Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

AJUTOR...........!!!!!!!!


Recommended Posts

Va salut pe toate si pe toti de pe forum ........si am nevoie de niste sfaturi pt mama mea recent tatal meu a batuto dinou de data asta foarte grav sa mai intamplat de 2 ori eu incerc sa o conving sa divorteze dar nu vrea si nu vrea sa plecam din apartament cel putin pe perioada procesului ..........ne agreseaza si verbal ....este alcolic dar daca ii spui se enerveaza. Vine cu texte de genu "esti un nimic o nulitate "....."eu am facut totul tu nu ai facut nimic" "....."pe mine nimeni nu ma iubeste" si asea mai departe . Mai nou bea tot mai mult si imi este frica deja nu petru mine ci pentru mama mea....sunt casatoriti de 30 de ani mai am o sora in america 23 de ani ea nu prea poate sa ne ajute acum .......va rog cat de rpd am nevoie de sfaturi cum sa o conving pe mama bage divortzul si cum sa il ii ajut sa se desparta. acum iam spus sa mearga la medic sa isi faca certificat medico-legal problema este ca ea a spus ca va merge la medic pt ca simte un gol de aer sun coasta cand se intoarce dar am so conving eu maine si am sa vb cu medicul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cati ani ai? Cati scrie in profilul tau?

Pai nu prea vad cum ai putea sa o convingi tu pe mama ta sa faca un asa gest daca ea nu este convinsa. Exista multe femei batute de sot, dar din cauza complicatiilor ce apar nu fac acest pas. In afara de sprijin moral, nu cred ca tu ai cum sa o ajuti. Numai daca nu te cafteste si pe tine. Asta, in mod normal, ar determina-o sa plecati.

PS: Astept fetele cu "nasul fin", pentru autentificare. Prietenii stiu de ce...

 

http://community.webshots.com/user/tora97

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus are dreptate, daca ea nu se duce la medic si nu se decide sa cheme si politia, nu ai cum s-o convingi. Sunt multe femei care stau ani de zile cu barbati alcoolici si care le bat, pana la urma, nu poti alege in locul ei oricat de dureros ar fi. Pana una alta, ar fi bine sa pleci tu de acasa, poate va veni si mama ta dupa tine.

 

"Wisdom doesn't automatically come with old age. Nothing does - except wrinkles. It's true, some wines improve with age. But only if the grapes were good in the first place."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DE MULTE ORI IMI VINE SAL [bruta] dar dinpacate nu se poate ca nu vreau sa ma port ca el intrun fel..............oricum ati fi surprinsi de puterea mea de convingere am vb cu mama iam explicat si a inteles am fost la medic si a facut certificat medico-legal o coasta aproape ia perforat plamanul ........acum dinpacat am facut greseala sa o duc la o consiliera care ia spus ca se poate repara si ca nu merita divortzul si ca aceasta a fost o actiune minora si asea mai departe deci am venit acasa .....nu am putut singur deci acum sunt cu un prieten ...... asea ii mai sigur .....in legatura cu puscaria numai daca o bate dinou face..........? alcumva nu se poate rezolva pt ca astazi am martori ca ne-o ameninzat ca ne taie si ca ne face feli o venit la un prieten dupa mine si am crezut ca deja sare pe mine si acuma iara ii beat ......am inceput dar sunt dificultazi spunetzi pareri ca eu ii arat la mama si ea cam crede ce citeste deci ;)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"acum dinpacat am facut greseala sa o duc la o consiliera care ia spus ca se poate repara si ca nu merita divortzul si ca aceasta a fost o actiune minora"

 

am ramas interzisa - unde-i consiliera asta ca am niste actiuni minore numai bune pentru ea??!![neand]

 

Diana - mama unei printese cu falcute

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Trebuie telefonat la politia de proximitate.

Prima data in cheama la politie si il avertizeaza, apoi la urmatoarea reclamatie il amendeaza.

Inchisoare face daca i se face reclamatie penala.

 

In orice caz, este nevoie de martori.

 

Zi buna si fara probleme,

Criss

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu ai ce face daca mama ta nu vrea sa-l dea in judecata

politia nu se baga, stiu doar sa dea amenzi si cu ce ne ajuta ca el a luat o amenda?

eu stau si ma intreb de ce oare suporta atatea femei bataile date de sotii lor?

roaga-te de mama ta sa-l dea in judecata si sa divorteze ca altfel nu o sa ai un viitor stralucit

daca reuseste sa ajunga pana in sala de judecata nu o lasa sa-l ierte si sa dea inapoi, adui mereu aminte prin ce treceti de cate ori se imbata

 

http://community.webshots.com/user/luithardt

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce mama naibii de consiliera spune ca o coasta rupta este ceva minor care nu necesita actiunea de divort????.... Pai ce sa-i faca? Sa o omoare pe saraca femeie si dupa ca sa merite divortul?... Numai simplul fapt ca a a ridicat mina la ea si i-a dat macar o palma este de divort! Dupa o palma urmeaza alta si alta!

 

Un abuz nu se opreste decit daca cel care abuzeaza este constient ca este anormal sa faci asta si se duce la consiliere sa il ajute sa se controleze.

 

Nu poti convinge pe nimeni sa lase un barbat abuziv! Numai ea poate sa spuna stop acestei relatii. Am vazut parinti innebuniti de durere ca fata lor era abuzata. Incercau sa o convinga sa plece si nu puteau. Stateau cu inima cit un purece de fiecare data gindindu-se la calvarul in care traieste fata lor! Nu poti patrunde in mintea unei persoane abuzate, ea este ca inconjurata de ceata, spalata la creier de abuzator!... Procesul abuzului nu incepe cu o palma, sa stii... E un intreg proces care incepe gradat, inca de la inceputul relatiei... La inceput barbatul este super dragastos, un barbat ideal, un Fat Frumos in armura alba, prea frumos sa fie adevarat... Ei bine, nu este adevarat, isi da arama pe fata mai tiziu... Femeia incintata de farmecele lui cedeaza foarte usor, povesteste celor din jurul ei cit de minunat este el. De obicei acest Fat Frumos are unele mici probleme de care i se destainuie femeii si ii cere ajutorul. I se plinge de ceva. Ea ii tine secretul si incearca sa il ajute cit poate. O persoana care se lasa abuzata este o persoana care de obicei sare la nevoie, care ajuta mereu, care are grija de cei din jur, care se daruieste total intr-o relatie... Cin incep0 certurile femeia tace si inghite. la inceput e uimita, nu ii vine sa creada ca Fat Frumos a facut asa ceva. Apoi se gindeste automat ca este vina ei, treuie sa fie vina ei ca el s-a enervat si a spart vesela, sau a injurat-o... Normal ca a fost vina ei se gindeste ea... data viitoare am sa fiu mai buna, mai ingaduitaore, mai cu gura mica... Si el isi cere iertare, ii spune ca ii pare rau, dar ca si-a pierdut controlul ca ea a facut sau nu a facut ceva. Greseala mare!!! El si-a pierdut controlul ca si-a permis lui insusi sa isi piarda controlul, nu ca a facut ea sau nu a facut ceva... Ea nu are nici o vina, dar nu e in stare sa vada asta! Va merge pe coji de oua mereu, fricoasa sa nu ii declanseze iar vreo criza lui, sa nu mai ia o palma... Toate bune si frumoase, numai ca El coboara "bara tolerantei" mai jos... Pina femeii ii este imposibil sa ii urmeze regulile si o ia pe cocoasa din ce in ce mai des! Si de fiecare data ea se simte vinovata!

O femeie abuzata este ca un zombie, nu ii poti patrunde in minte deloc, nu o poti intelege deloc pentru ca nu e de inteles. Vei incerca la nesfirsit sa ii spui cit de nemernic ii este barbatul si nu te va intelege!... Ei bine, este gresit sa ii caracterizezi barbatul, sa il critici, sa il fci de doua parale! Loialitatea ei, daruirea ei totala o va face sa retina ce ii spui ca este gresit si ea va folosi informatiile sa il repare cumva, doar el i-a cerut ajutorul si ea i-a spus ca il ajuta... E gresit sa va ocupati mintea cu el in continuare... Ca o adicta, in mintea ei este numai el... Nu! Trebuie inttrerupt cercul asta vicios dar nu axindu-va mai mult pe el, ci distragindu-i atentia ei care este asupra lui si facind-o sa se vada pe ea in alta lumina!... Discutiile trebuie sa fie despre ea... Despre ce face ea bun, despre calitatile ei. Trebuie incurajata sa se vada intr-o lumina pozitiva, dar niciodata vorbind sau facind comparatie cu "El"... Nu trebuie spu "vai e nemernic si om de nimic este el si tu ce buna"... Ci mai degraba "ai atitea calitati bune, esti minunata"... Cind ea va incepe sa se vada intr-o lumina pozitiva atunci ea va fi pe drumul bun, va fi ca si cum s-a trezit dintr-un cosmar... Trebuie incurajata sa ia cursuri de orice fel care ii va ajuta in viata de toate zilele, in gasiea unei meserii mai bune... Cursuri la Caminul cultural de dactilografie, croitorie, gradinarit... stiu eu, orice care sa o scoata in casa, sa ii dea confidenta...

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...