Am prins curaj vazind-o pe Delia lui Loreen. Pe Agata, tin minte bine, am bagat-o in cada mare la 6 luni, in Ajunul Craciunului. Nu stiu daca i-a placut Tudorei, nici nu a dat semne ca nu i-ar placea, era putin cam incordata, cred ca i-a fost un picut frica, spre sfirsit a inceput sa-si agite si piciorusele. Dar m-a rupt, pe mine ma doare rau coloana de vreo trei zile si acum am stat aplecata ca sa o tin in apa si nu voi putea sa fac sportul asta prea des, mai ales daca incepe sa se agite si sa se balaceasca in apa. Vreau si eu suport cum am vazut in pozele tale, Loreen. Oare pe aici, prin Montreal, gasesc asa ceva, ca parca nu am vazut. Eu am un scaunel pentru cind o sta in fundut si din ala am vazut pe aici, dar suport asa frumos si practic... parca nu. Voi cauta in weekend. O seara si o zi buna la mamici si bebici!

 

Cornelia, mami de Agata (28.06.2001) si Tudora (30.05.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza...

 

Nelia stai linistita ca si eu am probleme cu coloana...Nu se vede in poza nici problema nici durerea ,dar exact cum spuneam ,pentru o cauza nobila ce nu face omul...Eu spatele mi l-am nenorocit cu Bianca la munte cand avea vreo 3 anisori...Am urcat mult si copilul cot la cot cu noi si la coborare hai sa o iau in carca...A doua zi eram la spital cu febra 40 si o criza de lombo de toata minunea...Si de atunci mor cand ridic greutati sau stau in picioare sau ma aplec si ridic,etc...CAnd mai fac crize mari dau cu injectii si asta e

Si eu pe Bianca am pus-o in cada mare pe la 6-7,cu ta-su ca singura nu aveam curaj...DAca stiam ce pierd o puneam si pe ea mai devreme...

 

Suport din ala cred ca este imposibil sa nu gasesti pe acolo...Poate poti sa-l comanzi de pe net...

 

Mygirl bafta fetele la vaccin ...sa fiti cuminti si fara urmari...

 

Loreen cu Bianca[zana]si Delia[copil]

 

Botezul,Baita din cada mare

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna !

Mi-am amintit de tantariid="red">...eu am luat - pentru mine, ca pe Patricia vad ca nu au intepat-o pana acum - o lotiune de la Autan pe care scrie ca e si pentru copii.De la Mega Image, dar cred ca exista si prin farmacii etc. Mai aveau si un spray - dat pe piele- pe care tot asa zicea- ca e special pt. copii, si am mai luat si un fis mic de dat pe ciupituri da' pe asta nu zice merge si pt. copii...

In rest noi folosim pe balcon -ca pe acolo se mai strecoara-spray de la Raid. Cad instantaneu si nici nu mai intra - nici cu geamul deschis.Adina- daca nu poti pune plasa la geam- desi noi avem si tot se mai strecoara- poate e o idee sa dai cu spray in jurul ramei ... nu cred sa fie toxic pt. Ema pentru cat stati la baie...

 

Fran si Patricia Annelise (05.05.05)

http://community.webshots.com/user/annelise05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...