Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un copil poate distruge o casnicie


Recommended Posts

Subscriu,Ingridnen!!!! Adevarat ceea ce spui tu. Si daca multe dintre noi sint norocoase ca au avut ajutor,sau un sot care sa isi ASUME responsabilitatile de parinte,cu tot ceea ce inseamna ele,la fel de multe sint si cele care au experimentat pe propria piele, din pacate,cele scrise in articol. In concluzie,cele "cu ajutor",sa faca bine sa realizeze ca daca au avut sansa de a nu cunoaste din practica cele descrise in articol,atunci nu inseamna ca articolul este o timpenie.Depinde de experienta fiecareia.

 

Theiuta

 

[pup]poze cu Nicolasid="blue">[pup]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

tot ceea ce a scris angelp se intampla atunci cand sotul nu se implica.va spun din propria experienta.

-trebuie sa am grija de copil

-trebuie sa am grija de mine

-trebuie sa merg si la servici

iar sotul meu se uita pe toate programele la sport si se joaca la calculator

si trebuie sa mai am si grija de casa

 

 

oana si matei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si sant atatea programe de sport plus vesnicele "dezbateri" fooarte importante ! Bine ai zis Oana, nici al meu nu le rateaza, Doamne fereste.

De 2 ani si 8 luni eu nu am mai vazut un film la televizor, nici o emisiune ! He he, ce bine a fost cand s-a stricat TV-ul.. din pacate n-a tinut decat cateva zile !!

 

Ingrid si Cristi (2 ani si 8 luni)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vreau copii. Nu mi-au placut niciodata. Este foarte romantic atunci cand spui ca astepti un ingeras in viata ta dar nu realizezi ca dupa aceea vin probleme cu carul. Ii apartii in proportie de 100%, practic esti legata pentru toata viata. Ma uit la prietenele mele, care in majoritate au copii pana acum, cat si-au dorit, unele s-au si chinuit sa ramana insarcinate si acum nu stiu ce sa faca mai intai. Se chinuie cu copil, serviciu, casa, cateodata devin isterice pe drept cand pur si simplu sunt coplesite de prea multe responsabilitati si nu mai razbescu cu "micul monstru" cum isi numeste una dintre ele copilul, mai in gluma mai in serios.

 

Eu sunt o persoana mai egoista, imi place sa am timp pentru mine, sa citesc o carte, nu imi place nici macar ideea ca cineva sa fie dependent de mine cu norma intreaga. Intotdeaua am multumit lui Dumnezeu ca sotul meu lucreaza in ture, pentru ca uneori nici de el nu am chef, sa il am in permanenta langa mine. Cateodata simt nevoia sa fiu singura, sa fiu numai cu mine, ca sa imi pun ordine in ganduri si pur si simplu sa ma bucur de singuratate. Sunt constienta ca daca as face un copil, voi avea mari probleme atat din cauza caracterului meu cat si din cauza ca nu voi avea absolut pe nimeni sa ma ajute. Sotul meu isi doreste foarte mult copii dar nu sunt convinsa ca este complet constient de ce inseamna acest lucru si de schimbarile care vor surveni ca si de responsabilitatea pe care o implica acest lucru.

 

Nu am scris parerea mea ca sa starnesc polemici, si nici ca sa ma contrazic cu cineva, sau ca sa astept sa fiu contrazisa de voi. Pur si simplu nu ma cred in stare sa am grija de cineva atat de profund si complet.

 

Pupici,

Angelique

 

pozele mele

povestea nuntii

luna de miere

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D] Asa zici tu, ca esti egoista? Asa gandesti acum...Hm! Stii cum te va schimba maternitatea?? Nu o sa te mai recunosti in veci!! [;)]Iti spun asta, pentru ca nici mie , pe timpuri, nu-mi placeau prea mult copiii, ma enervau chiar[:D] si eram taaree egoista si ma ingrijeam, ma parfumam si ma machiam toata ziua [:D]...Ma rog, printre picaturi mai citeam o carte [:D]. Cu toate astea, iata-ma cu 2 plozi, nici nu stiu cand , cum, in ce fel...uite ca a trecut timpul, iar eu sunt super-incantata de mine insami si ma simt implinita. Sunt ferm convinsa ca nimic altceva nu mi-ar fi adus implinirea asta. Da, e adevarat, nu mai ai timp de tine, de multe ori te neglijezi, insa simti ca ai un rost in viata si ai asa o bucurie de-a trai...Ma rog, acum nu intelegi. Exact ca tine gandeam si eu pana acum 5-6 ani. Daca-mi zicea cineva..."Tu o sa faci doi copii si o sa fii o mama de nota 10[;)]", as fi zis sa taca, ca-i dus cu pluta! [:D] Si uita-te acum la mine...vai de mine...imi plang singura de mila [;)]...E greu pana te hotarasti sa faci un copil. Insa, dupa ce l-ai facut...abia atunci realizezi ca viata fara el nu ar fi avut sens. Cu toate ca ti se parea frumoasa viata inainte....Insa, in comparatie cu viata de acum....era atat de searbada!!In legatura cu subiectul....eu cred ca un copil consolideaza cuplul. E normal, nu are cum sa mai fie ca inainte, a inceput alta epoca, ca sa zic asa...NU mai suntem doar soti, suntem PARINTI. Si asta implica multe.

quote:Originally posted by AngeliquedeS

Eu nu vreau copii. Nu mi-au placut niciodata. Este foarte romantic atunci cand spui ca astepti un ingeras in viata ta dar nu realizezi ca dupa aceea vin probleme cu carul. Ii apartii in proportie de 100%, practic esti legata pentru toata viata. Ma uit la prietenele mele, care in majoritate au copii pana acum, cat si-au dorit, unele s-au si chinuit sa ramana insarcinate si acum nu stiu ce sa faca mai intai. Se chinuie cu copil, serviciu, casa, cateodata devin isterice pe drept cand pur si simplu sunt coplesite de prea multe responsabilitati si nu mai razbescu cu "micul monstru" cum isi numeste una dintre ele copilul, mai in gluma mai in serios. Eu sunt o persoana mai egoista, imi place sa am timp pentru mine, sa citesc o carte, nu imi place nici macar ideea ca cineva sa fie dependent de mine cu norma intreaga. Intotdeaua am multumit lui Dumnezeu ca sotul meu lucreaza in ture, pentru ca uneori nici de el nu am chef, sa il am in permanenta langa mine. Cateodata simt nevoia sa fiu singura, sa fiu numai cu mine, ca sa imi pun ordine in ganduri si pur si simplu sa ma bucur de singuratate. Sunt constienta ca daca as face un copil, voi avea mari probleme atat din cauza caracterului meu cat si din cauza ca nu voi avea absolut pe nimeni sa ma ajute. Sotul meu isi doreste foarte mult copii dar nu sunt convinsa ca este complet constient de ce inseamna acest lucru si de schimbarile care vor surveni ca si de responsabilitatea pe care o implica acest lucru.Nu am scris parerea mea ca sa starnesc polemici, si nici ca sa ma contrazic cu cineva, sau ca sa astept sa fiu contrazisa de voi. Pur si simplu nu ma cred in stare sa am grija de cineva atat de profund si complet.Pupici, Angeliquepozele melepovestea nuntiiluna de miere


id="quote">id="quote">[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] MateiPovestea nasterii lui Matei ;)http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237http://community.webshots.com/user/emmaandreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Pareri si pareri.

Cred ca mariajul are de suferit, odata cu venirea BB, atunci cind sotul nu e deprins cu efortul in familie. Si / sau cind, pe fondul carentelor afective din copilarie, cit de cit estompate la vremea traiului in numai doi, acelasi sot se vede cu robinetul inchis.

Recunosc ca vorbesc un pic din propria experienta.

Este drept ca nu trebuie sa fii neaparat in asta ultima situatii constatind c-alde consoarta il numeste pe mostenitor "iubitule!", cind tie nu ti-a zis asha niciodata. Este fara indoiala o minune atribuita unei inclinatii omenesti altminteri blamate pe la toate colturile si raspintiile: egoismul. Cind il porti 9 luni in pintec, acel el mic esti de fapt tu. Si la tine tii, nu?, mai mult ca la orice pe lume...

 

mircea42

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca un copil apropie un cuplu nu il desparte,e adevarat ca se schimba viata de cuplu dar cum spunea cineva inseamna ca scartuia dinainte.eu sunt o pers care imi doresc f.mult un copil si cred ca un copil apropie un cuplu insa trebuie sa si-l doreasca amandoi si sa faca fiecare compromisuri
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

intradevar si eu zic la fel un copil nu poate distruge o casnicie dar o modifica, acum prioritatea nr.1 va fi el noi vom fi pe planul 2 iar pe mine asta nu ma deranjeaza de fapt acum fetita are 11 ani asa ca ce a fost mai greu a trecut

 

nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni

ajunul craciunului

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...