Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nasterea in Germania - medici, moase


Recommended Posts

MAraki, nu iti trebuie nimic special. Haine pt. tine (camasa de noapte si papuci de casa + halat, chiloti,sosete,sutien, un trening-a doua zi dupa nastere incepe un curs de refacere a perineului si a musculaturii), si cosmetice+chestii de dus. Pt. copil nu iti trebuie nimic. DUpa nastere iti agata la patut o gentuta Penaten cu servetele umede,crema,ulei,etc. Scutece si hainute gasesti in baie in dulapior. La fel si tampoane pt. tine. Tot in baie este spalator pt. sapalaturi intime, langa wc. Mancare,tacamuri si alte prostii nu e cazul. TE intreaba zilnic ce meniu alegi (sunt vreo 3 parca). CEai si cafea se gasesc la discretie pe hol.

 

(asa a fost la mine, dar asa e cam peste tot)

Eu nu am ales din mai multe clinici,m-am dus la cea din orasul meu pt. ca are sectie de pediatrie si ma gandeam la bb.

 

Mama de [copil]Lara Celine id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

In afara de hainele personale-adica camasa de noapte-parerea mea e ca e mai la indemina dupa nastere decat o pijama, ceva in care sa nasti, lenjerie-papuci,un capotel pt orele de seara si mers la dus,sutiene-ca poate patesti ca mine cand vine laptele si te scalzi in el-,poate stilleinlagen,cosmeticale,un trening pt stat peste zi si la plecarea din spital hainute pt bebe.La mine pe bebe l-am schimbat in Kinderzimmer si pina la plecare n-am avut nevoie de absolut nimic pt el.

E bine sa vizitezi clinica unde nasti din vreme, vezi ca mai toate au pagina de internet, unde scrie cind e seara de vizitat , n-ar strica sa mergi sa faci un curs de pregatire pt nastere la o moasa- asa te familiarizezi cu ea in avans(oricum iti vine acasa o moasa-adica daca vrei, casa de sanatate o plateste pt vizitele pina ce bebe are 10 zile) si mai inveti cite ceva despre nasterea pe aici.

La doctori afli ce vrei daca stii sa intrebi tintit. [poc]

La noi in oras sunt doar 2 ginecologi, asa incit iti dai seama in ce graba sunt.[bang]

Mult noroc si nasteri usoare!!![flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...