Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (16)


rrox3

Recommended Posts

Toata lumea se lauda...s-o facem si noi [:D]

 

Sonia se rostogoleste de cam 3 saptamani [copil], de cele mai multe ori o gasesc dormind pe o parte [il], rade in hohote de vreo saptamana zilnic (in timpul mesei...ii se pare ca-s tare amuzanta [il]), se sprijina destul de bine pe picioruse si are spinaruta dreapta (asta nu-i iesea prea bine statea cu popoul inapoi [:-)))]), zambim la bebelul din oglinda [il] si mai nou incercam sa-l si apucam...mai are pana o sa descopere ca nu poate [:D] si nu va spun ca trebuie sa sterg oglinda in fiecare zi [biz] ca ramane plina de mici amprente [il], fura ochelarii lui tati de pe nas [8D], vorbeste toata ziua si daca vrea atentie si eu sunt ocupata tipa la mine [:D] scoate sunete gen ai, ei, lei, da, (da! a spus dada!! adica tata [bang]) si mai nou a descoperit ca daca pune limbuta intre buze iese brmmm (ignoram si faptul ca in acest fel se umple toata de saliva [:o)]), o intereseaza fff mult sticlele, toate...cola, suc, ketchup...numai cea cu lapte praf nu!! [bang] Le impinge cu manuta, le darama...azi chiar a reusit sa prinda o sticla intre manute si s-o traga de pe masa la ea in brate! [:D] Prinde jucariile si se intinde dupa ele. Se ridica de burtica in sus cand vrea s-o iei in brate [;)] Si ne ies doi dintisori, deja se vad si se simt prin gingie...cred ca nu mai dureaza mult [:D]

 

 

 

Madalina si bebe Sonia [copil]

http://www.babiesonline.com/babies/s/sonia/

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ariadnabr/my_photos

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Neatza...

 

rrox3 saru'mana .Nu stiu cum o sa fac cu ea, ca este disperata de foame.Uneori iieste asa de foame incat o apuca un plans jalnic care ma face sa ma gandesc la alte tampenii decat ca i-ar fi foame la nici 2 ore de ultima masa...

 

Mai am o durere legata de data asta de sacunul pentru servit masa...Stiti cumva in Bucuresti un pot gasi sacunul Campione de Cam?Am gasit niste site-uri cu comenzi on-line.Am facut comanda de o saptamana si nimic.Pana la urma as face un drum la Bucuresti da'macar sa stiu unde sa ma duc

 

Loreen cu Bianca[zana]si Delia[copil]

 

Botezul,Baita din cada mare

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor sunt tare suparata , l-am cantarit pe cezar azi si a luat doar 20g saptamana asta , adevarul e ca nu a prea vrut nici la san nici la biberon , m-am cam speriat , nici azi nu avrut sa pape , a tot baut ceai dar ceaiul nu tine de foame, daca si maine o tine tot asa o sun pe dr, mi se pare fffff putin, macar 100 daca lua si nu ma speriam asa rau, in alta ordine de idei, nici nu mai gangureste , a uitat si de limbuta , si de ganguritul in timp ce papa la san , mai nou acum de cand a invatat sa se intoarca pe burtica numai asta vrea, si sa stea cu degetele in gurita sa le rontaie, nu le suge , cred ca sunt de vina dintisorii, cred ca ne iese si noua un dintisor, oare lipsa poftei de mancare o fi de la dintisor, i-am luat un inel de ros special pt dintisorii inca nu stie sa-l tina singur il tin eu si-l roade si-i place mult

azi a fost mama pe la noi si ne-a stricat programul, el de la 7 seara la 8,30 dormea , la 9 seara baita si la 10 somnic, azi n-a mai dormit si dupa baita a adormit lemn, s-a trezit la 10,30 a mai supt de 3 ori si iar a adormit cred ca asa o sa-mi faca toata noaptea, offff , gata nu mai primesc pe nimeni la noi

si noi am dat drumul la aer conditionat, avem unul in sufragerie si unul in dormitor dar mi-e frica sa dau drumul acolo unde sta bebe asa ca l-am lasat pe cel din sufragerie la maxim si a racorit toata casa dar a mers non stop, mi-e groaza cat o sa platim dar ce sa facem doar n-o sa murim de cald

am uitat sa va zic ca m-am apucat de abdomene, chiar acum ma duc sa fac , cate 150 pe zi , sotul mi-a spus ca ar trebui sa fac 150 dim la pranz si seara dar n-am timp, adevarul e ca nu se mai poate , am o burta de mi-e si rusine, toata lumea ma intreaba daca am ramas iar ...mor de nervi...gat va pupacim si am fugit la abdomene

 

numai bine

 

 

 

http://community.webshots.com/user/cezargeorgian

 

Adriana si [copil] Cezar (n. 23 Aprilie 2005 )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, mamici

 

M-am pus la zi cu toate paginile pe care n-am avut timp sa le citesc pina acuma.

 

Gabrianah, multa sanatate!

Ocrainic, cred ca nu e necesar sa schimbi laptele lui bb incercind sa gasesti o formula optima. Formula ideala este cea care ii place copilului. Daca lui ii place Hipp si ii prieste de ce s-o schimbi pt Milupa?

 

Mamacita, cind citesc aici despre copilasi care pling mult si mamici epuizate, mai ca-mi vine si mie sa pling...imi aduc aminte de primele luni de viata ale lui Alex al meu, reusise sa ne termine 3 adulti (era si mama cu noi). Cel mai infiorator e ca nu vedeam luminita de la capatul tunelului, nu vedeam nici o ameliorare in comportament de la o luna la alta-urla, urla, urla. Erau calduri teribile, eram cu nervii in pioneze, uffff. Cind ma intorceam seara de la serviciu il auzeam urlind de pe scari [bang] si nici macar nu ma puteam bucura de el. Totusi, ce-i al lui e al lui, adormea greu, dar nu se scula noaptea (adica pina la 1 an n-a facut-o...dupa aceea o sa va povestesc in alt capitol). In fine, orizontul s-a luminat pe la 1 an, noroc ca a inceput sa mearga repede si a capatat o autonomie care convenea de minune spiritului sau young and restless. Nu pot da solutii, doresc doar sa incurajez pe toate mamicile care se simt putin descurajate si neputincioase ca totul va fi bine, ca in curind perioada cea mai grea va fi depasita.

 

Ligia, nu stiu daca esti adepta cerealelor introduse in laptic. Dar iti dau aceasta sugestie pt ca asa am citit intr-o carte, cerealele, in speciale luate seara, satura bine copilul si nu se mai scoala pt a minca.

 

Rrox, fetitele noastre se aseamana: si Julia e nascuta mai repede cu 18 zile (DPN era 15 aprilie), inca nu se rostogoleste si nici nu pare interesata de actiune, ii place sa faca vocalize si ia niste acute de numa', doarme noaptea 12 ore si...maninca tot de 4 ori pe zi. De 4 ori mie mi se pare OK, tin minte ca pt Alex doctorul ma tot intreba cind am de gind sa trec la 4 mese, el fiind inca la 5. Problema mea e ca Julia maninca destul de neregulat, are zile in care bea 200 ml/masa si altele in care nu depaseste 150. Dar atita timp cit doarme bine, e activa si sanatoasa nu cred ca am de ce sa-mi fac probleme si s-o fortez. Eu inca nu am inceput diversificarea de nici un fel, astept sa treaca inca o luna jumate.

 

Fetelor, l-am dat gata pe Harry Potter al 6lea!!! Am tot tras de timp si de pagini ca sa nu-l devorez prea repede, da' pina la urma tot s-a gatat. Si acuma tré sa astept cine stie cit pina la urmatorul care va fi ultimuuuul![q] Eh, ziceti si voi la ce-mi sta mintea si de ce ma strofoc eu!

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragi mamici, va multumesc mult ca mi-ati scris si mie, rrox, ligi, andira, ariadnabr, mamcita, maroxid="purple"> va multumesc de sfaturi, urari si incurajari ![pup]

 

eu sint mult mai bine cu infectia, mai am de luat 1 singura zi antibioticul.sper sa si fie suficient.gabriel a facut azi doar 3 scune, si nu voluminoase. intre timp mi-am cumparat de l farmacie enterol si lacteol( cu lactobacili sa refaca flora, insa am primit sfaturi ca nu e nevoie, la asa cantitate mica de antibiotic), asa ca nu i-am dat. m-am bucurat ca nici nu s-a agravat faza cu diareea.

 

acum iar trebuie sa plec de la computer, mi-a adus sotul dvd "Terminal" cu tom hanks. l-am mai vazut si ne-am stricat de ris.

aseara a imprumutat de la videoteca( sa ma inveseleasca):)- my big fat greek wedding. am ris o gramada:) zuzunakiid="purple"> nu am putut sa nu ma gindesc la tine !![pup] cred ca o sa ai o petrecere mega-giga cu 500 de invitati ! azi mi-a fost in cap numai muzica greceasca :), si tare mi-i dor de o vacanta. mi-ar place sa merg o data in grecia.

 

revin in curind ( sper:)

la capitolul "intoarceri" si "ridicari" - si gabriel e figura mare. daca il pun pe burtica, se ridica el putin de tot, apoi isi baga nasul in cearsaf si da din miini si picioaruse ca o cirtitza! si se enerveaza rau, nu ii place. cind era Nathan mic, nu intelegeam mamicile care ziceau ca bebeilor lor nu le place pe burtica...ma gindeam ca e intr-un fel vina lor ca nu ii pun destul de des[bicla], ei bine, acum vad ca nu e asa deloc [:p]

in schimb, compenseaza cu un inceput de rostogolire, isi ridica doar fundutzul sprijinindu-se in talpi. e tare dulce cum isi ia el avint:)ne topim dupa el. ma gindesc des, cu cita bucurie l-am asteptat pe Nathan acum 4 ani, si cit eram de incintati de el, iar cind trebuia sa se nasca Gabriel imi era teama ca nu voi putea simti acceasi dragoste, ca si cum iubirea pentru natha imi ocupa toata inima. insa e foarte adevarat, ca tisneste un nou izvor de dragoste pentru fiecare copilas ! iar acum, ne bucuram de amindoi, cum se iubesc si cum se bucura in fiecare dimineata unul de celalalt..iar gabriel e total! cred ca ne bucuram de timpul asta "de bebe" mai mult decit cu primul copil, sintem mai relaxati, si savuram perioada asta frumoasa!

vad ca m-am lungit cu povestile !

[pup] Ana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Desi va citesc mesajele aproape in fiecare seara, pur si simplu nu apuc sa va scriu. In continuare sunt varza cu timpul, sotul meu joi s-a intors din Germania (il asteptam ca pe un cires copt sa ma mai degreveze cat de cat de unele chestii, dar azi dimineata s-a trezit cu o colica renala de toata frumusetea - nu se poate da jos din pat, il doare cumplit, nu poate manca nimic). Asa ca m-am ales si cu alte probleme, mai ales ca el este foarte dificil cand e vorba de sanatatea lui (de exemplu nu vrea sa mearga la medic - ce-i drept a mai facut cateva crize de colica renala si e convins ca-i va trece doar cu calmante). Ultima criza a tinut aproape 2 saptamani, Daca si asta va tine la fel cred ca voi innebuni.

 

Eva in schimb este o dulceata (sper sa nu o deochi). Rade tot timpul, chiar daca o trezesti din somn dupa 10 minute dupa ce a adormit (de obicei cand Victor se joaca de-a indienii prin casa) ea se trezeste si instantaneu zambeste. face vocalize toata ziua (a propos: nu e posibil sa faca rosu in gat din cauza tipatului asta?), se rostogoleste pe burtica instantaneu si priveste in toate partile, dupa care brusc se mai rostogoleste pana la marginea patului (sper sa fiu pe faza si sa nu ia cazaturi inca), vrea sa se ridice direct in picioare ( sa sara peste faza cu statul in fund). Oricum sa fiti pe faza cu rostogolirile astea pentru ca debuteaza brusc (si la Eva destul de in forta, adica s-a rostogolit de pe spate pe burtica si la 2-3 minte de pe burtica pe spate in partea cealalta si a ajuns repede pe marginea patului. A... si si-a descoperit picioarele care sunt extrem de gustoase...

Nu plange decat noaptea vreo 2-3 minute pana o pun la piept. Imi vine pur si simplu sa o pup tot timpul, mai ales cand ii vad privirea curioasa. Victor o iubeste, dar cand ma vede ca am un acces de dragalasenie fata de ea devine mai retinut. Ce-i drept Victor s-a cam schimbat in ultima vreme (taica-sau nu prea a mai avut timp de el si eu printre picaturi si se comporta de multe ori destul de ciudat). Fetelor cu al doilea copil ati simtit schimbari deosebite la primul copil de cand a aparut cel de-al doilea ?id="red">

 

Astazi a venit si asistenta si ne-a vorbit de diversificare pe care m-am hotarat sa o incep pe la 5 luni si jumatate. Am decis sa nu-i dau inca biberon, atata timp cat se satura cu sanul ( va spuneam eu mai demult ca din cauza ca nu pot fi tot timpul la 2-3 ore langa ea ma gandeam sa-i dau formula). Dar ii merge bine cu laptele de la san si ma gandesc ca nu prea-mi vine pe caldurile astea sa-i bag formula, mai ales ca avem de gand sa plecam cateva zile la mare (cel putin aveam pana sa-l apuce pe sotul meu criza de rinichi).

 

Referitor la vaccinuri, bebeii vostri au avut reactii la vaccinul cumparat sau la cel de la stat? De ce va intreb:pentru ca Victor a facut reactii tare urate la astea de la stat (pe vremea aia nu se gaseau altele) si fiindu-mi teama ca voi repeta povestea (si la sfatul dr.) la Eva le-am cumparat si s-a comportat tare bine (la cel de 4 luni a facut o usoara febra -37.8- in noaptea aia). Pediatrul ei mi-a spus ca ambele vaccinuri si cel de la stat si cel cumprat sunt OK, singura diferenta este reactia dupa vaccin . Referitor la antitermic dat preventiv dupa vaccin nu prea va sfatuiesc (pediatra m-a sfatuit sa nu fac asa din cauza car ar putea aparea o hipotermie). Si cum Victor a mai facut uneori usoare hipotermii dupa antitermice am preferat sa ma abtin sa-i dau Evei preventiv.

 

Magazin mothercare este in Mall-ul nou din Drumul taberei. Calitatea este deosebita (Eva a primit mai multe produse de acolo, foarte reusite) dar preturile sunt infernale.

 

Hai ca deja incep sa tastez aiurea din cauza oboselii,

 

Va pup,

Ana, Victor (2.01.2000) si Eva (13.03.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza...

 

Ei... l-a mine s-a simtit prezenta celui de-al doilea in viata primului inca inainte de a naste.Probabil unde o fi diferenta prea mare,insa Bianca nu a afost incantata deloc de ideea de a avea o surioara...Inainte cu 2 luni de nastere am frecventat si un psiholog.Puitn putin a inteles insa in momentul cand a venit Delia acasa toata intelegerea Biancai s-a topit.Acum de cand gangureste si rade si sta treaza mai mult timp parca si-a mai revenit.Insa decate ori are ocazia de sta si cu altcineva nu refuza categoric cum o facea inainte...sper sa inteleaga pana la urma ca Delia nu a venit in locul ei cum de cele mai multe crede ci pentru a fi impreuna.

 

 

Loreen cu Bianca[zana]si Delia[copil]

 

Botezul,Baita din cada mare

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...