Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mai este vreo sansa?


Recommended Posts

Am locuit impreuna 1,5 ani in garsoniera mea si apoi ne-am cununat iarna trecuta oficial, nu si religios. Cand s-a hotarat sa se casatoreasca era in strainatate, avea salariul egal cu al meu. Apoi am fost alaturi de el cand si-a dat demisia, cand a fost somer, cand a fost bolnav(depresiv). Acum: 1. De 2 luni lucreaza la o firma multinationala, cu pranz gratuit la restaurant, intrare gratuita la un club multifunctional si scump, cu salariu mai mare cu jumatate decat al meu, cu posibilitatea de a pleca in germania cu 100 euro pe zi diurna. 2. De 2 saptamani s-a mutat la parintii lui, tot in Bucuresti. (Mama lui e posesiva, el e legat de ea.) Asta pt ca: nu mai vrea sa ne luam impreuna ap - vrea sa finalizeze macar o mansarda la vila lui din afara Bucurestiului, nu vrea sa avem la comun decat strict banii pe facturi. Si cu timpul liber e egoist... sa mergem doar unde vrea el cand vrea el. Si-i place in clubul respectiv. (dar nu are pe nimeni) Nu m-ar deranja sa stau in acea vila cu el, dar nu pot sta cu mama lui ... chiar o subordonata de-a ei a plecat ca s-a imbolnavit de nervi... iar pe sotul ei il face cu ou si otet... ca si pe mine cateodata. 3. In schimb ne simteam foarte bine impreuna, ne alintam, ne iubeam. Acum zice ca vrea sa divorteze. Ca a incercat, dar el nu poate sta insurat. Mai zice si ca depresia a avut-o pt ca era insurat. Eu cred ca pt ca era somer... Si-mi zice ca nu ma mai iubeste. In schimb iubeste f. mult banii. L-am intrebat de ce a plecat (pt ca am cedat si la capitolul bani si la cel cu timpul liber) - iar in restul timpului chiar ne simteam bine... si mi-a zis ca nu se simte bine cu hartia aia de la oficiul starii civile... Altfel poate putem sta impreuna.. Este un tip cam instabil. (Zice: nu asa trebuia sa fac, indiferent ce decizie mare lua.) Suntem despartiti de 2 saptamani. Oare se va razgandi in ceea ce ma priveste? Sa nu-l mai caut o perioada, poate i se va face dor SAU sa ma imbrac mai frumos si sa ma intalnesc "intamplator" cu el, poate ma va vrea si va mai face si concesii pt mine? Ce ziceti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

mai carmen,fata tatii,daca il iubesti asa de mult si il mai vrei eu zic ca se merita efortul care il ai in minte,dar cu anumite conditii....fii mai autoritara,nu ceda sa stati cu maica/sa(aici iti spun din propirie experienta)ca o iei[mariaj] razna...iar daca el sustine tare ca nu te mai iubeste(trebe sa/l mai intrebi odata ce sentimente mai are fata de tine),pai ce sa te mai agati de om,vorba aia dragoste cu sila nu se face:

zic ca s/o gasi si pt tine un[cina2] sufletel care sa tina la tine mai mult decat la bani.

Iti doresc sa iei decizia corecta

[bascket] capu sus! [hia]

 

pa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen nu vreau sa te supar dar citind despre comportamentul pueril,egoist ,am gindit ca sinteti numai prieteni ,abia pe la sfirsit am inteles ca sinteti casatoriti.Daca erati prieteni asta e,dar asa e cam ciudat!Daca tu il iubesti incearca sa discuti cu el limpede si sa spui tot ce te deranjeaza si sa incercati de comun acord sa gasiti o solutie.Nu forta lucrurile,adica nu extrem de radical ,insa nu fa tu permanent concesii.Lasa-l sa stea la maica-sa si va veni probabil in cele din urma acasa.

 

dulcetica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen draga, eu din tot ce ai scris tu am ramas cu urmatoarele idei in minte: el vrea sa stea cu mama, el vrea sa faca mansarda, el vrea sa mergeti doar unde vrea el, si in final el vrea sa divorteze. Adica intr-o concluzie, el vrea tot ce nu vrei tu. Iar ce vrei tu nu conteaza. Asa ca eu zic sa te gandesti ce vrei tu cu adevarat. Pentru ce perioada crezi tu ca poti accepta compromisuri de dragul lui? Cat timp si cu ce pret al demnitatii tale mai poti accepta sa faci doar ce vrea el ?

 

Iulia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

foarte dubios!!

adica inainte de separarea asta oficiala (de 2 sapt) s-a mutat din garsoniera ta in vila lu mamitzu si subit l-a lovit ca nu te mai iubeste,ca il musca hartia de la primarie...si asta cam in perioada cu jobul ala super si oferta de germania cu diurna grasa,perspective..

Mai socotim ca nu te intelegi cu mama lui.. asta cam pute a "coada soacrei" care vede un viitor stralucit pentru fecior,nu si pentru anexe[bang]

el vrea sa plece in germania..oricum,eu vad doua posibilitati:

1.il iei deoparte si-l faci sa spuna ce simte EL,nu sa vorbeasca ma-sa in gura lui.Eventual,daca esti sispusa sa faci orice sa fiti impreuna veniti amandoi aici si traiti bine departe de neamuri.Sau in bucuresti.

2. o tine ca nu mai merge,ca nu te iubeste..si atunci,..citez pe rufus.

ar fi si a treia,..ii dai timp de gandire catva timp,nu foarte lung,sa se hotarasca ce vrea.

 

pe de alta parte daca a zis ca puteti fi impreuna dupa divort,cred ca te iubeste si nu vrea sa te piarda,si ideea cu divortul,separarea vine de la altcineva.si vrea sa impace si capra si varza[alcool]

tu stii daca se merita..

 

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Initial creeata de carmenme

L si mi-a zis ca nu se simte bine cu hartia aia de la

oficiul starii civile... Altfel poate putem sta impreuna..

 


id="quote">id="quote">

 

Dar cum poate o bucata de hartie tinuta intr`un sertar sa te jeneze atat de tare?!

Sincer mie imi da impresia unui om care fuge de raspundere si care se ascunde in spatele unor scuze puerile.

Esti sigura ca vrei un asemenea om alaturi de tine aal drum lung?...

 

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was id="red">id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prieteni, va multumesc!! Si inca mai astept comentarii de la voi!

 

Mi-a dat o idee noua "mamica dulce". Ideea cu "vede un viitor stralucit pentru fecior,nu si pentru anexe" s-ar putea sa-i apartina chiar lui... Asa s-ar explica multe. Mi-a spus pe un ton foarte rece ca nu ma mai iubeste chiar in ziua in care a aflat ca poate lua 100 euro/zi ca diurna.. Mi-a spus ca s-a gandit la servici... ca nu ma mai iubeste :-) Asa s-ar explica de ce cand il intreb cu ce-am gresit sau ce nu-i place de nu ma mai iubeste zice ca de fapt ne potrivim dar vrea altceva. Si asa se explica cum de poate fi atat de glacial cu mine.. a venit sambata pe la mine si i-am spus ca o fi fericit dar din exterior arata hilar, asemeni unui betiv...

 

"pe de alta parte daca a zis ca puteti fi impreuna dupa divort,cred ca te iubeste si nu vrea sa te piarda,si ideea cu divortul,separarea vine de la altcineva.si vrea sa impace si capra si varza[alcool]"

sau ca ar putea sa plece oricand si nu m-as atinge de banii lui...

 

Oricum, in Germania ar sta 6-12 luni => 25000 euro, suma ce nu te face bogat. Sau ar putea ramane acolo... dar nu cred ca e usor dpdv legal...

 

Doar ca si eu am aceesi meserie si am salariu comparabil... Bine, ma iau la intrecere cu el si ii arat ca voi castiga mai bine... bineinteles nu ca sa-l recastig

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Initial creeata de carmenme

Sa nu-l mai caut o perioada, poate i se va face dor SAU sa ma imbrac mai frumos si sa ma intalnesc "intamplator" cu el, poate ma va vrea si va mai face si concesii pt mine?

 

Ce ziceti?


id="quote">id="quote">

 

Ia sa nu-l mai cauti tu o perioada,sa te imbraci frumos,sa-ti vezi de ale tale sa te gandesti un pic DOAR la tine si poate ca din intamplare o sa intalnesti pe cineva care te merita si NU straluceste de atata egoism.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...