Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

toti sunt impotriva lui bb2


Recommended Posts

nu stiu de ce, dar toata lumea din jur, ma refer la cunoscuti, mama, vecine, including tati nostru... sunt impotriva lui bb2, desi eu tare imi doresc un fratior sau o surioara pt fetita noastra! ca si motice ...ca nu e spatiu in casa, ca nu sunt suficienti bani (nu stiu cand vreodata vor fi)[bang], ca... ca... ca...etc! mai ales mama mea e tare inversunata! abia are rabdare cu Mariuca acum...mi-e asa ciuda... voi ce ziceti? cum sa mai abordez subiectul fara sa sufere cineva? ar fi frumos copilul sa fie dorit de toata lumea, mai ales de parinti...[:D], nu? cum sa fac? [V] [mamica] Mami Gabriela si fetitzuca [copil][url="http://community.webshots.com/user/uki2003"] Mariuca[/url](31 dec 2003)[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Uki.....in primul rand as ramane insarcinata fara sa stie ,si pe urma nu l-as da afara nici in ruptul capului ,poate asa ar trebui sa procedezi si tu ,daca iei pastile oprestele ,daca folositi alte metode ,spunei ca incepi cu pastile de luna viitoare [:D]Multa bafta !

 

http://community.webshots.com/user/maria2005116

Maria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci sa inteleg ,ca si sotul tau e inpotriva??!!poate ca e prea devreme mai asteapta un an,intre timp mai tatoneaza terenul cu sotul tau,caci cu restul nu e treaba lor,nici macar a parintilor tai sau ai lui!

eu sunt la a doua sarcina,am vb cu sotul meu mult pe tema asta,si el isi dorea inca unul,dar tot spunea ca nu e momentul,l-am luat cu vb si anul trecut ne-am hotarat ca e cazul sa facem al doilea copil,am ramas,dar la doua luni si jumatate am pierdut sarcina,acum am ramas intamplator,eu am fost foarte bucuroasa dar sotul meu putin cam indiferent,dar acum e din ce in ce mai bucuros,mai ales cand la vazut la echo cum misca si da din manute s-a topit de tot!ASA CA POTI SA RAMAI SI TU ABSOLUT "INTAMPLATOR",DAR NU IMEDIAT CE AVETI O DISCUTIE PE TEMA ASTA,CI MAI ASTEPTI PUTIN,SI POATE INTRE TIMP IL MAI INMOI NITEL!

iar cat despre rude nu am spus nimic nimanui ,nici cand vb cu sotul meu pe tema asta,tocmai ca sa nu am discutii dinainte,am spus dupa ce am ramas!si oricum nu ma interesa parerea lor ,daca ar fii fost inpotriva,ca doar,noi ii crestem,hranim,etc!iar cu spatiul si noi stam cam prost,mai ales dormitorul e mic tare,dar asta este!

pupici si mult noroc la indeplinirea visului CRIS 15+

 

T.CRIS & baietelul meu(si mai multe poze) si BURTICA

[foto]http://community.webshots.com/user/cristinasilviu

[gravi]http://lilypie.com/days/060210/3/24/1/+2/si,fetita?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Initial creeata de uki

nu stiu de ce, dar toata lumea din jur, ma refer la cunoscuti, mama, vecine, including tati nostru... sunt impotriva lui bb2, desi eu tare imi doresc un fratior sau o surioara pt fetita noastra!ca si motice ...ca nu e spatiu in casa, ca nu sunt suficienti bani (nu stiu cand vreodata vor fi)[bang], ca... ca... ca...etc! mai ales mama mea e tare inversunata! abia are rabdare cu Mariuca acum...mi-e asa ciuda...voi ce ziceti? cum sa mai abordez subiectul fara sa sufere cineva? ar fi frumos copilul sa fie dorit de toata lumea, mai ales de parinti...[:D], nu?cum sa fac? [V][mamica] Mami Gabriela si fetitzuca [copil] Mariuca(31 dec 2003)[:)]id="size1">


id="quote">id="quote">Eu zic ca importanta opinia tatalui, banuiesc ca are motive (poate nu considera ca are puterea materiala de a sustine o familie mai mare) si chiar a mamei tale, daca ea este cea care te ajuta... Eliminam din start opinia vecinilor, ei nu au ce cauta in ecuatie... Dar ce spatiu aveti? Garsoniera, 2 camere, 3, 4? Tu participi la veniturile familiei?Iti doresc sa reusesti sa-l convingi pe sotul tau sa aveti al 2-lea copil! Multa bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu mi-am dorit de mai mult timp al doilea copil.

am vorbit cu sotul meu si el nu se simtea pregatit.

 

Ma durea sufletul ca nu doream in acel moment acelasi lucru.

Apoi la un moment dat, dupa vreun an, a venit si mi-a zis ca este momentul sa trecem la treaba pentru bebe 2.

Si uite asa am ramas din nou insarcinata.

 

Cred ca momentul in care tati s-a hotarat a coincis cu faptul ca salariul meu conta destul de mult la bugetul familiei.

 

Sfatul meu este: rabdare si nu iti stresa sotul cu acest lucru.

Lasa-ti sotul sa se hotarasca singur sau cel putin asa sa aiba impresia.[:D]

 

Un copil trebuie sa apara cand este dorit de ambii parinti.

Parerea celorlalti nu are nici o relevanta.

 

Cristina,

mamica lui Victor, 07.01.2000 si a bebelushei 35+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce as face eu: l-as convinge pe sot pt. bebe 2 iar parerea celorlalti nu m-ar interesa absolut deloc. Spune-i ca niciodata nu va fi pregatit suficient(material,) pt. bebe 2 dar ca.....timpul trece .....va fi o diferenta de varsta maricica intre copii si nu e indicat(e mai bine pt. ei sa fie de varste apropiate)....corpul femeii suporta mai greu o sarcina o data cu trecerea anilor(nu m-am uitat la profilul tau sa vad ce varsta ai). Stii tu mai bine cum sa-l convingi ca doar e sotul tau.

Pt. ceilalti: incheie discutiile, lasa-i sa comenteze cat vor si nu mai asculta de parerile lor .... stii tu "taci si fa". Dupa ce le vei da marea veste o sa vezi ca-si vor schimba atitudinea.

Este important ca bebe sa fie dorit de parinti, restul nu are prea mare importanta(asta in cazul in care mama ta zice sa mai astepti...ea ar trebui sa te inteleaga cel mai bine).

 

Iti doresc intelegere din partea sotului si ....un bebe 2 [:)]

 

idei nunta

nunta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uki, eu in nici un caz nu as ramane insarcinata pe ascuns si apoi sa ma fac ca ploua. Nu mi-ar fi bine mie. Cea mai buna solutie este comunicarea. Ceilalti pot sa fie lasati pe dinafara ecuatiei. Mama poate fi imbunata in prealabil [:D]

Iar cu sotul cele mai bune argumente ti-au fost deja date: diferenta de varsta dintre copii si trecerea timpului, faptul ca niciodata nu veti fi pregatiti financiar pentru al doilea copil.

Intr-un fel il inteleg si pe sotul tau. Noi stam la 2 camere si mai mult de un copil nu putem culca cu noi in dormitor, desi daca ne-ar fi dat Dumnezeu gemeni cred ca ne-am fi descurcat noi cumva [:D] Speram sa ne construim o casa la curte inainte de bb2, dar doar speram asa fara sa ne gandim cat ne-ar costa si ca nu ne permitem. [alcool][:D]

Dar stiu cum este sa-ti doresti si al doilea copil, o sa radeti dar eu deja ma gandesc destul de des la el [:D]

 

Andreea mamica lui [bb] Filip Stefan

Pozici cu Filip

Cum s-a nascut Filip

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Normal este sa fie si sotul tau de acord cu decizia de a avea si al doilea copil. Nu mi se pare corect sa ramai insarcinata pe ascuns. Asta trebuie sa fie o decizie de cuplu, iar copilasul trebuie sa fie dorit. De restul...cheltuieli, spatiu,...stiti voi cel mai bine daca sunt suficiente pentru doi copii.

Eu nu sunt de principiul ca unde hranesti o gura, poti hrani si doua, pentru ca o data cu trecerea anilor, mancarea ramane necesitatea cea mai mica pentru un copil, iar cheltuielile cresc simtitor.

Si noi ne dorim de multa vreme al doilea bebe, dar cred ca o sa mai asteptam inca vreo 2-3 ani pentru asta, chiar daca se va mari diferenta intre copii.

 

 

Sanatate maxima!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te inteleg pentru ca nici sotul meu nu vrea bb2, iar eu as vrea. El zice ca i-a fost bine singur la parinti, l-au rasfatat numai pe el. Si mai zice ca nu stie cum ar mai iubi inca un copil ca il divinizeaza pe Tiberiu. Mie nu mi-a fost bine singura si mi-as fi dorit un frate(sora) Cat despre restul.....nu l-au vrut nici pe primul, asa ca ma doare unde m-a durut si prima data.

Important este sa vrea tati, in rest duca-se ....

 

Andreea, mama lu' Tiberiu

Micul Print

Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;

spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...