Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum este a doua cezariana?


ribana

Recommended Posts

Buna fetelor, Am nascut acum 4 ani prin cezariana, iar acum sunt din nou insarcinata si trebuie sa nasc in decembrie. Desi prima cezariana a decurs fara probleme, in primele 24 ore durerea a fost destul de mare, dar nu chiar insuportabila. la a doua este la fel, mai rau sau mai putin rau? Cele care ati mai trecut prin asa ceva poate imi puteti spune. Multumesc, Ribana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

La mine a fost mult mai usor la a doua cezariana. Contractiile uterine din primele ore au fost muuult mai putin dureroase (si totusi uterul s-a retras foarte bine), m-am ridicat dupa 6 ore din pat, laptele mi-a venit dupa nici doua zile (nici furia laptelui nu a mai fost ca prima data). Durerile au fost mai mici si refacerea mai rapida. In plus lohii am avut numai doua saptamani si cicatricea arata mai bine ca prima data.

Oricum, daca ai dureri dupa operatie, nu ezita sa ceri calmante, algocalmin sau piafen.

 

Vali, [copil] Alexandra (30.03.2003) si [copil] Ioana (28.09.2004)

fetele meleid="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Dupa a doua cezariana pot spune ca m-am refacut mai repede...Am ales si alta anestezie, epidurala in locul generalei, perioada post-operator a fost mai usor de suportat, m-am si mobilizat mai repede, intr-un cuvant, a fost mai bine. Ca era sa fac infectie dup'aia...asta nu tine de a doua cezariana...ci de faptul ca mi s-a inchis colul si nu se scurgeau lohiile![bang]

 

Dana, e pe aceeasi taietura. Iti dai seama, ar fi inestetic cu 2 taieturi!

 

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei

 

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by vali02

a doua taietura a fost exact peste prima, dupa ce s-a indepartat tesutul cicatriceal (adica zona aceea ingrosata) s-au cusut noile margini (maaama ce limbaj "medical" am [:D])]


id="quote">id="quote">Vali, vad ca ai avut operatiile la interval destul de mic! Cum a fost, totul ok?http://www.desprecopii.com/forum/copilas.gif
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...