Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Varsta..un impediment atat de mare?


Recommended Posts

quote:Originally posted by craciunitza

A mai trecut o zi si nimeni nu da sfaturi pentru cei doi. Dar judecati si verdicte... gramada. Parca in pagina de inceput a forumului scrie ca atitudinea comunitatii este majoritar pozitiva. Caz in care inteleg ca la subiectul asta s-au adunat multi pesimisti. In afara, evident, de cele care suntem maritate cu barbati mai tineri si care nu vom fi niciodata fericite. Si care comentam pentru ca suntem frustrate (frustrate ca avem barbati mai tineri ?!! [loveyou])"Nu mai stiu cum sa ii ajut sa treaca peste problema asta a "neacceptarii" celor din jur. "Hai ca-ti sugerez eu un sfat pentru cei doi, zi-le asa: mai bine 5 luni de amor nebun decat o viata seaca sau prefacuta.Nu certati copiii cand viseaza!


id="quote">id="quote">Cred ca fiecare are anumite reguli, principii, opinii formate despre... iar aici probabil s-au nimerit mai multe persoane care nu sunt asa incantate de diferentele mari de varsta :). Dar nu cred ca s-au dat verdicte. Ne-am spus opinia si am adaugat ca ar merita de vazut si evolutia unor astfel de relatii, nu numai dragostea nebuna de la inceput. Nu a zis nimeni (sau da??) ca o femeie casatorita cu un barbat mai tanar nu poate fi fericita, ci doar ca aceasta diferenta de 14 ani e destul de mare din punctul unora de vedere. Si eu cunosc un cuplu in care ea e mai mare cu 10 ani si au doi copii si nu le-a dat nimeni cu paru-n cap. Hai sa nu victimizam atat, vai saracii, noi atat ii judecam si ei se iubesc atat de mult. Pai daca se iubesc sa le spuna verde-n fata prietenilor care ii privesc cu suspiciune sa nu se mai uite chioras fiindca au de gand sa se casatoreasca si aia or le sunt prieteni ori barfitori. Lumea se obisnuieste cu de toate si ei nu-s primii nici ultimii in acest caz."Wisdom doesn't automatically come with old age. Nothing does - except wrinkles. It's true, some wines improve with age. But only if the grapes were good in the first place."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu am impresia ca el s-a simtit atras de ea de pe vremea cand erau colegi (acum cativa ani) si ea nu reactiona. Cand mergeam in anumite cluburi mai aparea si "fiica" si vb. putin (avea aprox. 19 ani atunci). Noi tot il intrebam de ce nu ii place de ea. Si el ne raspundea "E ea cum e, dar s-o vedeti pe maica-sa!!!" Acum, dupa 4 ani, am inteles in mare.

Dar nu as vrea sa fie ranit...asta e toata problema mea in ceea ce priveste relatia lor. Nu ca as fi eu responsabila pt. el, dar ma intreb de ce atunci nu a vrut sa fie cu el, si acum abia asteapta sa se casatoreasca. Poate s-a schimbat ceva, daca nu s-au mai vazut de mult timp? Nu stiu. El este un om deosebit, care ar face orice pt. cea de langa el, si de multe ori a avut de suferit pt. ca s-a simtit folosit si apoi aruncat.

Cand era student a avut cea mai lunga relatie din viata lui: 4 ani. Dar cand ea si mama ei faceau planuri de casatorie, fara sa il intrebe si pe el daca vrea, a dat inapoi pt. ca a simtit ca nu mai este fata de care s-a indragostit. Mult timp si-a facut mustrari de constiinta pt. ca a ranit-o, dar se simtea sufocat si impins spre ceva fara sa fie intrebat. De aici si din relatiile pe care le-a avut apoi, a "dedus" ca el nu merita sa fie fericit. Credea ca este pedepsit pt. ca a renuntat la acea relatie.

 

Nu pot sa vad in sufletul lui...si nu as vrea sa se ambitioneze sa se casatoreasca numai ca sa demonstreze lumii ca se poate face asta si cu o persoana mult mai in varsta. Dar, asta este...e viata lui... eu nu pot decat sa il ascult cand vrea sa vb cu cineva...si ea mi se pare chiar simpatica si cu picioarele pe pamant.

 

Serenne

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by adrienne12

Rufus, si eu sint invechita si sint in sua de 11 ani. toata paralela ro - restul lumii nu-si are rostul. sint domenii in care americanii sint MULT mai conservatori decit restul lumii dar putem discuta asta intr-un topic separat. nici eu nu m-as uita la un tip cu 14 ani mai tinar ca mine chiar daca mi-ar declara iubire eterna si trimite flori in fiecare zi. As accepta barbati mai in virsta. Prietenul meu e cu 8 ani mai mare ca mine. invers mi se pare grotesc. Pt. simplul motiv ca la o anumita virsta mi-as numara ridurile si mi-ar fi frica ca ma pareseste dupa alta mai tinara. Cred ca as deveni paranoica. Prefer sa aiba el frica asta :-) Probabil ca as zice ca poate fi universal acceptat daca el ar avea 70 si ea 84. De la virsta ai in sus nu mai conteaza.


id="quote">id="quote">Iata un raspuns pe subiect. O parere personala, buna, rea, cum o fi, dar pe subiect. Si mai contine un adevar: americanii sunt mult mai conservatori in unele situatii in care noi nu suntem. Probabil ca ei, in acele situatii, nu sunt invechiti sau comunisti, ei sunt civilizati, nu?craciunitzo, nu fac pe nebunu', pe bune, adica nu cred ca as simti vreun fluturas pentru o tipa cu 14 ani mai mare ca mine. Pana acum nu mi s-a intamplat, iar de-acum incolo-nici atat. Ia gandeste-te: eu am 44, cum ar fi sa ma indragostesc de una de 58? Este deja gerontofilie...Oricum, rationamentul lui adrienne, privitoare la fireasca obsesie (chiar paranoie) a unei femei mai batrane ca sotul ei la capitolul aspect exterior, este corect, dupa parerea mea.Va rog, inca o data, sa tineti cont ca am vorbit si vorbesc despre diferente mari de varsta.http://community.webshots.com/user/tora97"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Rufus

craciunitzo, nu fac pe nebunu', pe bune, adica nu cred ca as simti vreun fluturas pentru o tipa cu 14 ani mai mare ca mine. Pana acum nu mi s-a intamplat, iar de-acum incolo-nici atat. Ia gandeste-te: eu am 44, cum ar fi sa ma indragostesc de una de 58? Este deja gerontofilie...

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


id="quote">id="quote">

 

Imi cer scuze da' nu vreau sa ma gandesc [:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

 

Nu certati copiii cand viseaza!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil diferenta de varsta isi va spune cuvantul , acum sau mai tarziu , asta depinde numai de cei doi ...cum vor lasa asta sa le afecteze viata ....

Cat priveste gura lumii , parerea mea este , sa o lase sa cleveteasca fara a-i da prea multa importanta ... ei vor trai unul cu altul ...nu cu lumea .[pup]

 

Paradoxul vremurilor noastre in istorie este ca avem cladiri mai mari, dar suflete mai mici; autostrazi mai largi, dar minti mai inguste.

..................

Fa-ti timp sa iubesti, fa-ti timp sa vorbesti, fa-ti timp sa impartasesti gandurile pretioase pe care le ai.

 

Tuturor prietenilor mei, va multumesc ca existati

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Jocelyn

Mda... nici eu n-am inteles faza cu mentalitatea invechita. Faptul ca mi se pare exagerata o diferenta asa mare de varsta si am amintit de menopauza si copii inseamna ca am o gandire comunista? Off-topic: Simina, daca ai trait 34 de ani in Romania, poate te simti afectata de aceasta gandire; nu te supara, dar nu-i corect sa-i bagi si pe altii in aceeasi oala [;)]


id="quote">id="quote">Asa dupa cum scrisesem in postul respectiv, spun si acum ca nu toti sint la fel si ca este in general o mentalitate invechita. Adica daca o femeie tinara se casatoreste cu un barbat mai in virsta e ok, invers e vai de lume!!!Americanii, chiar daca-s mai conservatori, accepta fara sa comenteze astfel de cazuri, chiar am vazut multe astfel de cazuri aici. In cercul nostru mai larg de prieteni avem o familie - ea cu 18 ani mai tinara decit el, casatoriti de mai bine de 27 de ani (nu stiu exact de citi ani) si se inteleg perfect, chiar ceilalti ii dau exemplu de familie f. bine sudata.Tot in acelasi grup mai extins de prieteni mai este o familie in care ea este mai mare decit el cu 6-7 ani si au facut copii la virsta ei de peste 40 de ani. Si au 2 copilasi frumosi si destepti, si reusiti, cum rar am vazut. Si sint casatoriti de 10 ani si se iubesc ca-n prima zi (i-am vazut cum se privesc).Iar ca as fi afectata de aceasta gindire, tocmai ca am scris deja (pt. cine citeste) ca nu ma afecteaza deloc, nici nu mi-a pasat de asa ceva cit am stat acolo! Si nici nu i-am bagat pe toti i aceeasi oala! Dar, ca de obicei, daca cineva are o putin alta opinie decit majoritatea, trebuie s-o ia in barba... M-am obisnuit...Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burticaVirsta bebe2Virsta DeiuHome, wherever you are...Excursie la Lake ArrowheadLaguna BeachBeach Cities
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe forumul asta sunt destule femei casatorite cu barbati care au cu 15-20 peste varsta lor; si declara sus si tare ca sunt fericite; si ceilalti le spun ca nu varsta conteaza, ci dragostea.. etc..

 

de ce cand EA e mai in varsta incepe brusc (pentru public) sa conteze numaratoarea anilor?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Porumbitza.....se discuta mai mult varianta "ea mai in varsta", pentru ca barbatii ajunsi la 40 de ani , de exemplu, sunt considerati sexy, pe cand femeilor la 40 li se cauta tot felul de defecte datorita imbatranirii. Asta este o conceptie generala. Nu o data am auzit fraze: "Vai, ce barbat frumos!" si "Se tine inca bine la varsta ei!" (de parca femeile ar intra in vreo faza de descompunere de la 35 de ani si barbatii devin tot mai interesanti la aceeasi varsta). Ma gandesc cum ma voi simti eu la 40 de ani cand voi fi studiata in cautarea "ridurilor", si cum sotzul meu va fi considerat "in floarea varstei". Chiar daca spui ca nu iti pasa ce cred oamenii, ma gandesc ca te simti rau sa auzi asemenea remarci.

 

 

 

Serenne

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor ideea e cam asa: fireste ca accept cupluri cu diferente mari de virsta, cupluri de rase mixte etc. De fapt I couldn't care less. Treaba lor ce fac. Nu traiesc eu cu ei. Numai ca eu nu as putea. Asta e tot ce spun si nu ma convingeti voi ca "mi se poate intimpla" de parca m-ar sageta Cupidon la 40 ani! Iar daca fiu-meu ar veni la mine si mi-ar spune ca s-a indragostit de o tipa cu 14 ani mai mare cred ca as face totul sa-i deschid ochii asupra acestui lucru. Nu stiu poate multe dintre fetele care ati raspuns sinteti f. tinere. Dar... INTR_ADEVAR la 40 ani femeile arata (statistic vorbind) mai rau decit barbatii lor mai in virsta. Hai sa nu zic 40 ci 50. Dar incepe la 40... De cite ori, my God nu mi s-a intimplat sa vad asta. Aproape ca nu e zi sa nu constat asa ceva. Asta pt. ca femeile nasc si asta lasa urme in corp, sinii se lasa si corpul se ingrasa. Barbatii se conserva. Nu am cuvinte sa va spun cite cazuri intilnesc de genul asta. Asta e, femeile trebuie sa exerseze mult mai mult decit barbatii ca sa-si mentina silueta. Barbatii in general fac burta dar se intimpla devreme daca se intimpla. Nu e nici un prag spectacular pt. ei la 40. Sa nu mai spun ca la femei, de la 40 ani deja incep sa se vada acele "bat wings" in partea de sus a bratelor. Piei care atirna. Muschii incep sa se lase... O femeie mult mai in virsta trebuie sa exerseze de tispe ori mai mult decit un barbat ca sa arate bine (pt. el). Depinde, astea sint generalitati, adevaruri universale. Poate ca intr-un caz anume genetica e diferita, femeia nu se ingrasa, imbatrineste mai greu... Nu pot judeca. AM spus ce as face eu si ca in general mi se pare o idee proasta. Daca tipii astia ar fi prietenii mei nu le-as intoarce spatele pt. asta dar nici nu m-as bucura. Pur si simplu nu pot eu sa judec pe altii sau sa schimb optica altora dupa placul meu.

 

pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...