Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CREDETI IN VISE? DAR IN DUMNEZEU?


nicolnic

Recommended Posts

Si eu cred ca unele visuri inseamna ceva chiar daca nu ne dam seama.... Nici mama mea nu avea voie sa aiba copii si intr-o noapte l-a visat pe bunicul meu (care murise de curand) care i-a spus ca va naste o fetita sanatoasa. La scurt timp a aflat ca e insarcinata si ca e fetita. Desi toti doctorii o sfatuiau sa faca avort deoarece sarcina putea sa o omoare, ea a vrut cu orice pret sa ma nasca si iata ca am aparut si eu pe lume. Cand aveam 8 ani am avut un vis in care mama mea cadea intr-o prapastie si eu m-am chinuit sa o prind dar nu am reusit... Eu eram la tara, la bunica. A doua zi am aflat ca e in spital deoarece facuse atac cerebral si in cateva zile a murit. Dupa un timp am aflat ca inainte cu 3 zile de atacul cerebral, mama ii rugase pe cei apropiati sa aiba grija de mine in caz ca ea moare desi nu se simtea rau! Sunt sigura ca a stiut! De aceea cred ca Dumnezeu ne trimite uneori semne doar ca trebuie sa stim cum sa le interpretam. Insa acest lucru cred ca se intampla doar daca crezi cu adevarat in El!!! De multe ori in viata am primit semne care m-au ajutat sa iau decizii importante...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

In Dumnezeu cred cu tarie, El este partea cea mai importanta a vietii mele. Visele in schimb, le trec cu vederea, nu ma intereseaza sa le interpretez pt ca nu pot distinge intre unele vise pe care sa presupunem asa, mi le trimite Domnul si altele care nu sunt de la El si deci nu am nici un folos din ele.Am avut vise care imi anuntau ca vad moartea cu ochii, am vazut-o, insa nu am stiut sa -mi dau seama de avertisment decat pe patul de spital cand mi-am amintit de vis. Si tot ce mi-a ramas de facut a fost tot rugaciunea, intai de multumire, ca am scapat cu zile apoi pentru a cere din nou ocrotire si iertare...Deci tot la Dumnezeu am scapat de fiecare data, nu m-au ajutat visele cu nimic asa ca nici eu nu le acord vreo importanta... [url="http://www.flickr.com/photos/pisicuta/"]Mari[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Marilena12
...
Gresesti de socoti ca visele de la EL nu te-ar fi ajutat cu nimic, doar pentru ca nu le-ai deslusit tu anticipat, ci ulterior sau poate deloc/niciodata; gresesti de zici asta, de crezi asa... vine cam cum ai gandi macar cu gandul ca face EL catre om(respectiv pentru tine)ceva nefolositor sau ceva fara rost sau ceva vrednic de ignorat/lepadat/aruncat peste gard, etc... NU MERGE ! Daca nu-s de la EL, desigur ca-s la o adica bune de aruncat toate, orice, dar de-s de la EL...orice ar fi, mai putem oare la fel socoti? adica ajungem sa acceptam chin si suferintza (care probabil nici nu-i de la EL in foarte multe cazuri!!), ca si cum ar fi din Mana LUI direct, cu scop pedagogic le primim necazurile si sa mai si multumim pentru ele chiar, insa un vis ce concret nu cauzeaza nimic rau aproape niciodata, ne pare prea mult sa primim/admitem? esti tu sigura-sigura ca asa e drept a proceda? ...insa NICI nu-tzi face nici griji cu chestia asta, ca asta greseala nu se tine in seama la EL, nu ti se tine una ca asta nici tie si nici nimanui in socoteala, nu asta incurca pe nimeni cu nimic, ci altele sunt cele ce impiedica omul de la... ...totusi...sa sti... e cam cum ti s-ar oferi un ajutor si l-ai refuza! cam asa vine cu astea; adica ai avea posibilitatea sa te folosesti sa sa-ti mearga ceva mai in plin, dar alegi sa nu iei ajutorul asta, ci sa te limitezi exclusiv la celelate resursele = sa nu te apuci de o mana intinsa sa te ajute ca sa te ridici de pe patul tau de boala, ci sa ignori mana intinsa in ajutorarea ta, ca sa te tragi numai tu cu propriile fortze; reusesti si asa sa te salti, desigur, insa... nici a primi ajutor n-ar fi ceva chiar obligatoriu de lepadat, nu? [8] = asta mi-o dau eu mie! sa n-avem vorbe sau proteste !! tie...[foto] -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Many Hope, nu am considerat nefolositoare visele de la Domnul, ci doar pe mine neputincioasa in a ma folosi duhovniceste din ele. Asa ca nefiind in stare sa discern intre ele si temandu-ma sa nu ma smintesc si sa cad in ispite prea grele pt mine, consider ca nu ma ajuta cu nimic sa fiu prea atenta la vise si ma limitez la ceea ce pot face cu puterea mea: sa ma rog, sa postesc, sa am fapte bune, etc. Eu intotdeauna m-am bazat numai pe mila si dragostea lui Dumnezeu ci nu pe calitatile sau intelepciunea mea. Am incredere in mine numai intr-o anumita masura...restul este daruit lui Dumnezeu. [url="http://www.flickr.com/photos/pisicuta/"]Mari[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Marilena12
In Dumnezeu cred cu tarie, El este partea cea mai importanta a vietii mele. Visele in schimb, le trec cu vederea, nu ma intereseaza sa le interpretez pt ca nu pot distinge intre unele vise pe care sa presupunem asa, mi le trimite Domnul si altele care nu sunt de la El si deci nu am nici un folos din ele.Am avut vise care imi anuntau ca vad moartea cu ochii, am vazut-o, insa nu am stiut sa -mi dau seama de avertisment decat pe patul de spital cand mi-am amintit de vis. Si tot ce mi-a ramas de facut a fost tot rugaciunea, intai de multumire, ca am scapat cu zile apoi pentru a cere din nou ocrotire si iertare...Deci tot la Dumnezeu am scapat de fiecare data, nu m-au ajutat visele cu nimic asa ca nici eu nu le acord vreo importanta... [url="http://www.flickr.com/photos/pisicuta/"]Mari[/url]
Cred si eu ca visele au rolul sa-ti intareasca credinta in Dumnezeul cel Viu! Si mie mi s-a intamplat sa deslusesc visul dupa ce mi s-a intamplat ceea ce visasem. Si visele sunt bune, Dumnezeu ne vorbeste prin ele de multe ori, trebuie insa sa ne bazam credinta pe Sfanta Scriptura, care este Cuvantul lui Dumnezeu, pe relatia noastra cu Domnul si pe calauzirea Duhului Sfant. De multe ori prin vise poate vorbi si cel rau sau poate fi o urmare a mancarii de la cina sau a problemelor din timpul zilei! De aceea trebuie foarte mare discernamant in cazul viselor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by acsintetina
...sau poate fi o urmare a mancarii de la cina sau a problemelor din timpul zilei! De aceea trebuie foarte mare discernamant in cazul viselor.
Pai cine te pune mai nene sa mananci gras [grasa] inainte de culcare ??? ...ca pe urma sa visezi cosmaruri...probabil cum fug sarmalele si caltabosii de tine, tu alergi dupa ele si nu le mai prinzi si sa te trezesti transpirat si cu lacrimi in ochi [q] si in gura [pofta] ??? Nu mai bine e intai sa ai "discernamant" cu privire la ce si cat tuuuu... "gogaltz-gogaltz" [papica] ??? -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ManyHope
quote:
Originally posted by acsintetina
...sau poate fi o urmare a mancarii de la cina sau a problemelor din timpul zilei! De aceea trebuie foarte mare discernamant in cazul viselor.
Pai cine te pune mai nene sa mananci gras [grasa] inainte de culcare ??? ...ca pe urma sa visezi cosmaruri...probabil cum fug sarmalele si caltabosii de tine, tu alergi dupa ele si nu le mai prinzi si sa te trezesti transpirat si cu lacrimi in ochi [q] si in gura [pofta] ??? Nu mai bine e intai sa ai "discernamant" cu privire la ce si cat tuuuu... "gogaltz-gogaltz" [papica] ??? -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Aveti dreptate, nu ma refeream in special la mine, ci la modul general. Personal nu mananc prea mult seara, doar cand sar peste masa de pranz ziua. Nu cred ca a face din vise un tel in viata reprezinta un lucru bun. Am vazut oamnei care traiesc cu "carti de descifrat vise", sunt macinati de ce inseamna visul visat si ce o sa pateasca in viitor. Ca si crestin cred Sfanta Scriptura care-mi spune: FAPTE 1: 7 El le-a raspuns: ,,Nu este treaba voastra sa stiti vremurile sau soroacele; pe acestea Tatal le-a pastrat supt stapinirea Sa. Cred ca viitorul meu este in mana lui Dumnezeu si atunci chiar daca trec prin valea umbrei mortii voi avea pace si liniste!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
hmmm... nu stiu de la cine sint visele, dar eu una ma avut intotdeauna vise prevestitoare in legatura cu evenimente importante din familia mea. Iar cel mai socant este visul care a anuntat ceea ce se intimpla acum in familia mea. Cu o luna inainte ca mama sa aiba primele semne de cancer cerebral, eu am visat ca a murit. Acum nu stiu cit o mai duce, dar ma intreb ce rol a avut visul acela si de unde a venit, in spiritul celor scrise aici. In vis se facea ca am fost anuntata si ca am avut o reactie destul de ciudata: am zis "ei, asta e." Sa fi fost un vis care sa ma pregateasca pentru ce a urmat si va urma??? De la cine e visul asta? [copil] Smaranda Ioana, 3.11.2005
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330"]Povestea nasterii [/url]
[url="http://www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp"] Alaptati,[/url] [url="http://www.lalecheleague.org/bfinfo.html"] alaptati, [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=70643"] alaptati![/url]
Cum se poarta un bebelus in [url="www.mamatoto.org"]wrap [/url] si [http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=109625&whichpage=2"]discutia [/url] de pe DC
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...