Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nici nu vreau si nici nu pot


Recommended Posts

Spunem usor, partenerului de viata, "nu vreau" si "nu pot"? Este o jignire sa spunem "nu vreau"? Ne este teama sa spunem "nu pot"? Si daca partenerul de viata nu vrea sau nu poate, ce facem, cum reactionam? Eu nu sunt genul care spune "nu vreau" si rar spun "nu pot", ma simt datoare si imi place sa vreau mereu si sa-mi fac timp pentru familia mea. Insa cand ajung la nivelul de oboseala maxima le spun "gata" si nu mai fac nimic si ma intreb daca nu ar fi mai corect sa refuz de la inceput, inainte ca oboseala sa-mi intinda nervii la maxim. Sotul meu se enerveaza mai rau cand ma vede ca ma suprasolicit si ca nu mai sunt buna de nimic, mereu imi spune sa-l avertizez daca nu pot si totusi eu plusez de parca nu ar fi vorba de mine. Nu sunt masochista si totusi trag de mine pana ma epuizez. Nu certati copiii cand viseaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

..si exista riscul ca ,dupa ce tot dai si dai din intentii bune sa-ti ajunga cutitul la os si sa spui stop..apoi cel caruia i s-a dat pana a devenit obisnuinta sa te ia la rost da' ce te-a lovit asa deodata[?]si sa insiste pe "drepturile" cuvenite.[alcool]

 

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Craciunitza, eu spun frumos ca nu pot pentru ca si fac o lista lunga de motive (fac altceva muuult mai urgent, sunt obosita, o voi face alta data).

 

Cum spune si Anca, cu anumite persoane ajungi destul de repede cu cutitul la os si le spui verde ca NU MAI POTI si iar faci o lista de motive.

 

"nu vreau" nu prea merge, caci asta inseamna ca "pot dar nu am chef sa fac" si asta e mai greu de inteles pentru ceilalti.

 

un NU POT si o noapte buna de somn iti sterg toate remuscarile. Eu una asa fac caci n-as putea altfel sa o scot la capat cu casa, copiii, sotul si restul lumii.

 

Mik.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca sunt obosita si nu ma mai simt in stare sa fac nu stiu ce, nu ma obliga nimeni doar, spun ca nu mai pot si gata. Daca nu vreau sau nu am chef in momentul ala, spun "nu vreau", de ce sa fie o jignire? Pot face mai tarziu, sau poate face el si eu sa ma ocup de altceva.

Daca nici cu sotii nostri (sau sotiile, dupa caz) nu suntem sincere, atunci cui ii putem spune fara probleme nu pot sau nu vreau. Nu ii spun nu vreau cu sensul de lasa-ma in pace ci nu vreau sa fac cutare lucru la cutare moment. Nu e nici o tragedie.

 

"Remember not only to say the right thing in the right place, but far more difficult still, to leave unsaid the wrong thing at the tempting moment."id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca sunt situatii cand nu vrei si situatii cand nu poti...

De ce sa spun nu pot cand nu vreau???

Fiecare are cate o limita, si cred ca e liber intr-o relatie sa nu vrea sau sa nu mai poata...si sa aiba parte de "timeout"....

Cred ca mai greu este sa iti dai seama sau sa spui cu glas tare cand e timpul ssa nu mai poti sau sa nu mai vrei...

 

Iau in fiecare zi viata de la capatid="purple">id="Book Antiqua">id="size3">

 

Sinzi [avion]si David[marinar]id="Georgia">

David la 2,6 ani printre valuriid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Craciunitza,

 

Asta e o problema dezbatuta in multe carti de psihologie si nu numai.

 

Se numeste a fi asertiv.

Si nu tb sa intri in discutii de genul:

- Nu venim la masa la tine mama ca suntem obositi/ne vedem cu nasii/sunt bolnava. Raspunsul este:

- Nu venim la masa.

la intrebarea de ce, care sigur urmeaza raspunsul ar trebui sa fie:

- Nu venim la masa.

 

Eu inca mai lucrez la asertivitate, e GREU!!!

Noi avem niste nasi carora ne e f greu sa le spunem ca vrem sa ne vedem cu ei o data pe saptamana 2-3 ore. Ei vor de 3-4 ori pe saptamana si in weekenduri sa incepem cu micul dejun la unii si sa terminam cu cina la altii.

 

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daa... foarte interesant ce spui tu cristiama cred ca si eu am tare mult de lucru la acest capitol... si nu stiu cum, dar kiar acum ma lupt sa spun nu la acelasi lucru la care am mai spus nu ink o data si la care am o mie de motive... dar se gasesc persoane binevoitoare care sa ma ajute sa fac ceea ce nu doresc... hai k te ajut eu... iti mai dau eu niste bani... vedem cum facem... e numai pe termen scurt !!!

 

si eu vreau sa spun NU si gata [q]

 

kiar aici imi trebe muuulta practica... parca nu ma lasa inima sa refuz un om... si daca il refuz p urma imi pare rau [bang]

 

*************************************

AJUTOR PT LICENTA MEA... va rog completati un chestionar

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56269

******************************************

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uite ce am mai gasit eu:

 

Componentele asertivitãþii

Noþiunea de asertivitate a fost introdusã de specialiºti în terapia comportamentalã, care afirmau cã asertivitatea inhibã anxietatea, reduce depresia. Se subliniazã faptul cã comportamentul asertiv conduce la o îmbunãtãþire a imaginii de sine.

Dupã Lazarus, asertivitatea comportã patru elemente:

 

refuzul cererilor;

solicitarea favorurilor ºi formulare de cereri;

exprimarea sentimentelor pozitive ºi negative;

iniþiere, continuare ºi încheiere a unei conversaþii generale.

 

continuare http://psiholog.proeducation.md/general/print_4.html

 

eu in general sunt o personalitate putenica, toata lumea imi spune asta, kiar am un comportament asertiv cu majoritatea persoanelor... (la un interviu am fost intrebata daca avand un caracter puternic si hotarat nu o sa am probleme sa ma integrez in colectiv... si ma vazuse persoana o ora, deci era evident [:D])

 

dar sunt unele persoane pe care kiar nu pot sa le refuz... mi se pare ca trebuie sa dau explicatii... nu-mi place sa ma scuz ca uite nu pot...

sau nu-mi place sa apelez la cineva cum spunea in citatul p care l-am dat eu. acuma pe unde ma aflu eu???

 

 

 

*************************************

AJUTOR PT LICENTA MEA... va rog completati un chestionar

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56269

******************************************

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...