Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Punct sau virgula?


Recommended Posts

Bine v-am regasit dragi prieteni, Nu am mai intrat pe forum de ceva timp si iata ca vin cu noutati nu prea fericite despre mine si familia mea. Am ezitat mult inainte de a incepe sa va scriu dar am hotarat ca asa este mai bine... Poate ca unii dintre voi mai stiti ceva episoade din viata mea de familie dar lucrurile grave nu le-am spus pana acum... Dar acum trebuie sa le spun. Vreau sa clarific un lucru de la bun inceput si anume ca imi iubesc sotul si incerc din rasputeri sa fac ca relatia noastra sa functioneze... Numai ca ma lovesc de incapatanarea si orgoliul lui... Este o fire violenta in limbaj (nu ca exprimare ci ca si ton; tipa din orice, ridica tonul fara a tine cont daca mai sunt alte persoane de fata, copilul sau parintii mei...sau chiar ai lui). Pana acum i-am tolerat acest comportament in sensul ca i-am explicat ca nu este sanatos pt atmosfera din familie, dar nu am luat masuri drastice. Numai ca se inrautateste odata cu trecerea timpului..iar eu nu vreau ca Luca sa traiasca intr-o astfel de atmosfera. Ce m-a socat a fost cand soacra mea l-a rugat pe Luca sa nu mai tipe iar el i-a replicat: "De ce sa nu mai tip? Si tati tipa la mami..." La 2.6 ani sa spuna asa ceva... mi s-a parut un semnal de alarma serios... I-am spus sotului meu care ... s-a amuzat. Mi-a spus ca exagerez... Un alt aspect: relatia noastra de cuplu se reduce la cateva vorbe schimbate la telefon si cateva partide de sex pe saptamana (macar aici nu avem probleme...). Chiar daca se intampla sa fim amandoi acasa el are totdeauna alte preocupari (TV in general fiind preocuparea majora) iar eu trebuie sa-l las in pace... Sunt neglijata de sotul meu (cev de genul AA :) ). Nu mai sunt tratata ca o femeie si simt foarte tare lipsa afectiunii, a atentiei, a mangaierilor etc. Daca ridic aceasta problema sunt intampinata cu explicatii genul "sunt obosit, stresat, ocupat cu altceva ..." sau chiar ca am timp sa ma gandesc la "prostii". Un alt aspect: are pretentia ca sa nu cumva sa ridic si eu tonul in momentul in care el o face (cu toate ca el nu se abtine niciodata). Nu trebuie sa-i reprosez nimic pentru ca eu sunt femeia iar el este barbatul. El este cel care conduce (iata consecintele...). Picatura care a umplut paharul a fost sambata cand cea mai buna prietena a mea mi-a marturisit ceva care s-a intamplat in urma cu 2 ani. Am facut botezul lui Luca la curte la parintii mei. A doua zi au mai ramas prietenii f apropiati. Eu am intrat la Luca in camera iar afara ramas sotul meu si prietena mea. Iar sotul meu nu a gasit altceva mai bun de facut decat sa-i bage un cub de gheata intre sani. Ceea ce i-a spus m-a intristat mai mult decat gestul in sine: "Stiu ca esti prietena sotiei mele dar nu m-am putut abtine..." Am plans sambata cum nu am mai plans de mult. Am plans de dezamagire, de tristete, de gandul ca nu-l cunosc pe cel cu care imi impart viata si sufletul de 7 ani incoace... Sunt foarte bulversata si am nevoie de cel mai mic ajutor posibil... simt ca daca nu fac ceva acum mai tarziu va fi ... prea tarziu... Alina si Luca nazdravanul Salvati viata unei bebeluse de numai 6 luni!!! http://sabinac.netfirms.com/ro.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Citeste topicul cu abuzul domestic. S-ar putea sa regasesti acolo si relatia ta. Din punctul meu de vedere esti intr-o relatie abuziva si trebuie sa faci ceva repede, atat pentru tine cat si pentru copil. Daca vezi ca nu se poate discuta cu el, scrie-i tot ce te framanta pe o hartie, scriei si ce masuri ai de gand sa iei daca situatia nu se schimba, lasa-i hartia si mergi cu Luca la o plimbare. Pana veniti are timp sa "rumege" situatia si poate astfel veti avea o discutie constructiva. Si inca ceva: nu mai semna compromisuri, arata-i ca esti puternica si ca poti fin consecventa atunci cand ai luat o hotarare! Succese!

 

Claudia,soacra frumoasei Oti

 

Povestea nasterii

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38156

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, esti sigura ca nu are pe altcineva? daca nu are, nici mult nu-i mai lipseste. mai ales dupa faza cu cubul de gheata. [xx(] nu vreau sa te supar sau sa te pun pe ganduri, dar cam asa se comporta toti barbatii care au pe altcineva. [bang]

nu stiu ce sa-ti spun. in mod normal ar trebui sa incerci sa-ti salvezi casnicia, dca mai sunt sanse, daca nu, atunci despartire, daca nu se mai poate altfel.

mult succes!

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz [pis] Bubulina [pis] Maritza [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

imi pare tare rau, alina, pentru ce tzi se intampla... nu cunosc alte detalii ale relatziei tale, dar poate ca intr-adevar ar trebui sa pui punct. imi imaginez ca este foarte greu, nu shtiu cum ash face eu fatza intr-o situatzie similara, dar eu chiar cred ca asha e mai bine... nici nu shtiu, de fapt...

iar faza cu prietena ta mi se pare inacceptabila.

xandra

 

pozici cu mine

ticker bebe

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051129/dt/8/k/e01e/preg.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Un alt aspect: relatia noastra de cuplu se reduce la cateva vorbe schimbate la telefon si cateva partide de sex pe saptamana (macar aici nu avem probleme...)
id="quote">id="quote">

 

 

 

Pai cum vine mai chestia asta...faci ``sex `` cu omu` de cateva ori pe saptamana si atat?? In rest tipete si purtat urat? Un singur lucru nu pricep...cum poti sa faci dragoste atat de des si in rest sa ai o relatie de genul pe care o descrii...in viziunea mea mizerabila, nu te supara...Sau poate e doar...SEX..?? Mie-mi suna a ceva de-a dreptul animalic-da dom`le avem cateva partide de sex- de parca te-ai duce la WC.[xx(] Pai unde-i iubirea ,unde-i tandretea de dupa..??

Daca ti se pare normal inseamna ca ceva nu e in regula nici cu tine...e clar ca el nu te iubeste dar nici tu nu ai standarde prea ridicate...stii cum se zice..cine se aseamana se-aduna...

[flo]Sper sa nu te superi ca am fost asa de dura dar prea mi se pare ca dormi..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, m-am gandit de multe ori ca sunt intr-o relatie abunziva dar gandul acesta mi s-a parut atat de ingrozitor incat l-am refuzat de fiecare data. Simt ca imi pierd identitatea, simt ca sunt ingradita in ganduri, in simtaminte, in tot ce ma reprezinta pe mine, ce ma face sa fiu eu. M-am schimbat mult de cand sunt cu el si au vazut asta toti cei care m-au cunoscut inainte de a fi cu el. Parintii mei au vazut de mult si sufera f tare. La inceput imi spuneau ce gandesc dar ma durea f tare si acum au incetat sa o mai faca.. Dar eu ii vad si imi dau seama ce gandesc despre el si despre relatia noastra. acelasi lucru il vad si la prietenii mei apropiati.

Partea rea este ca sunt dependenta sufleteste de el. Incerc sa-mi imaginez viata fara el si simt ca-mi fuge pamantul de sub picioare. Are un suflet extraordinar, este un tata excelent (daca facem abstractie de tipetele lui), muncitor (mai mult la job dar trebuie sa recunosc si ca si acasa dar in general dupa ce avem discutii pe tema asta). Crede-ma ca mi-l inchipui peste 15-20 de ani, un ratat, daca il parasesc... Nici pe mine nu ma vad mai bine daca raman langa el...

I-am spus (in momentele de criza) ca nu mai am mult pana la divort. La nervi fiind mi-a spus ca este dispus... Dupa reconcilieri incepea sa planga si sa-mi spusa cat de mult ma iubeste... Pe de alta parte mi-a recunoscut inca de la inceputul relatiei noastre ca ma iubeste mai mult cu creierul decat cu inima (cum o fi asta? poate ma lamureste un barbat..). M-a vazut sotia ideala si mama ideala pt copiii lui. Pasiune nu a fost (de ce oare am pretentia sa fie acum?) dar a existat macar afectiune.

Dupa discutia de sambata seara il vad ca incearca sa se schimbe la capitolul atentie dar stiu ca nu va dura. Nu este prima data...

NU AM PUTEREA SA PUN PUNCT, inca. Poate ca aici vor avea un cuvant de spus "extremistele" acestei sectiuni (care-mi sunt tare dragi, intre noi fie vorba). Simt ca daca nu am un barbat care sa ma sustina in acest pas, nu-l voi putea face. Da, simt ca am nevoie de un alt "el" care sa ii preia rolul... Sunt lasa, stiu; sau mai degraba "mamaliga", asa ma vad...

Ramonika, nu are pe altcineva din lipsa de timp... Daca nu este la job este acasa si invers. Asta stiu sigur. Daca are pe cineva la job...nu ar fi conditii pt asa ceva... cred.

Xandra, multumesc pentru sustinere. Am atata nevoie...

 

Cu drag,

 

Alina si Luca nazdravanul

 

Salvati viata unei bebeluse de numai 6 luni!!!

http://sabinac.netfirms.com/ro.htm

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by kawaichan
quote:Un alt aspect: relatia noastra de cuplu se reduce la cateva vorbe schimbate la telefon si cateva partide de sex pe saptamana (macar aici nu avem probleme...)
id="quote">id="quote"> Pai cum vine mai chestia asta...faci ``sex `` cu omu` de cateva ori pe saptamana si atat?? In rest tipete si purtat urat? Un singur lucru nu pricep...cum poti sa faci dragoste atat de des si in rest sa ai o relatie de genul pe care o descrii...in viziunea mea mizerabila, nu te supara...Sau poate e doar...SEX..?? Mie-mi suna a ceva de-a dreptul animalic-da dom`le avem cateva partide de sex- de parca te-ai duce la WC.[xx(] Pai unde-i iubirea ,unde-i tandretea de dupa..??Daca ti se pare normal inseamna ca ceva nu e in regula nici cu tine...e clar ca el nu te iubeste dar nici tu nu ai standarde prea ridicate...stii cum se zice..cine se aseamana se-aduna...[flo]Sper sa nu te superi ca am fost asa de dura dar prea mi se pare ca dormi..
id="quote">id="quote">Nu ma supar, draga mea :) Poate a fost putin exagerata afirmatia mea. Nu este doar sex si in nici un caz ceva animalic. Si poate o sa ma credeti nebuna dar eu stiu ca ma iubeste... asa cum stie el sa iubeasca... Numai ca nu este asa cum simt eu ca ar trebui sa fie.. Si da, cred ca nici eu nu (mai) am standarde prea ridicate. Pana acum m-am multumit cu firimituri...dar se pare ca nu-mi mai ajung..Alina si Luca nazdravanulSalvati viata unei bebeluse de numai 6 luni!!!http://sabinac.netfirms.com/ro.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ce ai scris tu aici reiese ca el nu te iubeste..ci ca te-a luat ``pt a fi mama copiilor lui`` asa cum a afirmat..faptul ca tu esti dependenta sufleteste de el nu inseamna ca e posibil sa aveti si o relatie sanatoasa de cuplu.Si inca ceva: in viziunea mea si cred ca nu numai a mea:) -intr-o relatie adevarata nu exista dependenta , fiecare membru al relatiei este independent dar in acelasi timp merge pe acelasi drum cu celalalt si alege liber sa ii fie devotat din prea plinul iubirii...ori iubirea nu e egala cu dependenta...care e o boala.

Iar in ceea ce priveste faza cu urnitul asta e...sunt o gramada de femei masochiste pe lumea asta care se complac in fel si fel de relatii care de care mai ciudate...Cel mai bine ar fi , cred, sa tragi cu ochiul la postarile fetelor care au relatii fericite, sunt iubite, au copii si un cadru familial ideal ,au parte de romantism si tot ce au visat sa aiba intr-o relatie si sa te intrebi:

Eu ce vreau cu adevarat de la viata asta ???Pana cand o sa ma mai complac ?? Poate va functiona...

Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina sincer nu pot sa cred ca fata care a pus atata suflet in actiunea pentru Moldova are o situatie atat de urata acasa.E foarte greu ,nu pot sa-ti dau nici un sfat dar eu sunt convinsa ca esti o femeie puternica si chiar daca o sa ramai doar tu cu Luca o sa te descurci chiar daca la prima vedere crezi ca esti"mamaliga".La tine e foarte greu pentru ca il iubesti desi esti constienta ca nu se poarta ca un sot.Dar gandeste-te si la Luca ,sa pleci doar cand ai sa gasesti pe altcineva ,mereu il va ura pentru ca ia furat tatal , asa daca pleci din timp si se obisnuieste cu ideea poate o sa fie mai usor si pentru el.Multa intelepciune.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, chiar imi era dor de voi...

Alina, sunt unii barbati care nu isi pot exprima sentimentele, nu se pot exterioriza, nu pot sa isi expuna cu aceiasi dezinvoltura ca altii dragostea...

Eu chiar nu cred ca e vorba de un abuz, nu stiu cat de des tzipa sotul tau la tine, sau de ce tzipa...dar daca este o forma de exprimare non-violenta nu consider ca e abuz (asta pt ca eu mai tzip...[:D] nu in public...dar...) este o modalitate de exprimare...

Pe care oricum trebuie sa si-o controleze, macar sa o exteriorizeze atunci cand sunteti doar voi 2...

Iar faza cu gheata...unii pot sa faca glume proaste fara nici o conotatie sau gand ascuns...

 

Spuneai la un moment dat ca era vorba sa plece pe mare pt o perioada mai lunga de timp...sa stii ca (desi suna aiurea) eu cred ca uneori asta e un lucru bun (daca e ceva de salvat intr-o realtie) pt ca realizezi ce mult conteaza cel de langa tine...

Nu prea iti dai seama ce bine e cu bine, decat cand iti lipseste binele...(daca intelegi ce vreau sa spun).

Te obisnuiesti cu cel de langa tine si ajungi sa nu il mai apreciezi asa cum ar trebui, doar pentru ca e mereu acolo nu iti lipseste, dar nici nu ii acorzi mare atentie...

Dupa ce te vezi singur...la inceput rasufli usurat...apoi...te simti aiurea si nu stii de ce...si apoi te paleste asa un dor si cele mai frumoase amintiri impreuna si realizezi ca cel mai important lucru a fost mereu langa tine si ca il vrei din nou si nu te mai risti sa il pierzi!!!

 

Iar o seara la Tv nu iti satura pofta de singuratate...si nici cateva partide de sex pe saptamana nu reaprind flacara...

 

Poate ca ar trebui sa il pedepsesti ca pe copiii mici "daca tipi nu te aud..." si sa pleci din camera...cand se potoleste si poate discuta calm, reluati discutia...

Poate ca ar trebui sa il mai lasi un pic singur, si tu sa te ocupi de tine...la un coafor, la o sala, la un film...in parc cu Luca...

Poate ca ar trebui sa va uitati impreuna la tv...din cand in cand...

Poate ca ar trebui sa faceti dragoste cand simti ca te iubeste si ca il iubesti...

 

Eu cred ca ai pentru ce sa lupti...si sa obtii mai mult...

Poate incerci sa fii tu barbatul un pic prin casa...

 

Iau in fiecare zi viata de la capatid="purple">id="Book Antiqua">id="size3">

 

Sinzi [avion]si David[marinar]id="Georgia">

David la 2,6 ani printre valuriid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...