Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CREDETI IN VISE? DAR IN DUMNEZEU?


nicolnic

Recommended Posts

quote:
Originally posted by nicolnic
Nu contest cele spuse ,dar nu cred ca DUMNEZEU nu apare in vis,sa nu uitam ca FECIOARA MARIA in vis a aflat ca va da nastere unui copil si ca acela va fi DOMNUL NOSTRU ISUS.Si sunt foarte multe de zis despre vise ,daca citim Testamentul si binenteles sa intelegem tot ce e scris in el ,ne dam seama ca toate sunt voia DOMNULUI.
Clar. Sa nu uitam insa ca Sfanta Maria a fost cea mai curata si mai cinstita persoana care a trait vreodata pe Pamant. Pe atunci se traia intr-o era in care oamenii erau foarte simpli si mai cinstiti, de aceea Ingeri apareau des in visele oamenilor, si nu numai. Parerea mea e ca cu cat se evolueaza mai mult, cu atat creste numarul si gravitatea pacatelor noastre. Eu am citit undeva ce am scris in mesaju anterior, nu mai stiu unde, dar daca cauti pe google, precis ai sa gasesti. [flo] Mada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor![flo] Eu, cand visez ceva care sa aiba sens, incerc sa ma ascult interior. Orice vis iti lasa un sentiment in suflet: daca este un semn bun, un mesaj semnificativ pt. tine, cu siguranta in sinea ta vei sti cum sa-l interpretezi: de bine sau de rau. Eu cred in intuitie si in faptul ca Dumnezeu, in Marea Sa Perfectiune, ne-a lasat ca fiind un sistem uman complet, echipat cu propriile mijloace de receptie si transmisie, cu propriul sistem de refacere, cu o minte care sa selecteze optiunile in viata, etc. Eu nu cred intr-un Dumnezeu nevrotic, care sa se joace cu mintile noastre in zile de sarbatori: ne pedepseste, ne da cosmaruri, ne ia copii, etc. Eu cred ca Dumnezeu ne iubeste mai mult decat mintea noastra poate sa conceapa, iar interpretarile noastre negative sunt nascute din frica. Eu mai cred iarasi ca tot ce ni se intampla are un sens, un scop anume, ca undeva se ascunde o invatatura pe care trebuie sa o asimilam. Poate unele dintre voi ati observat ca necazule va intaresc, ca pentru a ajunge la succes ati suferit mult. Nu vreau sa bat campii, in privinta viselor, eu le numesc calatorii in timp: poti calatori in trecut, in prezent sau in viitor. Cele dintre voi carora vi s-au adeverit visele, visand ati calatorit in viitor si ati prevazut ceva real. Poti visa foarte multe lucruri lipsite de importanta pt. viata actuala pt. ca poti calatori prin mai multe vieti, si atunci nu poti evalua corect ceea ce ai visat. Si nu este bine sa te lasi cuprins de frica pt. ca "de ce ti-e frica, nu scapi!" Gandirea negativa atrage ceea ce a creat: adica probleme. Gandirea pozitiva atrage binele si implicit fericirea. Aveti grija cum interpretati lucrurile din viata voastra, pt. ca liberul arbitru este in mainile voastre. Acestea sunt parerile mele, nu spun ca sunt corecte, dar la mine functioneaza. Prefer sa cred ca undeva m-am lasat speriata de o circumstanta si am facut o alegere gresita decat sa cred ca asta a fost voia lui Dumnezeu pt. mine. Dumnezeu este Dragoste, asa cum sunteti si voi, majoritatea mamicilor pt. bebelusii vostri: numai Dragoste. De ce ne-ar haitui Dumnezeu o viata intraga cu tot felul de incercari si necazuri, cand nici noi nu facem la fel cu copii nostri?? Suntem noi mai iubitori decat Dumnezeu sau ne gandim la un Dumnezeu mult mai mic decat este in realitate? V-am pupat[pup] Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da ,dar eu nu am zis ca Dumnezeu se joaca cu mintile noastre ,eu zic ca sunt anumite momente in viata pe care nu trebui sa le ignori de ex.cum explici faptul ca tocmai cind m-am hotarit sa fac copil cu mama purtatoare ,am avut acel vis care mi-a schimbat viata total in bine,binenteles. Care a fost sensul visului meu ,?ca am calatorit in viitor si am prevazut ca eu voi avea un copil . Nu ,nu cred asa ceva ,si sa-ti spun si de ce.Visul meu a fost unul foarte special pt. ca eu stiam foarte bine care era riscul meu,dar asta nu conta ,ce conta pt.mine era viata copilului meu (pt. ca eu am m-ai pierdut un copil si nu vroiam ca istoria sa se repete).In vis ,o lumina puternica sub forma unui chip de om zice "LASA COPILUL CA TRAIESTE ".Tu ce ai crede? ;ca ai calatorit in timp?.......EU NU .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nicolnic
Da ,dar eu nu am zis ca Dumnezeu se joaca cu mintile noastre ,eu zic ca sunt anumite momente in viata pe care nu trebui sa le ignori de ex.cum explici faptul ca tocmai cind m-am hotarit sa fac copil cu mama purtatoare ,am avut acel vis care mi-a schimbat viata total in bine,binenteles. Care a fost sensul visului meu ,?ca am calatorit in viitor si am prevazut ca eu voi avea un copil . Nu ,nu cred asa ceva ,si sa-ti spun si de ce.Visul meu a fost unul foarte special pt. ca eu stiam foarte bine care era riscul meu,dar asta nu conta ,ce conta pt.mine era viata copilului meu (pt. ca eu am m-ai pierdut un copil si nu vroiam ca istoria sa se repete).In vis ,o lumina puternica sub forma unui chip de om zice "LASA COPILUL CA TRAIESTE ".Tu ce ai crede? ;ca ai calatorit in timp?.......EU NU .
nicolnic, in credinta mea, eu iti expun explicatia pe care eu mi-as da-o, iar tu ia te rog raspunsul meu ca o alternativa, ca un alt mod de gandire. Nu te contrazic in ceea ce expui, pt. ca stiu ca atunci cand ai o credinta puternica in ceva, iti creezi si-ti explici realitatea inconjuratoare din perspectiva propriei credinte. Eu mi-as explica visul, din perspectiva sufletului meu si a credintei ca sufletul meu ma ghideaza in viata pentru a face ceea ce trebuie sa fac ca sa evoluez. Daca eu eram in locul tau si as fi visat ce ai visat tu, as fi fost foarte fericita gandindu-ma ca mi-am facut griji inutile, cand de fapt nu numai ca pot face copii, dar copilul era deja pe drumul lui iar eu nu aveam alta datorie decat sa ma ingrijesc sa fie bine pana la capat. Dupa cum ti-am mai spus, noi suntem un sistem perfect, probabil ca tu fiind pe cale sa faci ceva ce nu trebuia, ghidata de anumite circumstante, ai primit o avertizare prin acel vis, sa lasi lucrurile asa cum sunt ca sunt bine. N-as putea sa-ti spun mai mult, dar daca ai avut acel vis in acel moment probabil ca era momentul optim ca tu sa primesti aceasta informatie. Spune-i Dumnezeu, spune-i suflet, spune-i cum vrei tu, Dumnezeu este in tot si toate, nu esti departe de adevar.Visul tau a fost ceva similar cu instinctul de supravietuire pe care-l descoperim in momente limita si pe care nu-l constientizam decat atunci cand este vreo urgenta. Acest instinct face parte tot din echipamentul nostru cu care ne nastem: daca nu este cazul sa trecem intr-o alta lume, intervine si ne salveaza, pt. ca fiecare isi incheie viata cand i se incheie misiunea pe acest pamant, nu asa oricand. [flo] Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Buna seara si CRACIUN FERICIT la toata lumea .Am fost plecata si nu am m-ai intrat pe net de mult .Acum am citit mesajul tau BYLLI,asa e fiiecare cu credinta lui si cu modul lui de a interpreta visele ,eu zic ca numai cineva care a trecut prin ce am trecut eu crede la fel ca mine .Treaba e in felul urmator ;daca nu -asi fi avut LUPUS SISTEMIC boala care nu permite nasterea unui copil si care presupune un risc de 98% poate asi fi zis la fel ca tine ,dar visul meu a fost atit de spcial pt.ca mi-a dat toate detaliile ,si asa a fost ,am nascut o fetita sanatoasa si eu ma simt foarte bine. LA MULTI ANI [pegeam][*][*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
Am intalnit multe persoane care mi-au spus ca sa nu mai cred in prostiile astea.Prostii neprostii am avut parte de citeva episoade in viata mea care m-a facut sa cred ca un vis nu e chiar asa de trecut cu vederea. Eram mica, tata era director de unitate , avea la chei o chestie metalica ii spunea sigiliu.Era bucuria mea sa ma joc cu manunchiul ala de chei al lui nu stiu de ce.Intr-o buna zi[:I] (sa nu rideti!!! ca eram mica!!!!) m-am urcat pe o masa si de acolo pe sifonier.Pur si simplu acolo am vrut sa ma joc eu atunci, cu cheile dupa mine.Nu va spun ce-a urmat.Zile si nopti de cautari , unde puteau fi cheile? M-au intrebat erau terminati, tata repeta intr-una ca il baga in puscarie daca nu gaseste ala, nu stiu de ce.Ideea e ca la vreo saptamina viseaza una dintre prietenele mamei ca , cheile sint pe sifonier.A fost o chestie super si au fost socati. Tot am auzit la unele persoane ca daca visezi carne inseamna moarte.Ei tin sa va spun ca mami meu a murit intr-o duminica si eu toata saptamina am visat halci mari de carne, fripturi, porci taiati, vite.Am multe exemple...si ultimul este recent.I-am facut pomenire mamei de 9 luni si am visat-o inainte.Dupa pomana seara am visat-o ca m-a imbratisat si m-a pupat.Eu l-am interpretat ca fiind in semn de multumire. Deci DA cred in vise, si DA cred in DUMNEZEU!!! N-ar trebui?Numai bine si sanatate, Crisa Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina;sub pasii tai care urca ele se vor inmulti la nesfarsit!! http://tt.lilypie.com/9ktRm5.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Frum spus in ultima parte .Acum citeva saptamini dupa o noapte agitata cu un vis care nu mil aminteam foarte bine ,am avut un accident de masina nu foarte grav dar a fost ceva de care si acum imi amintesc si stau sa deslusesc visul, cert e ca a fost ceva pt. ca si acum imi amintesc ca m-am trezit cu un gol in stomac si am zis ;sigur se va intimpla ceva ,si asa a fost .E clar ca nu toate visele au o insemnatate ,dar sunt unele vise care sigur simti cva special.VA PUP .O zi cit mai buna sa aveti si cu DUMNEZEU inainte.[flo][pup] miha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...