Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

moralitatea femeii casatorite-mit sau realitate?!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 68
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Moralitatea femeii maritate...nu e bine spus...o femeie ar trebui sa isi respecte partenerul in orice relatie, nu numai casatorita fiind...

 

Sintagma "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" intr-o relatie mi se pare normala, dar mai mult mi-ar placea cum suna "dupa fapta, si rasplata"... Asta ca sa va spun o mica poveste despre razbunarea unei femei inselate de partener, necasatorita fiind...

 

Era prietena mea si i-am vazut iubitul la mare cu alta. Trebuiau sa se casatoreasca peste 2 luni. Mi s-a parut normal si firesc sa-i spun cu cine vrea ea sa se marite in curand. Asa ca i-am spus. Imi aduc aminte ca mi-a zis ca o sa-l astepte o mare surpriza...

Ce-a facut fata? L-a lasat pe al sau "mire" sa se ocupe de partea financiara a nuntii, impreuna cu parintii lui, au pus la punct tot ce tinea de o nunta, a chemat MULTA lume la cununia civila...si cand a pus primarul intrebarea cheie, a raspuns simplu "NU"... Bineinteles ca toata lumea a ramas socata... S-a intors spre el si i-a spus: "eu nu sunt bataia de joc a nimanui". A aruncat jos buchetul de flori si a plecat...

Cate ar fi putut face asa ceva? Putine... Din punctul meu de vedere a fost o razbunare dulce-dulce...incomparabila cu a-l insela cu altul...

 

Concluzia? Cine greseste, plateste! Asa a fost de cand lumea si pamantul... Nu e normal sa ranesti pe cel ce te iubeste...

 

Nu mi-am inselat nicicand partenerul si nici nu as face-o... Motive s-ar gasi pe parcursul vietii, dar prefer sa pun punct si sa merg mai departe... Nu as putea trai in minciuna, nu as putea sa ma uit in ochii lui fara ca macar o raza din privirea mea sa nu-i arate tradarea... Din punctul asta de vedere sunt curata. Din alte puncte de vedere, nu-s!

 

Pupici si o viata cat mai frumoasa.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
id="quote">id="quote">Asadar, mariagi cred ca este un mit moralitatea femeii maritate, daca prin moralitate intelegem inselatul partenerului. Cred ca femeia este tot un om, supus greselii, indiferent de statutul social. Ce le face sa calce alaturi, ei bine, as fi curios sa aflu de la voi. Sa-mi completez cunostiintele...id="Times New Roman">id="size1">
quote:
id="quote">id="quote">

Draga Rufus , voi incerca sa-ti spun ce anume determina o femeie maritata si mama sa ajunga in situatia de a cauta o alta relatie .

Nepasarea , lipsa de respect , lipsa de comunicare , lipsa de intelegere si mai ales lipsa dragostei din partea partenerului de viata poate impinge o femeie pe lungul drum al ratacirii , care nu-i va aduce decat un alt sir de neplaceri ... sau poate NU .

 

Paradoxul vremurilor noastre in istorie este ca avem cladiri mai mari, dar suflete mai mici; autostrazi mai largi, dar minti mai inguste.

..................

Fa-ti timp sa iubesti, fa-ti timp sa vorbesti, fa-ti timp sa impartasesti gandurile pretioase pe care le ai.

 

Tuturor prietenilor mei, va multumesc ca existati

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ileanacz

 

Sintagma "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" intr-o relatie mi se pare normala, dar mai mult mi-ar placea cum suna "dupa fapta, si rasplata"... Asta ca sa va spun o mica poveste despre razbunarea unei femei inselate de partener, necasatorita fiind...

 

 

Cate ar fi putut face asa ceva? Putine... Din punctul meu de vedere a fost o razbunare dulce-dulce...incomparabila cu a-l insela cu altul...

 

Concluzia? Cine greseste, plateste! Asa a fost de cand lumea si pamantul... Nu e normal sa ranesti pe cel ce te iubeste...

 

 


id="quote">id="quote">

 

Din punctul meu de vedere,razbunarea e arma stim-noi-cui.

 

Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA

carti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vorba Irinei C apropo de razbunare .Eu insa nu am vrut sa jignesc asa cum ai facut-o tu draga Ileana.

Daca ar fi sa despicam firul in 4 nici tu nu ai facut un lucru maret asa cum crezi tu.

Sotul tau si-a tradat prietenul ,tu cu ocazia asta te-ai razbunat pe ex-ul si uite asa ,azi dupa o intimplare nefericita acum crezi ca esti in masura sa dai sfaturi.

Problema ta e ca pui prea mult la suflet si nu e cazul.

Ti-am zis ca nu te condamn pentru decizia ta asa ca nici tu nu condamna deciizile altora indiferent ca sunt bune sau nu.Tu lovesti un om care este jos in loc sa-l ajuti sa se ridice.

 

Am sarit putin din subiect.Asta e, am fost fortata de imprejurari.

Ce ti e si cu moralistii astia care cred ca le stiu pe toate. [:D]

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cred ca daca pe o femeie, ca si pe un barbat de altfel, lucrul care o (il) opreste sa isi insele partenerul este moralitatea si nu dragostea, atunci aia nu se cheama relatie adevarata, bazata pe sentiment. Fara suparare. Eu imi iubesc enorm sotul si nu-mi trece prin cap sa il insel nu din cauza moralitatii, ci tocmai pt ca ne leaga niste sentimente adevarate; daca l-as insela, ar fi ca si cum m-as insela pe mine insami.

 

Andra,[mamica]de [pup]printesa [zana](15 noiembrie 2004)id="teal">id="Verdana">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...