Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scari interioare si podea:ce materiale?


Oaspete Alina

Recommended Posts

[help] Pt ca in curind trebuie sa ma hotarasc,va rog,ajutati-ma! Ce scari interioare se mai poarta?Din marmura,zidite sau din lemn(ma rog,scheletul din metal)nezidite?Sau...care le-ati alege/ales si de ce? Stiu ca scarile de lemn sunt mai zgomotoase dar moderne,nu dau un aer oficial casei(cele de marmura le-am vazut in toate casele vechi sau cabinete).Merg si combinate:adica spre subsol unde am camera de hobby din marmura si spre etaje din lemn? Ce ati alege pt camera de hobby-uri:gresie sau parket? Ce sa aleg pt dormitoare,camere de oaspeti:parket sau pluta?Sau ce? Multumesc pt orice idee![flo] Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

scari interioare - lemn clar! (depinde ce stil vrei ca poti face landhaus stil sau lemn deskis pt o casa 'tinereasca' SAAAAUUU poti face un interior in stil colonial). hobby zimmer as alege un parchet inchis la culoare daca faci scarile in stil colonial (si acelasi parchet inkis l-as pune si in living). daca alegi altceva as pune parchet din ala in patratele (in hobby zimmer poti pune o masa de biliard, stai la citit etc. nu vrei sa tropai mereu pe gresie sa-ti inghete picioarele ca vb. aia aici daca nu ploua azi ploua maine. sigur nu e cine stie ce arsita ca sa vrei picioarele reci). clar bai si bucatarie (evtl. holurile de la intrare) as alege marmura sau granit. ar merge scari de marmura la casa daca o faci cu cel putin doua apartamente. Pt. camere as alege pluta!!! Imi place foarte mult si la 'pipait' si cum se intretine . fr xfxdasxfctstxdtsstdstuzs5ysxxxc <-- aici iti ureaza Sofia mult succes[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Sa stii ca nu sunt zgomotoase scarile din lemn, sau ale noastra nu sunt. Noi in casa aem scarile turnate din beton si imbracate cu stejar de grosime mare (4.5 cm) fara contratreapta. Noi l-am lacuit natur, nu l-am inchis. Pe jos inca casa am pus tot stejar masiv, pentru ca e calduros, arata bine, se potriveste cu scarile si nu scartaie. La noi hobby room e sala de sport si inca nu am amenajat-o, dar am vazut ca exista ceva material ca in salile de sport de pus pe jos (ceva rasina nu stiu de care). La materialul asta inca nu am vazut preturi normale, iar varianta a doua a noastra e parchet. Gresie avem doar in holul de intrare in bai, bucatarie si in camera tehnica. Spor la amenajari, Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! Anda si Carina (deja domnisoara) http://community.webshots.com/user/andamihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scari turnate de beton imbracate cu lemn de stejar- treaptasi contratreapta - foarte frumos arata. Zgomot/scartaieli sunt cand toata scara (inclusiv scheletul/structura) este din lemn. Hobby room - depinde ce vrei sa faci acolo. Daca e vorba de biliard/ping pong - gresie sau marmura Daca e vorba de citit, se joaca copiii, sala de sport - parchet.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by papadie
scari interioare - lemn clar! (depinde ce stil vrei ca poti face landhaus stil sau lemn deskis pt o casa 'tinereasca' SAAAAUUU poti face un interior in stil colonial). hobby zimmer as alege un parchet inchis la culoare daca faci scarile in stil colonial (si acelasi parchet inkis l-as pune si in living). daca alegi altceva as pune parchet din ala in patratele (in hobby zimmer poti pune o masa de biliard, stai la citit etc. nu vrei sa tropai mereu pe gresie sa-ti inghete picioarele ca vb. aia aici daca nu ploua azi ploua maine. sigur nu e cine stie ce arsita ca sa vrei picioarele reci). clar bai si bucatarie (evtl. holurile de la intrare) as alege marmura sau granit. ar merge scari de marmura la casa daca o faci cu cel putin doua apartamente. Pt. camere as alege pluta!!! Imi place foarte mult si la 'pipait' si cum se intretine . fr xfxdasxfctstxdtsstdstuzs5ysxxxc <-- aici iti ureaza Sofia mult succes[:D]
Multumesc tuturor pt raspunsuri [pup][flo]. Pina la urma am ales sa facem scarile de lemn,am vazut mai multe apartamente noi si arata f bine.Practic scari de marmura am vazut la case cu mai multe apartamente,cred ca,casile vechi se faceau asa...stilul ala de scara ingusta,zidita,eventual spiralata de aveai impresia ca cobori in grota [:D]. Parchetul nu m-am hotarit inca ce sa aleg,cel mai fain mi se pare de stejar si ca culoare si ca rezistenta.Mai imi place unul din lemn de cires...oare e practic si rezistent? [pup]Sofiei [:D]. Pt cine intreba cum arata [url="http://www.das-korkparkett.de/de/das_korkparkett_seiten/beispiele.php"]pluta[/url]. Carina,inteleg ca parket ai pus si pe holuri? Si eu vreau parket pe holurile dintre camere,gresie doar in bucatarie,in bai si in holul de intrare in casa. Fara contratreapta facem si noi scarile. Acum in hobby-room o sa punem parket,deocamdata nu stim exact ce sporturi vom practica in ea [:D] si pina ne mai vin ideile si...banii [:D]o lasam asa. De ce ai pus gresie in camera de lucru? Eu ma gonidesc sa punem tot parket. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 14 years later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...