Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un copil poate distruge o casnicie


Recommended Posts

articol ziarul libertatea "Venirea unui copil pe lume poate face o relatie de dragoste sa fie completa, dar poate de asemenea sa duca la o ruptura permanenta. Pana nu devii parinte nu ai de unde sa stii cum o minune asa de mare iti poate da total viata peste cap, de la distrugerea somnului tau si sabotarea vietii amoroase pana la a te obosi atat de tare, incat sa nu mai ai chef nici macar de vorba. Sexul: toata lumea stie ca trebuie sa ai grija din acest punct de vedere in primele sase saptamani, dar nimeni nu zice nimic de primii sase ani. Alaptatul este ucigator pentru libido, dar asa este si un pitic in scutece, care incepe sa urle in momentul in care incepeti sa va sarutati. Sau un copil de un an care vrea sa doarma cu voi in camera, ori un copil de doi ani care este bolnav. Cel mai bun lucru ce trebuie facut in acest caz este, in primul rand, sa constientizati faptul ca programul nu va mai fi niciodata la fel, dar si sa incercati din cand in cand sa petreceti o seara departe de copilul dumneavoastra. Nu mai aveti timp unul pentru celalalt: intre grija pentru copil, treburile casnice si chiar intoarcerea la slujba, nu mai aveti timp sa mai stati impreuna asa cum obisnuiati, dar o data ce incepeti sa va vedeti reciproc ca obstacole in casa, in loc sa va vedeti ca parteneri care se ajuta intre ei, atunci incep sa apara problemele. Ce trebuie sa faceti este ca din cand in cand sa mergeti intr-un loc dragut doar voi doi. Gelozia: acest sentiment este extrem de comun printre cei ce devin parinti. Partenerul a fost pana la venirea copilului cel mai important, acum altcineva ne ocupa timpul, dragostea si atentia. Aceasta legatura dintre mama si copil este cea mai puternica din lume, asa ca tatal s-ar putea simti lasat pe dinafara. Ce trebuie facut in acest caz? Cel mai bun lucru este implicarea tatalui in cresterea copilului. si nu uitati sa ii spuneti cat mai des si partenerului de viata ca il iubiti. Viata sociala: veti mai avea viata so-ciala doar daca aveti un cerc de prieteni care au aceleasi preocupari, adica au copil. Bonele sunt greu de gasit si destul de scumpe, deci ramane televizorul drept cel mai bun mod de distractie. Nu trebuie sa va lasati prada acestuia. incercati sa petreceti cat mai mult timp cu cupluri care au aceleasi probleme ca si dumneavoastra. Lipsa somnului: aceasta este cunoscuta si sub numele de "tortura". Asa ca daca bebelusul va strica somnul nu e de mirare ca va simtiti obositi si extenuati. Cea mai buna solutie pentru aceasta problema este sa incercati sa va obisnuiti copilul cu un anume program de somn si de hrana. Respectul de sine are tendinta sa se diminueze datorita kilogramelor in plus castigate dupa nastere, sanii nu mai sunt numai ai tai, esti tot timpul obosita si cu cearcane sub ochi. Ai senzatia ca arati groaznic. si asta nu este tot, mai ai si tendinta sa crezi ca partenerul te vede asa. Solutia: implica-l pe el mai mult in viata copilului si in acest fel vei avea si tu mai mult timp pentru tine" pa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ce doresti sa afli?

Care este mesajul tau/

-eu cred ca aducerea pe lume a unui copil sau mai multi copii nu poate sa distruga o casnicie,iti spune asta un tata.

-Asa zisul modernism ii fac pe unii sa creada ca ii deranjeaja scancetul copilului,schimbarea scutecului s.a.m.d.

-Dar in mare cei care nu inteleg rostul copilului in familie de fapt nu se inteleg nici pe ei...si care este rostul lor...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu, Gica Contra! [:D]

Articolul respectiv descrie aproape identic un caz pe care il cunosc foarte bine. Ce nu precizeaza acel articol este ca, pentru a se distruge o casnicie prin venirea unui copil, este necesar ca relatiile din cuplul respectiv sa "scartzaie" inca dinainte. Aparitia copilasului este numai picatura care umple paharul. Sau mai bine zis, torentul care provoaca daramarea barajului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar o tampenie, este doar o banalitate. Este binecunoscut faptul ca la aparitia unui copil satisfactia maritala scade. Satisfactia maritala scade din nou si la aparitia urmatorilor copii. Vestea buna este ca daca mariajul rezista primilor ani, satisfactia maritala creste la loc, asa ca hang in there:))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca descrie f bine ce se intimpla intr-o casnicie dupa venirea unui copil pe lume.Si asta se intimpla cel mai des in cuplurile in care tatal nu-si da interesul pentru cresterea copiluli sau ajutor in gosapodarie.Eu ma chinui cu al meu sotior sa-l implic cit pot, iar pentru asta trebuie sa ma dau bolnava sau ca nu am timp etc.Si nu stiu cum se face ca la el rezultatele se vad mai bine decit la mine.Poate din cauza ca la mine a devenit obisnuinta.Nu stiu.

Si nu mai descriu restul ca se intelege din articol.

 

Poate peste citiva ani cind copiii merg la scoala ,lucurile sa intre in normal.

 

P.S AngelP, mereu aduce subiecte de discutie fara sa participe la ele.Probabil ca se amuza de pe margine.Desi mi se pare interesante articlolele postate pina acum.

Have a nice day![:D]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca autorul s-a documentat foarte serios.Este foarte adevarat ca situatia in cuplu se modifica radical deoarece apar responsabilitati multiple.

Inainte de BB orice era posibil:vacante,urcat in masina si plecat cind iti tuna,petreceri,vizite,plimbari relaxante,lecturi,visat la cai verzi pe pereti,etc.

Apare BB ,deci:

-nu poti sa te speli pe dinti pina la ora 14 deoarece daca-l lasi din brate plinge;

-pici rapusa cind inchide in sfirsit ochisorii si cind apuci sa adormi,surpriza se trezeste si...plinge;

-noapte si zi,doua notiuni care se intrepatrund sau foarte posibil sa nu remarci diferenta;

-comunicare zero intre parteneri pe motiv ca "centrul universului=BB" solicita atentie permanenta si exclusiva si oricum nu-ti mai arde si nici nu intelegi ratiunea de a pierde timp si cu asta;

-nervi intinsi la maxim.

E foarte adevarat ca BB e minunat insa relatia e afectata major;cine rezista are respectul meu![:D]

Cei care au spus ca articolul e prost se prea poate sa fi trecut cu brio testul,poate ca au copii mari si au uitat, sau cine stie ce traume anterioare au suferit asa incit factorul perturbator BB sa fie gluma![:D]

Pupici,

 

dulcetica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai fetelor, daca voi credeti ca descrie foarte bine situatia dintr-o casnicie, dupa venirea copilului, ma mir de ce mai faceti copii. Ar trebui sa va impotriviti din toata fiinta voastra la asa nenorocire, sau cel putin sa faceti copii neavand sot, ca sa nu aveti cu cine va contra si de cine va plictisi.

Nu am stiut niciodata (si vad ca imi scapa si acum, cand am copil mic) cat de torturate sunteti de nesomn si cat de sabotata este viata mea sexuala! Probabil ca sunt eu modest in pretentii...sau surd, daca nu aud cum urla copilul exact atunci cand am chef de una mica, cu nevasta mea incercanata, grasa, care arata groaznic.

De ce o fi facut Tora un copil cu mine? Probabil ca era singura si se plictisea, acum mi-a facut un copil si este tot singura, daca nu mai am timp pentru ea, sunt gelos si frustrat de lipsa vietii sociale...

Raman la parerea mea: o mare tampenie. A, sunt si cazuri din acestea? Si cine spune ca nu sunt tampenii?

 

http://community.webshots.com/user/tora97

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...