Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nastere Spitalul Cantacuzino!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna seara!

Cum topicul ma intereseaza si pe mine cat se poate de mult, vin si eu cu intrebari pentru fetele care au nascut acolo:

- in caz de nastere normala, dar cu epidurala, te cazeaza in aripa de ginecologie sau vizavi, in maternitate?

- cati asista? dr, anestezistul,clar, dar mai sunt moase sau mai stiu eu ce, la care cotizezi?

- dar la cezariana?

- in maternitate sunt rezerve? daca da, cu cine trebuie tratat?

- care e regimul vizitelor sotului, de ex? poarta se poate unge, stiu, dar ai scandal in rest?

Multumesc mult!

 

Raluca, mama Radului

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

RalucaCostiurin eu am nascut la Cantacuzino anul trecut, la sf. lui octombrie.Sa o iau pe rand...- in caz de nastere normala, dar cu epidurala, te cazeaza in aripa de ginecologie sau vizavi, in maternitate? Eu am nascut normal, dar fara anestezie pentru ca nu a mai fost cazu'Am nascut in maternitate si am stat in salon tot in maternitate. Nici nu cred ca au cum sa te cazeze in ginecologie... - cati asista? dr, anestezistul,clar, dar mai sunt moase sau mai stiu eu ce, la care cotizezi?In afara de dr., au mai fost 2 moase (foarte dragute moasele), dintre care, doar una a stat non-stop langa mine si inainte si in timp ce nasteam... cealalta doar a trecut un pic prin sala de nasteri... Am uitat... eu am nascut noaptea... poate conteaza si asta. I-am dat doar celei care a stat langa mine (500 de mii)... Te orientezi la fata locului [:D]- in maternitate sunt rezerve? daca da, cu cine trebuie tratat?N-am auzit ca ar fi rezerve... Dar ai grija sa vorbesti cu dr. sa stai la et. 1, unde poti sta cu bb in camera... Trebuie sa cotizezi la asistenta sefa de la mamici...- care e regimul vizitelor sotului, de ex? poarta se poate unge, stiu, dar ai scandal in rest?Cu vizetele nu prea sunt probleme pentru ca trebuie sa cotizezi si in spital, unde ii vor da halat (ca fara nu se poate)... Al meu sot cotiza cam 30 de mii la fiecare intrare [:D]... Dimineata, in timpul saptamanii, e posibil sa nu il lase sa intre... In rest nu cred...Despre dr. neonatolog Craciun si eu am auzit numai lucruri bune... Si am si asistat la discutii intre el si mamicile ai caror bb erau in grija lui... Din pacate nu a fost neonatologul fetitei mele...

Eliana si [copil]Elena – 23 octombrie 2004id="red">
id="right">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eliana, multumesc din suflet! Conteaza enorm sa ai macar in parte lectia invatata....[pup]

Ma straduiesc sa nu am emotii in ceea ce priveste sectia de nou-nascuti - comunicarea dificila cu personalul, in ciuda lubrifierilor repetate, dar cu rabdare o s-o scoatem noi la capat!! E important sa fie curat si sa fie bebeul bine ingrijit, si de echipa de dr de la neonato am auzit numai de bine...

 

 

Raluca, mama Radului

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

-Toate nasterile se interneaza la maternitate, in nici un caz la ginecologie.

-La cezariana au fost doctorita, anestezistul si doua asistente. La doctorita i-am dat la internare, celorlalti le-a dat sotul dupa operatie. Toata lumea de la postoperator mi s-a parut extrem de draguta si atenta, chiar inainte de a fi primit ceva.

-nu sint rezerve in spital, dar conteaza si doctorul la care esti ca sa fii intr-o camera buna. Neaparat la etajul 1, unde sint bebicii in camera. La etajul 2 erau persoanele mai..cum sa le zic...colorate, sau mai saracutze, acolo nu se dau copii mamelor. Pentru camera se cotizeaza la asistenta sefa de la copii, dna. Vali.

-asistentele de la copii cam nesuferite (desi mai erau si exceptii) dar copiii mi s-au parut bine ingrijiti

-in prima parte a diminetii si seara nu prea se putea intra, dar un pic de spaga face minuni. In timpul prinzului si in weekend se intra lejer

- ai grija sa-ti iei multa hartie igienica, iar in caz de extrema urgenta ca ai avea nevoie sa stai pe toaleta, ia o rola de servete de hartie de bucatarie, ca sa o poti pune pe toaleta. Asta e singura chestie de care imi amintesc cu neplacere, wc-ul.

Scrie-mi pe PM daca vrei sa stii ce am mai avut eu cu mine la spital si mi-a folosit, ca am avut un bagaj cit casa si nu am folosit decit jumatate.

 

Gabitzaid="blue"> si bebe Andrei-Stefan [bibe] (25.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maddy, nu stiu care e solutia cu asistentele de la copii. Procedeaza cam asa: vine una, bufneste si trazneste prin salon, ii dai bani, se face zimbitoare, iti raspunde la intrebari, te ajuta cu copilul. Peste o ora, cind crezi ca gata, te stie si acum o sa ai parte de alt tratament, vine alta si tot asa, pina se perinda toata tura pe acolo, fiecare asteptindu-si partea. Cind m-am prins de miscare n-am mai dat deloc, ca tot aia era. Eu am facut si scandal pe acolo pentru ca mi-au lasat puiul toata ziua in salon-a doua zi dupa cezariana- si a fost un chin sa-l schimb, sa-l iau in brate, dupa lapte se duceau celelalte fete din salon pentru ca eu nu eram in stare... Cind m-au apucat crizele au venit sa-l ia si au trintit usa in urma lor de parca le deranjasem de la ele din pat. E adevarat ca daca vrei iti lasa copilul in salon, problema e ca ti-l dau si acolo il lasa, fara sa-ti explice nimic, fara sa te ajute, fara sa te intrebe daca ai ce-ti trebuie pentru cel mic. Eu am avut pampersi si servetele umede si mi-au prins foarte bine.

Asitentele de la terapie intensiva, unde am stat in prima zi, au fost niste dragute, niste oameni deosebiti. Chiar nu stiu de ce sint diferentele astea acolo.

Altfel, copii cred ca sint bine ingrijiti, schimbati si spalati, n-am auzit pe nimeni sa se plinga. Cred ca fac ce fac pentru ca stiu ca mamele ar face orice pentru cei mici, pentru dupa nastere esti destul de dezorientata, obosita si pierduta -daca e prima, cel putin.

 

Raluca, cred ca toata lumea naste in acelasi loc pentru ca toata noaptea am auzit de la terapie intensiva fetele care nasteau normal.

La cezariana au fost cu mine doctorul, anestezitul, niste asistente si neonatologul-in cazul meu dr Ceausu-cu care m-am inteles foarte bine.

De rezerve n-am auzit, dar daca doctorul tau are un cuvint de spus o sa-ti dea un salon bun si cel mai bine linga o toaleta. Se poate trata si cu calapantele alea de acolo.

La mine au intrat toti cind au vrut. Se cotizeaza la tipa de la halate si se intra ca pe cimp. Singura exceptie a fost atunci cind si-a anuntat vizita ministrul sanatatii si faceau alea 13-14 pe acolo. De preferat sa nu stea mult in salon pentru ca sint mai multe fete si nu stii niciodata care, cum se simte.

 

In rest? E adevarat ca ai nevoie de multa hirtie igienica sa pui pe capacul wc-ului. Sint destul de murdare, nu cred ca sint spalate mai mult de o data pe zi.

Se da si mincare, nu stiu cum e ca eu nu mincam decit iaurt :), dar fetele ziceau ca e ok. Cel mai bine sa sa-ti aduca cine mincare buna de acasa.

daca mai aveti intrebari, sint aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nascut in mai 2005 la Cantacuzino, cu Dr. Dumitrescu, nastere normala cu epidurala:

- trusa de epidurala ti-o procuri dinainte de la farmacie (intre 750.000-1.200.000 lei)

 

La nastere (am nascut noaptea) au asistat 2 moase care m-au nonitorizat de la inceputul travaliului (monitor fetal, controale genitale, administrare anestezic in cateterul epidural. In plus, au fost de un mare ajutor in timpul nasterii (s-au urcat pe mine literalmente -nu mai puteam impinge) si dupa nastere, pana m-au mutat la et.1. Le-am dat fiecarora cate 1 mil. ROL.

 

Pe langa moase, la sala de nastere am dat 2 mil. anestezistului care mi-a montat trusa de anestezie si a stabilit "cocktailul" optim (adevarul este ca nu am simtit absolult nimic, deci jos palaria). Acesta a venit a doua zi si mi-a scos cateterul din sira spinarii. E un tip inalt, tanar, cu ochelari, era de garda, nu l-am ales eu sau medicul.

 

Tot la sala de nasteri am nimerit o super infirmiera (Alina) careia i-am dat 200.000 si m-a toaletat, mi-a pus tampoane si, cel mai important, mi-a spus mersul lucrurilor (cat, ce, cui).

 

Sotul meu a asistat la nastere, in sala, gratie dnei doctor. Dupa nastere, copilul a fost preluat de serviciul de neonatologie - asistente si medic. Aici sotul meu a dat cate 150.000 lei la fiecare asistnta (2). A doua zi am dat 1.000.000 lei la neonatolog (Ceausu - mi s-a parut ok, vine ulterior si acasa daca o soliciti.

 

 

Dupa 2-3 ore de la nastere am fost mutata de infirmiera in salon. Cu 250.000 lei la asistenta sefa de la mamici am capatat o rezerva de o persoana cu bb in camera (am avut noroc ca era si libera).

 

A urmat apoi un intreg balet al personalului medical: infirmiere/asistente: 30-50 mii la fiecare toaletare/schimbat cearceaf, lenjerie patut bebe; La asistentele de la nou-nascuti trebuie sa te pregatesti pentru 3 ture - sunt cam 3-4 fete pe tura. Eu le-am dat o singura data bani si apoi diverse atentii: prajituri, flori, pixuri, etc.

 

Daca mai vrei detalii, te rog sa imi scrii,

 

 

Adrrrenalina albina [biz]si Petru Alexandru copilas [copil](28.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adelina, multumesc pentru detalii!

O sa mai am o intrebare la tine, ziceai ca trusa costa intre 750 si 1.200 mii, este in functie de ce? E mai de calitate cea mai scumpa? Depinde de locul achizitiei? Cuprinde vreuna si doza necesara (caci am citit ca se mai intampla sa ramana spitalul si fara doze...)?

 

 

Raluca, mama Radului

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

RalucaCostiurin eu am intrebat dr. de care trusa imi iau si a zis aia mai ieftina... Perifix parca... Am luat-o de la farmacia Doina de la Unirea... Nu are anestezic in ea... Doar ustensilele pt. antestezie... Parerea mea, sa ti-o cumpere altcineva si sa nu o vezi... ca e trasparenta si se vede tot ce contine... Mie una mi-e frica de intepaturi... si preferam sa nu o vad... Dar am scapat de intepatura [bis]... ca am nascut repede... si usor.Eu o pastrez pt. bb 2[:-)))]... ca e valabila pana-n 2009...Nastere usoara gravidutzelor... si asteptam sa ne povestiti cum a fost [pup]

Eliana si [copil]Elena – 23 octombrie 2004id="red">
id="right">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...