Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Punct sau virgula?


Recommended Posts

Alina daca intr-adevar s-a schimbat atat de tare pe cat il descrii aici...ar fi timpul sa ai o discutie serioasa cu el, si sa-i pui in vedere ca daca nu se schimba, sau daca nu cauta ajutorul unui psiholog, sau macar consilier de cuplu, o sa va distrugeti casnicia si e pacat...arata-i ca si tu contezi, ca si tu ai personalitate, pareri si nu-ti fie frica...eu am impresia ca tie ti-e frica sa pui piciorul in prag, am impresia ca ti-e frica sa infrunti realitatea ca s-ar putea sa nu mai mearga deloc intre voi si te intreb, nu e pacat de viata ta si a copilului??!!

 

Nimeni nu-ti ami da anii astia inapoi si daca iubire nu este, respect, nu este, ce mai este in casnicia voastra...sorry daca par dura.

 

Mult noroc,

Lena

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nu sunt de acord cu aripa radicala a acestui forum!

Eu zic ca nu trebuie sa te grabesti sa il parasesti! Asa a tipat la tine din totdeauna?sau de la un moment dat s/a intamplat ceva si a devenit agresiv verbal?

 

Hai sa/ti povestesc o lectie de viata pe care am primit/o acum 3 ani. Pana atunci as fi spus sio eu ca radicalele din forum: PARASESTE/L

Mama unui elev a pierdut cu 8 ani in urma o fetita. S/a imbolnavit si s/a stins. Celalat copil era bebe. Sotul a luat/o razna, a inceput sa bea, sa neglijeze serviciul, a si pierdut un serviciu, sa devina agresiv si verbal dar si fizic. Fiind un barbat de aproape 2 metri, imi era si mie frica cand venea sa ia baiatul de la scoala.

Am intrebat/o pe mama de ce nu/l paraseste. Mi/a spus ca stie ca e un om bun si sufera, ca dupa ce ii va trece va redeveni omul cu care s/a casatorit, ca a fost alaturi de el atunci cand a fost bine, cand aveau bani suficienti iar acum la rau il paraseste?

Eu am condamnat/o atunci pentru ca pune baiatul intr/un mediu ostil si periculos.

Dupa 3 ani, tatal respectiv este alt om, are servici stabil, e foarte mandru de sotia lui acre termina colegiul la aproape 40 de ani, a f mandru de baiatul lui care a terminat 3 ani la rand scoala cu note f bune si e un copil indemanatic, istet cum ne dorim cateodata sa fie si copilu nostru!

Sau si ma gandesc deseori ce s/ar fi intamplat daca ar fi divortat la indemnul meu, sunt convinsa ca nu era singura care spunea asa!

Noi suntem binecuvantati ca i/am cunoscut! in fiecare luna si la fiecare ocazie ne aduc prajituri si sucuri la scoala, din putinul pe care il au, in amintirea fetitei care n/a apucat sa termine clasa I

 

Casnicia e un loc al compromisurilor, fiecare cedeaza un pic pana ajung la jumatatea drumului.

Si eu am avut multe impasuri in casnicie, si eu am vrut sa divortez, nu tin la faza cu copilul sa aiba tata, dar

sotul meu nu e agresiv in nici un fel, ci se inchide in sine, si nu mai comunica, nu pe lucruri importante care il macina, altfel e un tip placut.

Spuneai ca castigi mai mult ca el: sunt f orgoliosi din punctul asta de vedere

Si eu castig mai mult ca sotul meu si am crezut ca asta nu va fi un motiv de cearta sau...dar am constatat ca sotul meu pune la inima asta stie diferenta dintre salariile noastre, ba a facut si calcule cu bonurile de masa si alte suplimente. asa ca subiectul asta nu a fost adus in discutie de mai mult timp, mai mult din salariul lui il pun sa plateasca cheltuielile casei, lucruri importantem care ne sustin zi de zi, dand astfel greutate banilor pe care ii castiga.

 

Un alt motiv de raceala in familia noasta a fost si ascensiunea profesionala. Lucram in domenii diferite, care nu au comparatie, dar in timp ce eu mi/am dat toate gradele didactice el a ramas in toti acesti ani in acelasi loc. Am gasit in servieta lui cateva schite de cv si mi/am dat seama ca e nemultumit. Atunci am pus in cui planurile mele pt putin timp si l/am sustinut in incercarea de a termina facultatea, facultate pe care am terminat/o amandoi, dar fara licenta. A invatat f mult in vara aia, venea de la servici si pana noaptea invata, a luat licenta si sunt f mandra de el. Nu mai spun ca si atitudinea lui in casa e alta de atunci.

 

Nu stiu daca ai inteles ce am vrut sa iti spun dar eu cred ca ar trebui sa vezi care e motivul pentru care tipa. Isi exprima astfel nemultumiri, e orgolios si n/o sa vina sa spuna

ma supara ca tu castigi mai mult

ma supara ca tu rezolvi lucruri pe care ar trebui sa le rezolv eu si sa stai tu cu copilul

probabil ca i/ai reprosat ca a refuzat servicii mai banoase dar cu mai multe responsabilitati

sunt unii oameni care atunci cand sunt admonestati nu se ambitioneaza ci, dimpotriva se inchid in sine si devin nemultumiti

Asa e si sotul meu! Iar eu fac pe dos, il "laud" pentru lucruri pe care nu le/a facut si ar fi trebuit sa le faca!

 

La un moment dat am luat hotararea sa divortez, dar nu i/am spus, baiatul era la tara si am plecat la baiat, am stat o saptamana sa imi limpezesc gandurile. Toata saptamana la radio a fost difuzata o piesa care avea un vers care suna cam asa: ITI MAI ADUCI AMINTE CAFEAUA DIN ZORI?

Sotul meu care nu bea cafea, imi face in fiecare dimineata cafeaua!

Am venit acasa tulburata si am zis ca voi merge mai departe in demersurile de despartire. Dar am gasit acasa un sot iubitor, deschis,care comunica cu mine, flori, cina romantica, si multe alte suprize.........si de atunci nu m/am mai gandit la divort!

Cred ca ar trebuie sa afli ce il nemultumeste, sa plecati undeva impreuna sa va regasiti, pe voi, mirii care v/ati jurat credinta vesnica!

 

 

 

Canada, here I come!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru, mare adevar ai grait. Este foarte nemultumit si frustrat don multe motive dar care nu tin de mine direct. Chiar aseara am avut o discutie care s-a intins mult in noapte tocmai pt ca am vrut sa aflu ce il macina.

Este nemultumit de faptul ca trebuie sa stea cu copilul, timp in care si-ar dori sa faca altceva... Ceva care sa-l multumeasca sufleteste, care sa-l faca sa simta ca traieste. Imi spunea ca este ditamai muntele de om (si asa este) si tot ce face el in timpul liber este sa fie dadaca. Nu spune ca nu-si iubeste copilul (si stiu ca il iubeste) dar vrea sa isi consume energia si in alt fel, vrea sa simta si un pic de libertate.

O alta nemultumire (sa-i spunem aproape declarata) este faptul ca eu castig mai mult decat el si asta nu i se pare normal intr-o familie. Considera ca intr-o familie barbatul este cel care trebuie sa aduca bani mai multi iar femeia trebuie sa stea cu copiii. Numai ca asta nu se poate la noi (si nici nu mi-as dori sa fiu casnica; am si eu ambitii profesionale).

Incerc sa-l inteleg si sa fac compromisuri in continuare. El spune ca vrea sa faca acelasi lucru dar este acum intr-o criza pe care nu o poate depasi nicicum...

Concluzia? Vom incerca sa mergem cateva zile undeva, la munte, doar noi doi, fara copil, fara griji de serviciu, fara ganduri negre, cu speranta ca ne putem regasi unul pe celalat, ca vom putea trece hopul asta.

 

Regretul meu? Ca mi-as mai fi dorit un copil, un frate sau o sora pt Luca, si realizez ca s-ar putea sa cer imposibilul de la viata. S-ar putea sa nu pot face asta nu pt ca nu voi mai fi cu sotul meu ci pt ca el nu poate face fata unui singur copil...dar doi...

 

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia pe care am tras-o eu este ca sotul tau este un om frustrat. Nu ii place ca este un barbat intretinut dar totodata e mai simplu pentru el sa tipe si sa-si descarce frustrarile pe tine, decat sa faca ceva in sensul asta.

E adevarat ca legamantul casatoriei este pentru toata viata si ca preotul spune ca femeia sa fie supusa barbatului dar eu nu sunt de acord. Suntem oameni si avem aceleasi drepturi. Pana cand o sa stam sa avem grija de barbati? De noi cine are gija?

Sfatul meu este sa vorbesti cu el sincer. Sa-i spui ca tu nu esti presul lui de sters pe picioare. Aduna-ti curajul si pleaca, meriti o viata mai buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe sotul meu il macina neputinta implinirii profesionale!

Si atunci s/a apucat de invatat franceza multa, multa si dupa nopti de stat pe net am hotarat sa plecam in Canada!

Spune ca daca nu va fi implinit profesional, macar va sti pe ce munceste!

 

ADRIANAIid="black">,Noi nu suntem presurile lor, de acord, dar nici sa ii aruncam la gunoi , fara sa fi incercat sa iti salvezi casnicia nu se merita!

 

Trebuie sa ii vorbesti sotului si sa ii spui ca din cauza tonului nici nu auzi ce iti spune!

apoi eu am o vorba

ce tie nu/ti place, altuia nu/i face

sau daca vrei

te tratez cum ma tratezi!

 

eu sunt cea vulcanica in familie, iar sotul meu e f calm, cum iti spuneam , de multe ori inchis in sine

si atunci cand ma avant si ridic tonul, ma ia de mana

e un munte de om si el

si ma asaza pe fotoliu si ma roaga sa repet calm, ca nu ma intelege!

ce sa spun, cateodata imi trece, cateodata nu

dar daca certurile noastre nu s/au amplificat in 15 ani a fost pentru ca niciodata nu imi da replica cand sunt furioasa

ci asteapta sa ma calmez si apoi cu rabdare imi expune punctul lui de vedere

 

stii ce ma doare tare mult? el m/a invatat primele notiuni de folosire a calculatorului

apoi, din lipsa de timp, a ramas mai in urma; ce/i drept nici nu a mai incaput de mine si de brotac!

acum nu am rabdare sa ii explic asa cum a facut el cu mine

 

rabdare

rabdare

si intelepciune!

 

 

Canada, here I come!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...