Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Carti de psihologia copilului


Recommended Posts

  • Răspunsuri 258
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, am urmatoarele recomandari (nu din punctul de vedere al unei mame, caci inca nu sunt dar sper sa devin, ci din punctul de vedere al unui copil care a crescut fara iubire si de aceea stiu acum ce mi-as fi dorit atunci):
  • Alice Miller + toate cartile si articolele de pe site-ul ei [url]www.alice-miller.com[/url] (e in germana, engleza si franceza!!). Eu am fost atat de impresionata incat am tradus in romaneste cartea ei Desteptarea Evei (Evas Erwachen) si o pot pune la dispozitia cui doreste in format Word. Trimiteti-mi mesaje private, ok?
  • Jacques Salomé - Mami, tati, ma auziti? - excelenta, deschide perspective la care adultii se gandesc prea putin, aceasta carte ii va apropia pe toti parintii de copiii lor. O pun la dispozitie tuturor celor care o doresc, dar e scanata si va trebui s-o trimit pe bucati, asa ca trimiteti-mi mesaje private cu adresele voastre si am s-o repartizez treptat.
  • Bruno Bettelheim - A good enough parent (Un parinte indeajuns de bun / Ein Leben für Kinder). Din pacate nu stiu daca a fost tradus in romaneste, dar omul asta scrie cu atata dragoste si intelegere si rabdare, cartea asta a devenit un fel de biblie pentru mine [asia] Daca raman gravida (cum mi-am propus) si daca o sa am timp in ultimele luni ale sarcinii, cand probabil voi sta acasa, m-am hotarat s-o traduc si o voi pune la dispozitie pe forum, promit! Dar cele care stati in occident si aveti posibilitatea, cumparati-o neaparat si cititi-o! Va salveaza viata o astfel de carte.
  • Jean Liedloff - The continuum concept (Allowing human nature to work successfully) . Tipa asta a trait cativa ani intr-un trib de indieni Yequana din Venezuela si a fost fascinata de adultii care isi traiau viata lor si ii integrau pe copii in mod natural fara a face din acestia "centrul universului", ci traind pur si simplu in fata copiilor o viata armonioasa si iubitoare pt. a le servi copiilor de exemplu. Impresionant.
[flo][flo][flo] la toata lumea si sa auzim numai de copii iubiti si fericiti! _________________________ Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania. Felicia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Tocmai am descoperit cartea lui John Gray-" Children are from heaven" si o consider de nelipsit din biblioteca unei mamici. este vorba de o metoda de educatie pozitiva, fara pedepse, bazata pe cooperare: -avem dreptul sa fim diferiti -avem dreptul sa comitem erori -avem dreptul de a exprima sentimente negative -avem dreptul de a cere mai mult -avem dreptul de a zice nu, dar nu trebuie sa uitam ca mama si tata decid. In loc de pedepse: recompense (pedeapsa fiind vazuta ca o forma negativa a recompensei) MissParker - sunt "indragostita" de cartile lui Alice Miller, le-am citit si recitit... "il est plus facile de dissocier un atome, que de se débarrasser d'un préjugé"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...