Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Varsta..un impediment atat de mare?


Recommended Posts

Draga mea tipii sint adulti vaccinati. De fapt este cum ti-am spus: ca prieten nu ai ce face decit sa le respecti hotarirea. crezi ca el la 31 ani nu s-a gindit ca tipa va ajunge curind la menopauza? Poate e deja poate nu, nu este o lege ca vine la 45. Crezi ca el nu a luat in calcul daca vrea copii sau nu? Poate ca nu vrea. Poate ca vor sa infieze. treaba lor. E adevarat ca sint unii barbati care ramin copii si nedescurcareti o viata intraga dar cind evorba de femei poate ca e altfel, neinteles de noi. De fapt intr-o iubire fulgeratoare - daca s-au hotarit sa se casatoreasca in 5 luni nu poate sa fie altfel - nu exista logica si degeaba spunem noi cite in luna si in stele.

Am un prieten de familie cu o situatie inversa: vrea sa se casatoreasca cu o tipa cu 14 ani mai tinara ca el, (el 56 ea 42) mai inalta cu un cap, cu o boala de piele, uritica, mustacioasa, si cu o personalitate absolut imposibila, rea, autoritara, tupeista, cu pretentii. Tipul asta a mai fost insurat si cred ca genul lui de femei e cea rea, autoritara. cred ca vrea sa fie condus, pt. ca asa era si fosta nevasta.Toti prietenii si cunoscutii au fost de acord ca nu o plac si ca tipa ii cinta in struna si il linguseste ca sa o ia de navasta (o aduce din canada unde nu are nici de unele in sua unde ii face cetatenie). Crezi ca noi, ca prieteni, putem face ceva? Eu personal ii doresc noroc la a 3a casatorie... Asa si prietenul tau. lasa-i sa faca ce vor. Nu poti interveni.

 

 

pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by adrienne12

crezi ca el la 31 ani nu s-a gindit ca tipa va ajunge curind la menopauza? Poate e deja poate nu, nu este o lege ca vine la 45.

 

pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos

 

 


id="quote">id="quote">

 

Cu ocazia asta mi-ai amintit de mama mea, care a avut primele simptome de menopauza pe la 52 de ani si a incheiat cu ea pe la 54 de ani. Stiu sigur, ca si ea se plictisise de... stiti voi ce.

 

Nu ca ar fi indicat sa faca copii la 45 de ani, dar cu progresele actuale ale stiintei, nimic nu este imposibil!

 

Sanatate si fericire tuturor!

 

 

 

Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

 

Virsta bebe2

Virsta Deiu

 

 

Home, wherever you are...

 

Excursie la Lake Arrowhead

Laguna Beach

Beach Cities

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A mai trecut o zi si nimeni nu da sfaturi pentru cei doi. Dar judecati si verdicte... gramada. Parca in pagina de inceput a forumului scrie ca atitudinea comunitatii este majoritar pozitiva. Caz in care inteleg ca la subiectul asta s-au adunat multi pesimisti. In afara, evident, de cele care suntem maritate cu barbati mai tineri si care nu vom fi niciodata fericite. Si care comentam pentru ca suntem frustrate (frustrate ca avem barbati mai tineri ?!! [loveyou])

"Nu mai stiu cum sa ii ajut sa treaca peste problema asta a "neacceptarii" celor din jur. "

Hai ca-ti sugerez eu un sfat pentru cei doi, zi-le asa: mai bine 5 luni de amor nebun decat o viata seaca sau prefacuta.

 

Nu certati copiii cand viseaza!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu este cu 1 an mai mare decat mine, deci nu fac parte din categoria celor de care amintea Craciunitza. Si totusi parerea mea este sa isi vada de treaba lor.

 

Nu e cazul sa plece urechea la barfele celorlalti, pentru ca nu are nici un rost. Atata timp cat ei se simt bine cu ceea ce au, go on!

Nu stiu ce prieteni sunt cei care pur si simplu ii condamna pentru alegerea facuta. Ca ce chestie? Traiesc prietenii cu ei? Nu!

 

Nu trebuie sa se izoleze de lume, ba din contra. Eu as iesi nestingherita, as tine capul sus si privirea inainte. Nu as avea de ce sa imi fie rusine daca ma simt bine asa cum sunt si cu ceea ce am. Si daca as vedea un "prieten" ca face mutre sau ca isi da ochii peste cap l-as intreba clar si raspicat care e problema lui?

Presupun ca s-au mai ivit ocazii in care au incercat sa-si justifice alegerea, iar daca asa-zisii prieteni nu au inteles, sa le fie de bine... Prietenii...azi ii ai maine nu-i mai ai...

 

Dar ar fi bine sa isi mai faca si alti prieteni, alte cunostinte cu care sa iasa in lume, ca doar nu sunteti doar voi 4 pe tot mapamondul. In fond, daca baga capul in pamant ca strutul nu rezolva nimic.

 

Atata timp cat o situatie din viata cuiva nu ascunde nimic murdar, prietenii nu au de ce sa nu te inteleaga si sa te accepte. So? Sa incerce sa mai vorbeasca cu ei, sa le asculte punctul de vedere, sa poarte un dialog si poate se vor mai linisti apele...

 

Apropo, fata ei ce parere are de aceasta relatie?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...nici eu nu prea inteleg treaba cu ´mentalitatea invechita´, nu cred ca are legatura cu asta, conteaza daca te poti simti bine intr-o astfel de relatie sau nu. Eu cunosc un cuplu, ea e cu 12 ani mai mare decat el, traiesc in Romania, sunt casatoriti de doi ani si nu s-a mirat nimeni prea tare cand s-au casatorit, iar lor le e bine asa. Insa un lucru pe care l-am observat si la ea, si la alte femei in situatia asta este ca la un moment dat fac tot posibilul sa arate mult mai tinere decat sunt, chiar cu pretul de a deveni ridicole (ma refer la diferente foarte mari, nu de 2-5 ani). Eu nu m-as simti in largul meu alaturi de un barbat mai mic cu 15 ani de ex., asta nu inseamna ca mentalitatea mea este invechita, dar nici nu-i condamn sau inlatur pe cei despre care vorbim, fiecare face asa cum simte ca este bine pentru el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mama draga am citit din nou acest subiect. Problema neaceeptarii celor din jur nu e problema ta, asa cum spui, ci a celor din jur. Nu poti sa-i iei pe toti la palme (figurativ vorbind) si sa-i somezi sa fie de acord cu asta. Nu se pot da sfaturi. Poate doar sa se mute din oras si in noul oras sa-si ascunda virsta :-) si sa-si faca alti prieteni.

 

pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, si eu sint invechita si sint in sua de 11 ani. toata paralela ro - restul lumii nu-si are rostul. sint domenii in care americanii sint MULT mai conservatori decit restul lumii dar putem discuta asta intr-un topic separat. nici eu nu m-as uita la un tip cu 14 ani mai tinar ca mine chiar daca mi-ar declara iubire eterna si trimite flori in fiecare zi. As accepta barbati mai in virsta. Prietenul meu e cu 8 ani mai mare ca mine. invers mi se pare grotesc. Pt. simplul motiv ca la o anumita virsta mi-as numara ridurile si mi-ar fi frica ca ma pareseste dupa alta mai tinara. Cred ca as deveni paranoica. Prefer sa aiba el frica asta :-) Probabil ca as zice ca poate fi universal acceptat daca el ar avea 70 si ea 84. De la virsta ai in sus nu mai conteaza.

 

pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza daca esti invechit sau modern (pentru mine, zic!), daca esti un om deschis catre ceilalti oameni oricand ti se poate intampla ceea ce tu Rufus negi atat de sigur: vai, eu? never! Fluturasii din stomac nu tin cont de varsta si am eu certitudinea ca dupa o anumita maturitate, ei (fluturasii), sunt mai responsabili.

Persoanele care raman in relatii atipice nu sunt venite din padurice si "hop" primul intalnit e femeia mai in varsta sau barbatul mai tanar. Oamenii astia au avut alte relatii, alte trairi, cunosc foarte bine ce inseamna sa ai o relatie cu o persoana de aceeasi varsta, nu cred ca pleaca cineva de la premisa "bai, eu am o fixa sa ma marit cu unul mai tanar". Desi, va zic eu, e mult mai cool sa ai un barbat tanar [8**]

 

Nu certati copiii cand viseaza!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda... nici eu n-am inteles faza cu mentalitatea invechita. Faptul ca mi se pare exagerata o diferenta asa mare de varsta si am amintit de menopauza si copii inseamna ca am o gandire comunista?

 

Off-topic: Simina, daca ai trait 34 de ani in Romania, poate te simti afectata de aceasta gandire; nu te supara, dar nu-i corect sa-i bagi si pe altii in aceeasi oala [;)]

 

On topic: Serenne, imi pare rau, nu am observat chestia cu fata ei de la inceput. Oricum or sa faca ce doresc. As fi totusi interesant de aflat maniera in care va evolua relatia lor peste cativa ani si conteaza totusi si parerea fiicei ei zic eu.

 

ileanacz"El are 31...mamica are 45...fata ei are 23...cum de nu i-a placut mai mult de fata, ci de mamica?" hehehe, good point!

 

"Wisdom doesn't automatically come with old age. Nothing does - except wrinkles. It's true, some wines improve with age. But only if the grapes were good in the first place."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...