Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

moralitatea femeii casatorite-mit sau realitate?!


Recommended Posts

nu cred ca putem vorbi doar de moralitatea femeii casatorite. din punctul meu de vedere moralitate ar trebui sa existe si daca esti casatorita si daca te afli intr-o relatie de prietenie. eu nu sunt adepta principiului m-a inselat il insel si eu, asa ca o razbunare. in primul rind te inseli pe tine ca femeie, te razbuni pe tine, pe corpul tau si nu in ultimul rind nu te respecti pe tine ca om, dar mai ales nu esti cu nimic mai presus decit partenerul daca adopti o asemenea cale.

moralitatea trebuie sa fie a cuplului, repet casatotit sau nu, respectul si buna-cuviinta trebuie sa fie nota dominanta intr-o relatie si daca acestea exista, exista si moralitate.

 

Ca sa prinzi radacini iti trebuie pamint bun, altfel te poate smulge asa,...orice val.

Adivio&Ioana-nazdravana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Creat
  • Ultimul răspuns

lgireada, sant de acord, ce se vrea cu subiectul respectiv....

sa aratam noi vai ...cat de morale santem..??!!!

daca nu gresim cu inselatul gresim cu altceva si tot gresim...oare cine poate sta drept???!! si sa zica eu sant fara de pata!moama ce constiinta curata am..??!!

 

 

mamica lui Ana Maria

 

 

Nihil Sine Deo!

Nimic fara Dumnezeu!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Eu sunt barbat, dar sper ca nu va suparati daca-mi dau si eu cu parerea! Daca va suparati, imi stergeti mesajul si asta e!

 

In primul rand, cu privire la subiect eu spun da, eu cred in moralitatea femeii casatorite; eu cred ca moralitatea femeii casatorite este o realitate.

 

Bineinteles ca acest lucru poate ca nu se aplica in toate cazurile, dar asta nu inseamna ca sotii demne de toata stima nu mai exista!

 

In al doilea rand uitati care este viziunea mea: daca eu am o calitate, nu dispretuiesc pe cei care nu au acea calitate!

 

De ce? Pentru ca eu trebuie sa fiu mai degraba atent la mine insumi sa nu-mi pierd calitatea respectiva, decat sa privesc cu dispret la ceilalti.

 

Cine stie ce situatii de viata au avut ceilalti de intampinat... si cine stie daca eu le faceam fata? Asa, teoretic este usor de rezolvat o problema de viata, dar practic nu este chiar asa de usor...

 

> sa vorbim despre motivele care le determina pe doamne sa-si insele sotii?

 

Aici aveti cuvantul, doamnelor!

 

Sunt numai ochi si urechi!

 

Poate posteaza si sotia mea ceva... Mai stii ce-as mai afla?...

 

 

 

 

Giuliano

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by BellaDonna

lgireada, sant de acord, ce se vrea cu subiectul respectiv....sa aratam noi vai ...cat de morale santem..??!!!daca nu gresim cu inselatul gresim cu altceva si tot gresim...oare cine poate sta drept???!! si sa zica eu sant fara de pata!moama ce constiinta curata am..??!!mamica lui Ana Maria Nihil Sine Deo! Nimic fara Dumnezeu!


id="quote">id="quote">BellaDonna...10 puncteOare cine face un pas in fata?Pupici si seara placutaCriss
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by BellaDonna

lgireada, sant de acord, ce se vrea cu subiectul respectiv....sa aratam noi vai ...cat de morale santem..??!!!daca nu gresim cu inselatul gresim cu altceva si tot gresim...oare cine poate sta drept???!! si sa zica eu sant fara de pata!moama ce constiinta curata am..??!!mamica lui Ana Maria Nihil Sine Deo! Nimic fara Dumnezeu!


id="quote">id="quote">Foarte bine zis, BellaDonna [flo][flo]topicul acesta se vrea o replica la situatia delicata a Adrianei...si fiecare sa se laude cum nu poate sa insele partenerul ... nu prea vad rostul fetelor... or sa faca doua tabere, si apoi [haibat] cine nu va fi in clubul vostru e o imorala?Moralitatea nu tine numai de a-ti insela partenerul..., deci sa clarificam, e vorba despre inselat aici sau moralitate in general?Poate ar fi fost mai potrivit un sondaj despre inselat.Sau si mai interesant si educativ, cele care ati avut motive intemeiate sa va inselati partenerul si totusi nu ati facut-o.. ce ziceti?Loma
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aiurea club!

Moralitate inseamna mult mai mult decat sa-ti inseli sotul.Respect,pai nu poate sune nimeni ca nu am daca las o batranica sa stea pe scaun in tramvai.Bun simt,asta intra la moralitate.

 

Sper sa nu se suptieze asa tare randurile ca si asa sunt putini cei cu astfel de calitati....[:D]

 

Motive....sunt tot atatea cate femei isi inseala sotul,deci multe.

Pe tine ce te-ar determina sa-ti inseli sotul???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am sa va spun o mica poveste, de fapt am sa o repet pentru ca, demult, am mai amintit de ea.

Am un prieten foarte bun care a suferit o deceptie crunta. Asta pentru ca este un idealist si nu i-a trecut prin minte ca iubita lui poate fi altfel. In vreme ce-si lingea ranile, a scris la o revista de anunturi, in care spunea ca-si cauta o partenera, fara obligatii. L-a sunat o tipa din redactie si au avut o mica aventura. Tipa era divortata. Dar...i s-a trezit pofta. Dupa ea au urmat cateva aventuri, nu mai lungi de o luna, numai cu tipe maritate. Fireste, eram uimit, pentru ca tipul nu era un cuceritor de felul lui. Devenise insa tupeist. Daca ii placea o tipa, se ducea la ea si o invita in oras. Desigur, ele erau uimite, spuneau ca au barbati, dar el spunea ca nu-i pasa, si el e insurat, ce conteaza? Si uite-asa, cu unele a mers.

A durat cam o jumatate de an pana s-a potolit si a revenit la normal.

Va spun toate acestea pentru ca eram mirat de usurinta cu care fetele acceptau o aventura, fara pretentii. Intotdeauna am stiut ca si femeile isi inseala partenerii, dar asa usor, nu credeam.

Am ramas cu o strangere de inima si cu credinta ferma ca acestea sunt lucruri din viata de zi cu zi. Sau, cu alte cuvinte, se verifica vorba aceea care spune ca cele mai accesibile si "bune" amante sunt femeile maritate.

Asadar, mariagi cred ca este un mit moralitatea femeii maritate, daca prin moralitate intelegem inselatul partenerului. Cred ca femeia este tot un om, supus greselii, indiferent de statutul social. Ce le face sa calce alaturi, ei bine, as fi curios sa aflu de la voi. Sa-mi completez cunostiintele...

 

http://community.webshots.com/user/tora97

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

belladonna, giuliano...[flo]

rufus-mi-e mi-a spus un amic ca femeile maritate, mai ales cele dintr-o casnicie care nu scartie sunt mai sigure intr-o relatie pe care nu o vrei de durata...de obicei nu vor sa piarda ce au acasa...de ce o fac? n-as putea sa-ti spun...nu m-am uitat in jur daca am fost multumita de ce am avut acasa(un alt amic mi-a spus ca asta tine de tip de personalitate si nu de moralitate si are dreptate)...

 

cat despre etica, moralitate...ele nu se opresc si nici nu incep cu inselatul partenerului de viata...si nici nu depind de situatia civila a cuiva sau sexul persoanei cu pricina...chiar e o chestie care m-a deranjat in postarile pe care le-am mai citi aici, persoane morale care nu si-ar insela barbatul au spus siderata"da de ce n-ai facut draga avort" , din cate stiu eu sa ucizi e imoral...

cat despre mine, eu am prea multe pacate, asa ca daca la-as insira pe forum multe persoane ar avea asa un soc...si nu vreau sa oripilez pe nimeni...

 

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-26 [baietel]id="blue">

poze de copii cuminti

 

povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...