Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai-iunie 2005 (6)


Recommended Posts

Am cam disparut zilele astea de pe forum. Am cam avut un sfarsit de saptamana plin de activitati, in sensul ca am fost la iarba verde, prin vizite pe la prieteni. Ca urmare tare obositi am fost, noi parintii. Tony a dormit ziua si l-a apucat o activitate noaptea incat am crezut ca voi crapa. Azi noapte a mancat la 11, apoi la 1.30, 4.30, 7. Deci va puteti imagina ca habar nu am pe ce lume sunt. Habar nu am ce sa mai fac cu el. Ziua e ok copilul meu, mananca la 3 ore sau chiar la 4. Zici ca a inversat ziua cu noaptea. Iar daca incerc sa-l tin ziua treaz imi crapa capul de urletele lui.

In opinia mea, Lucasid="blue"> , arati chiar super sexi.

Beatriceid="blue">, muschii sunt cu mult mai grei decat grasimea, asa ca ai putut sa arzi o gramada de grasime si sa ramai la aceeasi greutate. Cat despre calorii, ai nevoie sa arzi 3500 sau mai mult ca sa dai un kg. Deci asta se poate intampla intr-o saptamana sau doua. Nu incerca sa slabesti mai repede ca nu e bine pt piele, inima si nici pt sufletzelul tau. Arati super bine si poti merge incet si sigur spre telul tau. In fond sunt doar 5 kg.

Danelutzaid="blue">, tare rau imi pare pentru voi. Ne rugam si noi pentru voi, sa treceti cu bine peste incercarile astea. Nici nu-mi pot imagina cum m-as fi descurcat in locul tau.

Noi avem botezul in 3 septembrie si mi-e o groaza… m-am decis ca fac masa acasa si deci asta implica o groaza de lucru. Poate se indura vreo prietena sa ma ajute ca habar nu am cu fac si cu mancarea si cu copilul.

 

 

Olga

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mama nebuna ce sunt! Am fost in parc de dimineata, unde ne-am intanit cu Loreen, Delia, Lili si Sergiu. La plecare, profitand ca Alex dormea si ca tata- binucutul fericit- era cu mine, am facut o escala prin piata. am uitat sa precizez ca era ora 12!!! Si m-a uitat Dumnezeu in Supermarket- tata cu copilu' erau afara, ca inauntru era f aglomerat(nu stiu cine mai munceste, ca parca toata lumea era in piata la ora aia, asa cozi erau). Cand ies, tata si Alex transpiarti, curgeau apele pe ei, saraca nici nu mai putea sa planga de cald ce-i era. I-am dat apa - pe care pana acum mi-o refuza- si abia i-am scos biberonul din gura. Cand ma uit la termometru- ca avem la carutz- 34 grade- la umbra[bang]. Nici nu stiu cand am ajuns acasa, am dezbracat copilu si l-am bagat rapid in chiuveta plina cu apa. Am dat drumul la AC si am lasat-o dezbracata- asa bucurie se citea in ochisorii ei!!! Mi-am promis ca nu mai fac prostii de-astea.

 

 

Oana,[mamica]de Alexandra-Elena (18 mai 2005)

Poze

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Beatrice, am uitat sa spun ca spun ca ma alatur lui Androix- de maine intru si eu in cursa[:D][box]. Am gasit o sala in cartier si cum gasesc pe cineva sa-mi plimbe copilu, hop la sala. Fetele de acolo mi-au zis sa o iau si pe Alex cu mine - poate fac un experiment, ca-i place muzica. Fata lu' mama invata de mica ce inseamna frumusetea- am alaptat-o in timp ce mi se faceau suvite, cand ma epilam, duminica inainte de botez cand imi faceam cocul- asa ca de ce n-as merge si cu ea la sala?

 

Oana,[mamica]de Alexandra-Elena (18 mai 2005)

Poze

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corect, Oanaid="red">... Foarte bine... Pai daca poti s-o iei pe Alex cu tine, de ce nu? Si aici au astia un program foarte fain de copii, adica poti sa-i lasi cat timp faci tu sport, dar daca poate ta'su de ce sa-l mai las la sala! Sa mai stea si el cu bebe, ca sa vada cum este! Na, ca i-am zis-o! Si asa nu citeste el, dar ii povestesc eu!... ha, ha...

 

Mami de [baietel] Alex mancaciosid="blue">

 

Pozici si Povestea nasterii micului Alex

 

Evolutia lui Alex

 

 

Beatrice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oanaid="red">, uitai sa-ti zic... Mai dar coc frumos ai avut! Cine te-a facut la par? Ai o coafeza care stie sa tunda si sa coafeze frumos? Vreau si eu! Ca atunci cand ajung in Ro, trebuie sa ma aranjez si eu!

 

Mami de [baietel] Alex mancaciosid="blue">

 

Pozici si Povestea nasterii micului Alex

 

Evolutia lui Alex

 

 

Beatrice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loreenid="red">- sa stii ca exista anitonceptionale speciale pentru perioada de alaptare. Si eu voi lua si alaptez. Daca te intereseaza, iti zic numele- mie mi le-au prescris doi doctori.

 

Franid="red">-- si Rebecca mea s-a nascut micutza tare (2,600 kg). Dar acum, la 2 luni fara cateva zile, a trecut deja de 4,500 kg. I-am dat numai o saptamana completare, iar acum mananca numai de la san. Nu mai mananca asa mult ca inainte (inainte manca in total 25-30 minute la o masa, acum mananca cate 10-15 min, dar se satura. Doctorii ce ti-au zis?

 

Ines si Rebecca (7 iunie 2005)

 

http://spaces.msn.com/members/inesuca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza...

 

Mai da' nu se mai termina cu caldurile astea...Cand ma bucuram ca Delia nu face bubite de la caldura,azi cu tot cu AC s-a umplut pe fata si gat.Am dat-o repede cu o crema,acuma sa vad daca isi mai face efectul.

Delia este o narcisista in plina devenire.Se admira fata si profil cand se vede in oglinda,isi rade,vorbeste,vrea sa se si mangaie da' nu prea iese.

Sa vedeti ce ocupatie are Delia cand se plictiseste:http://community.webshots.com/photo/405216866/411490108qHoJEl

 

Babygirl sunteti sexi rau amandoua...Da' banuiesc ca te ajuta cineva cand faci dus...Eu prefer metoda suport sau direct in apa mare ca ma pot descurca si singurica...

 

Inesuca eu nu alaptez asa ca nu am probleme cu ce fel de patile sa iau.Problema la mine e absenta menstruatiei.Sper sa se rezolve de la sine saptamana asta sa nu ajung la dr...ca mi-e sila si greata de tuseu...

 

Androix nu credeam nici eu ca voi ajunge vreodata sa ma uit dupa mine prin vitrine si sa ma oripilez cand imi vad fizicul impunator.Azi m-am cantarit si cu surprindere am constatat ca am 66 kg.Unde si cum s-au dus 2kg habar n-am,dar sigur nu le duc dorul.

Tot de azi m-am apucat de disociat sa vad daca-mi iese macar o tura...La sala,ii spuneam azi Oanei(Mygirl) in parc ,pe langa ca nu ma trage ata,nici nu am cum cu doua mite pe capul meu...Asa ca de la natura ,daca s-o putea...

 

 

Loreen cu Bianca[zana]si Delia[copil]

 

Botezul,Scaldatoarea

Baita din cada mare

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! La voi e deja seara, la mine abia a inceput ziua si e canicula iar afara. Astazi am mai mult timp liber, nu am de lucru la ziarul pe care il pun in pagina acasa, Tudora doarme dusa de vreo doua ore si in casa e inca bine pentru ca au fost citeva zile mai racoroase si, chiar daca astazi e foarte cald afara, nu mai curg apele de pe noi. Asa ca... neavind nici un chef sa calc, am citit tot ce ati scris de vineri incoace.

Inesuca si gabitzam , si eu ii dau numai lapte de la mine Tudorei si nu i-am dat nici apa, nici ceai. Am incercat cu apa plata, fiarta si racita, si din biberon, si cu lingurita, chiar si cu pipeta, acum vreo doua saptamini pentru ca a fost o saptamina de temperaturi de peste 30 de grade (in carti scrie ca, in cazul alaptarii, ar trebui sa incercam cu apa intre mese daca are buzitele uscate, daca temperaturile din casa sau de afara depasesc 30 de grade si copilul este superagitat sau somnolent), dar nu a vrut cu nici un chip. Am intrebat pediatra (o doctorita in care am incredere, pare buna si mai e si mama de trei fetite) si mi-a spus ca daca nu vrea inseamna ca nu are nevoie. Asa ca... am renuntat, ii dau numai laptic la cerere, in general cam la trei ore si daca nu reuseste sa adoarma. Eu asa am procedat, de fapt, si la Agata, care nu a primit apa decit pe la 8 luni si suc de morcov si mar, sau morcovi si mere, dupa 2 ani... desi am incercat pe la 5 luni. Si cred ca a fost bine, nu am avut probleme.

Mercedes, la primul copil mi-a venit cuclul la 2 luni si jumatate, desi alaptam zdravan, falaminzila de Agata cerea si la o ora sa pape. Acum inca nu mi-a venit.

Mygirl, sa stii ca si eu stiam ca, in perioada ciclului, laptele mamei e un picut schimbat si copilul poate sa aiba stari de agitatie si sa suga mai putin. Eu chiar am testat acest lucru la Agata si s-a adeverit, dar doar o zi, dupa aceea se obisnuia si revenea la normal. Si ce bine ca poti sa te duci la sala, eu – ca si Loreen – sint singura toata ziua cu doi copii si nu am cu cine sa ii las. E prea mica sa merg cu ea la sala si sa o las cu cineva, nu am curaj, plus ca salile care au loc amenajat pentru copii sint mult mai scumpe. Acum fac de una singura, incerc chiar sa gasesc o caseta cu exercitii de aerobica, dar inca nu am gasit... ma gindesc ca astfel mi-as aduce sala acasa! [:D]

Lucas, am citit ce ai scris despre bona, eu n-as avea incredere sa le las pe fete, de aceea stau acasa cu ele, cu o bona „specializata“. Nu vreau sa te sperii, dar pe aici au fost tot felul de cazuri cu bebelusi prost ingrijiti de specializate, desi sint testate si supertestate si iau o gramada de bani. Aici nu gasesc, dar ma gindesc ca, in Romania, ar fi mai buna solutia cu o femeie harnica, curata, care are nevoie de bani si, eventual, a crescut caruta de copii. Cred eu ca ar fi mult mai motivata sa aiba grija de bebe si nici nu cred ca ar avea sufletul sa nu-l ingrijeasca cum trebuie. Cel putin asa a facut prietena mea din Bucuresti, a avut n bone si nu a fost multumita, apoi a gasit o doamna pensionara, mama de doi copii plecati in strainataturi la munca, fara nepoti. A fost si este atit de multumita de ea, ca o ingrijeste pe fetita ei de la 8 luni si acum, la 6 ani... si contra unei sume rezonabile. Ba chiar ii mai face si cite ceva prin casa si fara sa-i ceara asta. Totul este sa ai noroc sa o gasesti!

Hai, ca m-am lungit la scris pe cit sint pe lat! [:D]

 

Cornelia, mami de Agata (28.06.2001) si Tudora (30.05.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...