Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copii prematuri


rise

Recommended Posts

Buna tuturor, Doresc sa aflu cat mai multe informatii despre copii nascuti prematur. Sotia este acum in saptamana 32 , internata in spital cu un travaliu prematur , acum in stare echilibrata . Care sunt riscurile unui copil nascut prematur , cate sanse are ... Ce se poate face pentru intarzierea nasterii ? Multumesc anticipat tuturor Ciao
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=129 citeste aici, sa aveti idee cam ce va urma.

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=54 si citeste si aici.

http://www.pre-maturebaby.com/familylife.html si aici ceva de citit, dar e in engleza.

 

Multa sanatate si sper ca sotia ta sa poata sa mai tina sarcina cateva saptamani. Va doresc un bb sanatos si curaj mult...

 

O zi buna [flo]id="purple">

 

 


Nicoleid="purple"> [flo] mamica luiid="purple"> Julianid="blue"> [bibe]

0 - 2 years 2 - 3 years

Opere de arte Mini-Vacante(New!)id="red">

 


id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

RISE, cred ca, la cum a evoluat medicina, orice copil nascut la sapte luni poate fi un copil fara probleme. În familia mea, toti suntem nascuti la sapte luni (eu, fratele meu, mama, verisori) si suntem perfect normali. Iar de atunci au trecut mai mult de 25 de ani.

E drept ca am fost mai mici la nastere (intre 2,300 si 2,800), dar am mincat sanatos si am recuperat, iar laptele de mama a fost principalul factor care a venit in ajutorul nostru, pentru ca ne-a intarit sistemul imunitar. Unul dintre copiii din familie a avut chiar 900 gr si 30 cm, dar acum este ditamai barbatul...

Singura diferenta pe care am sesizat-o fata de ceilati copii este ca parca suntem mai fara rabdare. Aa, si parca putin mai artisti...

Iti doresc sa aveti un bebe frumos si, in primul rind, sanatos.

NANUK 8 sapt

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor de incurajari si ganduri bune.

BB nu a mai dorit sa astepte asa ca a dorit sa isi ia viata in piept si a venit pe lume.

Suntem coplesit de emotie , aproape nu ne vine sa credem ca am reusit .

Ne-am nascut la 32 de saptamani cu 2,700 Kg si speram ca mamica sa ne hranesca indestulator.

Va multumesc inca o data pentru incurajari si asteptam sfaturi pentru primele zile de viata

Multa sanatate tuturor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va traiasca sufletelul mic si dulce. Si nu-ti face probleme, la 2700g nu e deloc micut ptr un prematur. Sunt copii de 2,7kg nascuti la termen. Fiica mea, s-a nascut in saptamana 33 si a avut numai 1,9kg. Acum are un an si o luna si e un copil normal din toate punctele de vedere, chiar mai avansat in unele, crede-ma.

 

Asa ca nu-ti face probleme, va recupera repede, cu atat mai mult ca nici nu are mult de recuperat.

 

Liliana

 

A, si apropo, si eu si sotul suntem prematuri nascuti, eu chiar la 1,2 kg, sotul la 1,8kg. Si asta acum 38 de ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

felicitari si crestere usoara!

 

intr-adevar, 2700 grame e super-bine pentru 32 de saptamani! (Vlad s-a nascut la 34 de sapt, cu 2250 grame)

 

va doresc numai bine si cand va mai dezmeticiti va asteptam aici:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54998&whichpage=2id="Comic Sans MS">id="navy">

 

Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!id="Comic Sans MS">id="green">id="size1">

 

[loveyou] Cristinaid="red"> & [baietel] Vlad [copil](23 septembrie 2004)id="blue">id="Comic Sans MS">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Riseid="red">, al meu fecior s-a nascut la termen, 40 sapt, si-a avut 2.800 kg,apgar 9, perfect sanatos...a papat san pana la 8 luni juma si e un mancacios. Acum la 9 luni jumate are 8.600 si e un "greuceanu" care papa tot ce-i da mami.

Nu ne-ai spus ce e...da eu banui ca e baietel....sa fie sanatos si crestere usoara!!!!

 

mamiid="blue">[9cer] de [bibe]vladut(15 nov.2004)id="blue">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim de mesaje ,

 

Este intr-adevar un baietel pe care il cheama Radu Gabriel , a implinit deja o saptamana , din pacate acum se afla la spitalul de copii din TM (cei de la maternitate au zis ca totul e ok si l-au trimis acasa impreuna cu mamica , dar medicul pediatru a fost de alta parere), are icter intens , putin deshidratat si a scazut in greutate (initial 2,700 apoi 2,400 pentru ca la internarea la neonatal sa aiba 2,200; este posibil ca unii medici sa spuna ca are 2,500 la externare si dupa 24 de ore in care va asigur ca l-am hranit sa aiba 2,200).

Sunt mai mult decat mahnit de conditiile precare din spitalele romanesti si mai ales de medicii neprofesionisti (cred ca sunt destui si nesatui) .

In fine , cred ca il vor tine acolo cateva zile pentru un set complet de analize si apoi sa vina acasa ca deja imi este dor de el.

Suntem destul de optimisti,eu unul putin cam speriat de ceeace va urma dar daca voi ati reusit atunci si noi vom face la fel . Cu siguranta urmam exemplul.

Pana la urmatoarea reintalnire numai bine tuturor !

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...