Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

toti sunt impotriva lui bb2


Recommended Posts

Nici eu nu mi-as planui de una singura o sarcina, dar nici n-as discuta asta cu tot neamul!

A venit Eliza, mult dorita si iubita de toti, dar ne-am spus ca bebedoi va trebui sa astepte macar pana cand fata va ajunge de 3 ani... Acum am mai amanat-o cu inca 2-3 ani, din motive foarte obiective. Ne dorim bebedoi, dar nu acum.

Am discutat insa amandoi despre asta. Si suntem fiecare de acord cu argumentele celulilalt.

 

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Eliza mea

Eliza de 2005

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cam greu sa ramina insarcinata "pe ascuns"! [:D]

Pt. asta e nevoie de doi...

Noi nu mai vroiam bebe2, dar, daca tot s-a intimplat, asta este, ne vom descurca cum ne-am descurcat si cu primul - adica greu - iar comentariile altora nici ca ne intereseaza!

 

Bafta!

 

 

 

Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

 

Virsta bebe2

Virsta Deiu

 

 

Home, wherever you are...

 

Excursie la Lake Arrowhead

Laguna Beach

Beach Cities

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna!

 

daca e sa fim realisti, lumea are dreptate, din mai multe puncte de vedere:

- nu avem suficient spatiu pt 2 copii (dar nimic nu e imposibil)

- inca nu stam asa de bine financiar (dar deja sunt atatea lucruri de la Mariuca, pe care la eventualul bb2 le-am scuti - hainute, patut...etc)

- acum stam cu mama, in ap de 2 cam, la noi era doar o camera, destul de mare, curte si totul aproape - parc, piata, gradinita[:D]

 

nu-mi vin acum in minte toate motivele, sunt chestii peste care daca vrei cu adevarat se poate trece, nici la Mariuca n-am fost pregatiti, chiar deloc, acum simt in sufletul meu ca ar putea fi altfel (si experienta...[:D]oarecum)

Aveti dreptate, un bebe, fie el primul, al doilea, sau al 8-lea, trebuie sa fie dorit... cu tati ma descurc (am facut o gluma ca am renuntat la sterilet acum ceva timp) si a acceptat, chiar se intreaba cand apare vreo sarcina...

 

cu mama insa, e atat de pesimista si ma critica, spune mereu ca ne ajunge unul, ca e greu cu 2 (de unde-o sti ea?)... imi strica mereu visele...nu spun ca nu s-a bucurat de mariuca, insa sigur dezaproba alt bebe[bang]

 

eu ma tot gandesc ca daca timpul trece, trece si rabdarea mea... deja Maria are 1 an si 8 luni,ar intelege o burtica...m-as descurca, dar am mare nevoie de cei dragi de langa mine, sa ma sustina,nu din mila, ci simplu, omeneste...asta simt!

 

Nu pot sa raman insarcinata pe ascuns... nu vreau sa fiu dezamagita de reactiile celor din jur si sa plang sa fiu trista, asa am fost la prima sarcina si nu cred ca mai vreau...e ceva minunat, trebuie dorit!

 

ok, m-am mai eliberat, chiar nu pot vorbi cu nimeni chestii din astea, din motivele pe care vi le-am spus mai sus...[V]

 

in rest, toate bune, cum o vrea Dumnezeu, inca ma mai gandesc, sper sa iau o decizie buna, finalmente[;)]

 

va pup si multumesc pt ca ati fost alaturi cu raspunsuri![flo]

 

[mamica] Mami Gabriela si fetitzuca [copil] Mariuca(31 dec 2003)[:)]id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu o luati voi logic?

- totusi 4 persoane intre patru pereti mie mie se pare mult, si cu doi bebici mici; daca aveti candva sansa de a avea locsorul vostru, mai stati pana la bebedoi. Daca nu, e totuna.

- patutul de la primul, mai merge la al doilea. Dar hainutele.. nu toate, daca ar fi bebedoi baiat, nu? Pampersii si laptele tot inseamna mult la buzuar. Carutul nostru s-a cam rablagit.. la bebedoi va trebui altul...

- financiar nimeni nu zice ca sta bine; daca a nu sta tocmai bine financiar vrea sa insemne ca ai datorii la intretinere, atunci bebedoi mai poate astepta; daca in schimb inseamna ca nu iti permiti sa pleci de doua ori pe an in Creta, atunci lucrurile se schimba;

- varsta intre copii... Mie 2 ani deja mi se pare putin. Primul bebe e inca mic, nu pricepe, nu asculta (nu ca ar asculta mai mult cand creste, dar macar te intelegi cu el!) inca iti fuge din mana, tu cu burta dupa el sa-l prinzi... Depinde mult de ajutorul pe care il ai. daca la serviciu iti poti permite sa mai lipsesti de un CIC...

- ar mai fi un argument, varsta; eu m-as gandi si la asta. Daca mai pot sa astept, astept, dar nici sa ma apuce 40 de ani totusi cu burta...

- ca iti dispare rabdarea... Cu asta eu nu sunt de acord. Daca iti doreste bebedoi, il doresti ca asa simti, nu raportezi asa la cantitatea de rabdare pe care o ai. PAi eu n-am deloc rabdare, iar la serviciu am un stres.... ca daca ar trebui sa imi fac calcule in functie de asta as pleca pe o insula pustie!

Tot nu inteleg de ce isi da mama ta cu parerea? Numai pentru ca stati impreuna?

Eu va doresc succes, sa luati cea mai buna decizie pentru toata lumea!

 

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Eliza mea

Eliza de 2005

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabriela eu zic, ca un copil trebuie dorit de ambii parinti. Daca tu te simti in stare sa-l cresti si pe al doilea si il doriti amandoi, atunci fa-l, nu mai asculta ce zice lumea. Noi avem doi copii si ne-am hotarat sa mai facem unul si majoritatea cand au auzit au spus ca suntem nebuni, mama mea mi-a zis ca imi va fi foarte greu, dar nu a avut curaj sa-mi zica sa nu mai fac pt. ca noi ne crestem singuri copii. Noi ne-am facut niste socoteli si am ajuns la concluzia ca nu va suferii nici unul material daca va venii inca un bebe, poate chiar vom avea mai multa liniste in casa.

De ce mama ta este impotriva? Te ajuta mult cu copilul si asta i se pare o povara? Eu am o femeie care sta cu cel mic cat sunt la lucru, cel mare este la gradi, eu imi fac mancare, curatenie si totul prin casa si am ajuns la concluzia ca este cel mai bine sa nu ceri nimic, daca vor te vor ajuta.

Iti doresc numai bine si sa iei cea mai buna hotarare.

 

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga

Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Uki,

 

Cu dilema ta se confrunta multe cupluri...si s-au confruntat de cind e lumea.

Eu am 2 copii,la 14 ani diferenta si pot sa spun ca NICIODATA nu am fost pregatita-de fiecare data sarcinile m-au luat prin surprindere...ca sa nu mai spun de sotz, saracu' ,ca aproape facea colaps de cite ori eram insarcinata.[:D][:D][:D]

 

Pot sa-ti spun ca fericirea si implinirea pe care ti-o aduc copiii e de neegalat !

Poti sa fii un total succes la job, sa ai puzderie de bani...nimic nu se compara cu sentimentele si afectiunea pt.bebelushii tai!

 

La fel ca la tine, si mama mea (si bunica materna, care mi-a fost f. apropiata)a fost TOTAL impotriva ideii ca eu sa mai am un copil.

Bunica o tinea intr-una ca ea a avut unul singur si ca si mie TREBUIE sa-mi ajunga iar mama ca o sa-mi fie prea greu!

 

Cu toate astea mama a venit aici de citeva ori sa ma ajute cu copilul...

 

Singura (mare) dezamagire este ca MAMA mea nu-l iubeste pe cel mic la fel ca pe cel mare !!

Cel mare a locuit cu ea pina a mers la scoala (eu fiind studenta in alt oras iar apoi in stagiu 3 ani)si tine la el ca la propriul ei copil (avea 46 de ani cind s-a nascut).

Cind am nascut al doilea copil ea avea 60 de ani.Are ceva sentimente pt. el dar nici pe departe nu tine la el ca la primul ei nepot !

 

Deci, grabeste-te, pina nu e prea "batrina" !

 

Nu te gindi ca-ti va fi greu - SIGUR ca asa va fi .

 

Eu insa, de cite ori ma uit in ochii (albastri) ai copilului meu ( al doilea), ma topesc.Viata mea ar fi fost NEIMPLINITA fara el !

 

Sanatate multa si numai bine iti doreste Aprilie [hippi]

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi e invers: tati mai vrea un bebe, eu ba![:D]

 

Sa revenim...

 

Ar fi bine ca mama ta, vecina, purcelul si catelul [:D] sa-si tina parerile "acasa". Nu faci copii cu ei, nu ti-l cresc ei, nu va face parte din familia lor...asadar, eu le-as inchide gura imediat!

 

Pe de alta parte, ce atata graba? Stai linistita si nu te mai agita atata...concentreaza-te asupra lui bb1...

Vrei sa-l programezi pe bb2 ca la carte? Nu cred ca au intrat zilele in sac, nu?

 

Mai da-i si sotului o pauza...adica nu il aduce in discutie mereu pe bb2. Stii cum sunt barbatii...nu le place sa ii bati la cap intruna...

 

Spatiul e cu du-te vino...depinde de posibilitatile materiale ale fiecaruia. Eu stiu o familie de 7 persoane (2 adulti si 5 copii) care stateau intr-o garsoniera! Asta nu inseamna sa facem si noi ca ei, nu?[:D]

 

Financiar poate nu va veti simti pregatiti nicicand, insa nici sa traiesti de pe o zi pe alta sau sa ajungi la datorii nu-i bine. Doi copii au nevoie de multe...copiii isi doresc multe...ca parinte vrei sa le poti da ce le pofteste inima...dar nici sa-i privezi de minimele placeri ale vietii pentru ca nu ai bani mai deloc...

 

Nu stiu ce venituri aveti voi, dar e bine de luat in calcul tot. De ramas insarcinata nu-i greu. Greul apare dupa aceea. Si e ideal ca tati sa-ti fie alaturi inca din capul locului...

 

Pupici.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Ankalaura... ai si tu dreptate. pai nici eu nu stau mai bine cu rabdarea...sunt destul de iute cand vreau[:D], si cu spatiul... mda, dar pe bune, nu-i imposibil, avem niste prieteni care au 4 fetite, si stau intr-o garsoniera...[bang]asta da exemplu de lipsa de spatiu, si inca mai vor sa incerce la un baietel...wow!!! pe mine m-au dat pe spate.

 

Pe de alta parte dragele mele prietene, mama mea nu a stat cu fetita, ci eu! abia de o luna stam impreuna din cauza ca ne-a inundat ploaia puternica de acum ceva timp... ca de altfel, nu plecam, am realizat ce bine e sa stai singur!!![bis] mama e genul de om care se baga in tot ce fac, n-are suflet rau, vrea curatenie deplina, desi cu fetita mai mult pe afara stau... numai sa n-o mai deranjez...

 

cum spuneam, tati ar vrea! eu, daca trec de 31-32 ani, o las balta, insa stiu ca voi regreta cat voi trai!

 

de cate ori vad gravidute pe strada ma apuca nostalgia...stiu ca nu-i usor, eu am crescut singura si fara tata, mi-a fost greu, mereu tanjeam dupa copii, mereu veneam tarziu in casa de la joaca, nu m-am saturat nici acum de copii, nu sunt o povara pt mine...

 

chiar de asta am deschis sub asta, deoarece cred ca asta e problema mea! un alt bebe pt mine nu e problema, ci doar pt altii, care vorba voastra, n-ar trebui sa se bage...[V]

 

inca o data va pup si va multumesc ca sunteti alaturi, sunt opinii diferite si din partea voastra, sper in final sa pot fi fericita si Mariuca sa se poata totusi bucura de un fratior sau surioara, sunt asa de dragalasi..[copil][copil][cool]

 

[flo][flo][flo]

 

 

 

[mamica] Mami Gabriela si fetitzuca [copil] Mariuca(31 dec 2003)[:)]id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uki, citind cu atentie povestea ta, am inteles ca tu iti doresti bb2 si tati nu exclude posibilitatea, sa zic asa. Asta e cel mai important, frate! Usor, usor, il convingi tu! Dar ai dreptate ca nu vrei sa ramai gravida fara stirea lui. Si el e implicat si nu trebuie sa-i bagi pe gat ceva, altfel spus, faptul ca tu porti copilul 9 luni nu inseamna ca poti hotari pt el.

 

Eu cred ca in curand o sa ne dai vestea cea mare. Ce zici, ne tii la curent?

 

Bertha si Darius - frumusete rara (DN 08-06-2004)

 

poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bertha, nici nu stii cat mi-as dori[:D], pana la urma, vorba lui: "ce? il fac eu? tu te chinui", cam nasparliu, dar stiu ca si lui ii place...admira toti copiii dealtfel!

 

in schimb, cu mama chiar am avut o discutie seara trecuta si mi-a spus foarte raspicat ca daca va veni bb2, ea o va iubi numai pe mariuca[bang]... o tampenie mai mare nu puteam auzi din gurita ei - de mama![V] ok, stiu ca nu incurajeaza asta, dar macar sa taca...

 

astept zile mai bune![;)] pregatesc terenul...

 

[mamica] Mami Gabriela si fetitzuca [copil] Mariuca(31 dec 2003)[:)]id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...