Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

moralitatea femeii casatorite-mit sau realitate?!


Recommended Posts

Originally posted by levantin

- de care morala vorbiti?

 

 

 

 

Acum de ce sa ne ascundem dupa deget?

 

Oare nu stim fiecare dintre noi (cei casatoriti) ce inseamna a fi moral in raport cu partenerul nostru de viata?

 

Eu cred ca nu este cazul sa acuzam nestiinta sau lipsa unui reper pentru aceasta morala: ca sunt prea multe religii...prea multe obiceiuri s.a.m.d.

 

Nu cred ca este cazul sa fim prefacuti...

 

 

Dar sa incerc sa raspund la intrebarea ta...

 

Moralitatea femeii casatorite / moralitatea barbatului casatorit... se refera in principal la cinste: a fi cinstit fata de tine insuti si in acelasi timp a fi cinstit fata de partenerul de viata.

 

Asta inseamna ca daca eu la casatorie ii declar sotiei mele ca sunt indragostit de ea, ca o iubesc... insa gandul meu este cum sa ma intalnesc cu o "alta" tipa - sunt imoral;

 

Daca ceva nu-mi place/ ma deranjeaza la sotia mea, dar eu nu-i comunic aceasta nemultumire a mea, ci ii spun ca e totul in regula hotarand in acelasi timp sa o insel cu o alta - sunt imoral;

 

Daca sotia mea imi atrage atentia cu privire la unele lucruri care o deranjeaza la mine, dar eu nu am vointa necesara de a le discuta cu ea intr-un mod sincer si complet pentru a putea cu bunavointa sa imbunatatesc la mine ceea ce imi este cu putinta - sunt imoral;

 

Daca nu simt bucurie in a-mi sustine partenerul de viata in ceea ce il dezvolta pe el - ca fiinta - ci ma gandesc intr-un mod egoist doar la binele propriu, inseamna ca sunt imoral.

 

Si exemplele probabil ca ar putea continua...

 

Acum te-ai mai lamurit de care morala vorbesc?

 

 

 

Giulianoid="Georgia">id="size3">id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nu stiu ce caut eu aici?[alcool]Aici dupa cate am vazut e clubul moralelor/moralistelor sau..., nu conteaza.Sunt o imorala.[mariaj]Eu imi insel sotul si ma simt foarte bine.Nu-mi reprosez nik.

Despre motive nu am chef acuma sa discut,poate alta data.Cu respecul si bunul simt...cred ca mi le-a mancat lupul.[q]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by cicirici

Nu stiu ce caut eu aici?[alcool]Aici dupa cate am vazut e clubul moralelor/moralistelor sau..., nu conteaza.Sunt o imorala.[mariaj]Eu imi insel sotul si ma simt foarte bine.Nu-mi reprosez nik.Despre motive nu am chef acuma sa discut,poate alta data.Cu respecul si bunul simt...cred ca mi le-a mancat lupul.[q]


id="quote">id="quote">[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))]Iren dubla mamicaid="red">[zana] Bogdanelu nazdravanuid="blue"> [aerob] si Julia turboid="purple">[majoreta]pozne degetzeii In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aici subscriu...[:D] Kestia cu moral sau imoral e cam deplasata.

Eu mi-am inselat toti iubitii (care la rindul lor isi inselau nevestele) - sotul nu mi l-am inselat pentru ca il iubesc si n-am de ce sa il insel.

 

Si sint aceeasi persoana, morala sau imorala.

 

 

 

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by roxana1974

adriana, ai pus punctul pe "i". Intrebare: cat de imoral e sa te indragostesti de altcineva in timp ce esti casatorit sau ai deja o relatie? E adevarat, poti sa lupti sa nu arati, si poti sa nu faci nimic pentru asta, sunt de acord. Doar faptul ca esti indragostita si doresti pe altcineva, te face imorala? Te face ipocrita faptul ca odata indragostita lupti cu sentimentul, nu-i arati nici partenerului nici persoanei "vinovate" de sentimentul tau? Personal, mi s-a intamplat sa ma indragostesc fara voia mea de altcineva, casatorita fiind. Bineinteles acum ma bat cu caramida-n piept, nu l-am inselat, nu am aratat, bla, bla, ca sa fiu in ton cu morala topicului, insa asta vreau sa zic, ca n-am putut sa fac nimic ca sa nu ma indragostesc. Am putut sa fac poate ceva ca sa ma "dezdragostesc" [:D] dar asta e alta poveste. No, ziceti!o bibilica, do-o bibilici, trei bibilici ... "Fiecare pasare, pe limba ei piere ..." [zz]id="red">id="size2">Serbanica


id="quote">id="quote">[il][il][il]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

" propun sa infiintam un club al doamnelor casatorite care mai dispun inca de :moralitate,respect,bun simt.nu de altceva dar vad ca pe zi ce trece randurile se subtiaza..

si de fiecare data la subiectele postate la aceasta rubrica a fost vorba despre barbati care si-au inselat sotiile.

vreti sa fim sincere si sa vorbim despre motivele care le determina pe doamne sa-si insele sotii?"

 

Invitatia suna catre doamnele casatorite care mai dispun inca de moralitate, respect, bun simt....Cum pot aceste doamne sa fie sincere si sa vorbeasca despre motivele care le determina sa-si insele sotii...daca ele sunt...pline de moralitate, respect, bun simt...?

 

Haideti doamnelor sa incepem sa nu mai judecam pe altii(ca pana la urma asta se incearca aici....)Pana la urma fiecare raspunde pentru ceea ce face in viata, in tot si in toate exista un echilibru!

 

Pe mine nu ma ajuta cu nimic sa stiu ca vreo doamna de pe aici isi inseala sotul sau prietenul cum de altfel nu va ajuta nici pe voi sa stiti daca mi-am inselat sau nu sotul sau prietenul.Sunt discutii sterile....

 

De modestie vad ca doar mircea42 a adus vorba!

 

 

Toate cele bune!

 

 

 

 

 

M.P

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...