Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prezenta barbatului in sala de nasteri


Ina869

Recommended Posts

quote:Originally posted by gabibarta

Insa daca vreti un ajutor adevarat in sala de nasteri langa voi, chemati o prietena (mama, soacra excluse!!!!) care a mai nascut. Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002http://community.webshots.com/user/gabibarta


id="quote">id="quote">Prietena mea naste peste 2-3 saptamini si eu voi sta in sala cu ea. Nu cred ca o va ajuta experienta mea de "fosta gravida", dar sper c-o va ajuta sa vada o figura familiara prin preajma.Leta [titanic] si un bebe POZE DE SEPTEMBRIEwant my life back
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns

sotzul a stat langa mine in timpul travaliului ceeace a insemnat foarte mult pt mine in acele momente lungi si grele in care ai nevoie de sprijin moral si cine altcineva ar fi mai potrivit decat el. insa noi ne-am hotarat dinainte ca atunci cand va urma sa nasc va iesi afara pentru a nu influentza cu prezentza lui in vreun fel activitatea personalului - precizez ca am nascut in Romania si sunt de parere ca aici nu sunt obisnuitzi medicii cu prezentze straine in astfel de momente si nu ar lucra relaxatzi,dar imediat ce s-a nascut minunea noastra a intrat si ne-am bucurat impreuna de acele momente de neuitat...

 

ancutzathree&BB Alex(17 iulie 2005)

 

http://photos.yahoo.com/ph/ancutzathree/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA

Si mie mi-ar place sa fie al meu sot langa mine dar nu umai in timpul travaliului ci si al momentului in care iese bb-ul...Ani de zile la noi a fosr considerata "treaba de femeie" si tatii erau cat se poate de mult de lasati deoparte.Nu-i corect. Ma uit la al meu ce suparat era cand am inceput sa-l simt pe bb si el nu-l simtea cand punea mana pe burtica....eu zambeam de fiecare data cand simteam cate un piciorul pe acolo si el se simtea asa de exclus.....

Nu stiu daca ar vrea si el sa stea cu mine, pt ca este tare fricos....mai ales ca am vazut nasteri pe discovery, national g si zice ca este f f f dureros si nu suporta sa stie ca ma doare asa rau...[bang] [bang]

Ooofff, barbatii astia...

 

joy[gravi] + bocanila[copil]28+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

intrebare : unde altundeva ar putea sa fie sotul in timp ce devine tata ?

nicaieri, absolut nicaieri altundeva ; nu cred ca poate fi nimic mai ingrat decat un barbat care se eschiveaza de la asa ceva, indiferent care sunt motivele.

eu o sa fac cezariana, si din cauza politicii spitalului, ni s-a spus ca nu ii este permis sa asiste la operatie; dar stiu sigur ca va sprijini usa, si ma bucura ideea ca va fi acolo sa se tina dupa bebe luca cand o sa iasa, si sa vada unde il duce si ce ii face (asta are voie sa vada); de asemenea, stiu ca va fi langa mine cand o sa ma trezesc, si nu mi-as dori pe nimeni altcineva langa mine in acele momente, nici o alta persoana nu ar intui nevoile mele mai bine decat el, idiferent de situatie.

iar daca as fi nascut natural, ar fi stat langa mine oricum, cred ca nu l-ar fi putut opri nimic sa stea numai cu noi.

la urma urmei, este cel mai important moment din viata noastra, nu ?

apropo, pentru femeile mai pudice - credeti ca daca nu o sa va vada dilatate in momentul expulziei, nu o sa stie niciodata ca capul copilului a trecut pe acolo ?

 

dienuta graviduta si bebelushul luca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu doreste foarte mult sa fie linga mine in acele momente si stiu ca ar fii un suport mare nu numai moral dar si fizic. Masajul la spate se pare ca ajuta in momentele acelea. Nu imi inchipui nici un motiv pentru care un barbat sa nu vrea sa fie alaturi. Daca este la bine trebuie si la greu, nu?

Eu in schimb sint mai rusinoasa (mai ales dupa ce am vazut nasteri) si poate pentru unele viitoare mamici as intelege cind isi pun problema imaginii cu care ramine sotul. O solutie ar fii ca sotul sa stea in partea superioara a patului si in felul asta participa la aproape tot ce participa si mama. Spun aproape, deoarece durerile nu se pot explica etc...

 

Sa fie cu bine.

[copil]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as vrea sa-l am pe sotz lanaga mine cand nasc, insa asta depinde politica spitalului. Chiar asha, stie cineva, la spitalul Elias este permis ca, in cazul unei nashteri normale sa-l ai pe sotz cu tine in sala de nashteri? Sau daca nu e permis, cam care-i spatiul limita in care poate sta sotzul? (daca sta pe hol, nu stiu cat de ajutor imi va fi).

 

Bafta!

Lordra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Frumos subiect!

Sotul meu mi-a fost alaturi, in cei 6 ani de tratamente , pana am ramas insarcinata,la fiecare interventie, la fiecare eco.

Un drum lung si greu, pe care singura, nu as fi putut sa-l strabat.

A stat cu mine in sala de travaliu, de la 9 dimineata, pana la 21 seara, cand am intrat in operatie.

A fost alturi de mine, si totusi, era o cezariana, cu mult sange, cu conditii ca in Romania, dar nimic nu l-a oprit sa traiasca acest moment unic pentru noi.

Si, ca o faza cu umor, in spital, la acea ora nu existau brancardieri iar el, impreuna cu 2 asistente a fost cel care m-a mutat de pe masa de operatie, pe targa si m-a pus in patul din salon.

A vazut-o pe Ines cand s-a nascut primul, pentru ca eu aveam anestezie generala si am vazut-o mai tarziu.

El a pupat-o primul, atat de mult si pentru mine.

Cand m-am trezit, era langa pat. Prima imagine care am vazut-o a fost un sot care plangea de fericire si care imi multumea pentru darul minunat ce i l-am facut.

Acum, e o relatie extraordinara intre el si Ines, pot spune ca si seamana tare mult cu tati, nu cu mine.

Ii multumesc pentru tot![flo]

 

DORISid="red"> siid="purple">[comoara]INESid="red">

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

 

Portofoliuid="blue"> INESid="red">

 

Pid="blue">Oid="orange">Zid="limegreen">Eid="red"> Cid="purple">Uid="teal"> Nid="red">Oid="green">Iid="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si sotul meu a stat alaturi de mine tot timpul in sala de nasteri. Si a fost extraordinar. Nici nu concepeam sa nasc fara el. Probabil ca faptul ca am nascut atat de usor i se datoreaza lui in mare masura (deoarece am avut o nastere foarte grea cu complicatii). A stat nu numai la capul meu ci chiar si a vazut tot procesul de nastere si vreau sa-ti spun ca pina acuma isi aduce aminte cu bucurie cum iesea capusorul lui Lucian. El era atit de fericit ca poate sa vada cum apare micutul nostru iubit.

Am avut o nastere accelerata si timpul intre contractii a fost foarte scurt si cu mari durerei, insa eu am nascut in picioare (astfel durerile erau mult mai mici). Evident ca trebuia cineva sa ma sprijine fizic (caci si eu eram grea)[gravi] si trebuia puterea unui barbat ca sa ma poata tine. Si atuncea sotiunea mi-a fost sprijin in tot sensul cuvintului.

De aceea le doresc la toate gravidutele sa aiba parte de o nastere foarte usoara si daca au posibilitatea sa ieie numaidecit pe sotiunea sa le fie alaturi (legatura dintre copil si tata devine mult mai strinsa).

 

Succese si sanatate

[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lordra, din cate stiu eu, este permisa prezenta sotului la nastere la spitalul Elias, dar mai bine vorbeste cu dr. tau, el iti poate spune cel mai bine.

In ceea ce ma priveste, nici nu concep ca sotul sa nu fie cu mine la nastere, vom fi impreuna tot timpul, iar doctorul a fost de acord cu acest lucru. Acelasi lucru si-l doreste si sotul meu, eu cred ca nimic nu poate compensa prezenta sotului in acele momente. Unde mai pui ca se formeaza o legatura foarte puternica intre tata si copil! Asa ca noi suntem hotarati sa fim impreuna. Nu am nici un stres de genul ca ma vede sotul nu stiu cum, oricum stie ce e aia nastere, si nu cred ca i-ar schimba in vreun fel imaginea pe care o are despre mine. Ceea ce e bine, e ca si in Romania a inceput sa se accepte prezenta sotului la nastere, mi se pare un lucru foarte bun.

Anda si bebe Mark 24+

 

toujours optimiste

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, cred ca tatal ar trebui sa fie si el prezent. `Ar ajuta mult. Eu am nascut de 2 ori, insa cu cezariana...Si cu toate ca dr. l-ar fi lasat sa intre in sala de operatie, sotzul meu nu a vrut nici in ruptul capului, cica el lesina daca vede asa mult sange!![alcool] Ma rog, e de inteles[:D], nici eu nu as fi in stare sa asist la o operatie. Iti trebuie mult sange rece.

La nasterea naturala insa e altceva. Daca as fi nascut natural, l-as fi tinut cu forta langa mine![:D]

 

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei

 

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...