Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nici nu vreau si nici nu pot


Recommended Posts

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by craciunitza

Pentru mine este o jignire sa spui "nu vreau". Situatia lui "nu pot" este interpretabila, in functie de context. Cred ca "nu pot" si "nu vreau" ar trebui interzise intr-o relatie [flo]Nu certati copiii cand viseaza!


id="quote">id="quote">De ce interzise? Fiecare om are limitele sale, uneori nu mai poti, alteori pur si simplu nu vrei sa faci un lucru la un anume moment. Preferam sa spunem tot nu pot cand de fapt nu vrem?"Remember not only to say the right thing in the right place, but far more difficult still, to leave unsaid the wrong thing at the tempting moment."id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Craciunitza, de ce sa fie interzise intr-o relatie? Asta inseamna ca nu trebuie sa spunem niciodata 'nu' partenerului? (scuze daca am interpretat gresit) Eu cred ca e important cum spunem, ce ton folosim, ca poti sa spui "nu vreau, domne, ia mai lasa-ma-n pace" sau "dragul meu, as prefera sa nu fac lucrul X chiar in momentul asta, crezi ca e ok sa-l mai amanam putin/ hai sa mai discutam/ oare ai putea sa-l faci tu de data asta, ce dulce esti tu/ ce-ai zice sa facem Y mai bine..." Acum depinde si de ce este vorba, si de cat de important este pentru cel care cere/pentru amandoi.

 

Lai

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spun si VREAU si NU VREAU, spun si POT si NU POT. Acelasi lucru il face si el. Pt ca nici unul din noi nu e dator sa fie permanent disponibil chefurilor, mofturilor celuilalt, suntem persoane diferite cu nevoi diferite. Cred ca as innebuni daca unul din noi ar face permanent tot ce are chef celalalt.[xx(]

 

"So if you tried to understand me

Would you crucify or damn me

Or stand by me

Like smoke around the flame" Vaya con Dios

http://community.webshots.com/user/flafi1

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by flafi

Spun si VREAU si NU VREAU, spun si POT si NU POT. Acelasi lucru il face si el. Pt ca nici unul din noi nu e dator sa fie permanent disponibil chefurilor, mofturilor celuilalt, suntem persoane diferite cu nevoi diferite. Cred ca as innebuni daca unul din noi ar face permanent tot ce are chef celalalt.[xx(]


id="quote">id="quote"> Perfect de acord. Si eu zic si nu pot si "nu am chef"- asta in loc de nu vreau si sotul meu zice la randul lui. Ganditi-va cata frustrare s-ar strange din partea fiecaruia daca ar trebui sa ne "executam" tot timpul!Catalina id="red">id="Verdana">[hippi] si [copil] Laura id="pink">(12 ian 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am pus in asteptare subiectul acesta pentru ca mi se pare mult prea important pentru a da raspunsuri pripite. Dupa ce am citit raspunsurile voastre am cazut pe ganduri, prea erati toate de aceeasi parere iar eu simteam ca nu e bine. Intre timp am fost de mai multe ori la prietenii nostri unde ea face supa o data la 3 luni, la alti prieteni unde el ajunge in fiecare seara la ora 11, la prietenii nostri unde ea anuleaza programarea la coafor ca sa-i calce lui camasa pentru delegatie. Cel mai mult, insa, m-am studiat pe mine, de ce ma doare cand el zice "nu vreau"?

Ei bine, cred ca experienta mea imi spune ca focul pana la urma se stinge, nu poti trai toata viata cu sentimentele armate la maxim, la un moment dat apar intelepciunea si caldurica sufleteasca ponderata, dar totusi ai nevoie de dovezi de iubire care nu mai inseamna smulgerea hainelor si amorul pe frigider. Si atunci ma feresc sa spun "nu pot" si "nu vreau", creez de buna-voie o complicitate care sa ma deosebeasca pe mine de colega nemaritata, ii dau sotului meu ocazia sa se relaxeze, il rasfat intr-un fel in care sufletul lui sa-mi zambeasca si sa vina cu drag langa mine mereu... mereu... mereu...

 

Nu certati copiii cand viseaza!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...