Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai-iunie 2005 (6)


Recommended Posts

Buna dimineata la mamici si multi pupici la bebelusi.

 

Noi am venit sa dam raportul,dupa ce am plecat 3 zile in camping la un festival de muzica va pot spune ca am un copil super ,i-a placut tare mult si muzica si tot .A dormit tot timpul si numai cand a vrut papa a scancit un pic in rest somn si joaca zambete si mai nou da din picioare parca ar avea motor la ele.Singura problema a fost ca eram cam obosita si ca sa adoarma o luam un pic in brate si era gata si apoi imediat in carut.

Duminica am avut zi festiva a facut Mara 2 luni si am incercat sa fac dus cu ea in brate i-a placut la nebunie ,deci pe viitor am sa mai incerc.

 

Inesuca si eu stiu ca la diaree se da un pic de ceai de menta.

 

Mami adica eu de azi sunt la cura de slabire ca vad ca nu se mai poate.Asa ca mircuri nu va dau masuratori ca daca vad ca am dat ceva jos ma las de tanjeala.Iar cura este cea cu orez ,legume si fructe cate 3 zile,nu am reusit sa o tin niciodata dar acuma m-am ambitionat ca trebuie.

 

Intrebare pentru mamici ,eu ii dau lui Mara numai formula si la dispensar aici sa ii spun asa mi-a zis sa ii dau 5 mese pe zi de 150 ml ,da ea cere mancare mai mult uneori rade cade un biberon de 180 si chiar poate sa ceara de 6-7 ori pe zi ,in conditiile in care bea si ceai,daca nu ii dau si incerc sa mai aman ora mesei plange si mie chiar nu mi se pare normal sa imi tin copilul flamand.Voi cum faceti ca poate chiar ii dau prea mult?

 

Marilena mamic de Maruta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns

inesucaid="red">, si mie mi se pare ca ema suge mai putin de cand cu caldurile astea. e greu pt micuti, ei care nu pot sa-si regleze temp. corpului. dar am inteles ca scapam maine-poimaine de canicula si ivn iar ploile. eu ieri am stat cu ema in parc 6 ore pt ca nu mai rezistam in casa. si in parc e cald, dar macar e aeeeeeeeer. a dormit intr-una, cu o pauza de papa. am ajuns in parc la 08:00 si la 11;30 i-am dat sa manance, apoi a adormit la loc. acasa nu reuseste sa adoarma peste zi din cauza temperatirii ridicate. o tin toata ziua si toata noaptea doar in pampers, iar dupa ce face cachi o las complet dezbracata o vreme.

 

noi3

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Tocmai ce a plecat asistenta maternala si l-a cantarit pe Alex. Are 5.200 si 60 cm... A zis ca este ok pentru cele 2 luni si 2 sapt cate are el. Tot asa si ma rupe de spate, ca deja nu-l mai pot tine la cat de greu este!

Astazi ma duc la sport pe la 7 seara, de-abia astept ca dupa wekend am bagat prajituri si noroc ca nu se vede la cantar ca altfel as muri...

 

Mami de [baietel] Alex mancaciosid="blue">

 

Pozici si Povestea nasterii micului Alex

 

Evolutia lui Alex

 

 

Beatrice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gustaid="red">- pe cutia de milumil zice ca 4-5 mese cu 180ml (180ml apa+laptele=200ml). Da' asta e doar orientativ...fiecare copil cere cat are nevoie. De ex. a mea mananca mult mai putin- in medie 550ml pe zi...+ceai la greu pe caldurile astea, ieri de ex. a baut 250ml de ceai-plangea dupa el, nu am reusit s-o fentez sa-i dau lapte in loc de ceai sub nici o forma.Clar ii era sete. Deci eu zic sa-i dai copilului cat cere...doar daca o ia razna rau cu greutatea ar trebui sa-ti faci probleme- eventual sa-i dai la sfarsitul mesei ceai sau apa ca sa aiba senzatia de stomacel plin.

 

Fran si Patricia Annelise (05.05.05)

http://community.webshots.com/user/annelise05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei, multumesc ca m-ati "luminat" vis a vis de mesajele vechi:)! Babygirl, deci a mea nu-i singura care nu a mai mancat zilele astea atat de mult- good to know! In alta ordine de idei, mie doctorii mi-au spus ca nu-i nevoie sa-i dau apa/ceai pana mai incolo, in conditiile in care ii dau numai de la san. Pe de alta parte, atat maica-mea cat si soacra-mea ma bat la cap ca ar trebui sa-i dau totusi si ceai/apa pe langa san.. Ca ele asa au facut cu noi, cand eram sugari.. Rebe face 2 luni si pana acum i-am dat doar lapte. Voi ce ziceti, cine are dreptate pana la urma?

 

Ines si Rebecca (7 iunie 2005)

 

http://spaces.msn.com/members/inesuca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Credeam ca eu sint singura de pe aici care nu ii da lui bebe nimic altceva decit laptic de la tzitzi. Nu-i dau nici apa si nici ceai si nici nu mi-am dat seama pina acum ca i-ar fi sete. Ii dau laptic de cite ori vrea. La inceput voia mai des, acum vad ca nu cere mai repede de doua ore jumate - trei. Din fericire, acum am vazut ca si noaptea mai vrea o singura data, pe la 3-4, si reusesc si eu sa dorm ceva mai bine.

 

Gabitzaid="blue"> si bebe Andrei-Stefan [bibe] (25.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei! Deci nu-s nici eu singura care ii dau numai laptic bun de mamica!:):):) Si eu ii dau la cerere. Poti sa-ti reglezi ceasul dupa ea, cere fix din 3 in 3 ore. Ultima masa i-o dau pe la 22:00 si ma trezeste apoi la 6 dimineatza sa-i dau portia:)

Mie mi-a fost frica acum cu caldurile astea, mai ales ca n-a mai mancat asa mult. Supliment nu-i mai dau de 2 saptamani pentru ca sunt iar Milka

 

Si inca ceva: cele care alapteaza- voi mancati orice?

 

Ines si Rebecca (7 iunie 2005)

 

http://spaces.msn.com/members/inesuca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza...

 

S-a intunecat cerul la Constanta...Si bate vantul in draci...ploaie zero...

 

Mygirl sa va traisca crestina sa va aduca numai bucurii in viata.

 

Gusta si a a mea papa in disperare lapte,chiar daca afara sunt 10 sau 40 de grade...Daca se poate non stop lapte.Ceai nu vrea ca il vomita...Eu si de aceea am inceput diversificarea asa repede..

 

Ada da' scumpi mai sunteti la vedere...Nu v-am mai vazut deloc prin parc...Bine ca ai pus pozele sa va mai vedem macra asa...

 

Nefertari va incumetati si voi la suculete? Brava nu ma mai simt in minoritate clara...Azi noi am gustat niste piure de piersici...A lipait vreo sase lingurite dupa care n-a mai vrut...Da' cand vedea biberonul cu lapte,nu stiu daca intelegea ca este la ei sau nu cert este ca intra in fibrilatii de foame...Maiincercam si maine poate papa mai mult piure...MA gandesc ca-i place,ca la sucul de piersici n-a comentat,dar foamea este mai mare.

 

Androix n-avem ce face cu AC...Altfel mor eu cu zile in casa...Vad ca inafara de o slaba durere de cap altceva nu am si aia s-ar putea sa fie de la altceva...iar Delia nu caraie...Si-apoi nu suport sa se scurga transpiratia pe mine ca apa pe geamuri...

 

Inesuca si mie imi pari extrem de cunoscuta...Cumva "Un barbat adevarat"? Chestia cu ceaiul sau apa este relativa...Eu una am avut toata bunavointa sa-i dau copilului si din ele,ca eu nu alaptez,insa nu vrea si nici nu cere...Si atunci o las doar cu lapte...Iar vis-a-vis de ce zic bunicile ca asa ne-au crescut pe noi, doar nu o sa-i dau Deliei lapte praf Raraul ,la sac, ca asa am crescut si eu,atata timp cat pot sa-i ofer altceva mult mai bun...

 

 

Loreen cu Bianca[zana]si Delia[copil]

 

Botezul,Baita din cada mare

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gusta- pe cutia laptelui prof pe care -l folosim(Beba de la Nesttle) scrie asa pentru trei si patru luni 5 mese a cate 180 ml. Bia mananca maxim 2 mese de 180 ml iar 3 cu 150 ml+ apa plata sau ceai cand e sete.

Fetelor nu mi spuneti va rog cam dupa cate saptamani de la nasterea normala ( daca asta are vreo importanta) ar trebui sa vina ciclul?? eu am trecut de sapt 8 si nimic...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...