Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai-iunie 2005 (6)


Recommended Posts

Fran ,Beatrice da' nu va e mila deloc de noi astea cu forme rubensbiene...Vreti sa sufle vantul pe strada....?cum mai cresteti copilasii?!

 

Delia a descoperit azi ca la televizor sunt mai multe jucarii ca la ea in tarc.Sta cu ochii beliti direct in ecran si ma scoate din draci ca am experienta unui copil omni dependent de televizor.Delia m-am jurat ca nu va avea nici macar in camera televizor,iar la cel mare ii fac program...Sper sa-mi si iasa.

 

Eu azi am facut exact ca OAna(Mygirl) ieri,adica abia la 5 am ajuns acasa cu plodu'.Noroc ca in masina am AC ,da' a meritat.Maine este ziua lui tati si trebuia sa-i luam cadou ca de...zice el ca nu vrea nimic,da' gestul conteaza...Vorba aia mi-a facut o fetita mumoasa...

 

Azi a afost a doua zi de regim la mine.In cuptor am niste carnita de pui sa pap si eu pe ziua de azi.Nu-mi pare greu,chiar nu-mi este foame...Acuma sa vad ce naiba fac la zilele de legume.

 

Fetele cu al doilea copil ma puteti lamuri si pe mine cu ceva legat de cereale?Am vazut prin farmacie marea majoritate cereale cu lapte incorporat de la Humana,Nestle sau Milupa.Eu ii dau Similac si ma intreb,daca ati folosit, nu are nimic ca-i alternez laptele,desi nu stiu ca cantitate de lapte au alea?!

Nefertati numai suc de morcovi papati...?Altul nu?!

 

 

 

Loreen cu Bianca[zana]si Delia[copil]

 

Botezul,Scaldatoarea

Baita din cada mare

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Loreenid="red">, hai ca tare mai amuzat! Auzi forme rubensbiene. Hai ca ai fost tare de tot! Pai si eu sunt un pic deformata, ca am si sunci sa stii si in poze nu se vad, dar le vad eu si sotul... Na...id="blue">

Astazi fac o pauza de sport ca ne-a cam ametit profesoara zilele astea la cat ne-am cracanat pe saltele si acum ma dor muschii de la burta rau... [aerob] Maine o iau de la capat cu [bicla]! Hm...id="blue">

 

Alex doarme bustean de la ora 3 si vreau sa-l trezesc sa mergem cu el la plimbare, pana la mare, dar mie o mila de el... Ca doarme cu mana la gurita si e tare dragalas si de multe ori isi duce mana la cap, de parca-ai zice: " Vai de mine, ce ma doare capul!"... E un scumpicel!id="blue"> Ai vostrii au faze din astea?

 

 

Mami de [baietel] Alex mancaciosid="blue">

 

Pozici si Povestea nasterii micului Alex

 

Evolutia lui Alex

 

 

Beatrice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fran, eu aveam dimensiunile tale in scoala generala !!!! Mai fetelor, sa stiti ca barbatilor le plac femeile cu forme! Ha! Ma amagesc si eu singura, ca altfel oricum n-am curaj sa pun mina sa ma masor. Nici n-am s-o fac, ca n-are rost, oricum nu sint in stare de dieta sau gimnastici acum. Poate ma invrednicesc sa dau la o parte rufele de pe bicicleta si si sa ma sui pe ea. Nu zic sa si pedalez, o iau usor, sa ma obisnuiesc cu ideea intai [:D]

Si daca incep dieta ce fac cu inghetata din congelator ?!? Nooo, decit sa se strice, mai bine o maninc. Na!

 

Gabitzaid="blue"> si bebe Andrei-Stefan [bibe] (25.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru primire fetelor; aveam nevoie de voi, caci aici printre straini nimeni nu-ti intinde o mana de ajutor,sau cel putin un sfat.

Mariuca noastra este tare neastamparata si plangacioasa. Dupa cum ati vazut s-a nascut bine(la kg), dar se pare ca va face parte din clubul manechinelor; nu stiu de ce nu prea mananca(80-100ml cam la 3,5-4ore ziua, iar noaptea o singura masa pe la 3 dim.) si asta cu mari chinuri; aici in Italia i-au dat lapte praf formula PLASMON 1, lapte fabricat aici( asa se da la toti sugarii alimentati artificial), nici nu intra in discutie Milumil, Similac, Nan etc., sunt foarte nationalisti.

Primul control la pediatru l-a facut la 24 de zile si avea 4.300 si52,6cm; acum ne vom duce la control pe 9 aug., adica la 2 luni si 10 zile, iar greutatea ei cam lasa de dorit, cam 5.300kg- cantarita in casa. Va veti intreba de ce nu ne ducem mai des la dr.- nu se poate aici asa ceva, te duci doar cand te programeaza ei, altfel nu;

De aceea am mare nevoie de voi si de sfaturile voastre.

Am facut vineri vaccinul, dupa schema lor, si este cam asa:DTP, POLIO, EPATITE B, HAEMOPILUS INFL.B. Intrebarea mea catre voi este :asa se face si la noi, asa ati facut si voi? Ca reactii adverse nu a facut nimic, dar.....aseara fetita a facut febra 37,7 rectal, iar azi dim. 37,2, iar la 16.30 37,3. Ce fac? De la ce o fi oare? o fi de la vaccin? dar dupa atatea zile?

Caca face cam verde si cu mucozitati in el. De dormit nu doarme ziua deloc, este agitata tot timpul si plange mereu.

Eu mai am un pic si inebunesc, o iau razna, nu stiu incotro sa o apuc, nu stiu daca am probleme adevarate sau sunt doar inchipuiri de ale mele.Am uitat sa va spun ca i-am dat pentru febra aseara si azi dim. Tachipirina 125mg; ce m-a dus si pe mine capul.

Am atatea sa va spun si sa va intreb, dar e totul varza in capul meu, timpul de scris destul de limitat.

Aaaaa...uitam, aici la 2 luni se face ecografia bazinului obligatoriu; am facut-o si pe asta ieri si totul a fost in regula.

Ce sa va mai intreb acum, caci nici nu mai stiu ce v-am scris( din cauza pauzelor dese). Scuze pentru greseli dar ....ma intelegeti voi.

Vigantol ca la noi aici nu mi-au dat, nici nu exista asa ceva, pentru colici nu se da nimic ca trece de la sine, si uite asa....imi petrec eu viata in Italia la Napoli. Aici sunt din mai pana in noiembrie 40 grade, cea mica e lesinata de cald ca noi toti; din acest motiv la 5 dim sunt cu ea pe terasa afara si seara la fel, numai ca tantarii ne distrug, mai ales pe ea; ii dau cu Autan ptr. copii dar tot se gaseste un loc unde nu am dat-o si o musca.

Nu mai pot scrie, caci cea mica plage, dar revin cu mai multe detalii.

Va multumesc pentru ca m-ati ascultat si pentru eventualele sfaturi.

Multi pupici de la malul marii Mediterane.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si o poza cu Mariuca noastra, la profil personal geanina anghel la paginuta mea desprecopii.com( momentan).

Am uitat sa va intreb ceva mai personal: nu mi-a venit ciclul deloc si nu am alaptat la san deoarece nu am avut lapte; cand ar trebuii sa-mi vina? am calcat pe bec? oare?[bang]

Va pupam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit Geaninaid="blue">! Niciodata nu e prea tarziu. Si eu m-am facut membru cam dupa 10 luni de citit forumul. Dar am, ajuns sa le simt pe fete cu adevarat ca pe niste surori si sa le cunosc putin.

Eu cu masuratorile stau asa: Greutate 66, talie 73, burta 82, solduri 103. Am dat un cm de pe talie, 2 cm solduri si 2 de pe burta. Stau bine deci.

Neliaid="blue">, nici eu nu am cand sa merg la sala nu ca as avea copii multi dar asta unul imi ajunge pana peste urechi. De abia am timp sa fac mancare, curatenie si aerobicul acasa. Eu am gasit caseta video cu un aerobic foarte fain la Value Village ( la voi vilage du valeure) se numeste Buns of steel si e super buna.

Tony a inceput sa manance ca un disperat, noaptea la 3 ore si ziua la 3 sau 2. Deci au inceput sa ma doara iar sfarcurile. Cred ca e intr-o explozie de crestere plus ca afara e super cald si se deshidrateaza. Apa o refuza iar ceaiul doar uneori cu multe insistente. Asa ca nu am incotro si ii dau laptic de cate ori cere.

Ce nouatti mai ai Danelutzaid="blue">? E totul in regula? Sper sa fie bine si sa treceti de necazuri.

In rest ce sa va mai spun? Piticutzul meu rade cu toate gingiutzele, ne iubim nevoie mare. Chiuie si acum a inceput sa exerseze rasul cu hohote. Normal ca scoate niste sunete tare ciudate si se sperie si el. Asa ca rasul nostru deocamdata se finalizeaza cu putin plans. De vreo saptamana urmareste clar cu privirea mobilul si isi gaseste gurita cu mainile fara nici o problema. Maine face 2 luni. Nici nu pot sa cred cum a trecut. Sper sa-mi pot fixa bine in memorie toate momentele astea superbe caci el creste si se schimba de la o zi la alta.

 

 

Olga

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Beatriced,id="red"> sa stii ca imediat dupa ce am nascut ma apucase zelul slabitului, in conditiile in care alaptam, ca si acum. Ei bine, aproape ca nu mancam si intr-o zi pa laptic! A fost mega tragedie si am inceput sa mananc normal si sa nu mai tin aiurea cure. Important e copilul, sa aiba ea laptic de mama, ca regimuri pot tine si dupa ce nu mai alaptez. Parerea mea! Daca nu mancam, din ce sa se faca laptic? Atentie, asta nu inseamna sa de indopam si sa facem excese. Mi-e greu cand ma vad in oglinda ca nu mai sunt ca inainte, dar cu putina ambitie, dupa ce termin cu alaptatul, sunt convinsa ca voi reveni la normal.

Geanina, bine ai venit!

 

Ines si Rebecca (7 iunie 2005)

 

http://spaces.msn.com/members/inesuca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] ola fetelor,

dupa ceva timp am aparut si noi in peisaj. ma bucur mult sa va regasesc. [iartama] daca nu am mai scris dar nu am avut cum.

fetitza mea Alexia Ioana are acum 2 luni si o sapt si este o mancacioasa foc. din acest motiv si pentru ca nu am cateodata lapte suficient primim supliment de bebelac la recomandarea dr. acum are 58 cm si cred ca a depasit 5 kg ceea ce ma cocoseaza. stam toata ziua numai noi 2 asa ca suntem fff atasate. Uneori ma gandesc sa nu devina salbatica si sa planga la starini. duminica avem botezul si sunttare curioasa sa vad cum reactioneaza. In rest suntem bine. vaccinul de 2 luni l-am facut fara probleme. nu a plans prea tare la injectie, nu a facut febra (i-am dat calpol) si a fost tare cumintica. este o mare vorbareata si rade mult inca nu stie sa se joace singura cu manutzele. de colici nu am scapat dar ne tratam cu colic baby. am invatat sa ragaim usor (era o adevarat problema) insa sughitam fff mult. ne tratam si constipatia cu lactuloza. in rest nu sunt probleme. doarme noaptea de n-are treaba.

 

uneori ma simt ff obosita si abia astept sa vina sotul de la servici ca sa mai stea putin cu ea. Noi iesim in fiecare seara in parc la IOR (Titan). cat priveste kg mai am de dat jos 3 kg . in schimb am impresia ca m-am latit pe undeva ca nu mai intru in nimic.

 

problema mea este alta (poate o sa vi se para caraghios) cum va jucati cu copiii? adica ce fel de jocuri? ca eu am epuizat stocul de idei si a mea se plictiseste repede.

 

hai ca va pup ca am ocupat toata pag.

 

Monu si Alexia Ioana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...