Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sofati cu sotul alaturi?


Recommended Posts

Ha, ha!...la noi e si mai frumos!

Eu am permis de 13 ani, sotul meu de 3 ani.Si cand a luat el permisul eu eram deja "veterana" chiar daca la vremea respectiva nu conduceam decat masina parintilor mei si nu in fiecare zi, dar dupa 10 ani aveam ceva experienta.Dupa ce ne-am luat masina si sotul meu a luat permisul si conducea el puneam frana de gauream podeaua, schimbam vitezele in gol,eu parcam mereu, nu ma puteam abtine sa nu gesticulez, dar nu comentam prea mult pentru ca stiam cum e sa-ti faca cineva "capul-damburi"(a avut grija tata sa ma tortureze pana cand l-am dat jos din masina la un moment dat[xx(]).De vreo 2 ani si jumatate Adi are masina de servici si merge zilnic in jur de o suta-doua km si deja cred ca a condus mai mult decat mine[;)]iar lucrurile s-au schimbat; cand conduc eu(si asta se intampla accidental!) face langa mine ca toate alea: se enerveaza, pufneste, se-nroseste, se albeste, trece prin tot curcubeul sau...doarme! ca sa nu ne mai certam...

Oricum, cel mai bine conduc ccc cand sunt singura in masina sau cu oricine altcineva in afara de el.Tata nu mai comenteaza nimic...[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Maama ce de soti pisalogi!...si eu care credeau ca doar al meu e asa.

Hai sa va spun si eu:

-ai uitat sa te asiguri!

-ai vazut groapa?

-te depaseste ala, mergi mai repede

-schimba viteza, parcheaza aici...si am parcat intr-o intersectie si l-am lasat sa continue drumul.

De atunci e bine, nu mai conduc, il las pe el, e misto in dreapta[:D]

 

Concluzie:femeile conduc mai bine daca isi lasa sotul acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am patit asa la 18 ani cand am luat permisulAm facut scoala pe Dacie,am luat din prima,instructorul mi-a dat unda verde..asta pana m-am urcat in masina cu tata si atata,ATATA m-a batut la cap.. de ex.eram cam la 2-300 de metri de intersectie,strada goala si el racnea franaaaaa!!!Ma busea plansul de fiecare data cand ma dadeam jos din masina,dupa maxim o juma de ora.Pana intr-o zi cand mi-am bagat toate cele sfinte in mijlocul strazii,in fata primariei m-am dat jos si m-am tirat de la fatza locului.[:D]Cat a spumegat..e deja istorie[:D]

De atunci n-am mai condus cu el..am plecat 4 ani la facultate,apoi a venit bebe si uite-asa au trecut vreo 7 ani buni de cand n-am mai condus.. si am doar vreo 200 de km la activ.Nici semnele nu le mai stiu bine[bang]

si acum pana in oct e musai sa -mi iau si permisul nemtesc,de luna viitoare ma apuc.

Acum e nasol ca parca a intrat frica in mine ..cred ca mai devreme de o juma' de an nu ma risc sa ma duc singura cu Marc in masina nici pana la benzinarie.

 

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt un pachet de nervi cand e sotul langa mine, pt ca are tot felul de comentarii de genul:

 

-mama conduci ca curu'- adica nu sar din banda in banda ca el

-in ritmul asta ajungem maine acasa- merg cu 75-80mile/h, limita legala e 65mph

-nu vezi ca toti fraierii te depasesc?

-tu vezi bine?

 

Replica mea e: daca nu-ti place opresc pe marginea highway-ului si te dai jos. Eu am carnet "luna", el are 10 puncte de viteza pe el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prietenul meu imi mai atrage cateodata atentia de una si de alta, dar cu umor, si de cele mai multe ori ma incurajeaza, imi spune ca sunt cea mai buna soferita [:D](si stiu si eu ca nu-i chiar asa, nu-s nici ultima impiedicata, dar sunt totusi incepatoare). Bine, nici el nu are foarte multa experienta, totusi mai multa decat mine. In Romania in schimb am mai condus cu tata, care stapaneste foarte bine masina dar este un sofer agresiv, si imi facea capul calendar. Iar mamei - si mai rau, de a ajuns mama sa nu-i mai trebuiasca, nu mai conduce deloc [V]

 

 

 

Lai

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toata lumea avea permis de conducere , eu nu. Sotul meu, mindria mea, m-a cicalit 2 ani de zile" hai sa faci scoala, hai sa iei permis si tu, sa conduci si tu sa stau eu in dreapta."

"Oare?" imi ziceam in gind, chiar ai sa ma lasi sa conduc eu masina ta?

Am cedat, am facut scoala, m-am indragostit de volan, am luat permisul cind aveam burtica- 4 luni insarcinata.

 

Si ce credeti? Prima data cu sotul in dreapta pe o pista de incercare sa-i demonstrez ce pot. Vax! Nu corespund.De ce iau curba cu a doua cind nici nu am 6 luni de cind am luat permisul? De ce apas prea tare pe acceleratie? De ce stau incordata cu piciorul deasupra ambreiajului? De ce nu schimb lent?(cum lent in numai 15 m de mers? nu-mi dau seama?)

Apoi au urmat alte comentarii: nu a fost bun instructorul, el nu m-ar fi invatat asa,nu am inteles eu cum se tin picioarele in timpul mersului- nu cu ele incordate...etc. etc. Era sa dau intr-un sant crispata si cu nervii la maxim.

A urmat apoi mersul la volan alturi de un bun prieten instructor(altul de cit cel cu care am facut scoala). Foarte frumos. Am mers si pina in alta localitate, am batut orasul ore in sir pentru experienta- asa vrea sotul.

Pina la urma am condus si Cielo si Espero dar in afara localiatatilor. Pt. mai multa siguranta mi-a facut cadou un jaf de OLtcit- in caz ca-l busesc sa nu ne coste prea mult reparatia.

Acum m-am lasat , desi am patru ani "vechime", nu vreau sa ma mai bata la cap si nici sa-i dau emotii cu asa o soferita incurcata si nepriceputa.

 

 

csth

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey, ce-am mai ras.

Eu la vreo luna dupa ce am luat carnetul am oprit isterica pe Mosilor, in mijlocul strazii, in toiul zilei si am coborat.

Ma tampise. Ce era la gura lui....da' avea dreptate. Acum stiu [:D]

Eram varza si ma credeam soferita.

Acum, dupa vreo 8 ani (in care n-a mai facut nici un comentariu, se declara multumit...oricum are fiecare masina lui) a inceput ca lui i se face rau cu mine in masina. Ca ii vine sa [vom]...conduc nervos !!!

Muy bien, fuguta in tutuul lui ( cum zice Isabel...stie fata lu'mama ) si gata. Nu mai [vom]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi a fost cu nervii intinsi la maxim. Lui nu ii mai contenea gura, eu eram foarte incepatoare, dar perseverenta. Cand am inceput sa conduc, nu as fi plecat de pe loc, daca nu era si el langa mine. Tot timpul avea ceva de comentat, dar ma simteam in siguranta avaandu-l alaturi. Era foarte atent si are reflexe foarte bune. Mi-am impus sa ignor comentariile inutile. Si el era foarte curajos, caci ma punea sa conduc zilnic dimineata, pana la servici. Stiam drumul pe de rost. Altul nici nu faceam in acea perioada.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga daca vrei sa-ti pastrezi casnicia si masina condu cind esti singura. Barbatii sint agresivi la volan. Ex-ul meu depaseste in stinga si in dreapta, se baga, pe principiul ca ceilalti il lasa... eu nu as indrazni. In plus daca unul ii face o figura si se baga inaintea lui se tine la un inch dupa el, merge absolut aiurea si mai si bombane in masina. Cind conduceam el cu el in dreapta era stresul de pe lume, absolut asa cum ziceti voi... De cind am divortat (5 ani) nu ma doare capul. Prietenul meu nu mi-a zis in viata lui nimic de cum conduc. Cu toate acestea ma crispez uneori cind il vad ca face si el, figuritze (nu ca ex-ul meu dar in genul ala). De pilda are o masina sport care accelereaza de la 0 la nu stiu cit in citeva secunde. Eu mor de frica sa ma urc cu el in masina aia, cind vad cum accelereaza, si merge ca la curse, in special noaptea cind e strada libera. Nu i-am zis nimic pt. ca stiu ca e sofer bun, dar tot mi-e frica.

 

pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...