Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ati avut o sarcina cu probleme?


Recommended Posts

Dragi mamici, ma gandeam si eu zilele astea ca mi-ar place sa mai am un bebe (Sara are acum 9 luni) ceva mai incolo, dar ma sperie foarte tare ideea unei noi sarcini. Poate suna ciudat, stiu ca multora le e mai frica de nastere, dar pentru mine nu nasterea e problema, ci perioada lunga si grea a sarcinii. Am avut ceva probleme de sanatate, disgravidie precoce forma severa si inceput de icter (UBG pozitiv). Pana la 16 saptamani cand am simtit ca misca bebe pt prima data. am fost mai mult in spital. De la 5 saptamani pana la 16 nu am putut manca/bea nimic. Am trait numai cu perfuzii, mergeam la spital de 2 ori pe zi pt ele. A fost cumplit, eram ca o leguma, trebuia sa fie tot timpul cineva langa mine ca nici nu ma puteam da jos din pat, de multe ori imi era greu si sa vorbesc, aveam greturi tot timpul, dc incercam sa mananc ceva nu statea nimic in mine, varsaturi la greu, din 10 in 10 min, pana am ajuns sa vars sange..., am slabit mult si parca eram un catzel lesinat:) Medicul care imi urmarea sarcina nu a vrut sa ma lase sa platesc de la inceput taxa si mi-a spus abia dupa ce mi-am revenit ca nu credea sa pot duce sarcina asta pana la capat, dar Dumnezeu m-a ajutat si am nascut o fetita frumoasa si sanatoasa. Acum insa mi-e frica sa ma mai gandesc la o noua sarcina, desi mai tarziu as mai vrea un bebe. Am auzit ca disgravidia se poate accentua la urmatorii copii, dar stiu ca mai exista si varianta ca prima sarcina este mai grea iar la urmatoarele sa nu ai nici un fel de probleme. Daca mai sunt mamici care au trecut prin probleme de sanatate in timpul sarcinii le-as ruga sa ne impartaseasca experienta, poate mai capatam curaj. [flo] Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Flavia, cred ca nu a scris nimeni inca pt. ca s-a mai scris la alte subiecte.

 

Despre mine: la prima sarcina am vomat 8 luni si juma' din toate, eram ca un balon (burtica) cu 4 betze (membrele). Vomam si noaptea, ma trezeam din somn! Apoi, in ultimele 2 luni am avut contractii, de am stat la pat cu tratament. Prietena mea ginecolog vroia sa ma interneze, eu am preferat totusi sa stau acasa!

Apoi, sarcina a fost depasita, colul f.f. spastic, nu se dilata deloc, am facut cezariana.

In fine, am jurat sa nu mai fac al doilea bebe, dupa ce am trecut prin atitea! Aaa, plus spatele meu, a ajuns in pioneze!

 

Acum... s-a intimplat si bb2 vrea neaparat sa vina la noi in familie! Eu oricum nu as face un avort, asa ca il asteptam toti 3 cu nerabdare pe bb2. Rau de sa mor in primele 5 luni! Vomam si daca simteam vreun miros mai... asa... inclusiv de sapun sau gel de dus!

Acum, de bine-de rau, nu mai vomit, mai am greturi dar nu mai vomit. In schimb, mi s-au agravat extrasistolele mele, deci aritmiile insotite uneori si de tahicardie! Rau, uneori ma trezesc din somn ca nu pot respira din cauza lor! Picioarele imi sint umflate din luna a 2-a (la deiu le-am avut umflate doar ultimele 3 luni), iar ca sa puna capac la toate, am avut 2 zile (pina azi dim.) de sciatica de aia, ca la carte, de nu ma puteam misca, aseza, intinde, etc! Ma curenta pe sciatic la fiecare tentativa de mobilizare! Am dat cu unguent cu hidrocortizon acolo si uite ca m-a mai lasat...

 

Asa ca, nu ai de unde sa stii ce si cum va fi!

 

Curaj!

 

Si nu astepta, ca mine, pina la 37 de ani, ca nu mai e ca-n tinerete!

 

[pup] [flo2] [floare3]

 

 

 

Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

 

Virsta bebe2

Virsta Deiu

 

 

Home, wherever you are...

 

Excursie la Lake Arrowhead

Laguna Beach

Beach Cities

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sarcina, ce vremuri... Hai sa zic si io ce cred. Am avut o sarcina grea dar cand il vad pe bebe sanatos si tare haios am uitat de toate... Eu sunt cam nebuna, asa ca sunt sigura ca voi mai incerca o data. Cu toate ca pe langa sarcina grea (varsaturi zilnice de mi se spargeau vasele de sange pe fata, edeme, col scurt, cerclaj si repaus la pat) mi s-au mai si rupt membranele la 32s (am facut preeclampsie). Daca nu nasteam mai devreme si trebuia sa stau in spital 5 saptamani uitam de greturi si alte alea.

 

Ca sa citez o doctorita: sarcina e o stare de mare mizerie fiziologica... Dar bebe. bebe e o comoara pentru care merita sa luptam..

 

Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004)

 

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa mai zic ceva... Durerile nasterii au fost nimic fata de cele 8 luni de sarcina.. Oricum nasterea a fost foarte frumoasa pentru ca am aflat ca minunea mea e bine. Iar ziua cand am venit acasa cu comoara in brate (dupa 3 saptamani de stat cu bebe si inca 2 inainte cu membranele rupte) a fost cea mai frumoasa zi din viata mea. Iar perioada de atunci pana acum e de neegalat. Si mai mult decat atat sunt tare mandra de ce am reusit sa fac.. ca si voi sunt sigura...

 

Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004)

 

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, Ana Maria! Sarcina grea a fost ce m-a determinat sa zic ca nu mai vreau alt copil! Ca de dureri, aveam deja de citeva zile contractii dureroase, sistematizate, da' eu nu zic nika cind ma doare! Asa ca nimeni nu stia. Doar ca stateam cumintica in pat, nu mincam, ca mi-era greata rau de tot din cauza durerilor si nici nu mai dormeam, ca nu prea aveam cum, cu contractii tooot din sfert i sfert de ora!

Pina cind, la un moment dat, sotul meu a zis: "mai, da' tu stai si suferi ca un caine si nu zici nimic?!". Si a vorbit cu prietena mea la spital si m-au dus rapid acolo (tata si cu sotul meu) si, cind se uita pe totograf, ce sa vezi: contractii in toata regula! Si erau in jurul meu alte mamici care gemeau sau urlau si eu ma gindeam "Doamne, ce obosita sint, si acum mai stau si in tipetele altora". Noroc ca m-au dus imediat intr-un salon mai mic si a doua zi, gata, sus pe masa de operatii, ca bebe era cam depasit!

 

Dar, cum spuneam, asta nu a fost nimic pe linga sarcina in sine!

 

 

 

Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

 

Virsta bebe2

Virsta Deiu

 

 

Home, wherever you are...

 

Excursie la Lake Arrowhead

Laguna Beach

Beach Cities

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo]Eu am alta problema. Ca orice mama ... Ce ma fac eu cu bebe number one daca trebuie sa stau la pat in sarcina number 2, iar ceclaj voi avea sigur de la 8 saptamani, ca am avut si la prima (s-a deschis colu dragutu)? Asta intrebare!! Il duc la mama... [:D]

 

Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004)

 

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut o sarcina dificila si cu toate astea as mai vrea o sarcina daca s-ar putea si maine. Din pacate sunt alte considerente care nu iau in calcul sarcina dar cine stie...

La 6 saptamani am inceput sa sangerez si mi s-a spus ca este iminenta de avort, mi-am luat concediu medical si am stat la pat. Pe la 15 sapt la ecograf mi s-a spus ca am placenta jos inserata, acoperea colul si trebuie sa fiu f linistita; n-am putut, maica-mea a trecut prin 3 operatii dificile in 1,5 luni si ca urmare pe la 16 saptamani m-am trezit seara acasa cu o hemoragie de curgea ca la robinet. Am fost la spital, am fost mesata si pefuzii la greu. Plus ca de frica (sau alte probleme am hernie de disc cu compresiune radiculara si spina bifida occulta) am facut glob vezical (adica mi s-a blocat vezica) si am avut sonda urinara 2 zile, apoi infectie urinara, antibiotice..etc. In fine, am scapat teafara desi doctorita nu-mi dadea sanse prea mari (placenta se desprinsese pe o portiune destul de mare)...Placenta a ramas praevia, dar marginala si nu centrala cum fusese la inceput si hemoragii am mai avut dar nu asa mari. Oricum am bagat No-Spa, Gravibinon, Duphaston, Gynipral la greu de ajunsesem la puls 140.Am depasit si problema asta..dar in jur de 30 saptamani am inceput sa am hipetensiune , care a evoluat f repede de am ajuns la 32 sapt la reanimare cu 16/11 tensiune cu tot tacamul: edeme, albuminurie.M-am ingrasat 35 kg.Am ajuns la un coktail impresionant de medicamente pt a-mi stapani tensiunea (ultima luna am stat-o in spital) si cu toate astea mai jos de 13/14 cu 9 nu-mi scadea (faceam inclusiv sulfat de magneziu).Si colac peste pupaza m-am pricopsit cu o circulara de cordon care a devenit asa stransa ca imi faceau zilnic Doppler.Am nascut prin cezariana la 36 saptamani pt ca s-au rupt (total) membranele un baietel de 3150g si 49 cm cu apgar 9 fara probleme deosebite asta si datorata medicului care a urmarit sarcina si care a actionat exemplar de fiecare data.

A fost greu dar as mai lua-o de la capat cu draga inima...pt ca Matei mi-a umplut sufletul de fericire.Si oricum nu este obligatoriu sa se intample ca la prima sarcina.

Iti doresc inca o sarcina daca asta iti doresti si multa sanatate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...