Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tradarea si cum ne afecteaza viata de cuplu


Recommended Posts

Draga Camira,

 

Vreau sa-ti spun ca pentru mine nici nu conteaza motivele pt care ti-ai lasat fetita la soacra...chiar nu conteaza pt ca nu exista nici un motiv destul de bun pt a face asa ceva.

 

Iar faptul ca stai si-ti plângi de mila pt ca fetita te priveste cu ochi reci nu te va ajuta în nici un fel si nici nu-ti va aduce iertarea.

 

Cred ca ai chinuit-o destul deja ! Cum crezi ca se simte ea stiind ca ai ales între copiii tai si pe ea ai îndepartat-o ?? In plus e extrem de greu sa iti iubesti si urasti mama în acelasi timp...eu nu cred ca faptul de a da viata unui copil iti permite sa iti bati joc de el si sa il lasi sa ti-l creasca altii, iar tu sa plângi pe la colturi cât de nefericita esti si vai, Doamne, cât de nedreapta e viata cu tine. Deocamdata nu meriti iertare si nu meriti nimic din partea fetitei tale !

 

Si probabil ca înca ai sansa de a lua macar o decizie buna în viata ta : ia-ti fetita înapoi ! Inca nu e asa de mare si poate mai ai o sansa sa te ierte ! Insa fa-o pâna nu e prea târziu ! eu vorbesc din prisma copilului crescut pe la orfelinat, bunici, matusi, vecini si nici nu mai stiu cine...si din când în când pe la mama ! Crede-ma ca e groaznic! Si faptul ca ai lasat-o la soacra ABANDON se numeste ! Nu ai nici o scuza ! Ia macar acum o decizie buna în priviinta fetitei si apoi cred ca vei avea mult mai multa energie ca sa lupti pt viata ta.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

 

 

Buna seara,

 

Mai, Sibylle, mai ... te adresezi cu draga Camira si apoi cuvintele tale ard....parca ar fi soda caustica.

 

Cred ca esti prea dura si nu este cazul.

Niciodata nu putem stii ce ne ofera viata sau la ce ne putem asteapta peste un timp si macar pentru asta sa incercam sa fim mai blanzi... nu costa nimic.

 

Numai bine

 

criss

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Criss,

 

Viata mea "oferit" foarte multe...n-ai idee...si probabil mi-ar fi fost mai simplu sa aleg calea usoara...sa ma prostituez, sa cad in alcool sau sa fug de responsabilitati. Dar nu am facut-o...si iti garantez ca daca lupti, nu se poate sa nu te ajute Dumnezeu.

 

De ce sa fiu mai blânda? O ajuta cu ceva? Eu mi-am spus parerea din perspectiva copilului abandonat de mama...am tras un semnal de alarma...apoi e problema ei daca ea crede ca are motive destul de întemeiate sa-si abandoneze fetita...

 

Intreaba-te ce o fi în sufletul acelei fetite? Ce argumente poti sa ai ca sa explici unui copil ca intre el si fratele lui l-ai ales pe cel de-al doilea...?

 

Poate ca înca nu e prea târziu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sybille esti mult prea dura, draga. In primul rind ca ea nu si-a abandonat copila. Abandonat inseaman ca il lasi si fugi de acasa, nu-l mai vezi in veci. probabil ca e o solutie temporara asa cum au procedat f. multe mamici in Ro. ok? Nu e cazul sa o pui pe camira la zid pt. o practica impamintenita in tara. Acum fata la 13 ani e deja teenager si cu astia e greu sa te intelegi chiar daca i-ai crescut tu toata viata, daramite daca e crescuta de bunica unde o fi auzit numai lucruri rele despre mama-sa. CAMIRA, fiica-ta te va intelege pe la vreo 25-30 ani, pina atunci nu-ti fa iluzii: te va judeca aspru indiferent ce faci.

 

pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Camira,imi pare rau ca esti atit de nefericita...

 

Daca cu sotul nu prea sint optiuni viabile (am inteles ca problema e veche) , cu fiica ta mai sint.

Nu e prea tirziu s-o iei la tine.Niciodata nu e prea tirziu.

Personalitatea ei e inca in formare si ar fi extraordinar daca ai reusi s-o muti cu tine.

Gindeste-te.Reflecteaza.

 

In toata povestea asta cred ca COPIII ar trebui sa fie pe primul plan si in primul rind fiica ta, ca fata si chiar ca intii nascuta.

 

Nu va putea fi usor dar nici imposibil.

 

Cu bine, Aprilie

 

Viata e scurta.Daca n-o putem face lunga,atunci macar s-o facem lata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca singura solutie valabila, care ti-ar aduce pace in suflet si o viata implinita ar fi sa-ti recuperezi fata, sa plecati sa locuiti doar voi 3 in alta parte, sa divortezi si sa gasesti un barbat care te poate intelege, respecta, iubi, intr-un cuvant , care sa te faca fericita.Altfel nu vad cum ai capata iertarea ficei tale, decat luand-o de acolo si aratandu-i ca o iubesti, iar in privinta sotului tau...nu are cum sa schimbe atitudinea, mai ales daca este influentat.Se pare ca sentimentele care v-au legat odata au disparut si asa ca nu vad cum ai mai putea fi cu adevarat fericita si implinita in aceasta casnicie.

 

 

Delia

 

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrienne, abandon înseamna si atunci când iti cresti copilul part-time si te duci sa-i duci o ciocolata din când în când...iar tu-i explici ca va avea probleme cu fetita pt ca are deja 13 ani ... eu cred ca va regreta mai mult daca nu încearca acum sa faca ceva...si de ce sa spere iertarea când fata va avea 25 - 30 de ani...adica sa stea linistita, nu??? ca sigur vine iertarea...frumos compromis !

 

Hai sa facem toti copii si sa-i dam la bunici, ca iertarea vine sigur când vor avea 30 de ani...

 

Cu cât trece timpul, cu atât mai greu va fi între ele...mai bine acum, decât prea târziu. Câte dintre voi v-ati da copilul??? Sa va gânditi sincer la asta...

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai fetelor,

 

poate ca eu sunt mai prostutza asa, dar din cate am inteles eu, subiectul asta l-a deschis camira pentru nu stia cum sa se planga ca sotul a vandut masina fara sa o mai intrebe si pe ea...

 

nu a fost vorba nicidecum de copii, subiectul ala l-a deschis acu' un an jumate si situatia e aceeasi, fata e tot acolo, ea s-a resemnat, dar cum adica... masina... sa nu o intrebe si pe ea? va dati seama ce probleme importante au oamenii astia la ora asta?

 

probabil ca de abia acum cand sotul ei a vandut masina fara sa o intrebe si pe ea a avut revelatia ca e inexistenta in vietile multor oameni din jurul ei...

 

ce sa-ti zic Camira, fetele ti-au tot spus pana acum, poate tu ai sperat sa fie alaturi de tine si in mare chiar au fost, dar nu prea avem cum sa te sustinem prea mult, pentru ca asta s-a mai intamplat la subiectul precedent si pana la urma, ai lasat-o balta.

io zic sa iti iei copii si sa fugi rupand pamantul, du-te la maica-ta, e mama ta si o sa te ajute si tot asa de important e si pentru fetita ta sa stie ca esti mama ei si ca o sa o ajuti...

 

te pup, si sa iti dea Dumnezeu putere sa faci ceea ce trebuie

 

bobi si bb andi

 

sunt confuza... sau poate nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate bobi, eu am evitat sa spun asta. Mie mi se pare mult mai important faptul ca fetita ei sta la bunica decat ca el a cumparat si vandut masina sau alte chestii financiare. Camira nu are stabilite prioritatile si nici curajul sa aleaga ce stie ca ar fi mai bine atat pentru copii cat si pentru ea.

Noi degeaba ii spunem daca ea nu-si face odata curaj sa-si ia copiii si sa plece. Adica de 10 ani se complace intr-o astfel de situatie si intr-adevar mi-e greu sa o inteleg dar nici nu pot sa [haibat]

 

"Wisdom doesn't automatically come with old age. Nothing does - except wrinkles. It's true, some wines improve with age. But only if the grapes were good in the first place."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...