Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prezenta barbatului in sala de nasteri


Ina869

Recommended Posts

 

 

Prietena mea naste peste 2-3 saptamini si eu voi sta in sala cu ea. Nu cred ca o va ajuta experienta mea de "fosta gravida", dar sper c-o va ajuta sa vada o figura familiara prin preajma.

 

Leta [titanic] si un bebe

POZE DE SEPTEMBRIE

 

want my life back

 

succes si fii puternica! Ai sa vezi ca experienta ta o va ajuta si pe prietena ta!

 

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002

http://community.webshots.com/user/gabibarta

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna gravidutelor [flo].

 

Inainte de a ramine insarcinata aveam dureri, aproape nepamintesti, la ciclu. Nu ma ajuta nici un medicament. Unica solutie era prezenta sotului care ma tinea in brate. Isi punea miinele pe burta mea si timp de 10-15 min nu mai simteam durere si adormeam ca un ingeras.

 

Nu inteleg prin ce se difera un travaliu de durerile avute la ciclu?

 

Deci, m-a ajuta in aceste dureri, el a fost acel care a pus bb in burta, acel care m-a incurajat pe parcursul sarcinii si de ce sa nu fie el acel care sa ia primul bb in brate.

 

Si-o doreste foarte mult si nimeni nu-l v-a opri.

 

Sarcini si nasteri usoare.

____________

[gravi] 37s +

 

Tot raul e inspre bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am nascut,sotul meu a fost langa mine.Am trait impreuna acele momente,am plans de fericire cand ne-am vazut cu ochii copilasul nostru mult asteptat.M-a sprijinit si m-a incurajat pe tot timpul sarcinii inclusiv la nastere si poate tocmai de aceea pot sa spun ca am nascut usor!Cand se naste un copil,locul sotului este langa femeia care ii daruieste cel mai nepretuit lucru de pe lumea asta:PROPRIUL COPIL! Bafta tuturor! Lory_k[mamica]lui[copil]ALIN CRISTIAN
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca a avut cai acasa,copil fiind,sotul meu a concluzionat din start:E la fel ca la cai.Am nascut in Olanda si aici 99% din femei nasc cu partenerul alaturi(mai mult de 50%acasa in patutul lor).Cind a venit momentul sa nasc(era a doua nastere)s-a cam intimidat (trebuia sa ajungem din Germania in Olanda,eu cu apa rupta si contractii in 2 in 2 minute).In timpul travaliului a dat dovada de multa tarie,pe care incercasa mi-o transmita si mie.In momentul expulziei stiu ca imi tinea un picior cu o mana si cu cealalta imi impingea capul inainte.El l-a vazut primul ptr. ca eu impingeam ca nebuna si inchisesem ochii.Prima intrebare dupa ce mi l-au pus pe piept a fost:Asa e si la cai?Au ris si moasa si asistenta pe burta.El sa facut rosu la fata insa mi-a spus:Da e la fel,iar tu esti o iapa pe cinste si mi-ai adus pe lume cel mai frumos manz.Frumoasa declaratie,noroc ca eram terminata ca altfel i-as fi aratat eu numai ce copita are iapa.

 

Ema si Ricardo

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-ar fi placut sa asiste sotul la nastere. Din pacate am ales medicul si nu spitalul, am nascut la Giulesti si aici sala de nasteri este comuna. Doctorita mea a fost de acord cu prezenta lui acolo, numai ca atunci cand am nascut sala era plina!!!! si nu se putea sa intre un barbat acolo... Din pacate!!

 

 

 

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)

http://community.webshots.com/user/claujro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si sotul meu a fost de fata cand am nascut, aici nu e nimic iesit din comun, presupun ca poti chema pe cine vrei[:D] - am vazut o emisiune despre nasteri si la o tipa au venit, pe langa prieten, mama si sora ei.

 

Prezenta sotului m-a ajutat mult, in plus am avut parte de o moasa - jos palaria! Ma tinea de mana, ma mangaia, ma incuraja...la fel ca sotul.

 

Sotul meu a insistat sa asiste la nastere, nu vroia sa ma "abandoneze" tocmai in conditiile acelea si-apoi tinea musai sa vada cum ii vine copilul pe lume. Nu l-au impresionat sangele si detalii, are un psihic tare si a fost extrem de mandru si de emotionat cand l-a vazut pe Robert iesind si i-a taiat cordonul.

 

N-am avut nici un fel de inhibitii ca ma vede in ipostaza aceea, n-am considerat-o deloc jenanta, ci cat se poate de normala. Asa se naste doar, nu?

 

Daca nu s-ar fi simtit in stare sa vina, fireste ca nu l-as fi tarat cu forta, dar el si-a dorit asta.

 

Cristina,

mama lui

Robert, 14 decembrie 2002

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun subiect.Macar daca am putea influenta cu ceva directorii spitalelor in care nu e voie sa fie sotul in sala de nasteri.Mie mi-a fost tare greu si m-am gandit mult la el, la cum ar fi fost sa-l am langa mine.

Cineva spunea ca durerile ar fi cam ca la ciclu...Te inseli.La cele 37 saptamani ale tale, eu nascusem de o saptamana si copilul meu a avut mult de suferit.Si atunci si mai tarziu; si asta din cauza neatentiei dr.Daca sotul meu ar fi fost langa mine ar fi fost atent la detalii si as fi dat in judecata dr. pt. neatgentie + banii dati degeaba.

Ce mult ar fi contat sa-l fi avut pe sotul meu alaturi si ce bucurie ar fi avut sa-l vada atunci pe Edi si nu dupa 11zile.

La al doilea copil, daca-l voi mai face, ma voi duce la clinica particulara si sotul meu v-a fi si el acolo.

Nastere usoara fetelor si faceti cumva sa-i aveti pe sotii vostri alaturi.Va fi mult mai usor si ei vor fi de n ori mai buni tati.

 

Carmen E.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...