Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nastere Spitalul Cantacuzino!


Recommended Posts

Alia,nastere usoara si bb mancacios si sanatos!

 

Natasa,cata dreptate ai,eu le-am luat tare de la primul,adica o faza care pe mine m-a scos din minti:cum am mai spus eu am nascut cu cezariana(eu voiam normal dar nu s-a putut,in fine asa a fost sa fie)si cat am stat in spital nu a venit lactatia,decat colostrul,pe care binenteles il dadeam puiului si apoi ii dadeam formula aia de la ele...e,era un program de alaptare/formula,dar pitica mea dormea mai mult si eu nu o trezeam la fiecare 3ore si treceau chiar si 4pana voia sa pape din nou....e si ma duceam sa-i iau lapticul numai intre orele de program si s-au luat de mine:"ca acum se vine...ca ce e aici,bar..."...si le-am raspuns foarte apasat,"ce vreti sa o las sa planga doar pt ca nu e ora de masa,de ce sunteti aici,nu sa ne dati laptele ala,sau ce..."

S-au uitat crucis la mine,dar n-a avut nici una curaj sa maraie ceva...poate ca am avut si un plus,ca eram pacienta d-lui profesor si de aceea nu au marait,dar oricum tre sa le iei tare si sa le vorbesti de la egal la egal.

 

Pupici,ca m-am intins ca o pomana!

 

Sabina are nevoie de ajutorul nostru ajuta aiciid="red">

 

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004

poze vechi

 

"In aceeasi limba toata lumea plange,

In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna fetelor,

Inca nu am nascut..dar nici mult nu mai am[:D].

vroiam sa va inteb cum v-ati descurcat cu cotizatul,mai ales la neonatolog,anestezist etc..sau se ocupa cineva din familie imediat dupa nastere?banuiesc ca nu inainte?!

Sotul are voie pe langa sala de nastere?? vine cineva sa-i arate copilul?

Bebelusul este adus imediat in salon(in cazul in care stai in rezerva)?si daca noi ne ocupam de la inceput de schimbat,spalat etc..ca eu nu am nici o experienta de genul si nu stiu daca o sa ma descurc fara vre-un ajutor...

pupici

 

Maddy & [fetita] 38+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/buburuza_77/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maddy,in primul rand nastere usoara si sa va dea Dumnezeu,un copilas sanatos si mancacios.

Acum sa le luam pe rand:

1-Banutii,sotul meu i-a dat dupa nastere medicului,dar anestezistului ii dai atunci cand iti face anestezia(nu mai mult de 500.000),iar la neonatolog tot sotul,imediat ce a preluat copilul din sala de nasteri.

2.Are voie pe langa sala de nasteri si binenteles ca-i arata copilul imediat[;)],sa-l pui sa nu uite camera sau aparatul foto[;)].

3.Daca stai in rezerva te lasa o noapte sa te odihnesti si in functie de cum te simti ti-l aduce chiar de a doua zi.

4.Baita o fac asistentele dimineata si iti arata si tie,iar pampersul singurica,dar daca nu te descurci poti chema o asistenta sa te ajute.

Eu am avut adus de acasa pampersi,hainute,creme de poponeata,pudra de baneocin....asa ca le-am folosit pe ale mele.

Mai intreaba daca ti-e ceva neclar,e bine sa le stii dinainte sa nu te duci in necunoscut,[pup].

 

Sabina are nevoie de ajutorul nostru ajuta aiciid="red">

 

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004

poze vechi

 

"In aceeasi limba toata lumea plange,

In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea,mersi frumos!!

Cu siguranta o sa-mi fie de folos informatiile de la tine[:)],banuiesc ca asistentele de acolo stiu exact ce si cum...dar trebuie sa-l pun si pe sot in tema.

Ma duc luni deja pregatita,cine stie..poate ma interneaza ca deja am contractii dureroase,dar sunt neregulate..

te pup si sa-ti traiasca ingerasul[pup]

 

Maddy & [fetita] 39+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/buburuza_77/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saru'mana,frumos si al vostru sa traiasca si sa fie sanatos....monitorizeaza contractiile,noteaza-le pe o hartie si cand sunt din 10 in 10 minute,lungi si dureroase,fugi ca vine puiul....hai nastere usoara si te asteptam dupa,[pup]

 

Sabina are nevoie de ajutorul nostru ajuta aiciid="red">

 

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004

poze vechi

 

"In aceeasi limba toata lumea plange,

In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maddy77 tinem pumnii... nastere usoara si bb sa fie sanatos, mancaios si cuminte! Asteptam sa ne spui ce si cum... [pup]Iar legat de ce zicea Andreea... contracti regulate [:D]... io n-am avut parte de asa ceva... ba la 3 minute, ba la 10 min. Pana am nascut... Nu s-a rupt apa... nimic... Doar ca nu se mai opreau... si erau din ce in ce mai dureroase... Am fugit la spital si in 2 ore nascusem.

Eliana si [copil]Elena – 23 octombrie 2004id="red">
id="right">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor.

 

Am fost vineri la consult, la dr. Hadi si mi-a facut echo. Se pare ca puiutul meu s-a dezvoltat mai repede si este cu 2 sapt mai mare (eu 35+, iar el 37+), asa ca e posibil sa nasc mult mai devreme. Sunt un pic speriata, sincer, ma asteptam sa se nasca mai tarziu. M-a intrebat cum vreau sa nasc, i-am zis ca normal si FARA ANESTEZIE EPIDURALA! Sa-mi tineti pumnii ca mi-e frica. Parca am intrat in criza de timp (aceeasi senzatie o aveam si in timpul facultatii, in sesiuni).

 

M-am interesat ce-mi trebuie pt. internare:

1. adev de salariat

2. trimitere de la medicul de familie (optional)

3. act de indentitate

4. bagajul care tb sa contina: camasa noapte, papuci, halat, 2-3 chiloti, 2-3 pach. vata + comprese sterile, tacamuri, hartie igienica, servetele, obiecte uz personal, pampersi (optional).

Se pare ca hainute pt bb nu accepta la internare, ci dupa nastere sa vina cineva cu ele.

In fine, asist. de acolo pareau niste aiurite (sau total dezinteresate) ori nu vroiau sa se deranjeze preau mult sa imi dea niste informatii pertinente. Trebuie sa insisti ca sa afli ce te intereseaza.

 

Va sarut.

 

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20728;31/st/20051104/dt/7/k/f78c/preg.png

[/url]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti mai multe perechi de chiloti si neaparat inca o camasa de noapte. Sau macar sa ti le aduca cineva mai tirziu. Nu iti trebuie atita vata, eu m-am intors cu ea acasa, mi-au dat in spital atitea torsoane de vata cite am avut nevoie. Ia si niste tampoane Always 7 picaturi.

Pampersi eu zic ca obligatoriu, nu optonal. Mie mi-au cerut direct. Ele au alocati un. nr. de pampersi la copil, mai bine sa fie de la tine decit sa-l tina neschimbat.

Hainute de copil iti dau voie doar la externare, in spital cel mult o caciulita.

 

Gabitzaid="blue"> si bebe Andrei-Stefan [bibe] (25.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...