Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea sub apa


Recommended Posts

Am citit foarte multe articole despre o maternitate privata, Aqua Materna care ar functiona in Victoria, jud. Brasov unde se poate naste sub apa. Ramona Bujdoiu, fost vedeta de la "Scoala vedetelor" este director executiv iar sotul ei director general Aqua Materna. Numai informatii false, aceasta maternitate nu functioneaza cu toate ca peste tot s-a scris ca ar functiona din martie 2005 si Raisa, fiica cuplului Bujdoiu, ar fi primul copila nascut sub apa la Aqua Materna din Victoria! Si in revista Sana a aparut un articol pe aceasta tema si a fost organizat un concurs al carui premiu era o nastere la centrul Aqua Materna insotita de toate serviciile necesare in valoare de 1500 euro. Am castigat concursul dar premiul nu am cum sa-l primesc. Acesta este mailul pe care tocmai l-am trimis revistei Sana: Wolff Monika Tel. 0745785370 monika_wolff@yahoo.com Sibiu, 24.08.2005 Catre redactia revistei Sana, In nr.12 al reviste Sana. a aparut un articol despre nasterea in apa, care mi-a facut o mare bucurie. Sunt foarte interesata de nasterea subacvatica si chiar inainte de a fi insarcinata, am cautat informatii si am strans materiale pe aceasta tema. La sfarsitul anului trecut am citit un articol scurt in ”ADZ” (Allgemeine Deutsche Zeitung), in care scria, ca la maternitatea din Victoria, printr-un parteneriat intre primarie, spital si firma Aqua Materna s-au investit 50.000 Euro pentru amenajare sectie de nasteri sub apa si o salvare. Maternitatea va avea 40 de paturi in camere cu cel mult doua paturi, TV, baie proprie s.a.m.d. Am fost asa de fericita sa aflu, incat am pastrat articolul, chiar daca pe atunci nu eram inca insarcinata . Entuziasmul mi-a scazut insa cand am dat telefon la Victoria unde mi s-a spus ca inca nu se stie nimica exact si sa-l caut pe doctorul Baiulescu. Am incercat de cateva ori sa iau legatura cu dansul dar nu am reusit. Revin la revista SANA unde am citit despre Aqua Materna si am aflat si care este costul unei astfel de nasteri, pret pe care eu nu pot sa-l platesc. Am sunat totusi la nr. de tel. care a fost publicat in revista, si am vorbit cu doamna Bujdoiu, care mi-a spus ca ea a nascut acolo (informatie care apare si in revista Sana.) si maternitatea a functionat o perioada scurta dar au fost nevoiti sa inceteze activitatea pt. ca mai au nevoie de cetva aprobari dar in curand se va redeschide. Am mai avut o speranta, concursul organizat probabil tot de Sana, la care am si participat si am fost anuntata printr-un mail ca l-am castigat. Am luat legatura telefonica cu domnul Bujdoiu si am aflat ca nici pana la ora actuala maternitatea nu functioneaza. Mi-a oferit insa o alternativa, sa nasc subacvatic la Rupea cu domnul doctor Baiulescu. Ideea nu-mi prea place din mai multe motive, in primul rand Rupea este mai departe de Sibiu de cat Victoria si nu stiu daca o sa ajung la timp, apoi este spital de stat si nu eram convinsa acolo se fac oficial nasteri sub apa sau pur si simplu le face medicul fara a fi insa autorizat. Asa ca, am sunat la spitalul din Rupea unde mi-a raspuns o voce masculina care mi-a spus : „am auzit ceva, dar nu stiu nimic sigur , intrebati-l mai bine pe ginecologul Baiulescu”. Am fost mirata de raspuns, pentru ca mi se pare curios ca un angajat al spitalului, spital care nu poate fi prea mare din moment ce nu are nici macar o centrala telefonica si dispune de un singur nr. de tel., nu stie daca se fac sau nu nasteri sub apa in cadrul acestui spital. Am reusit sa vorbesc cu doctorul Baiulescu, nu i-am pomenit de concurs sau de Aqua Materna, i-am spus doar ca vreau sa nasc sub apa si am auzit ca la Rupea exista aceasta posibilitate. Mi-a confirmat si m-a invitat la Victoria, la cabinetul lui privat pentru a discuta detaliile. L-am mai intrebat daca este spital de stat si costurile sunt suportate de casa de asigurari, mi-a raspuns ca da, dar pentru ca se deplaseaza special pentru mine spera ca o sa fiu draguta cu el. Toate bune si frumoase dar atunci in ce consta premiul meu daca la Rupea oricum as putea sa nasc subacvatic, fara sa ma coste ceva, in afara de banii pe care i-as da medicului, bani care se dau dupa obicei, oriunde ai naste? Cand l-am confruntat cu aceasta problema pe domnul Bujdoiu, acesta mi-a spus ca totusi ei au niste costuri, cum ar fi punerea la dispozitie a unei anestezii peridurale, faptul ca o sa pot sta intr-o rezerva cu sotul meu si ca o sa nasc cu medicul lor, respectiv cu dr. Baiulescu, care este insa angajat la stat. De peridurala nu am nevoie, imi doresc o nastere naturala sub apa, nu un anestzic puternic in sirea spinarii care ar putea avea efecte secundare pentru mine si fat si o astfel de anestezie nici nu costa atat de mult, iar in ceea ce priveste cazarea este intr-un spital de stat, nu cred ca sunt extra costuri. Am dat telefon la Ministerul Sanatatii in Bucuresti sa ma interesez daca in Romania se fac oficial nasteri sub apa, unde am fost sfatuita sa sun la Directia de Sanatate Publica Brasov. Am sunat si acolo, si o doamna tare amabila, mi-a raspuns ca oficial nu se fac astfel de nasteri si nu ar fi indicat sa ma duc la Rupea. Pe domnul Bujdoiu l-am intrebat de ce apar in reviste si pe internet tot felul de informatii si materiale publicitare despre Aqua Materna, care nu sunt tocmai exacte, peste tot este scris ca aceasta maternitate functioneaza din martie 2005 (chiar si in revista Dvs.) iar maternitatea nu a functionat niciodata. Raspunsul dansului a fost simplu, ceva de genul „nu suntem noi devina, noi nu am furnizat astfel de informatii” . Si inca ceva, ati scris ca peste 1000 de copii romani s-au nascut sub apa, toti, asistati de dr. Baiulescu. Informatia asta de unde o aveti si a fost verificata? Nu este exagerat numarul ? In concluzie, nu vreu sa nasc sub apa intr-un spital care nu este amenajat in acest scop si nici medicul nu este autorizat sa o faca. Nu vreau sa risc, pentru ca daca exista complicatii si se intampla ceva nu stiu cine ar putea fi tras la raspundere. Dar cum ramane cu premiul? Daca Aqua Materna nu poate acorda premiul promis, adica o nastere la maternitatea Aqua Materna in valoare de 1500 euro, ar trebui sa-l acorde in bani! Concursul a avut loc, prin asta si-au facut publicitate iar revista Sana a avut material de publicat. Sper ca ma puteti ajuta ca sa intru in posesia premiului care sa mi se acorde in bani, pentru ca pana la urma este vorba si de reputatia revistei Dumneavoastra. Percis aveti un avocat sau jurist care stie ce este de facut in aceasta situatie. Partenerul si tatal copilului meu este jurnalist german. Majoritatea revistelor care apar la noi apartin unor case de editura germane, asa cum revista Sana tine de Axel Springer Verlag si daca nu se gaseste o rezolvare pozitiva a acestei situatii, are de gand ca aceasta poveste sa ajunga la editorii germani. Nu ma refer numai la revista Sana, cum spuneam mai sus, si in alte reviste au aparut articole pe aceasta tema iar informatiile nu au fost verificate. Este datoria jurnalistului sa verifice, daca ceea ce are de gand sa scrie este adevarat sau nu. S-a verificat macar ce statut juridic are Aqua Materna? Eu inca nu am reusit sa aflu. Am sa atasez acestui email si niste articole pe care le-am gasit pe internet despre Aqua Materna, afacere care mi se pare destul de dubioasa. Director executiv Ramona Bujdoiu, fosta vedeta a „Scolii vedetelor” si directorul general Razvan Bujdoiu sunt implicati si in alte afaceri care nu par a fi prospere. Firmele Viotop Services si Raisa Music, „organizatorii” fara succes ai concertului Europe, sunt tot ale domnului Bujdoiu. Mai jos aveti si mailurile pe care le-am primit de la Aqua Materna. Sa auzim de bine Monika Wolff monika
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu as face scandal mare, m-as duce la OPC (incearca sa completezi un formular pe www.e-guvernare.ro, ca ei te vor ajuta, poate primesti ceva bani de la Sana) si as naste ori in Germania (daca tatal copilului e de acolo) sau in Sibiu (esti din Sibiu, nu?) Nu m-as duce la Rupea la dr. acela suspect!!!! Nu-i asa grav sa nasti pe masa de nastere, important e sa fii inconjurat de persoane pricepute!!!

 

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002

http://community.webshots.com/user/gabibarta

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Faptul ca Revista Sana da premii inexistente sau ca afacerea Aqua Materna ori sotii Bujdoiu sunt "suspecti" nu inseamna ca dr. Baiulescu intra in aceasi oala. Dansul practica nasterea in apa de ceva timp si chiar autorizat. Am doua prietene care au nascut cu dansul si sunt foarte incantate de felul cum a decurs totul. Spitalul de la Rupea nu e grozav, e adevarat, dar nici nu se platesc banii aia grei. Cine vrea lux ... tre sa astepte Aqua Materna, daca s-o deschide vreodata. Oricum ... cu taxa aia (1500 Euro) nu prea vad romani sa ajunga :(

 

Cu bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicaid="red"> ,eu am fost pana la spitalul din Victoria ,nimic nu ma va face sa nasc acolo vreodata ,starea spitalului e deplorabila ,doctorul de acolo e un tampit ,ca sa ma exprim asa ..nici acum nu pot uita prin ce experienta urata a trebuit sa trec ,in afara de un echograf care zice el ca e performant nu au nimic in comun cu un spital ,instrumentarul arata parca de pe vremea razboiului .Acel doctor pe cand eram insarcinata in 11 saptamani mi-a facut un control ginecologic ,in urma caruia am avut dureri puternice de burta o saptamana intreaga ,am crezut ca il dau in judecata ,nu alta ,dupa ce a introdus 2 fiare in mine i-am spus ca ma doare ,drept pentru care le-a impins si mai adanc .M-am dus acolo la sfatul unei prietene care zice ea ca a nascut in apa ,cert e ca acolo trebuie sa fi inscrisa din timp ca sa nasti .Probabil ca sa te mulga bine de bani ,si daca suntem realiste e posibil sa se intample noaptea sa se rupa apa ,nici eu nu as fi sigura ca ajung pana la Victoria in timp util din Brasov .In orice caz ar fi bine ca cineva sa publice sau sa filmeze acel spital pentru cele care se amagesc in ideea ca acolo e bine ,nu e bine deloc ,am fost acolo si nu dau 2 lei pe spitalul ala .Monica ,acum nu iti ramane decat sa ceri acel premiu in bani ori sa-i dai in judecata pentru nerespectarea concursului .Iti doresc multa bafta si poate ne ti la curent .Pupici [flo][pup]

 

http://community.webshots.com/user/maria2005116

Maria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cate stiu eu, nu la spitalul din Victoria se fac nasteri sub apa, ci la Rupea. Dar trebuie vorbit direct cu dr Baiulescu pentru asta, caci alt medic nu face. Maria28 imi pare rau pentru experienta traita la Victoria. Nu cred ca era vorba de dr. Baiulescu, caci dansul nu lucreaza la spitalul din Victoria (unde nici nu se fac nasteri sub apa).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luna Noua ,scuze ..poate esti mai bine informata decat mine ,dar totusi de ce oriunde te uiti ,citesti despre Victoria si nimic despre Rupea ..si mai mult decat atat am mers impreuna cu prietena asta care spunea ca doctorul cu care a nascut ea in apa e de fapt la Victoria si acolo face consultatiile ,a consultat-o si pe ea ,se cunosteau ...nu stiu ce sa zic mai mult .Sfatul meu pentru fete e sa nu se gandeasca la Nasterea sub apa ,in Romania mai trebuie sa treaca ceva ani pana vom fi in randul lumii in privinta metodei asteia ,asta e singura mea parere.Multi pupici si aveti incredere ,va fi si la noi bine !

 

 

http://community.webshots.com/user/maria2005116

Maria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...