Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

India , de la frumos la socant


Recommended Posts

Hi CrisaS , ziceai ca vrei sa citesti impresii despre India . Eu merg acolo in fiecare an de ceva vreme , o sa incerc sa scriu citeva rinduri ; sint foarte multe lucruri de spus . Cea mai frumoasa zona e Kasmir dar din cauza conflictelor numai turistii foarte curajosi merg acolo . Apoi este New Delhi si imprejurimile . Zona este impinzita de temple hinduse ( Templul Lotus - cel mai reprezentativ)si palate si forturi vechi de citeva sute de ani impresionante ca dimensiune si arhitectura (Fortul Rosu de la Delhi e cel mai mare ). Nu poate fi lasat la deoparte Taj Mahal- templul iubirii ,un mormint de fapt , care reprezinta atractia numarul 1 si care este ceva de vis la lumina zilei , o splendoare vazut la lumina lunii pline (povestea Taj Mahal-ului este impresionanta de asemenea ,una dintre cele mai frumoase povesti de dragoste). Mai e zona Goa care este mai putin populata si e plina de europeni . Plimbarile cu elefantii sint comparabile cu plimbariel cu camilele pe dunele de nisip , maimutele obraznice care topaie in jurul restaurantelor in zona Agra au si ele farmecul lor . Plajele sint salbatice cu nisip negru si fin - motiv pentru care apa marii e tulbure (a nu se merge pe plaja publica in marile orase ). E cald tot timpul anului , peste 30 de grade chiar si in sezonul musonilor . New Delhi este ok de vizitat in februarie -martie , iar Mumbai , Goa , zonele mai sudice la inceputul lunii august, la sfirsitul sezonului ploios . Nu recomand nimic sub 5* , serviciile , curatenia , mincarea lasa de dorit la standarde mai mici . Evitati pietele pentru ca pretul se stabileste in functie de cumparator . Nu exista riscul imbolnavirii cu tifos ( sau de tifos ) daca se respecta citeva reguli elementare : nu se bea decit apa imbuteliata , nu se maninca la tarabele de pe marginea drumului , se spala fructele , se spala miinile . De asemenea se poate evita malaria inghitind cite o pastila antimalarie o data pe saptamina pe durata sederii , folosind uleiuri sau creme impotriva tintarilor . Tintarul anofel traieste de obicei in zonele unde creste arborele de cauciuc (numai femela e purtatoare de virus), dar ....mai ajunge si la oras ! Hinduismul este cea mai veche religie organizata din lume http://old.ournet.md/~religie/theme_1.html si a treia ca marime (daca pot spune asa ) la ora actuala , sint toleranti fata de celelalte religii ( 10% musulmani si 10% crestini ), asa ca se pot vedea una linga alta o biserica crestina , un templu hindus si o moschee .Sint plini de superstitii si prejudecati , foarte conservatori , de altfel este evident din moment ce faptul ca au fot colonizati atitia ani de britanici nu a schimbat mai nimic in comportamentul lor . Nu exista nici un fel de protectie sociala in India, prin urmare scoala se plateste incepind de la gradinita (pentru a ajuta la educarea femeilor au facut scolarizarea fetelor gratuita pina la clasa a 8-a ), spitalizarea si orice consult se platesc (exista spitale guvernamentale dar cind esti bolnav nu-ti vine sa stai la coada ), nu exista pensii . Din aceste motive exista o multime de probeme aici . Casatoriile sint aranjate iar parintii fetei dau sume mari de bani mirelui, proportionale cu educatia lui ( de citiva ani politia intervine daca mirele este reclamat in sensul asta si fapta se sanctioneaza cu inchisoare , dar nu prea se fac reclamatii ). Este interzis divortul , dar daca sint cazuri , dureaza pinala 6-7 ani , este (sau era , nu mai stiu ) interzis avortul . Se fac multi copii pe principiul ca la batrinete vor aduce bani in casa si vor avea grija de parinti , dar fetele nu sint dorite pentru ca sint costisitoare si nu aduc venituri . Pentru ca educatia e precara , pentru ca se naste inca acasa in multe parti ( distanta intre orase e destul de mare , iar satele dintre ele sint ceva de neinchipiut : fara electricitate , fara apa curenta , case de paie , etc ), sint zone in care ... nu prea sint fetite ...FAZE DE DISCOVERY - In India nu se spune sexul copilului inainte de nastere tocmai pentru a evita reactiile . Saracia atinge cote de neimaginat , la fel ca si bogatia dar exista si o clasa de mijloc destul de consistenta la ora asta constituita din familii care au un servici, o locuinta , multi dintre ei si cite o masina . Sa fi sarac in India inseamna sa nu ai casa , sa dormi cu toata familia pe marginea drumului in adaposturi construite din patru bete si niste cartoane sau bucati de pinza trintite deasupra , sau in casute de 5-6 m2 , cu apa si curent electric in cazurile mai fericite , si toate astea la 100 de metri de gardul hotelurilor de 5* ( cel putin in Mumbai) . Nu se moare de foame pentru ca intr-un fel sau altul citeva rupee pe zi tot se fac si se poate cumpara cite ceva de mincare . Mincarea e foarte condimentata , dar se maninca asa in toata zona si cred ca din cauza climei ...habar nu am dar nu-mi place ( si condimentele alea au un miros infioarator) Traficul e infect ,nimeni nu respecta nici o regula, drumurile sint proaste si nemarcate in mare parte ,cladirile arata destul de rau pe dinafara (ploile spala tot in sezonul musonilor , o fatada renovata nu rezista mai mult de 3 ani; nu am vazut in viata mea asa ploi - in 5 minute afara in ploaie cu umbrela , in afara de par nimic nu mai era uscat pe mine ). Biserica manipuleaza masele intr-un hal de nedescris ! lucru posibil tot din cauza lipsei de educatie ( zic biserica pentru ca ma refer la crestini si hindusi si nu stiu alt cuvint iar cind spun lipsa de educatie spun oameni cre nu stiu sa scrie si sa citeasca si carora le poti spune orice ca ei te cred , nu au nici o sansa sa verifice daca ce le spune preotul ala e asa sau nu ). Ma opresc aici deocamdata , poate mai scriu altadata ... Oricum merita vazut , este o experienta UNICA. rhea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Frumos ai povestit. Parintii mei au fost in India, ce descrii tu seamana cu povestirile lor. Mai citisem despre un festival anual al elefantilor, care e interesant. Chiar zilele astea am vazut un documentar despre un templu unde sobolanii sint divinizati si umbla in voie printre oameni (care sint obligati sa umble desculti). The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai descris atat de bine India, ca parca eram acolo cand citeam...atat de real...e tentant si iniorator, nu am fost niciodata, dar nu stiu daca as avea curajul sa o fac. Oricum, astept sa mai povestesti, e tare interesant! Lora, mami de [url="http://community.webshots.com/user/LoraG76"]IUSTINA[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rhea, in parte am regasit India pe care am vazut-o eu. Eh, eu o cunosc din prisma hotelelor de 1-2 stele, nu e chiar atat de rau (in fine, cred ca depinde de felul fiecaruia de a calatori). Mancarea mi s-a parut excelenta, chiar si cea de pa tarabe (esential e sa ai vaccinurile la zi) iar pietele au mult farmec, intr-adevar trebuie sa te targuiesti pentru orice, dar asta e parte a culturii lor. Marile orase le-am vazut ca pe-o harababura generala, murdare si poluate peste masura, zgomotul strident al claxoanelor, tuc-tucs si biciclete si dintr-o data o turma de vaci culcate in mijlocul drumului. Pomeneai de maimutele obraznice. Asta-mi aduce aminte de o scena pe care am vazut-o in Varanasi. Pe terasa unui hotel, practic deasupra Gangelui, un italian statea la masa, boem, citind o carte, aruncand cate o privire fugara spre rau si sorbind din ceasca cu cafea. Au aparut asa, ca din senin, mai putin poetice, doua mainute si i-au furat toata mancarea. Cred ca pe urma si-a dat seama omul ca trebuie sa cauti momentul prielnic pentru romanticisme. Cat am fost acolo am urat din toata inima India si m-a emotionat pana la lacrimi in fiecare zi. India e ...nu stiu cum..."Eterna India" (cum spun ei intr-un anunt facut pentru turisti). Iti ia ceva timp sa te obisnuiesti cu curiozitatea lor, cu intrebarile al naibii de indiscrete, cu machismul dus pana la limite da´pe urma cand vezi minunile alea gen Taj Mahal, zici:mda, mai vreau. http://community.webshots.com/user/just_bluewind
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, sotul meu tocmai s-a intors din India dupa vreo 10 zile petrecute acolo. A fost in Bombay, New Delhi si Pune. Nu a avut timp sa viziteze locuri frumoase, pentru ca a fost in interes de serviciu. Seara apuca sa se plimbe cate putin. Dar cat a apucat sa vada din orasele astea a considerat ca pe o experienta care merita traita o data. Atat. este o cultura diferita. Chiar primul aeroport indian in care a pus piciorul era cam cum este autogara la noi. Drum nepavat, lumea se imbulzea, vorbeau tare, imbracati cat mai colorat. Pe strada i-a fost data sa vada cum oamenii isi faceau nevoile la marginea drumului. Copiii faceau caca pe jos (chiar sotul impreuna cu seful lui se intrebau ce se va intampla cu acel caca? unde va ajunge? pe picioarele oamenilor, banuiesc [:D]). Traficul infiorator. Lumea nu acorda prioritate. Drumuri fara asfalt, cum erau la noi drumurile forestiere, vaci umbland in voia lor pe unde pofteau. daca vroiai sa cumperi ceva trebuia sa negociezi la greu cu ei. Mai ales daca erai turist si nu stiai boaba de indiana. mancarea i-a placut, dar nu sa fie innebunit dupa ea. Insa cu stomacul a fost dat peste cap cand a ajuns acasa. Diaree, deshidratat, slabit, timp de cinci zile. Azi se face a 6-a zi de cand a venit acasa si inca nu se simte perfect. Paturile sociale foarte contrastant diferentiate. Saracii traiau in corturi pe marginea drumului, iar bogatii aveau casele imprejmuite cu ciment si sarma ghimpata, nu reuseai sa vezi ce au in curte. Hotelurile exagerat de scumpe. Pentru o camera de hotel pe noapte a platit $250, hotel ce semana cu caminele noastre studentesti din Ro. Deci cereau si pe mama si pe tata pentru niste conditii nu nemaipomenite. In aceeasi calatorie a fost in Germania, unde o noapte la un hotel dragut era 49 de Euro, iar in China la hotel de 5 stele a platit $150. Asta ca sa vedeti comparatie. Indienii se stiu dupa nume din ce zona sunt. daca ii spui numele de familie imediat afli orasul de unde sunt. Sotului i s-au parut indienii foarte puturosi. Asta cu cine a avut el de-a face. Toti vorbeau engleza, insa accentul indian este foarte pronuntat. O sa descarc pozele ce le-a facut sotul sa vad si eu cu ochii mei India. Acum, insa, am povestit totul prin prisma sotului. Impresia lui despre India. Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006) [URL="http://community.webshots.com/album/413983623DOHqnP"]Camera lui Luca/Finding Nemo[/URL] si [URL="http://good-times.webshots.com/album/557235620iZEBjC?start=0"]Camera Evei-Gradina cu flori vesele[/URL] [URL="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Binecuvantarea[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciuf, sotul tau are dreptate in ceea ce priveste satisfacerea necesitatilor in strada. Asa e, vorbim de o cultura foarte diferita fata de cea europeana. Oamenii au alte prioritati. Atata vreme cat aproximativ 80% din populatia tarii e saraca (chiar daca economia Indiei e foarte potenta- aceasta bogatie nu se vede reflectata in nivelul de viata a marii majoritati)e greu sa le impui oamenilor atitudini de viata sanatoase. Au alte principii pentru ca nu au educatie (vorbesc de mase, evident).Primul hotel la care am stat, undeva intr-o piata foarte populara din Delhi (un hotel de 10 euro pe noapte)era inconjurat de miresme grele. Am ajuns noaptea asa ca nu stiam de unde venea mirosul. Dimineata am descoperit unde ajungea acel "caca" de care se intreba sotul tau. Pe picioarele tuturor, evident. Da´de-asta merge omu´echipat cu ghete de munte chiar daca temperatura depaseste sensibil 40 si ceva de grade. Pudorile indiene, am descoperit pe propria mea piele (sau nas sau ochi) ca sunt diferite si ele. "Cate bordeie, atatea obicee" nu mi s-a parut niciodata mai relevant. Isi fac necesitatile pe strada, in vazul tuturor (cei bogati sau care au trecut putin prin scoala nu o fac)insa nu-si pot imagina sa-si ia frumos perechea de mana sau s-o sarute. Barbatii intre ei isi mangaie reciproc mainile si isi arata afectiunea. E mult de zis si de criticat. In privinta hotelelor iar e de discutat. Eu am stat in hotele de la 10 la 60 de euro, cu simple ventilatoare inutile( a fost doar unul) sau cu aer conditionat (extrem de important). Ce sa zic de conditii? Mi-e indiferent atata vreme cat am baia completa (sunt prea subiectiva la capitolul asta ca sa ma pronunt). Normal ca mi-a ramas gandul la un fost palat regal in Jaipur transformat in hotel si nu la cele de 10 euro ca doar femeie mi-s si eu. Era vorba de 3 stele si 45 euro pe noapte, de-a dreptul superb, aranjat in stilul indian-musulman din zona. Preturi bune si conditii excelente exista peste tot, doar sa cauti. Despre India se pot spune si critica multe. Lumea merge acolo ca sa descopere multe lucruri, atat de diferite si atat de personale. Cred ca e important sa treci peste prima impresie, sa ai multa rabdare cu cei de acolo ca sunt pisalogi de tot. http://community.webshots.com/user/just_bluewind
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...