Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Epidurala care nu a "prins". De ce?


Recommended Posts

Din nefericire pentru mine, la prima nastere, dupa ce mi-au montat catheterul pentru epidurala, au concluzionat ca nu-mi pot pune decit o foarte mica doza de anestezic pentru ca expulzia trebuia grabita din motive de bb ale carei bati de inima nu mai erau regulate. Pe linga faptul ca n-au pus decit o doza mica de anestezic in catheter, nici acea doza n-a "prins". C Eu inca n-am gasit explicatie la faptul ca n-a prins. Vi s-a intimplat sa nu prinda epidurala? Care sunt cauzele? Acusi nasc a doua oara si ma mai ingrozeste si chestia asta. K37+ Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/gtataru2001/my_photos"]Poze cu noi[/url] "Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mie mi s-a intamplat la ambele nasteri. Ba as putea spune ca la a doua a prins si mai putin decat la prima. [:(]

Din cate stiu, principala cauza este cateterul pozitionat prost, insa se pare ca exista persoane la care pur si simplu epidurala nu prinde ca lumea. Si eu as vrea sa aud o explicatie mai amanuntita...

 

Sper ca la tine sa fi fost de vina cateterul, si sa nu ai probleme a doua oara.

 

http://community.webshots.com/user/r0isin/id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roisin, imi pare rau sa aud ca n-a prins.Stii cum e, te bazezi pe ceva si o dai in bara. Asa am patit noi, ne-am bazat pe epidurala si n-a prins. CUMPLIT.

Multumesc pentru urare si eu sper ca va prinde de data asta.

K37+

 

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

 

Poze cu noi

"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si eu care credeam ca sunt singura! Nici la mine nu a "prins", medicul anestezist a zis ca sunt un caz aparte..... Mi-au amortit picioarele in special stangul( care a si ramas asa vreo 3-4 zile, de intrasem la idei) si fundul. Burta a ramas " treaza" de am crezut ca ma urc pe pereti de durere...

 

Acum nasc tot normal si stau in cumpana: sa mai fac sau nu peridurala, daca tot nu prinde ce rost are????

 

 

 

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara din burtica +35 saptamani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, poate e bine sa iti faci pentru a nu avea regrete mai tirziu. Daca "prinde"? Trebuie sa speram, nu?

Iti doresc sa prinda epidurala si sa nasti usor.

K37+

 

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

 

Poze cu noi

"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, Kulta, cred ca asa am sa fac. Am sa mai incerc o data (ultima, sper) peridurala. Mai rau e ca am sa ma astept sa-mi "ia durerea cu mana" si daca nu are sa fie asa iar am sa intru in panica...

 

Macar de data asta am sa stiu la ce sa ma astept!

 

Pupici!

 

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara din burtica +35 saptamani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, de acord cu tine. Si eu voi merge la a doua nastere optimista si daca nu prinde, stiu la ce sa ma astept.[bang][:D]

Anca, nu trebuie sa te sperii, trebuie doar sa stii doar la ce sa te astepti. Nastere usoara.

K37+

 

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

 

Poze cu noi

"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, nu vreau sa sperii pe nimeni, oricum cazurile astea sunt fffff rare, dar din pacate si mie mi s-a intamplat.

Eu zic ccc ca din cauza anestezistei....a incercat timp de 45 min (ati "auzit" bine) sa-mi monteze cateterul, pana cand eu epuizata i-am spus sa se opreasca, ca mai bine nasc natural si nu imi mai trebuie...ce sa va spun, pana la urma (la a ZECEA incercare) a reusit sa-l monteze, dar probabil era prea tarziu, oricum am simtit tot...plus ca ginecologul m-a dilatat cu mana, ca sa grabeasca...unele dintre voi stiu..un cosmar....bine ca a trecut.

Ideea e ca am ajuns acasa si am vazut 14 urme de intepaturi in coloana (10 de la cateter si 4 de la xilina, ca imi punea si de-aia ca sa suport montarea)..

Ce sa mai zic, exceptand ce mi s-a intamplat mie, cred ca unele dintre noi au organismul in asa fel incat "rezista" anesteziei...mie nici la stomatolog nu-mi "prinde".

 

DAR, trei prietene ale mele au nascut cu epidurala, f nici o problema. Una dintre ele chiar radea si spunea ca daca stia cum e cu anestezie mai nastea de 100 de ori (prima nastere a fost naturala, fara epi)...asa ca eu cred ca majoritatea nu au probleme.

 

Nasteri usoare va doresc![flo]

Va urez mult noroc!

 

Oana si Mara 11.08.2004

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, nici la mine nu a prins decat 15 minute. Anestezista a spus ca sunt prea "grasa" si ca nu a intrat bine cateterul. Ma indoiesc...Cata grasime sa fie langa coloana... Oricum eu stau in cumpana daca la o eventuala a doua nastere sa fac epidurala sau nu. Oricum nastere usoara si incercati, poate merge

 

 

Cristina si bebe Maria[copil]

 

"Heaven is not a place, it is a feeling

 

bebe Maria

 

pagina Mariei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...