Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nasterea in Germania - medici, moase


Recommended Posts

Salutare! Sunt de ceva timp in Germania si inca nu am gasit un medic ginecolog in care sa am incredere. Nu am fost pana acum decat la doua doctorite nemtoaice - una ginecolog si cealalta generalist. Nu stiu, oare asa or fi medicii in Germania? Le scoti vorba cu clestele din gura - pun diagnostic, dau tratament, dar nu-ti explica ce se intampla cu tine; pana acum a trebuit mereu sa ma informez pe internet ce boala am, ce medicamente iau si care sunt efectele secundare. E cineva, din intamplare pe acest forum care a trecut printr-o sarcina si o nastere in Germania? Si poate stie cineva medici ginecologi buni in zona Düsseldorf?! Eu inca nu sunt insarcinata, dar sper sa fiu in curand - am hiperprolactinemie si trebuie intai sa scad nivelul prolactinei. Poate ma poate ajuta cineva cu un sfat.[help] Va multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

DA, suntem foarte multe care am nascut aici in Germania si marea majoritate (daca nu chiar toate) sunt f. multumite. Eu am un medic roman dar am fost si la altii si intr-adevar nu te bombardeaza cu termeni si detalii daca nu le ceri. DAr asta nu inseamna ca nu-si fac bien meseria,nu?

Nu am inteles exact ce vrei sa stii,poate revii cu detalii :)

 

Mama de [copil]Lara Celine id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Laura,

 

Nu am pus la indoiala calitatile profesionale ale medicilor din Germania, oricum nu am fost decat la doua doctorite pana acum, dintre care doar una e ginecolog.

 

Ce vreau eu :-), e un medic ginecolog bun, nu neaparat roman si nu neaparat femeie. Am gasit pe internet o multime, care-si desfasoara activitatea in Düsseldorf, unde sunt eu, dar pentru ca nu stiu pe care sa-l aleg, m-am gandit sa intreb intai pe aici. O recomandare din partea voastra m-ar ajuta.

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, vino si la subiectul fetelor din Germania (LA Calatoriile sufletului) si intreaba, sigur sunt fete si in regiunea ta. Eu locuiesc mai la sud,nu te pot ajuta cu o recomandare desi pe dr. meu l-as recomanda unei lumi intregi, am avut asa un noroc cu el de nu pot spune, un OM si un profesionist cum nu intalnesti prea des.

 

Mama de [copil]Lara Celine id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ti-l recomand eu pe al meu (stau la 45 min de Düsseldorf), nici asta nu era prea vorbaret la inceput, pana i-am zis ca mie tre´sa-mi detalieze, ca ma intereseaza ce se intampla cu corpul meu (sunt in 32 de saptamani). Sa stii ca toti fac asa, daca nu intrebi, sau daca nu exista vreo problema, nu zic nimic, o sa te obisnuiesti. Insa gasesti multi medici buni, asta e sigur.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Fetele care ati nascut in Germania, va rog sa imi spuneti si mie ce trebuie sa imi i-au cu mine in spital cand o sa trebuiasca sa nasc? Nu am nici o idee si banuiesc ca nu trebuiesc atat de multe lucruri ca in Ro.

[flo][flo][flo]

 

 

[gravi]18+

 

Monica

http://community.webshots.com/user/maraki36

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by maraki

Buna ziua, Fetele care ati nascut in Germania, va rog sa imi spuneti si mie ce trebuie sa imi i-au cu mine in spital cand o sa trebuiasca sa nasc? Nu am nici o idee si banuiesc ca nu trebuiesc atat de multe lucruri ca in Ro. [flo][flo][flo] [gravi]18+Monicahttp://community.webshots.com/user/maraki36


id="quote">id="quote">Monica,Depinde in ce clinica nasti desi,daca stau bine sa ma gindesc,cred ca peste tot e cam la fel.Eu am nascut la Frauenklinik Dr.Geisenhofer,e clinica privata.Mi-au trebuit de-a dreptul numai sutien special pt alaptat,haine pt bebe de scos din spital si cosuletul auto,halat mai gros(am nascut la inceput de aprilie),trusa cu cosmetice.Am mai avut la mine pijamale deschise in fata dar nu am folosit decit de vreo 2-3 ori ca aveam de la ei camasi de noapte,ciorapi si chiloti dar nu am avut nevoie(am primit chiloti de unica folosinta [:D]).Ai inceput sa vizitezi clinici?Vezi ca si eu m-am apucat tirziu de vizitat,aveam vreo 7 luni si eram cu burtoiul cel mai mare,celelalte tipe erau aproape la inceputul sarcinii(la unele nici macar nu se cunostea)dar eram 99%sigura ca nasc aici pt ca primisem referiri excelente despre clinica si doctorii de-acolo.Cind am fost sa vad clinica(lunea au intiilniri organizate)am primit pliante cu ce am nevoie pt sejurul la maternitate.Sarcina usoara!Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina merci mult pt. raspuns[pup] Nu stiam ca pot sa vizitez spitalele ca sa aleg in final unde cred ca e mai bine[:D]O sa vorbesc cu dr. mea sa vedem daca pot naste cu ea si la ce spital lucreaza. Mai am o intrebare: peridurala se plateste sau tot pe asigurare este?

Sa va traiasca bebik, sanatate si numai impliniri [flo]

 

p.s. La Frauenklinik am fost de doua ori pt. control de urgenta, e cam departe de mine,stau la Riem-Messestadt

 

[gravi]18s6z

 

Monica

http://community.webshots.com/user/maraki36

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by maraki

Alina merci mult pt. raspuns[pup] Nu stiam ca pot sa vizitez spitalele ca sa aleg in final unde cred ca e mai bine[:D]O sa vorbesc cu dr. mea sa vedem daca pot naste cu ea si la ce spital lucreaza. Mai am o intrebare: peridurala se plateste sau tot pe asigurare este? Sa va traiasca bebik, sanatate si numai impliniri [flo] p.s. La Frauenklinik am fost de doua ori pt. control de urgenta, e cam departe de mine,stau la Riem-Messestadt [gravi]18s6zMonicahttp://community.webshots.com/user/maraki36


id="quote">id="quote">Monica,Cu placere [pup].E bine sa o intrebi din timp,sa te organizezi si tu mai bine.Nici a mea nu se omora cu informatiile insa nu plecam de-acolo pina nu se facea ordine in capul meu [:D].Esti sigura ca asista la nasteri?Ca nu toti fac asta,o mare parte doar urmaresc sarcina si de nastere se ocupa altcineva.Asa a fost la mine si la mai multe cunostinte,am nascut cu alti medici.In general,nasti cu medicul care este de garda.Daca nasti usor,tzac-pac,e posibil sa fie de-ajuns doar o moasa.Trebuie sa-ti planifici niste termine pt "Info Abend"la citeva clinici si hotarasti tu cu doctora unde se va intiimpla evenimentul.La"Info Abend"primesti gramada de informatii despre nastere,anestezii,cursuri pt nastere,gimnastica pt gravide,etc,tot ce te intereseaza.Vezi ca ai dreptul ca dupa nastere,sa-ti vina o moasa acasa citeva sedinte,sa-ti verifice bebelul si sa-ti mai zica una alta,despre baita,masaj,alimentatie.E bine sa te interesezi din vreme.Nu,nu se plateste peridurala.Cu drag,Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...