Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Diferente culturale in casnicie


Recommended Posts

Pt.cele care suntei casatorite cu cetateni straini.....cum va descurcati cu diferentele culturale? Cele mai multe argumente intre mine si sotul meu se isca de la aceste "diferente".Am fost crescuti in atmosfere atit de diferite si avem opinii care difera de la cer la pamint....mai e cineva in situatia asta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

e ciudat ca aceste diferente se descopera abia dupa casatorie....era de bine si este bine,zic eu, ca cei 2 sa caute sa petreaca un timp impreuna , in vacante, in concedii si asa sa vada daca exsita diferente intre ei.daca e iubire se modeleaza unul dupa celalalt,daca e incapatanarea prea mare la unul din cei 2....atunci ....mai greu sau........niciodata, ceea ce pe parcurs va naste discutii,intrigi.eu zic ca nu conteaza atat de mult tara din care venim ,ci conteaza educatia,idei de viata.2 oamenii decid sa ramana impreuna pt ca au gasit in celalalt ceva ce-l complecteza, de ex: le place sa-si petreaca concediul impreuna, le plac drumetiile,etc.diferentele culturale...nu sunt atat de netrecut cand iubirea si hobby-urile sunt comune!!

 

Inca o zi(Mela)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Depinde. Cred ca era indicat sa cunosti toate diferentele inainte de casatorie. Din cauza asta de pilda am refuzat eu avansurile unui medic indian (urasc mincare si muzica indiana si oricit de dragut ar fi fost tipul tot la asta as fi ajuns plus mentatilatile lor casatoria aranjata etc)... In schimb prietenul meu turc e ok... singurul lucru care nu-mi prea place la el e ca e gelos dar sint si destui romani care-s gelosi... in reast e ateu deci nici cu asta nu avem vreo problema...

 

pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by conchita
quote:Initial creeata de Ina82

Pt.cele care suntei casatorite cu cetateni straini.....cum va descurcati cu diferentele culturale?


id="quote">id="quote">cu umor. functioneaza si autoironia cand ma iau prea tare in serios cu diferentele astea. [flo]
id="quote">id="quote">1. cu umor [flo]2. rationalizand emotiile/reactiile la anumite situatii.. incercand sa intelegem noi insine mai bine de ce credem/simtim/facem anumite lucruri, pentru a-l putea apoi ajuta pe celalalt sa inteleaga.3. mai lasa fiecare de la el, astfel incat sa mergem catre un compromis care sa nu raneasca pe niciunul dintre noi (nu intotdeauna de la prima discutie, ca suntem si noi incapatanati, dar in timp.. si fara sa redeschidem discutia neaparat, dar stiind ca exista o problema, am mai stat fiecare si ne-am mai gandit, si am mai schimbat unele lucruri)4. la momentul actual avem un singur subiect recurent pe care nu am reusit sa-l deslusim nicicum.. deocamdata e subiect tabu, pe cat se poate evitam discutiile pe aceasta tema (daca ele apar, nu ne mai certam cu scantei ca la inceput, dar ne intristam amandoi)Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ina, depinde la care domeniu te referi. Cand spui "cultura", asta acopera o vasta arie... Eu am incercat sa inteleg nu atat viziunile lui, cat si ale celorlati. Si stii la ce concluzie am ajuns? Ca simtim exact la fel, dar ne exprimam diferit. Oricum, compromisuri se fac. Si cred ca din moment ce tu ai ales sa traiesti in tara LUI, balanta atarna in favoarea lui... stii tu vorba aia... "cand esti la Roma, poarta-te ca romanii". Insa mai presus de toate, comunicarea este cheia... tu trebuie sa fii inzecit mai deschisa si mai receptiva (o tara noua, o familie noua este ca si cum o iei iar de la capat, premisele de plecare fiind cu totul altele) iar el inzecit mai rabdator si mai intelegator.

 

rocsana si bebe chan

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt de acord cu "atotcunoasterea" ianinte de casatorie, eu cred ca oricat de timp ti-ai acorda inainte de casatorie, tot nu putem prevedea toate diferentele culturale in casnicie. In plus, divergentele se isca de regula (cel putin la noi) din fleacuri, asa ca nici macar nu ma pot pronunta cat este cultural si cat este personal.

Ideea mea de casatorie inter-etnica este urmatoarea: nu este decat 50 % romaneasca, dupa cum nu este decat 50% cipriota. Prin urmare, trebuie sa ne luptam sa facem in asa fel incat deciziile mele "romanesti" sa nu raneasca valorile lui cipriote si viceversa. Luam ce ne place din ambele culturi si facem un mariaj "la comanda", adica numai cu acele elemente care ne plac noua din cele doua culturi. La toate astea se adauga preferintele personale pe care le incorporam bazei. Eu am fost surprinsa sa decopar ca de fapt negocierea asta tine mai degraba de ajustarea personalitatii unuia dupa celalalt, mai degraba decat de diferente culturale. Sa lasi de la tine si sa vezi puctul de vedere al celuilalt este greu oricum, insa sunt de acord ca umorul si autoironia pot pune aceste diferente intr-o lumina noua si le fac mult mai digerabie.

 

pisici, flori si jucarele

 

______________________________

When the heart is full of love, the world is full of beauty

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda....am fost impreuna 2 ani inainte de a ne casatori si diferentele astea care ne deranjeaza acum erau invizibile atunci....dragostea este intradever oarba...lol:-)

Totul sa intensificat de cind l-am nascut pe baietelul nostru....amindoi ne incapatinam ce modul in care vrem sa-l crestem este cel mai bun si de aici sar scintei.

De la circumcizie la sport de performanta pina la integritate ne ciocnim in divergente.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ina82 daca este cumva consolator sa stii ca eu cu ex-sotul meu care era roman tot aveam diferente de vederi privind crestera copilului. Cu ce mina sa scrie, cine sa-i verifice lectiile, ce sa fac in timpul liber, daca sa invete sa citeasca inainte de scoala etc... Chestia cu circumcizia inteleg, e de natura religioasa aici tre' sa cadeti la compromis in ce religie va educati copilul, dar in rest, trebuie sa lucrati pc. cu punct ca la ONU...

 

pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...