Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tradarea si cum ne afecteaza viata de cuplu


Recommended Posts

Camira, asta e felul lui de a se simti liber, decide fara sa il intereseze parerea nevestei. E o reminiscenta de la faptul ca are/ a avut o mama foarte posesiva.

Si ca sa-ti raspund la intrebare, da, si eu m-as simti tradata de atitudinea lui care ma desconsidera ca femeie, ca partener de viata.

 

 

Simona

http://community.webshots.com/user/simonabb

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Camira: eu as incadra fapta sotului la lipsa de respect fata de sotie si nu la tradare. Pt. orice se face intr-o casnicie(indiferent cata importanta are) este nevoie de acordul ambilor soti.....daca vroia sa decida singur nu se mai casatorea. Trebuie sa vorbesti cu sotul tau, sa-i explici si sa-l determini sa inteleaga.....evitand astfel alte "neplaceri".

Imi pare rau ca a procedat asa dar numai tu il poti determina sa nu mai procedeze asa pe viitor.

 

idei nunta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, asta eu consider lipsa de respect, desconsiderare totala. Cheltuieleil mari intr-o familie se dicuta intre soti. Daca mie mi s-ar face asa ceva as intenta actiune de divort. Eu nu te sfatuiesc pe tine sa divortezi, asta as face eu. In fine poate nu ar strica sa-l ameninti nitel. sau sa-l faci sa se culce pe canapea fara sex o luna de-acum inainte.

 

pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup]Multumesc la toti si la toate cele care au avut amabilitatea sa-mi raspunda ...Voi incerca la fel sa fac si eu .

1. - Am considerat aceasta fapta o tradare pentru ca discutia legata despre acest fapt s-a purtat si stia deja parerea mea ... tradarea a constat in faptul ca nici macar nu l-a interesat aceasta parere si modul in care am aflat acest lucru .

2. - Intr-o discutie anterioara avuta in cadrul unei sedinte instituite de mama soacra , aceasta mi-a spus ca are si fiul ei dreptul sa-si doreasca , pentru ca este tanar si se gandeste la copii ( copii mai au destul timp pana sa ajunga sa se bucure de aceasta masina ) ...

3. - Draga ileanacz , ai avut dreptate ...trebuia sa am curajul sa scriu din start ce ma doare , dar simteam o durere atat de mare incat nu m-am simtit capabila sa recunosc ce ma durea ... In acelasi timp in lista lui de prioritati probabil ca sunt in subsolul paginii si nu prezint prea mare importanta .

4. - Cat priveste divortul , sunt ani de cand ma gandesc la aceasta varianta , ani in care s-a deteriorat aceasta casnicie ...Nu stiu cand voi avea puterea de a face pasul acesta .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

TRADAREA... acel CEVA ce ne face ca sufletul sa ne fie golit complet de sentimente.. acel CEVA ce ne face sa ne dorim sa umblam pe strazi pusti si sa nu ne vada nimeni lacrimile siroind pe obraji. Acel ceva ce darama relatii de ani de zile... Toti dintre noi vorbim despre ceea ce simtim atunci cand suntem tradati. Tradati de persoana in care am investit o viatza. Tradati de cel care ar fi trebuit sa fie parte din noi... si asta ne doare cel mai mult. Ca acea persoana facea parte din NOI. INSA.... cati dintre noi nu amplifica extraordinar de mult o privire... un suras... un gest. Cati dintre noi DORESC cu adevarat sa inteleaga pe acel om care tradeaza? Oare ce o fi in sufletul lui? Oare zbuciunul lui interior nu este de zeci de ori mai mare decat al nostru? Pentru ca ... investind ani de zile intr-o relatie in este imposibil ca acel om sa nu aiba un suflet. Si poate un suflet mare. De multe ori este posibil ca zbuciumul sau interior provocat de tradare sa fie infinit mai mare decct al nostru. Pentru ca intotdeauan este mult mai greu sa te iertzi pe tine insuti decat pe cei de langa noi.

V-ati gandit vreodata ca este posibil ca o tradare sa vina din lipsa comunicarii? Oare am ascultat vreodata cu sufletul ce simte partenerul nostru? Oare i-am oferit ceea ce avea el nevoie? L-am iubit suficient de mult? Pentru ca ...putin probabil ca aceasta tradare sa fi izbucnit pe moment. Ea mocnea ... palpaia in acel om. Nu am intelegeti gresit. Nu sunt nici pe departe de acord cu TRADAREA. Nu sunt de acord cu nimic ce provoaca suferintza. Dar... vedeti voi fiecare dintre noi suntem oameni. Fiecare dintre noi putem gresi. Si oare noi insine cum am fi procedat daca poate am fi fost in aceeasi postura. Sunt multe aspecte ce concura la o tradare. Multe... foarte multe. Oare cunoastem toate aceste aspecte? DA.... durerea este mare... FOARTE mare... credeti-ma ca stiu asta.... dar... oare noi insine nu avem nici o vina pentru aceasta tradare? NICI UNA? Ma indoiesc ... SINCER... de cele mai multe ori avem si noi o vina. Vina de a nu fi ascultat strigatul tacut al acelui om care tradeaza.

INDIFERENT ce s-ar fi intamplat.... daca exista parere de rau... daca exista IUBIRE... IUBIRE ADEVARATA... aveti puterea de a trece peste tradare. AVETI puterea de a IERTA.

IERTATI...IUBIND PE CEL DE LANGA VOI. Este cea mai mare dovada de iubire pe care o puiteti oferi... IERTAREA.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by CAMIRA

Tradare: Am fugit de acolo , ducandu-ma la mine acasa de doua ori ... ultima oara a venit sa ma ia dupa ce eu imi gasisem servici si fetita o dadusem la gradinita ... CAT TIMP TRECUSE ADICA?id="blue">M-am intors ... fetita ramanand la soacra mea ... DE CE???id="blue">.........De atunci a inceput caderea libera a casniciei noastre ... El a inceput sa mearga in fiecare seara in bar , eu ramanand singura cu baietelul in casa in care murise un om ... la un moment dat chiaram deschis acest subiect care s-a terminat cu bataie ( singura de altfel ) ...Ii placea si-i place foarte mult pescuitul , asa ca eu eram mai mult singura cu baietelul , neavand nici servici .In fine au trecut ani in care am invatat sa-mi fac toate in casa singura , sa ma plimb singura ( evident ca in toate acestea nu a lipsit baietelul meu , fetita ramanand in continuare cu soacra mea , iar eu vizitand-o destul de rar din teama de a da ochii cu s ) ???id="blue"> , sa supravietuiesc de una singura ...el fiind doar figurant in casa si-n viata noastra .Toate acestea au avut drept efect instrainarea , insingurarea si raceala ... o raceala in care nu au loc sentimente , decat raceala si nepasare ... C


id="quote">id="quote">Iarta-ma, te rog, nu vreau sa te judec, dar eu nu inteleg mai nimic!Adica preferi sa ramai departe de fetita ta, numai ca sa nu dai ochii cu soacra? Daca soacra ta e cum spui, asa vrei sa fie educata fetita ta?Daca sotul tau a ajuns sa fie un strain, sa prefere barurile si pescuitul, nu te ajuta... te miri ca ia decizi fara sa te consulte?O face de atata timp, iar tu te miri si il scuzi ca n-a fost decat o bataie? "Singura de altfel"???Cred ca e gresit sa te complaci in situatia asta. Daca nu ai de ales, e cu atat mai rau, si imi pare sincer rau. Copii tai ar trebui sa creasca impreuna, si sa simta iubire. Nu sa isi vada tatal indiferent iar mama luptandu-se singura. Iar fetita, de fapt, sa nu stie ce-s parintii....Le va afecta lor comportamentul cand vor creste.Si tu ar trebui sa iei masuri.Nimeni n-are dreptul sa isi bata joc de viata nimanui! Si asta este un drept cu care ar trebui sa stim ce sa facem!Anca si papusica Eliza (26.august.03)Eliza meaEliza de 2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camira ceea ce spui tu se numeste abuz, lipsa de respect, desconsiderare si lipsa de comunicare poate chiar iubire.

Nu cred ca este de vina soacra de compartamentul lui, indiferent daca ea il incurajeaza.

Ar trebui sa te decizi ce vrei sa faci cu tine si cei 2 copii ai tai si sa te intrebi cam cum va arata viata voastra in 5 ani, 10 ani , 15 ani. Poate ajungi la concluzia ca poti schimba ceva inca de acum.

Nu despre tradare este vorba aici, sau crezi ca are si pe cineva?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu voi incepe din nou un subiect pe care l-am postat aici in urma cu un an si-n care explicam toata situatia ....si-mi cer scuze celor ce nu l-au citit . Se intitula " Singuratate in doi " si de data asta nu mai am putere s-o iau de la inceput cu explicatiile .

[bang][bang][bang] De ce raman in casnicia aceasta lipsita de iubire ??? Pentru ca nu am curajul sa spun STOP sa-mi iau baietelul si sa plec , sa despart copii si sa renunt la fetita mea ...

 

 


 

Paradoxul vremurilor noastre in istorie este ca avem cladiri mai mari, dar suflete mai mici; autostrazi mai largi, dar minti mai inguste.

..................

Fa-ti timp sa iubesti, fa-ti timp sa vorbesti, fa-ti timp sa impartasesti gandurile pretioase pe care le ai.

 

Tuturor prietenilor mei, va multumesc ca existati

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...