Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Varsta..un impediment atat de mare?


Recommended Posts

Originally posted by ocebine

Rufus daca te indoiesti de frumusetea occidentalelor cred ca nu ai pasit vreodata prin New York....frumoase la tot coltzul. Asta cu romancele frumoase este un mit pe care il putem dezbate in alt topic daca doresti. Da nu trebuie sa mearga la New York,nici pomeneala ! Poate "sa-si spele ochii" in parcarea oricarui liceu american de duzina. Mitul romancelor-femei frumoase,al ospitalitatii deosebite a romanilor,al peisajelor minunate precum si altele, nu sint decit niste "mituri" (fara acoperire in "fapte"). Viata e scurta.Daca n-o putem face lunga,atunci macar s-o facem lata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns

 

14 ani diferenta ... hmmm, e cam extrem.

 

matusa mea cea mai buna era cu 4 ani mai mare ca sotul ei.Vreau sa va spun ca au avut o casnicie FERICITA ! (sint amindoi morti demult, Dumnezeu sa-i odihneasca).

 

4 ani versus 14 ani... diferenta ca de la mincare la ...mincarime !

 

Sint excentrici, sa le fie de bine !

 

Daca vor sa-si puna pirostriile sa le zicem cu totii : Casa de piatra !

 

 

 

Viata e scurta.Daca n-o putem face lunga,atunci macar s-o facem lata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrienne, chiar nu stiu ce sa-ti spun despre diferenta maxim acceptata, ca nu exista asa ceva. Tatal meu, de exemplu, era mai mare cu 12 ani ca mama. Nu s-a vazut, pentru ca tata era un tip sanatos, aratos si cu o minte extraordinar de limpede, pana la 80 de ani, cand a murit. In alte cazuri se vede o diferenta si de 5 ani. Personal, cred ca o diferenta mai mare de 7 ani, indiferent de partea cui este, poate genera probleme. Dar, repet, este o parere personala si nu as indrazni niciodata sa critic decizia cuiva, nefiind vorba de mine. Ba, mai mult, nu vad ce m-ar deranja sa am astfel de cupluri in jurul meu.

Cand vine vorba insa de persoana mea, ei da, pot sa am o parere. Ceea ce am si facut, starnind ceva animozitati. Ajungem in acest fel sa vorbim de frumusetea romancelor, fata de cea a occidentalelor, desi dupa parerea mea, in strictul sens al frumusetii feminine, asiaticele sunt primele. Oricum, discutia este in afara subiectului, nu sta nimeni sa numere frumoasele din diferite zone; ajungem sa vorbim de licee, cand povestea era despre straince trecute de 50, fata de romance de 40; ce-or cauta astea pe la licee?

Si, in sfarsit, ajungem la mituri romanesti, demult apuse. Fiind totusi departe de a fi un patriot inflacarat (declar aici ca sper ca toate fetele mele sa poata trai in alta parte decat in Romania), nu inteleg de loc de ce a apus ospitalitatea romaneasca (faptul ca este mai rar intalnita nu are nici o relevanta), unde au "plecat" peisajele (au fost si nu mai sunt? n-au fost deloc?), iar femeile s-au uratit, sau nu au fost frumoase niciodata?

Poate nu ar strica sa va aduceti, unele, aminte ca sunteti romance. Sunt convins (fara sa va cunosc) ca sunteti mult mai frumoase ca semenele voastre din alte tari.

 

http://community.webshots.com/user/tora97

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simina cred ca faci o mica confuzie, poate nu ai citit explicatia pe care am dat-o cu menopauza si privesti lucrurile cu putina superioritate in sensul ca noi, cei care stam in Romania, crezi ca am ramas la stadiul de gandire comunista si m-a deranjat faptul ca enunti asemenea concluzii, fara a analiza putin mai atent contextul. Poate ca si unii dintre noi suntem tineri, suficient de umblati prin lume, am avut o educatie occidentala sau mai stiu eu ce. Nu pune eticheta dupa ce ai citit un argument care nu ti s-a parut tie cum trebuie.

 

Problema cu copiii si menopauza nu e inventata, femeia aia are deja 45 de ani! Cine imi spune ca un barbat de 35 de ani (presupunand ca se casatoresc) intelege cum se simte o femeie de 50 (indiferent cum arata), care nu a avut nici un copil (nu mai e nici la varsta occidentalelor care fac copii la 30-35 de ani, desi riscurile sunt mai mari la aceste varste si chiar nu vad un motiv de apreciere pentru asta) se minte singur.

 

Vad ca nimeni nu a comentat la ideea ca "dupa 5 luni impreuna s-au decis sa se casatoreasca" -asta dupa ce ca le e cam jena sa iasa in public, dar o multime au sarit la faza cu menopauza si copiii, de parca n-ar fi o realitate si ar fi la ani lumina distanta de cuplul lor. Si chiar daca ei se iubesc -acum- vad ca totusi conteaza si gura lumii din moment ce ei nu mai ies decat cu doi dintre prietenii lor.

 

In fine, poate sunt eu de vina, mie nu imi surad diferentele mari (iar asta mi se pare foarte mare) de varsta, indiferent care e mai mare.

 

 

 

"Wisdom doesn't automatically come with old age. Nothing does - except wrinkles. It's true, some wines improve with age. But only if the grapes were good in the first place."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-au izolat de la inceput. Nu sunt izolati nici acum (asa cum spunea cineva aici ca si-ar inchide prietena in casa pt. ca nu arata bine). Atata doar ca ies singuri sau cu noi 2. La inceput au iesit si cu ceilalti, dar oricine s-ar simti prost sa vada ca prietenii se simt ciudat in prezenta persoanei pe care el o iubeste. Ba, mai mult, cand esti singur, incearca sa se amestece cu tot felul de sfaturi si idei in relatia voastra.

Lupti impotriva tuturor pentru iubirea ta, dar cand iesi in oras, vrei sa te relaxezi nu "sa faci fatza lumii".

 

Lucrul mai "ciudat" daca poate fi numit asa, este ca fiica ei are 23 de ani; este studenta in alt oras si vine foarte rar acasa. Dar, cand va termina facultatea, va putea locui cu noul "tatic"? Nu se va simti ciudat? Nu spun ca mama ar trebui sa isi traiasca viata pentru copil, care oricum este "mare". Este doar o situatie care se petrece langa mine, si imi pun unele intrebari.

 

Eu o apreciez foarte mult pe ea pt. ca are multa grija de aspectul ei, mult mai mult decat alte tinere care considera ca varsta este destul pentru a fi considerate frumoase. Daca si eu as arata asa la 45 de ani, as fi super incantata.

 

Cat despre frumusetea romancelor si a "strainelor": exemplu Germania: nemtoaicele sunt frumoase, dar cand afli ca de fapt sunt romance, poloneze, rusoaice, suedeze si "nemtoaicele" sunt cele neingrijite si de speriat!!!!!!!!!!!!!

Ce-i drept, doamnele de 40-50-60 ani arata mult mai bine decat fetele de 16-20-30. Oare incep sa aiba grija de imaginea lor doar dupa o anumita varsta?

 

Serenne

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai specificat de la inceput ca ea are deja o fata de 23 de ani si cand am scris, am tinut cont si de faptul ca nu are nici un copil.

 

Ideea e ca nu neaga nimeni ca o femeie de 45 de ani poate arata excelent, sa fie in forma si sa se intretina -desi in Romania, nu sunt asa de multe care si fac acest lucru. In plus, nu e numai vorba despre cum arata ea la varsta asta, ci si despre cum arata el si ce se va intampla peste cativa ani cu ei.

 

Are si el un copil din alta casnicie? A mai fost casatorit? Este sigur ca asta vrea, i se pare matur sa hotarasca o casatorie dupa 5 luni de cunoastere?...

 

"Wisdom doesn't automatically come with old age. Nothing does - except wrinkles. It's true, some wines improve with age. But only if the grapes were good in the first place."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[Este povestea unui prieten foarte bun. Este foarte suparat pt. ca toti ceilalti prieteni ai nostri il condamna pentru alegerea facuta. Din aceasta cauza s-a izolat de lume; nu ies nicaieri, decat cu noi (cu mine si cu sotul), dar mai mult ne vizitam. Sunt impreuna de 5 luni si deja au hotarat sa se casatoreasca anul viitor. Ne cer tot timpul sfaturi...dar ce sfaturi pot eu sa dau unei persoane care are un copil aproape de varsta mea?id="size3">

Nu mai stiu cum sa ii ajut sa treaca peste problema asta a "neacceptarii" celor din jur.

 

 

Serenne ]

 

am specificat ca are un copil. El nu a mai fost casatorit, si nu are nici copii. Au fost colegi de serviciu acum cativa ani, deci nu se cunosc numai de 5 luni. Dar cand au inceput relatia nu se mai vazusera de mult timp.

 

Serenne

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jocelyn si Rufus, nu am spus ca toti cei din Ro au mentalitati comuniste. Nu va place termenul, il schimb:: mentalitati invechite, de secol XIX! Asta este adevarul! Nu are legatura cu umblatul prin lume (si eu am umblat prin lume, dar am si trait 34 de ani in Ro). Este ca o stare a populatiei din Romania si nu cred ca se vor debarasa de ea prea curind, din pacate. Cred ca mentalitatile astea tin de fiecare persoana in parte, de modul ei de a gindi si - poate - si de educatie (eu vazind ca in familia mea extinsa nu am intilnit asa fel de a gindi) sau, ca sa nu sariti iar, de puterea exemplului unui anumit anturaj.

Replici taioase de genul "ati uitat ca sinteti romance" deja trec pe linga mine cu viteza unui uragan, nici macar nu mai stau sa le ascult, pt. ca sint vorbe in vint. Si aici pot sa raspunda toate persoanele plecate din Ro de curind sau de mai demult. Daca ma consider romanca, si copiii mei vor vorbi intii romaneste si apoi alta limba, si vor avea nume romanesti, si vor invata intii poezii romanesti, asta nu inseamna sa fac temenele in fata eternelor mituri despre care s-a scris si mai sus. Este parerea mea si o scriu oriunde si oricind! De mica am observat destul de multe lucruri care sa ma faca sa ma indoiesc de acele frumoase mituri legate de romani. Dupa ce am mai umblat si prin lumea larga, am inteles ca sint niste basme... (aici am sters ce scrisesem, ca sigur ati fi sarit in capul meu).

 

Taaare off-topic am fost, dar de abia acum am intrat pe topicul asta, de cind am scris.

 

Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

 

Virsta bebe2

Virsta Deiu

 

 

Home, wherever you are...

 

Excursie la Lake Arrowhead

Laguna Beach

Beach Cities

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o situatie asemanatoare in familie: varul meu preferat are 35 de ani, sotia lui are 42 spre 43 si ea are o fata de 20 de ani. Ei si? Ei sint fericiti asa. Si - culmea - varul meu chiar a acceptat-o bine pe noua lui fiica si tine mult la ea...

 

 

 

Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

 

Virsta bebe2

Virsta Deiu

 

 

Home, wherever you are...

 

Excursie la Lake Arrowhead

Laguna Beach

Beach Cities

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...